• Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Grand Seiko

IWC Pilots Watch Automatic 41 Black Aces. Pierwszy tego typu zegarek marki z Schaffhausen


Ten artykuł można zacząć od słów „kolejny rok, kolejna wielka-mała nowość w świecie zegarków dla pilotów.” Pozorność oksymoronu zawartego w poprzednim zdaniu wymaga oczywiście wyjaśnienia. Otóż przy tak charakterystycznym i sztywnym designie zegarków wywodzących się z przed drugiej wojny światowej niezwykle trudno jest wprowadzać zmiany, by zachować „duszę” oraz funkcjonalność oryginalnego projektu, a jednocześnie wprowadzać nowości, dzięki którym kolekcja nie popadnie w stagnację, prowadzącą ostatecznie do znudzenia i porzucenia przez klientów.

Dlatego ruch marki IWC jest genialny w swej prostocie - oto bowiem cały cyferblat pokrywamy masą świecącą, przez co zmienia się kolor tarczy; czyli zabieg, za wykonanie którego nawet zegarkowi puryści nie mogą mieć pretensji. A jednocześnie otwiera to nową, ciekawą funkcję, która wyróżnia ten model od innych, przy jednoczesnym podtrzymaniu ducha tradycji.

Naświetlona tarcza jest bowiem czytelna w każdych warunkach, a przecież to o łatwość odczytu czasu w tego typu zegarkach chodzi! Mamy więc pozornie niedużą zmianę, która jednak zmienia wszystko, a dodatkowo pozostaje w zgodzie z założeniami całej koncepcji.

Co więcej, to pierwszy zegarek marki IWC typu pilot z całą białą, luminescencyjną tarczą.

IWC Pilots Watch Automatic 41 Black Aces

Uważam wręcz, że to jedna z najważniejszych premier firmy z Schaffhausen ostatnich lat.  

Opracowywanie przyrządów funkcjonalnych do kokpitów

Przez ponad 85 lat IWC zdobyło wszechstronną wiedzę specjalistyczną w zakresie opracowywania przyrządów funkcjonalnych do kokpitów samolotów. To know-how jest pielęgnowane i aktualizowane poprzez ciągły dialog z zawodowymi pilotami, umożliwiając inżynierom IWC dokładne zrozumienie ich specyficznych wymagań i potrzeb.

W ramach programu tworzenia profesjonalnych zegarków dla pilotów, który powstał w wyniku partnerstwa z Marynarką Wojenną Stanów Zjednoczonych, marka IWC opracowuje wysoce wyspecjalizowane zegarki dla najbardziej wymagających pilotów szybkich odrzutowców. Nowy model zegarka Automatic 41 Black Aces (nr ref. IW326905) czerpie inspirację z zegarka typu pilot zaprojektowanego przez IWC dla członków Strike Fighter Squadron 41 (VFA-41), znanego również jako „Black Aces”. Eskadra stacjonuje w Naval Air Station Lemoore w Kalifornii. Utworzony pierwotnie w 1950 roku w NAS Oceana, VFA-41 jest podłączony do Carrier Air Wing 9 i używa radiowego znaku wywoławczego „Fast Eagle”.

IWC Pilots Watch Automatic 41 Black Aces powstał we współpracy z jednostką „Black Aces”, czyli Strike Fighter Squadron 41 (VFA-41), i to właśnie logo tej jednostki znajdziemy na tarczy zegarka na godzinie szóstej, gdzie zastępuje brakujący, arabski indeks.

IWC Pilots Watch Automatic 41 Black Aces

IWC Pilots Watch Automatic 41 Black Aces

Reszta indeksów ma kolor czarny i wyraźną, techniczną czcionkę mającą za zadanie upodobnić ten model do dawnych instrumentów lotniczych.

Mlecznobiały odcień tarczy

Pomiędzy cyframi znajdziemy drobniejszą podziałkę minutową w postaci kresek. Na godzinie 12. widoczny jest kolejny znak charakterystyczny zegarków dla pilotów - trójkąt z dwiema kropkami po bokach. Pod nim znajdziemy standardowe, znane na całym świecie logo firmy.

Wiąże się z tym pewna ciekawostka: IWC jest firmą, która jako jedyny szwajcarski producent zegarków nosi angielskojęzyczną nazwę. Jest to powiązane z pochodzeniem jej założyciela, zegarmistrza i inżyniera ze Stanów Zjednoczonych, Florentine'a Ariosto Jonesa.

Wracając do modelu Pilots Watch Automatic 41 Black Aces.

Cała tarcza zegarka ma mlecznobiały odcień, a naniesienie na nią czarnych indeksów pozwala na bezproblemowy odczyt czasu. W ciemności tarcza świeci na niebiesko-zielony kolor. Wskazówki o charakterystycznym kształcie pokryto substancją SuperLuminiova, a grot wskazówki sekundowej zabarwiono na czerwono.

IWC Pilots Watch Automatic 41 Black Aces

IWC Pilots Watch Automatic 41 Black Aces

Przed uszkodzeniami tarczę chroni szkło szafirowe z naniesioną powłoką antyrefleksyjną.

Pewnie zwróciliście uwagę, iż na tarczy zabrakło wskazania daty – dla jednych to zapewne plus, dla innych niekoniecznie, ale jedno jest pewne - jej brak sprawia, że kompozycja elementów tarczy jest jeszcze bardziej utylitarna i „bojowa”.

Koperta zegarka z ceramiki

Koperta zegarka IWC wykonana jest z odpornej na zarysowania ceramiki w czarnym kolorze - ma ona 41 mm średnicy i 11,4 mm grubości. Rozmiar ten nie jest więc tak „przytłaczający”, jak 47- milimetrowe modele dostępne w ofercie tej marki.   

Dekiel zegarka jest jednak srebrny, a na jego medalionie umieszczono rysunek samolotu myśliwskiego. Zawarto tam także informacje o tym modelu wraz z jego klasą wodoszczelności (6 bar). Srebrna jest także wykonana z tytanu, karbowana (by ułatwić chwyt) koronka położona standardowo na godzinie trzeciej. Tekstylny, zamocowany w uszach koperty pasek zapinany jest na nadgarstku za pomocą klamerki wykonanej z tytanu. Jego szerokość to 20 mm na całej długości.

Warto pamiętać, że użycie tytanu jest również „puszczaniem oczka” do fanów awiacji, z racji szerokiego stosowania tego materiału w przemyśle lotniczym.

IWC Pilots Watch Automatic 41 Black Aces

IWC Pilots Watch Automatic 41 Black Aces

Mechanizm to manufakturowa konstrukcja z automatycznym naciągiem sprężyny o oznaczeniu 32100, wykonana ze 155 części. Pracuje on z częstotliwością 4 Hz i ma aż 72 godziny rezerwy chodu po pełnym nakręceniu. Wyposażony został we wkładkę z miękkiego żelaza, dzięki czemu zwiększona została jego odporność ma działanie pól magnetycznych.

IWC Pilots Watch Automatic 41 Black Aces – dostępność i cena

Jak da się zapewne zauważyć, zegarek ten ogromnie mi się spodobał. Jeśli miałbym zamieniać swojego pilota, to zapewne zacząłbym spoglądać tęsknie właśnie w jego stronę.

Uosabia on najlepsze cechy tego typu zegarków, jak chociażby czytelność wskazań, łącząc je z nie przesadzonym rozmiarem koperty i brakiem zaawansowanych komplikacji, które może i są bardzo ciekawe, oraz stanowią pokaz kunsztu zegarmistrzowskiego, ale zaburzają nieco oryginalny pomysł.

IWC Pilots Watch Automatic 41 Black Aces

Cena modelu IWC Pilots Watch Automatic 41 Black Aces o nr ref. IW326905 wynosi około 7 700 euro, co przekłada się na kwotę rzędu 35 000 złotych.

Zegarek będzie można kupić tylko w internetowym sklepie marki IWC.


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Sector 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Nowy Citizen Eco-Drive Radio Contro...
Nowy Citizen Eco-Drive Radio Contro...
22.09.2023
Vostok Europe 20th Anniversary Set....
Vostok Europe 20th Anniversary Set....
26.09.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco