• Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Epos

A. Lange & Söhne Lange 1 Time Zone. Świat na twoim nadgarstku


O prestiżowej marce A. Lange & Söhne nigdy za wiele. To niemiecka, relatywnie młoda firma zegarmistrzowska będąca dziś na absolutnym topie w branży. Swoje działania, swoje korzenie opiera na historii marki o tej samej nazwie, która po drugiej wojnie światowej znalazła się w sowieckiej strefie wpływów, co oczywiście oznaczało - jak wszystko w tamtym systemie - albo upadek albo zupełną przaśność zamiast wyrafinowania.

Ale od początku.

Drezdeński zegarmistrz Ferdinand Adolph Lange położył podwaliny pod saksoński przemysł zegarmistrzowski, zakładając swoją manufakturę w 1845 roku. Jego zegarki kieszonkowe pozostają do dziś bardzo pożądane wśród kolekcjonerów na całym świecie. Firma została wywłaszczona po II wojnie światowej, a nazwa A. Lange & Söhne praktycznie zniknęła.

W 1990 roku prawnuk Ferdinanda Adolpha Lange, Walter Lange, miał odwagę ponownie uruchomić działalność pod tą samą marką. Dziś Lange produkuje tylko kilka tysięcy zegarków rocznie. Są one wyposażone wyłącznie w mechanizmy wykonane we własnym zakresie, które są starannie wykończone i zmontowane ręcznie. To wykończenie na dziś jest główną wizytówką firmy. Z 71 własnymi mechanizmami opracowanymi od 1990 roku, manufaktura A. Lange & Söhne zapewniła sobie najwyższą pozycję w świecie zegarmistrzostwa. Do jej największych osiągnięć należą ikony marki, takie jak modele Lange 1, pierwszy regularnie produkowany zegarek na rękę z ponadwymiarową datą, w charakterystycznym miejscu, oraz Zeitwerk, z precyzyjnie skaczącymi cyframi wskazującymi godziny i minuty. Niezwykłe komplikacje konstrukcji, takie jak Zeitwerk Minute Repetier, Datograph Perpetual Tourbillon i Triple Split reprezentują to, do czego zawsze dąży ta firma: aby przenieść tradycyjną sztukę zegarmistrzowską na coraz wyższy poziom. Trudno kwestionować sukces w tym zakresie.

Dziś zaprezentujemy nowy model Lange 1 Time Zone w kopercie wykonanej z platyny.

Świat na nadgarstku

Jak reklamuje swój nowy produkt niemiecka marka - dzięki zegarkowi Lange 1 Time Zone dosłownie masz świat na nadgarstku, a konkretne czas na całym świecie.

A. Lange & Söhne Lange 1 Time Zone. Świat na twoim nadgarstku

Zegarek wskazuje czas „w domu”, jak i w innej strefie czasowej jednocześnie.

Wizualnie zachowane są wszystkie cechy, które od lat tak bardzo kojarzy się z tą marką, czyli rozmieszczenie wskazań. Już krótkie spojrzenie na ten zegarek i wiemy, że to L&S.

Poza ikonicznym wskazaniem „big data” wszystko bazuje na okrągłych tarczach i pierścieniach. Pierścieniowe wskazanie dzień/noc i wskazanie czasu letniego dla drugiej strefy czasowej rozszerzają i tak już wysoki stopień funkcjonalności. Tarcza nowego modelu Lange 1 Time Zone ma kolor rodu. Cała koncepcja jest skomponowana w monochromatycznym stylu. Szarości dominują, doskonale zgrywając się z chłodnym blaskiem platynowej koperty. To także zapewnienie ponadczasowej elegancji, ale i uniwersalności. Jednoczesne prezentacja czasu dwóch stref jest jedną z najbardziej przydatnych dodatkowych funkcji w precyzyjnym zegarmistrzostwie, przez co jest wysoko ceniona przez użytkowników zegarków.

Tutaj w wydaniu dla tych naprawdę zamożnych.

W 2005 roku firma A. Lange & Söhne nadała tej komplikacji charakterystyczną twarz właśnie modelu Lange 1. Oprócz czasu domowego, ten wyjątkowy zegarek wskazuje czas w drugiej strefie czasowej, łatwo wybieranej dzięki pierścieniowi z nadrukowanymi nazwami miast reprezentujących poszczególne 24 strefy czasowe.

W drugiej generacji modelu, która ujrzała światło dzienne w 2020 roku wykorzystano nowy mechanizm, kaliber L141.1, wyposażony w intuicyjne wskazanie czasu letniego, co jeszcze bardziej rozszerzyło funkcjonalność tego zegarka.

A. Lange & Söhne Lange 1 Time Zone. Świat na twoim nadgarstku

A. Lange & Söhne Lange 1 Time Zone. Świat na twoim nadgarstku

Teraz, w 2023 roku, edycja Lange 1 Time Zone prezentuje najnowsze wydanie tego zegarka.

Jak wspomniałem, z kopertą wykonaną z platyny i tarczą z litego srebra o rodowanej powierzchni.

Wszystkie wskazania widoczne, i to jednocześnie

Za pracę i bogate możliwości zegarka odpowiada wyrafinowany mechanizm.

Jak zawsze w przypadku A. Lange & Sohne również i w tym przypadku celem było połączenie zaawansowanej inżynierii mikromechanicznej z ponadczasowym wzornictwem opartym na tradycjach zegarmistrzowskich, przy jednoczesnym zapewnieniu doskonałej czytelności wskazań. Umieszczenie pierścienia z 24 miastami referencyjnymi dla wszystkich stref czasowych na zewnętrznej krawędzi tarczy nie pogarsza jej harmonijnego układu, z charakterystyczną dla tego modelu decentralną kompozycją. Czas domowy i strefowy, datownik i wskaźnik rezerwy chodu – wszystkie wskazania są wyraźnie widoczne, i to jednocześnie.

Podczas gdy tarcza zlokalizowana po lewej stronie cyferblatu wskazuje czas domowy, mniejsza - umieszczona mniej więcej na godzinie 4. - prezentuje czas w drugiej strefie czasowej.

A. Lange & Söhne Lange 1 Time Zone. Świat na twoim nadgarstku

Po uruchomieniu przycisku korektora na godzinie 8. pierścień z miastami przesuwa się w kierunku wschodnim o jedną strefę czasową. W tym samym czasie wskazówka godzinowa na małej tarczy pomocniczej przesuwa się o jedną godzinę, i wskazuje teraz strefę czasu miasta które wybraliśmy, a tym samym strefy czasowej w jakiej się znajduje.

Wskazanie czasu letniego stanowi wyrafinowaną cechę techniczną mechanizmu i zarazem tarczy zegarka. Kolorowy segment na strzałce wskazującej miasto pokazuje także, czy wybrane miasto i strefa czasowa uwzględniają czas letni. W takim przypadku mały otwór jest wypełniony na czerwono. Jeśli w tym miejscu przez cały rok przestrzegany jest czas standardowy, tło pozostaje niezmienione.

A. Lange & Söhne Lange 1 Time Zone. Świat na twoim nadgarstku

A. Lange & Söhne Lange 1 Time Zone. Świat na twoim nadgarstku

Wskazówki na małej tarczy, na dużej, jak również ta od wskazania rezerwy chodu mają klasyczny kształt „dauphine” i są polerowane na wysoki połysk. Wszelkie wskazania są nadrukowane czarnym lakierem, poza nakładanymi, polerowanymi indeksami godzinowymi na większej tarczy. To mieszany układ w postaci czterech głównych indeksów prezentowanych jako cyfry rzymskie i oznaczeń w postaci drobnych rombów jako pozostałe. Na dużej tarczy na godzinie 6. jest jeszcze widoczna tarcza małego sekundnika.

Aby odróżnić dzień od nocy w obu strefach czasowych, co okazuje się ważną cechą, zegarek Lange 1 Time Zone posiada kołowe wskaźniki dzień/noc połączone ze wskazówkami godzinowymi. Znajdują się one pośrodku każdego okręgu czasowego i informują użytkownika, czy odpowiednie wskazanie czasu jest ważne dla pierwszej, czy drugiej połowy dnia. Rozróżnienie jest za pomocą niebieskiego oznaczenia na części kołowego wskazania.

Gdy wskazówka godzinowa znajduje się w obszarze oznaczonym kolorem tarczy, wskazanie odnosi się do interwału między godzinami 6 rano a 18. Gdy pojawia się niebieski kolor, wskazanie odnosi się do interwału między godzinami 18 a 6 rano.

A. Lange & Söhne Lange 1 Time Zone. Świat na twoim nadgarstku

Unikalny mechanizm synchronizacji

Kolejnym atutem jest unikalny mechanizm synchronizacji, który umożliwia przeniesienie czasu strefy z mniejszej tarczy, na większą, główną, umożliwiając w ten sposób zdefiniowanie nowego czasu głównego jako czasu domowego. To wygodne, gdy jesteśmy np. w dłuższej delegacji.

Gdy koronka jest odciągnięta w drugiej pozycji, czasy obu stref można regulować synchronicznie. Jeśli jednak przycisk korekcji strefy czasowej zostanie naciśnięty i przytrzymany, wskazówka godzinowa wskazania strefowo-czasowego zostanie zatrzymana w swoim położeniu. Teraz zdefiniowany nowy czas główny można ustawić niezależnie od czasu strefy. Na koniec może być konieczne skorygowanie daty, która jest związana z czasem głównym, poprzez uruchomienie przycisku korekty daty o godzinie 10.

Kilka słów o zastosowanym zegarkowym sercu.

W zegarku pracuje manufakturowy oczywiście mechanizm kaliber L141.1 z ręcznym naciągiem. Zapewnia on rezerwę chodu na poziomie 72 godzin za pomocą jednej sprężyny. 3 dni to całkiem rozsądny poziom.

A. Lange & Söhne Lange 1 Time Zone. Świat na twoim nadgarstku

A. Lange & Söhne Lange 1 Time Zone. Świat na twoim nadgarstku

Dalsze szczegóły techniczne obejmują klasyczne koło balansowe wyważane śrubkami i swobodnie oscylującą sprężynę włosową wykonaną samodzielnie przez markę A. Lange & Sohne, a skalibrowaną dla częstotliwości pracy 21 600 wahnięć balansu na godzinę.

Typowe dla Lange cechy jakości, takie jak płyta wykonana z nieobrobionego niemieckiego srebra, złote szatony, niebieskie śruby, wyszukany regulator w postaci łabędziej szyi. Wrażenie jak zawsze robią ręcznie grawerowane półmostki balansu i koła pośredniego. To wszystko wraz z pasami genewskimi na płycie możemy podziwiać przez przeszklony szafirowym szkłem dekiel.

A. Lange & Söhne Lange 1 Time Zone

Ponieważ wymiary zegarka A. Lange & Söhne Lange 1 Time Zone nie zostały zmodyfikowane wobec poprzedników, to wspominam o nich na końcu. Koperta ma średnicę 41,9 mm i 10,9 mm wysokości. Wysokość od ucha do ucha to 50 mm. Obróbka powierzchniowa obudowy to polerowanie i szczotkowanie. Dekiel, kołowo szczotkowany, jest przykręcany śrubami. Klasę wodoszczelności ustalono na poziomie do 30 m.

Zegarek otrzymujemy na czarnym pasku ze skóry aligatora z platynową klamrą.

Cena zegarka Lange 1 Time Zone jest podawana… na życzenie (w internecie można znaleźć informację, iż jest to kwota rzędu 73 000 USD).

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Mido Multifort TV Big Date. Popular...
Mido Multifort TV Big Date. Popular...
11.08.2023
“Najbrudniejszy wśród twardzieli”, ...
“Najbrudniejszy wśród twardzieli”, ...
16.08.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco