• Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Junghans

Nowy Citizen Eco-Drive Radio Controlled Tsuki-yomi Moonphase. Czytając Księżyc


Prezentujemy nowy, kolejny zaawansowany technicznie zegarek marki Citizen. To model z flagową i wyjątkowo użyteczną technologią tej japońskiej firmy, czyli Eco-Drive. Zasilanie akumulatora zegarka energią światła nie tylko uwalnia użytkownika od konieczności wymiany baterii, ale także wpływa korzystnie na ochronę środowiska.

Zegarek ten jest wyposażony w nowy, sterowany radiowo mechanizm stworzony z okazji 30. rocznicy powstania „Programu Luna”. To równocześnie pierwszy na świecie jednocześnie analogowy, sterowany radiowo i zasilany energią światła zegarek z funkcją dodatkową wskazania faz Księżyca. Użytkownik także w zakresie tej funkcji jest wolny od konieczności samodzielnego korygowania wskazania faz Srebrnego Globu, co czasami bywa dość kłopotliwe.

To Citizen Eco-Drive Radio Controlled Tsuki-yomi Moonphase.

Czytając Księżyc

Model ten nosi imię starożytnego japońskiego boga Księżyca.

Dosłownie Tsuki-yomi oznacza także „czytanie księżyca”. Nazwa w pełni wyraża nowoczesność i zarazem tradycję rzemiosła, które jest głęboko zakorzenione w kulturze Japonii.

Stąd japońska nazwa doskonale pasuje do koncepcji tego zegarka.

Citizen Eco-Drive Radio Controlled Tsuki-yomi Moonphase

Citizen Eco-Drive Radio Controlled Tsuki-yomi Moonphase

Jak narodził się Tsuki-yomi?

Pomysł na stworzenie tego modelu zrodził się z głębokiego zainteresowania firmy przestrzenią kosmiczną. Odkąd Citizen wprowadził na rynek pierwszy na świecie tytanowy zegarek w 1970 roku, marka szukała możliwości zastosowania materiału o technologii wywodzących się z inżynierii kosmicznej w zegarmistrzostwie. Szczególnie w ostatniej dekadzie firma Citizen stała się bardziej aktywna pod tym względem, od początku dzierżąc miano pioniera w tym zakresie. Więc, biorąc pod uwagę osiągnięcia w tej dziedzinie, jest bez wątpienia liderem w zakresie stosowania tytanu. Chronologicznie te „powiązania z kosmosem” prezentują się tak:

W 2011 roku Citizen wypuścił na rynek pierwszy na świecie zegarek analogowy odbierający sygnał czasu emitowany z satelitów.

W 2019 roku marka zaczęła sponsorować HAKUTO-R, komercyjny program eksploracji Księżyca prowadzony przez firmę iSpace, inc. Pisaliśmy o tym tu: Citizen leci na Księżyc!

W 2023 roku japońska firma obchodzi 30. rocznicę wprowadzenia na rynek pierwszego na świecie wielopasmowego, sterowanego radiowo zegarka z nowo opracowanym mechanizmem sterowanym radiowo, aby dodać kolejną stronę do swojej bogatej historii rozwoju w tej dziedzinie.

Pierwszy na świecie

Nowy zegarek Citizen Eco-Drive Radio Controlled Tsuki-yomi Moonphase zawsze pokazuje nie tylko dokładny czas i datę, ale także dokładną fazę Księżyca. Tak naprawdę to cztery wersje nowego modelu o nazwie Tsuki-yomi, wyposażone w pierwszy na świecie zasilany światłem, sterowany radiowo mechanizm z funkcją wskazania fazami księżyca, Citizen Cal. H874.

Citizen Eco-Drive Radio Controlled Tsuki-yomi Moonphase

Citizen Eco-Drive Radio Controlled Tsuki-yomi Moonphase

Citizen Eco-Drive Radio Controlled Tsuki-yomi Moonphase

Prezentacja faz księżyca to bardzo ceniona funkcja zegarków, komplikacja konstrukcji ich mechanizmów stosowana w osobistych czasomierzach już od 200 lat. Niezmiennie cieszy się popularnością wśród fanów zegarmistrzostwa. Choć estetyka tego wskazania jest szeroko rozpowszechniona i doceniana, to praktyczność jest często przedmiotem dyskusji. Tym bardziej w zegarkach, w których po zatrzymaniu pracy ich mechanizmu ponowne ustawienie właściwego wskazania bywa dość kłopotliwe i często zajmuje nieco czasu. Tsuki-yomi to przełom, który uwalnia od ręcznej regulacji wskaźnika faza Księżyca. Wspomniany na wstępie system Eco-Drive czuwa na tym, by nie brakowało energii do zasilania pracy zegarka, a funkcja sterowania radiowego zapewnia dokładność wskazań, o ile jest dostępny sygnał radiowy.

Koperta zegarka wygląda nowocześnie. Ma okrągły kształt, z łagodnie wyprowadzonymi uszami, dzięki czemu doskonale pasuje do codziennego, wielofunkcyjnego zegarka. Ten współczesny design dodatkowo mocno podkreślają wyraziste krawędzie obudowy, jak i obróbka w postaci szczotkowana i polerowania.

Średnica koperty to 43 mm, a jej grubość to jedynie 10,9 mm. Klasyczna bransoleta, wykonana z tego samego materiału co koperta, czyli Super Titanium™, jest szczotkowana poza krawędziami środkowych ogniw, które są polerowane. Zapięcie to składana klamra zwalniana przyciskami.

Od góry kopertę wieńczy luneta. W dwóch wersjach tego modelu to - tak jak pozostałe elementy - Super Titanium™, a w dwóch pozostałych to Duratect z czarną powłoką DLC.

Luneta okala szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.

Foto realistyczny wygląd Księżyca na tarczy

Każda z wersji zegarka pod szkłem ma czarny pierścień ze skalą minutową. Na nim także zaczynają się indeksy godziwe nachodzące na właściwą część tarczy.

Citizen Eco-Drive Radio Controlled Tsuki-yomi Moonphase

Citizen Eco-Drive Radio Controlled Tsuki-yomi Moonphase

Poza dwoma rodzajami lunet mamy do wyboru cztery kolory tarcz. To tarcze „Księżycowe”. Jak sama nazwa wskazuje, mają one wzór powierzchni księżyca. Daje to intrygujący i przyciągający wzrok wygląd. Księżyc na wskazaniu faz ma wręcz foto realistyczny wygląd, doskonale prezentujący się na czarnym tle. Powierzchnia tarczy może mieć barwę niebieską, czarną, srebrną lub bordową. Pomimo wielu praktycznych funkcji dodatkowych, starano się stworzyć tarczę tak prostą, jak to było możliwe, by jej wzór i wskazanie faz były głównymi bohaterami.  

Czytelność wszystkich wskazań zapewniają wyraziste wskazówki. Tak ich ramiona jak i indeksy są pokryte warstwą substancji luminescencyjnej. Na godzinie 4. umieszczono okienko datownika wskazującego dni miesiąca. Na godzinie 9. widoczna jest natomiast dość subtelnie wydzielona tarcza wskazania 24-godzinnego, a pod godziną 12. Znajduje się mała subtarcza, na której odczytamy dni tygodnia, oraz stan połączeń i rezerwę chodu.

Citizen Eco-Drive Radio Controlled Tsuki-yomi Moonphase – dostępność i cena

Citizen Tsuki-yomi „Program Luna” to, jak wspominałem, zegarek zasilany światłem z pierwszą na świecie w pełni automatyczną, analogową funkcją wskazania faz Księżyca.

Citizen Eco-Drive Radio Controlled Tsuki-yomi Moonphase

Citizen Eco-Drive Radio Controlled Tsuki-yomi Moonphase

Mechanizm Cal. H874 na podstawie unikalnego wzoru matematycznego oblicza fazę księżyca w każdym dniu i datuje sygnały odbierane z nadajników radiowych, pozwalając w ten sposób na wskazanie możliwie najdokładniej tej właściwej fazy, w jakiej aktualnie znajduje się Srebrny Glob. To wskazanie mamy dostępne na wydzielonej tarczy.

Kolejną, godną uwagi funkcją jest NS Shift. Ta opcja umożliwia przełączani wskazywanych faz księżyca tak, aby były dopasowane do widoku z półkuli północnej lub południowej. A zatem to nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale też oferujący wiele funkcji dodatkowych zegarek, który może służyć latami.

Cena Citizen Eco-Drive Radio Controlled Tsuki-yomi Moonphase to 2 980 złotych.

Zegarki z tej serii są już dostępne w Polsce.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Citizen znajdują się zawsze w portalu na indywidualnej podstronie marki tu - zegarki Citizen.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Roamer Searock Master Automatic “Op...
Roamer Searock Master Automatic “Op...
21.09.2023
IWC Pilots Watch Automatic 41 Black...
IWC Pilots Watch Automatic 41 Black...
25.09.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco