Ten artykuł można zacząć od słów „kolejny rok, kolejna wielka-mała nowość w świecie zegarków dla pilotów.” Pozorność oksymoronu zawartego w poprzednim zdaniu wymaga oczywiście wyjaśnienia. Otóż przy tak charakterystycznym i sztywnym designie zegarków wywodzących się z przed drugiej wojny światowej niezwykle trudno jest wprowadzać zmiany, by zachować „duszę” oraz funkcjonalność oryginalnego projektu, a jednocześnie wprowadzać nowości, dzięki którym kolekcja nie popadnie w stagnację, prowadzącą ostatecznie do znudzenia i porzucenia przez klientów.
Dlatego ruch marki IWC jest genialny w swej prostocie - oto bowiem cały cyferblat pokrywamy masą świecącą, przez co zmienia się kolor tarczy; czyli zabieg, za wykonanie którego nawet zegarkowi puryści nie mogą mieć pretensji. A jednocześnie otwiera to nową, ciekawą funkcję, która wyróżnia ten model od innych, przy jednoczesnym podtrzymaniu ducha tradycji.
Naświetlona tarcza jest bowiem czytelna w każdych warunkach, a przecież to o łatwość odczytu czasu w tego typu zegarkach chodzi! Mamy więc pozornie niedużą zmianę, która jednak zmienia wszystko, a dodatkowo pozostaje w zgodzie z założeniami całej koncepcji.
Co więcej, to pierwszy zegarek marki IWC typu pilot z całą białą, luminescencyjną tarczą.
Uważam wręcz, że to jedna z najważniejszych premier firmy z Schaffhausen ostatnich lat.
Opracowywanie przyrządów funkcjonalnych do kokpitów
Przez ponad 85 lat IWC zdobyło wszechstronną wiedzę specjalistyczną w zakresie opracowywania przyrządów funkcjonalnych do kokpitów samolotów. To know-how jest pielęgnowane i aktualizowane poprzez ciągły dialog z zawodowymi pilotami, umożliwiając inżynierom IWC dokładne zrozumienie ich specyficznych wymagań i potrzeb.
W ramach programu tworzenia profesjonalnych zegarków dla pilotów, który powstał w wyniku partnerstwa z Marynarką Wojenną Stanów Zjednoczonych, marka IWC opracowuje wysoce wyspecjalizowane zegarki dla najbardziej wymagających pilotów szybkich odrzutowców. Nowy model zegarka Automatic 41 Black Aces (nr ref. IW326905) czerpie inspirację z zegarka typu pilot zaprojektowanego przez IWC dla członków Strike Fighter Squadron 41 (VFA-41), znanego również jako „Black Aces”. Eskadra stacjonuje w Naval Air Station Lemoore w Kalifornii. Utworzony pierwotnie w 1950 roku w NAS Oceana, VFA-41 jest podłączony do Carrier Air Wing 9 i używa radiowego znaku wywoławczego „Fast Eagle”.
IWC Pilots Watch Automatic 41 Black Aces powstał we współpracy z jednostką „Black Aces”, czyli Strike Fighter Squadron 41 (VFA-41), i to właśnie logo tej jednostki znajdziemy na tarczy zegarka na godzinie szóstej, gdzie zastępuje brakujący, arabski indeks.
Reszta indeksów ma kolor czarny i wyraźną, techniczną czcionkę mającą za zadanie upodobnić ten model do dawnych instrumentów lotniczych.
Mlecznobiały odcień tarczy
Pomiędzy cyframi znajdziemy drobniejszą podziałkę minutową w postaci kresek. Na godzinie 12. widoczny jest kolejny znak charakterystyczny zegarków dla pilotów - trójkąt z dwiema kropkami po bokach. Pod nim znajdziemy standardowe, znane na całym świecie logo firmy.
Wiąże się z tym pewna ciekawostka: IWC jest firmą, która jako jedyny szwajcarski producent zegarków nosi angielskojęzyczną nazwę. Jest to powiązane z pochodzeniem jej założyciela, zegarmistrza i inżyniera ze Stanów Zjednoczonych, Florentine'a Ariosto Jonesa.
Wracając do modelu Pilots Watch Automatic 41 Black Aces.
Cała tarcza zegarka ma mlecznobiały odcień, a naniesienie na nią czarnych indeksów pozwala na bezproblemowy odczyt czasu. W ciemności tarcza świeci na niebiesko-zielony kolor. Wskazówki o charakterystycznym kształcie pokryto substancją SuperLuminiova, a grot wskazówki sekundowej zabarwiono na czerwono.
Przed uszkodzeniami tarczę chroni szkło szafirowe z naniesioną powłoką antyrefleksyjną.
Pewnie zwróciliście uwagę, iż na tarczy zabrakło wskazania daty – dla jednych to zapewne plus, dla innych niekoniecznie, ale jedno jest pewne - jej brak sprawia, że kompozycja elementów tarczy jest jeszcze bardziej utylitarna i „bojowa”.
Koperta zegarka z ceramiki
Koperta zegarka IWC wykonana jest z odpornej na zarysowania ceramiki w czarnym kolorze - ma ona 41 mm średnicy i 11,4 mm grubości. Rozmiar ten nie jest więc tak „przytłaczający”, jak 47- milimetrowe modele dostępne w ofercie tej marki.
Dekiel zegarka jest jednak srebrny, a na jego medalionie umieszczono rysunek samolotu myśliwskiego. Zawarto tam także informacje o tym modelu wraz z jego klasą wodoszczelności (6 bar). Srebrna jest także wykonana z tytanu, karbowana (by ułatwić chwyt) koronka położona standardowo na godzinie trzeciej. Tekstylny, zamocowany w uszach koperty pasek zapinany jest na nadgarstku za pomocą klamerki wykonanej z tytanu. Jego szerokość to 20 mm na całej długości.
Warto pamiętać, że użycie tytanu jest również „puszczaniem oczka” do fanów awiacji, z racji szerokiego stosowania tego materiału w przemyśle lotniczym.
Mechanizm to manufakturowa konstrukcja z automatycznym naciągiem sprężyny o oznaczeniu 32100, wykonana ze 155 części. Pracuje on z częstotliwością 4 Hz i ma aż 72 godziny rezerwy chodu po pełnym nakręceniu. Wyposażony został we wkładkę z miękkiego żelaza, dzięki czemu zwiększona została jego odporność ma działanie pól magnetycznych.
IWC Pilots Watch Automatic 41 Black Aces – dostępność i cena
Jak da się zapewne zauważyć, zegarek ten ogromnie mi się spodobał. Jeśli miałbym zamieniać swojego pilota, to zapewne zacząłbym spoglądać tęsknie właśnie w jego stronę.
Uosabia on najlepsze cechy tego typu zegarków, jak chociażby czytelność wskazań, łącząc je z nie przesadzonym rozmiarem koperty i brakiem zaawansowanych komplikacji, które może i są bardzo ciekawe, oraz stanowią pokaz kunsztu zegarmistrzowskiego, ale zaburzają nieco oryginalny pomysł.
Cena modelu IWC Pilots Watch Automatic 41 Black Aces o nr ref. IW326905 wynosi około 7 700 euro, co przekłada się na kwotę rzędu 35 000 złotych.
Zegarek będzie można kupić tylko w internetowym sklepie marki IWC.
03:45 25.09.2023Zegarki
IWC Pilots Watch Automatic 41 Black Aces. Pierwszy tego typu zegarek marki z Schaffhausen
Tagi:

Balticus – nowa marka na polskim rynku zegarkowym !
Marka Balticus zrodziła sie z hobby, pasji i chęci stworzenia Polskiego brandu zegarkowego, który będzie oferował czasomierze wyposażone w jak najlepsze mechanizmy z auto ...

Kari Voutilainen i niezwykłe zegarki z Finlandii
Kari Voutilainen urodził się w 1962 roku w Finlandii i to właśnie tam rozpoczęła się jego zegarmistrzowska droga- od ucznia do nauczyciela, od pracownika do niezależnego ...

Warto chronić swój zegarek. Wodoszczelność - kontrola szczelności zegarków
Kontrola wodoszczelności to proces, który powinni doskonale znać zegarmistrzowie, ale są nim także żywo zainteresowani tak sprzedawcy, jak i użytkownicy zegarków. W zakła ...

Zegarki czytelników: recenzja Seiko Prospex Turtle Automatic Diver's 200M SRP775
Uważam, że każdy kolekcjoner zegarków powinien mieć divera. Nawet jeśli – tak jak ja – kompletnie nie potrafi pływać. Nie mówiąc już o nurkowaniu… Tym humorystycznym akce ...

Herbelin Newport Carbon Titane Day/Date. Zegarek z materiałów high-tech
Marka Herbelin (dawniej znana pod nazwą Michel Herbelin) od jakiegoś czasu prowadzi dynamiczną politykę ekspansji na różnych rynkach i różnych poziomach cenowych swoich p ...

Recenzja: Mudita Element
7 maja opublikowaliśmy artykuł na temat nowego modelu zegarka polskiej marki Mudita. Przypomnę w skrócie informacje o tej firmie. Czym jest Mudita? Sami określają siebie ...

G-SHOCK x J Balvin. Odważny kolor i różne opcje personalizacji
W momencie, w którym zobaczyłem nowość od G-SHOCK mocno biłem się z myślami, jak właściwie zaprezentować Wam ten zegarek? Jako klasyk - dostępny w nowych wariantach, a mo ...

Timex świętuje 170-lecie istnienia! Zaskakująco długa historia i zegarek za dolara
Timex to wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych Ameryki marka zegarmistrzowska, która ma zaskakująco długą historię. A mówię to w tym kontekście, że na dzisiaj firma ta je ...

Recenzja: Davosa Argonautic Antarctica Limited. Specjalna edycja na polski rynek
Davosa to rodzinna szwajcarska firma. Jej początków doszukujemy się przed ponad 200 laty, kiedy to funkcjonowała w branży pod marką Hassler. Davosa - jako nazwa kolekcji ...

Nowy zegar Tissot i rozszerzenie współpracy z NBA, WNBA i NBA G League!
Na początku 2025 roku marka Tissot, National Basketball Association (NBA), Women’s National Basketball Association (WNBA) i NBA G League ogłosiły przedłużenie swojej glob ...

Doxa SUB 250T GMT. Nowy zegarek nurkowy z praktyczną funkcją dodatkową
Marka Doxa jest w Polsce znana od wielu lat. To jeden z tych nielicznych, szwajcarskich producentów, którego zegarki były dostępne w czasach komunistycznych. Liderem był ...

Duckworth Prestex. Ciekawy rozdział dziejów brytyjskiego zegarmistrzostwa (AuroChronos 2025)
Brytyjskie zegarmistrzostwo rośnie w siłę i nie zwalnia tempa. W licznych artykułach dostępnych na portalu Zegarki i Pasja mogliście się niejednokrotnie przekonać, że mar ...
0 Komentarzy
Średnia 0.00