Piszemy o zegarkach już niemal dekadę, a dotychczas zegarki Breitlinga jakoś niezbyt często gościły na łamach naszego portalu. Czas więc to zmienić, bo to marka warta uwagi, z piękną historią, oraz mająca rzesze miłośników, także w Polsce. Breitling to producent kojarzony z lotnictwem, przyrządami pomiarowymi, a zegarki, które możemy określić śmiało jako sportowe, stanowią trzon oferty tej marki. Kultowe niemal modele dla nurków, czy też lotnicze Navitimery, które zna chyba każdy zegarkomaniak, to właśnie oferta tej szwajcarskiej firmy. W historii tego przedsiębiorstwa duże znaczenia mają także zegarki ze stoperem.
Dziś zaprezentujemy zegarek w typie pilota, choć nie tak efektowny jak Navitimer, ale również ze stoperem. Breitling model Classic AVI 42 mm. To mniejszy i tym samym bardziej praktyczny, bardziej uniwersalny kuzyn większego Super Avi 46 mm z 2021 roku. Zegarki są inspirowane archiwalnym modelem AVI Ref. 765 z 1953 roku i czterema legendarnymi samolotami. Tymczasem dodatkowo rodzina Super AVI 46 mm wzbogaca się o kolejny model, dzięki wprowadzeniu czarnego, ceramicznego Mosquito Night Fighter.
Breitling zaskoczył w 2023 roku kolekcjonerów również limitowaną reedycją AVI Co-Pilot, inspirowaną historycznym modelem z 1964 roku o numerze ref. 765.
Breitling upamiętnia 70-lecie „Co-Pilot”
W latach 30. XX wieku Departament Lotnictwa Breitlinga zyskał sławę, tworząc precyzyjne zegary kokpitowe i dedykowane chronografy nadgarstkowe dla rozwijającego się ówcześnie lotnictwa. Dwie dekady później, w 1953 roku, Breitling przedstawił światu nowatorski instrument lotniczy, zegarek o nr ref. 765 AVI ze stoperem, obrotową lunetą, oraz z 12-godzinną skalą do rejestrowania czasów lotu. Łatwy w obsłudze, bardzo czytelny zegarek okazał się tak cenionym narzędziem dla lotników, że szybko został przemianowany na AVI "Co-Pilot".
W 2021 roku ten pionierski zegarek pilota stał się inspiracją dla Super AVI, kolekcji solidnych zegarków o średnicy 46 mm. A teraz, w 2023 roku, szwajcarska marka przygotowała trzy nowe zegarki bazujące na AVI Ref. 765 z 1953 roku, z okazji 70-lecia powstania tego modelu.
Ich opis zacznę właśnie od reedycji.
Breitling Ref. 765 AVI 1964 Re-Edition
Oddany do użytku po raz pierwszy w 1953 roku, oryginalny Breitling Ref. 765 AVI, nazwany Co-Pilot, był zegarkiem zaprojektowanym z myślą o użytkowaniu go przez pilotów w często bezlitosnych warunkach w jednomiejscowym kokpicie samolotu. Jego rozmiar, czytelność i łatwość użycia sprawiły, że stał się zaufanym przyrządem pokładowym.
W latach 60. XX wieku uproszczony styl i duże proporcje AVI sprawiły, że był to zegarek, który można było nosić także poza kręgami lotniczymi. Jeden konkretny model 765 AVI z 1964 roku, z czarną lunetą i tarczą w układzie kolorystycznym odwróconej pandy, był ulubieńcem celebrytów i gwiazd sportu, w tym francuskiego narciarza Jean-Claude'a Killy'ego, który nosił go, gdy zdobywał złoto we wszystkich trzech zawodach narciarstwa alpejskiego w Zimowe Igrzyska w 1968 roku.
Dziś ten zegarek jest przedmiotem limitowanej reedycji.
Stalowa koperta Breitling Ref. 765 AVI 1964 Re-Edition ma 41 mm średnicy, 14,05 mm grubości i 48,71 mm wysokości od ucha do ucha. Jest także charakterystyczna, obrotowa luneta z prostą skalą godzinową i czerwonym trójkątem na godzinie 12.
Luneta jest w kolorze czarnym, co osiągnięto za pomocą pokrycia jej powłoką ADLC. Luneta okala pasujące doskonale do stylistyki, wypukłe szkło hesalitowe (czyli takie, jak w pierwowzorze). Czarna tarcza i srebrzyste subtarcze stopera oraz małego sekundnika są doskonale widoczne w dzień. Tak jak proste wskazówki w stylu „pencil”. W ciemności odczyt ułatwia masa luminescencyjna w kolorze dobranym do stylu vintage, czyli beżowym, nałożona na indeksy godzinowe, w tym cyfrowe oznaczenie indeksu 12., jak i na białe wskazówki.
Zegarek ma mechanizm z ręcznym naciągiem - to mechanizm „in-house” Breitlinga o oznaczeniu kaliber B09. Ma on certyfikat chronometru COSC i oferuje aż 70-godzinną rezerwę chodu. Ta wersja AVI jest limitowana. W odniesieniu do rocznika powstania oryginału, czyli 1964 roku, powstanie tylko 164 sztuki tego modelu.
Cena każdego egzemplarze to 39 400 złotych.
Jak mówi Georges Kern: „Wszystko w tej reedycji jest takie Breitlingowe, ponieważ widać nasze korzenie w zegarkach narzędziowych dla lotnictwa, ale to właśnie ta prostota nadaje mu uniwersalny urok. Dlatego też AVI we wszystkich swoich formach przetrwało próbę czasu i stało się jedną z naszych najbardziej charakterystycznych kolekcji”.
Zestaw nowych modeli Classic AVI
Kolej zatem na opis standardowych modeli z kolekcji AVI 42.
Nowy zestaw zegarków Classic AVI wykorzystuje kody projektowe ustanowione przez Super AVI 46 mm i odwzorowuje je w formacie 42 mm, co czyni Classic Avi zdecydowanie bardziej dostępnym dla wielu osób, bo na model z kopertą o średnicy 46 mm mogli zdecydować się w zasadzie jedynie posiadacze solidnych nadgarstków. Rezultatem tych działań jest wytrzymały, wygodny w noszeniu zegarek mechaniczny, który pasuje na większość nadgarstków.
Zegarki są dostępne w kilku różnych kolorach, co stanowi ukłon w stronę samolotów którymi są inspirowane: niebieska tarcza ze stalową lunetą dla F4U Corsair, czarna tarcza ze stalową lunetą lub czarna tarcza i koperta w kolorze różowego złota dla P-51 Mustang, zielona tarcza ze stalową lunetą dla Curtiss Warhawk, i czarna tarcza z białymi licznikami i kombinacją polerowanej oraz szczotkowanej czarnej ceramicznej lunety dla de Havilland Mosquito.
W każdym przypadku luneta obraca się skokowo w obu kierunkach, a mocowanie do nadgarstka następuje za pomocą paska ze skóry cielęcej ze składaną klamrą, lub dzięki pięciorzędowej bransolecie ze stali nierdzewnej z zapięciem motylkowym. W opcji modelu poświęconego samolotowi Mustang w złotej kopercie jest także bransoleta wykonana ze złota.
Cechą wspólną nowych modeli Breitling Classic AVI 42 mm jest ich mechanizm. Zastosowano tu zegarkowe serce o oznaczeniu Breitling Caliber 23. Ma on automatyczny naciąg sprężyny napędowej, oferuje 48 godzin rezerwy chodu. Do tego zastosowano komplikacje jego konstrukcji w postaci stopera, odmierzającego odcinki czasu z dokładnością do ¼ sekundy, oraz z pomiarem do 30 minut i 12 godzin. Bazą dla tego mechanizmu jest trwały i bardzo ceniony mechanizm ETA Valjoux 7753.
Nie dotyczy to modelu Super Avi 46 Mosquito. Ten zegarek wyposażono bowiem w certyfikowany przez COSC mechanizm Breitling Manufacture Caliber B04, który ma stoper z kołem kolumnowym i sprzęgłem pionowym. Oferuje on wskazania godziny, minut, sekund, oraz ma okno daty i wskazanie drugiej strefie czasowej. Oferuje on 70-godzinną rezerwę chodu. Także inny jest werk zastosowany w reedycji modelu z 1964 roku, o czym pisałem wyżej.
Projekt zdecydowanie ponadczasowy
Koperta zegarków Classic Avi Chronograph 42 ma średnicę 42 mm i 14,7 mm grubości. Niewielki jest rozmiar od ucha do ucha, który wynosi 48 mm. Klasyczny okrągły kształt i łagodnie wyprowadzone, wyraźnie zwężające się uszy czynią ten projekt zdecydowanie ponadczasowym. Można w nim dopatrzyć się klasycznych wzorców i piękna zegarków sprzed 60 lat, jak i nowoczesnego podejścia do projektowania z racji jakości wykonania i precyzji.
Wodoszczelność do 100 m podnosi poziom uniwersalności tych zegarków.
Tarcze, niezależnie od wersji kolorystycznej, mają indeksy godzinowe prezentowane za pomocą cyfr arabskich o klastycznym wzorze czcionki. Pokryte są one masą świecącą.
Odczyt czasu następuje dzięki prostym, wyrazistym wskazówkom, także z masą świecącą. Małe tarcze ułożone są na godzinach 3., 6. i 9., stąd nie ma tam cyfrowych indeksów. Tarcza na 9. to mały sekundnik, a pozostałe - ta po prawej - to licznik minut stopera, a ta na 6. wskazuje upływające godziny stopera. Centralny sekundnik stopera w każdej wersji ma czerwony grot wypełniony masa świecącą.
Model zielony, czyli Curtiss Warhawk, jak i czarny Mosquito mają subtarcze w kolorze kontrastującym, w stylu nazywanym „reverse panda”. Jest też, jak pisałem wcześniej, wersja Mustang z kopertą wykonaną z różowego złota.
Ceny zegarków Breitling Classic Avi Chronograph 42 mają sporą rozpiętość. Zaczynają się od 27 600 złotych za stalowy zegarek na skórzanym pasku, a kończą kwocie 177 700 złotych za zegarek w wersji ze złotą kopertą i ze złotą bransoletą.
Breitling Super AVI B04 Chronograph GMT 46 Mosquito Night Fighter
Ostatnia nowość 2023 roku to uzupełnienie kolekcji Super AVI 46.
Breitling Super AVI B04 Chronograph GMT 46 Mosquito Night Fighter.
Podobnie jak w przypadku wszystkich Super AVI, charakterystyczny styl obejmuje duże, czytelne cyfry arabskie i solidną kopertę o wymiarach 46 mm. Radełkowana na krawędzi luneta i karbowana koronka zapewniają optymalny chwyt, nawet w rękawicach.
Piloci docenią jego funkcję śledzenia czasu w drugiej strefy czasowej za pomocą 24-godzinnej skali na wewnętrznej lunecie i dodatkowej, szarej wskazówki GMT. Wspominałem o innym mechanizmie jaki zastosowano w tej wersji, czyli certyfikowanym przez COSC mechanizmie Breitling Manufacture Caliber B04.
Koperta tej wersji, jak i luneta są czarne. Materiałem służącym do budowy jest ceramika. Czarna tarcza daje dobry kontrast dla wskazówek czasu głównego. Luneta skali 24-godzinnej jak i małe tarcze są szare, co daje efekt jednej tonacji całości, podkreślonej czarnym, tekstylnym paskiem.
Zegarek Breitling Super AVI B04 Chronograph GMT 46 Mosquito Night Fighter wyceniono na 56 750 złotych.
Adrian Szewczyk
0 Komentarzy
Średnia 0.00