• Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Mudita

Zegarki tylko i wyłącznie strażackie. William Wood Watches w hołdzie straży pożarnej!


Nawiązując do naszego cyklu artykułów, w których prezentujemy Wam sylwetki producentów  wytwarzających zegarki o nieco innym charakterze, przedstawiamy pewną brytyjską markę, w całości oddaną pasji i tworzeniu ciekawych zegarków. William Wood Watches skupia się na tworzeniu niepowtarzalnych czasomierzy i - tak jak marka Micromilspec z Norwegii, o której mogliście przeczytać w portalu “Zegarki i Pasja”, w swoich produktach oddaje hołd dla niezwykle trudnej służby, a przede wszystkim dla ludzi ją wypełniających.

Microbrand William Wood Watches wywodzi się z Wielkiej Brytanii, a dokładnie ze stolicy tego państwa. To właśnie w Londynie w 2016 roku wnuk Williama Wood’a powołał do życia tę niezwykłą markę. Aby jeszcze dokładniej przedstawić samego producenta, a także ukazać wartości jakimi kieruje się w swojej pracy, należy wyjaśnić pochodzenie nazwy i historię człowieka, który się za nią kryje. William Wood był bowiem zasłużonym strażakiem, pełniącym służbę w brytyjskiej straży pożarnej przez ponad 25 lat. W czasie całej służby pokazywał wielokrotnie akty swojej odwagi, za co zdobywał liczne odznaczenia i wyróżnienia. Przez wielu ludzi ciągle jest uważany za prawdziwego bohatera i przykład do naśladowania.

William Wood Watches

Historia w każdym zegarku

Johnny Garrett - założyciel marki - jest wnukiem wspomnianego na wstępie Williama Wood’a. Rozpoczynając pierwsze prace nad nową marką nawet nie przypuszczał, że stanie się największym na świecie producentem zegarków strażackich, a grono klientów znajdzie się w ponad 50 krajach. Garrett za sprawą wizji i oryginalności wytwarzanych zegarków, w bardzo krótkim czasie stał się bohaterem licznych publikacji oraz artykułów w pismach takich jak m.in: New York Times, Forbes, Financial Times.

Na wstępie należy również zaznaczyć, że producent ten, w przeciwieństwie do większości innych firm z branży, nie ma w ofercie jednej z wielu linii, która nawiązuje do straży pożarnej.

Całe portfolio poświęcone jest tylko i wyłącznie tematyce i ludziom walczącym z ogniem.

William Wood Watches

William Wood Watches

Kolejną oryginalną cechą zegarków jest zastosowanie w nich materiałów takich jak m.in: przetopione, stare hełmy strażackie czy też zużyte węże pożarnicze, ale o tym nieco później.

Charakterystyka dostępnych zegarków

Marka William Wood Watches na początku swojej działalności dosyć mocno koncentrowała się na tworzeniu bardziej złożonych modeli zegarków, takich jak sportowe czasomierze wyposażone w funkcję stopera, co zostało docenione w wyniku nawiązania współpracy z Departamentem Straży Pożarnej w Nowym Jorku (FDNY). Obecnie gama dostępnych modeli jest wykonywana w zgodzie z pewnym trendem utrzymujący się w branży zegarmistrzowskiej, jakim jest zmniejszanie średnicy kopert w nowo prezentowanych zegarkach.

Aktualnie w ofercie brytyjskiego producenta znajduje się kilka różniących się stylistycznie linii zegarków, lecz - niezależnie od swojego przeznaczenia - wszystkie one posiadają specyficzny element ozdabiający tarcze, jakim jest charakterystyczne logo.

William Wood Watches

William Wood Watches

William Wood Watches

W kręgach miłośników marki William Wood Watches określane jako “kultowe”, wspomniane logo przedstawia boczny profil hełmu brytyjskiego strażaka z 1920 roku.

Symbol ten oznacza odwagę i braterstwo, co zostało docenione przez liczne grono nabywców.

DNA marki na przykładzie zegarka “Fearless”

Najnowsze wcielenie zegarka wchodzącego w kolekcję “Fearless” jest dostępne w jednym z trzech wariantów kolorystycznych: żółtym, pomarańczowym i czerwonym. Wszystkie wersje mają jednakowej wielkości kopertę o średnicy wynoszącej 40 mm (poprzednia wersja miała kopertę o średnicy 41 mm), oraz odległość od ucha do ucha wynoszącą 45 mm. Wymiary te sprawiają, że w mojej ocenie zegarek będzie dobrze “leżał” na prawie każdym nadgarstku.

Obudowa tego modelu o nieco zachowawczym stylu jest wykonana ze stali szlachetnej 316 L, dodatkowo została pokryta specjalną powłoką o nazwie “IP Stealth Black”.

Matowy, czarny kolor koperty „Nieustraszonego” w połączeniu z teksturą imitującą spalone drewno znajdującą się na jego tarczy zdradzają jego silny i surowy charakter, dając niepowtarzalny wizualny efekt.

Kolejną, nietypową cechą, jaką charakteryzują się wszystkie zegarki wychodzące z pracowni William Wood Watches, jest zastosowanie materiałów pochodzących z recyklingu. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, bowiem wielu producentów zdecydowało się na tego typu działanie już dużo wcześniej, lecz nie jest to “zwykły” surowiec z odzysku.

William Wood Watches

William Wood Watches

William Wood Watches

Za przykład niech posłuży koronka, umiejscowiona tradycyjnie na godz. 3, która ma wewnątrz wkładkę wykonaną z mosiądzu pochodzącego ze starego hełmu strażackiego z 1920 roku. Odlew ten został wykonany przez pewnego jubilera prowadzącego swój zakład znajdujący się przy ulicy Hatton Garden, nieopodal londyńskiego City.

Dodatkowo na czołowej części koronki znalazło się bardzo estetycznie wykonane logo William Wood Watches.

William Wood Watches

Szkło szafirowe chroni tarczę na której widnieją czytelne indeksy godzinowe pokryte warstwą substancji luminescencyjnej SuperLumiNova. Kolejnym nawiązaniem odnoszącym się do straży pożarnej jest indeks na godzinie 12., przedstawiający oznaczenie dowódcy załogi, umieszczany na kołnierzyku stroju strażaka. Jednak najciekawsze w tym zegarku widoczne jest dopiero, kiedy zobaczymy go od spodu. Jest to część mechanizmu osadzonego w kopercie, widoczna za pośrednictwem specjalnego wizjera w kształcie współczesnego hełmu strażackiego, co jest zabiegiem niezwykle rzadkim.

Najnowsza odsłona zegarków z kolekcji Fearless ma mechanizm Seiko NH35 z automatycznym naciągiem sprężyny, oferującym rezerwę chodu na poziomie 41 godzin, a łożyskowanie odbywa się na 24 kamieniach. Producent we wcześniejszych modelach oferował również możliwość wyposażenia zegarka w szwajcarski werk ETA, lecz oczywiście taka opcja wymagała dopłaty.

William Wood Watches

William Wood Watches

William Wood Watches

Każdy z dostępnych wariantów kolorystycznych zegarka Fearless jest limitowany do 250 sztuk, i posiadający indywidualny numer od strony dekla.

Paski wykonane z węży strażackich

Paski do zegarków William Wood Watches o szerokości 20 mm są wytwarzane ze zużytych, czarnych węży strażackich wykonanych z gumy “Angus Duraline”, wykazującej się niezwykłą odpornością i trwałością do tego stopnia, że spełnia ona wymagania stawiane przez brytyjską Królewską Marynarkę Wojenną będąc na jej wyposażeniu.

Wykonane paski posiadają przeszycia odpowiednio dopasowane do kolorów pierścienia okalającego wnętrze cyferblatu. Wszystkie gumowe paski posiadają grawerowaną klamrę wykonaną ze stali szlachetnej oraz są wyposażone w opcję ich szybkiej wymiany. Ponadto plotka głosi, że nadal można wyczuć zapach dymu w materiale paska tego zegarka.

William Wood Watches - podsumowanie i cena zegarków

Zaprezentowana w artykule linia Fearless jest tylko przykładem niecodziennego podejścia w zakresie projektowania i wytwarzania zegarków przez tę brytyjską markę. Aktualnie oferta producenta składa się z pięciu linii produktowych, różniących się od siebie stylem i przeznaczeniem poszczególnych zegarków. Istotną sprawą, do której przyczynia się marka William Wood Watches, jest dbanie o czystość naszej planety w zakresie stosowania materiałów pochodzących z odzysku, co w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne.

William Wood Watches

William Wood Watches

William Wood Watches

William Wood Watches jest jednym z tych microbrandów, który w całości poświęcił się tworzeniu wyrazistych zegarków, jednocześnie dając wyraz jedności i szacunku dla wszystkich byłych i obecnych strażaków. Z całą oferta producenta możecie zapoznać się na jego oficjalnej stronie internetowej.

Ceny zegarków z pracowni William Wood Watches zaczynają się od około 584 EUR (około 2 600 PLN) a kończą na kwocie około 3 000 EUR (13 500 PLN), natomiast wyżej zaprezentowana linia zegarków Fearless jest wyceniona na 1 087 EUR (4 900 PLN) niezależnie od koloru. Wszystkie czasomierze tego producenta są objęte 3-letnią gwarancją.

Źródło zdjęć i informacji: williamwoodwatches.com


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Frederic Jouvenot Helios Albedo i H...
Frederic Jouvenot Helios Albedo i H...
06.09.2023
Trzy nowe zegarki Breitling bazując...
Trzy nowe zegarki Breitling bazując...
11.09.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco