• Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Epos

Mido Multifort TV Big Date. Popularny “telewizorek” ma już 50 lat!


Lata 70., a raczej styl zegarmistrzowski ściśle się do nich odnoszący, jest od dłuższego czasu w branży bardzo chętnie na nowo interpretowany, szczególnie u producentów ze Szwajcarii. Można stwierdzić, że trendy z lat 70. XX wieku przeżywają odrodzenie, co przekłada się oczywiście na spore zainteresowanie osób pragnących posiadać zegarek w stylu z tamtej epoki, lecz w nowym wydaniu. Forma zegarka w nowoczesnym, dużo bardziej dostosowanym do współczesnych wymagań wydaniu często daje naprawdę ciekawy efekt końcowy.

Szwajcarskie mechanizmy “opakowane” w uniwersalne i ponadczasowe koperty, w połączeniu z żywymi kolorami pasków, to dziś przepis na zainteresowanie wśród klientów.

Marka Mido jest w naszym kraju nieco słabiej rozpoznawalna, tych zegarków nie można kupić w popularnych sieciach salonów znajdujących się w centrach handlowych, pomimo, iż marka ta należy do doskonale rozpoznawalnej korporacji “The Swatch Group”. A szkoda, ponieważ oferuje ciekawe stylistycznie zegarki w rozsądnych, adekwatnych do jakości cenach.

Dziś zaprezentujemy jeden z nich, nowość Mido Multifort TV Big Date.

Mido Multifort TV Big Date

Mido Multifort TV Big Date

Mido Multifort TV Big Date

50 lat temu…

Ten producent z Le Locle w swojej ofercie ma szeroki wybór różnych czasomierzy, lecz od pewnego czasu w zegarkowym portfolio marki Mido można zauważyć coraz większą liczbę modeli odwołujących się do lubianego, popularnego stylu vintage. Podobnie jest w świecie luksusowych zegarków, takich jak np. AP Royal Oak lub PP Nautilus, gdzie nieustannie widać inspirację właśnie latami 70.

Sprawdźmy zatem na przykładzie Mido Multifort TV Big Date jakie były najbardziej charakterystyczne elementy w stylistyce zegarków z tamtych czasów.

Mido Multifort TV Big Date

Dokładnie 50 lat temu (w 1973 roku) marka Mido pierwszy raz zaprezentowało zegarek z kopertą o kształcie lekko zaokrąglonego, obłego prostokąta, przypominającego kształt telewizora kineskopowego (dziś już także przedmiotu vintage, przed młodsze pokolenie pewnie nawet nie pamiętanego). W tamtych czasach masywnie wyglądające zegarki prezentowane były ze zintegrowaną bransoletą, co również było “znakiem rozpoznawczym” tego okresu.

W 1980 roku świat ujrzała wersja dużo bardziej smukła, z modnymi wtedy czterema śrubami, lecz dopiero rok 2000 przyniósł ponownie mocno pękaty, zaokrąglony pierścień zewnętrzny.

W ciągu lat ewolucji i licznych zmian stylistycznych, niezmiennym elementem każdej wersji była funkcja wskazania daty, stosowana we wszystkich generacjach tego modelu.

Proces ewolucji poszczególnych wersji zegarka pokazuje krótkie wideo:
 


Teraz, w 2023 roku, Mido - ku uciesze fanów nieco innych stylistycznie czasomierzy, ponownie przystąpiła do odświeżenia TV Big Date, czyli zegarka określanego ze względu na kształt koperty mianem “telewizorka”, rozszerzając kolekcję Multifort w kilku wariantach.

Harmonijne połączenie funkcjonalności i stylu lat 70.

Odnoszący się do swoich poprzedników z ubiegłych lat model Multifort TV Big Date również otrzymał prostokątną obudowę o wymiarach 39.2 mm x 40 mm, a jej grubość wynosi 11.5 mm.

Koperta jest wykonana ze stali szlachetnej, oferuje klasę wodoszczelności na poziomie 100m (10 ATM). Pierścień, który dla wzmocnienia efektu masywności całego zegarka został mocno spłaszczony, ma tylko kropkę znacznika na godzinie 12., co jest nawiązaniem do historycznych modeli marki. Szczotkowana powierzchnia tego elementu nadaje ciekawego efektu, dopełniając harmonijne połączenie funkcjonalności z nawiązaniem do stylu lat 70.

Mido Multifort TV Big Date

Mido Multifort TV Big Date

Szkło szafirowe chroni cyferblat, który w zależności od wersji zegarka występuje w trzech kolorach, do wyboru mamy ciemny niebieski, czarny oraz zielony.

Powierzchnia tarczy, niezależnie od jej koloru, otrzymała wykończenie (analogiczne do lunety) w postaci poziomego szczotkowania, co więcej - ściemniającego swoją barwę dochodząc do jej krawędzi zewnętrznych. Najbardziej zauważalnym elementem zegarka jest jego duże, czytelne okno datownika umiejscowione na godz. 12. Stąd w nazwie „Big Date”.

Umieszczenie go w tym miejscu wpływa na dobrą czytelność wskazań tej funkcji dodatkowej, dodając jednocześnie akcent retro. Prostokątne indeksy na godzinach: 3., 6., 9. są pokryte masą świecącą SuperLumiNova, zaś skala minutowa jest naniesiona na specjalnym pierścieniu dookoła cyferblatu. Uzupełnieniem elementów tarczy są proste wskazówki godzinowa i minutowa, również świecące w ciemności, dzięki masie luminescencyjnej.

Mechanizm Calibre 80

Kolekcja zegarków Multifort, w której skład wchodzi nowy model TV Big Date, wykorzystuje mechanizm z automatycznym naciągiem pochodzący od szwajcarskiej firmy ETA.

Mido Multifort TV Big Date

Mido Multifort TV Big Date

Mido Multifort TV Big Date

“Calibre 80”, bo takie ma oznaczenie, bazuje na werku ETA C07.651, a oferuje maksymalną rezerwę chodu na poziomie aż 80 godzin. Jest to dobrze znana konstrukcja, stosowana w całej rodzinie produktów ze “The Swatch Group”, wzbogacona o sprężynę balansu wykonaną ze stopu Nivachron, co zapewniaj jej odporność na negatywny wpływ pola magnetycznego, przy jednoczesnym zachowaniu podwyższonej ochrony na wstrząsy.

Przezroczysty dekiel od spodu obudowy umożliwia podgląd na elementy mechanizmu, jak i obracającego się wahnika zespołu napędowego ozdobionego pasami genewskimi, z wygrawerowanym logo “MIDO”.

Mido Multifort TV Big Date – dostępność i cena

Najnowszy model Mido Multifort Big Date stylistycznie oddaje ducha lat 70. XX wieku.
 


Sam kształt obudowy zegarka oraz jego detale sprawiają, że z całą pewnością można mówić o “powrocie do przeszłości”, lecz przy zachowaniu współczesnej formy i obowiązujących w branży standardów. Charakterystyczne okienko datownika (Big Date) i duży wybór opcji kolorystycznych sprawiają, że zegarek zwraca na siebie uwagę, przyciągając liczne spojrzenia. Natomiast gwarancja jakości oraz dokładności “Swiss Made” sprawiają, że ten model powinien służyć i cieszyć swojego właściciela przez długie lata.

Mido Multifort TV Big Date jest dostępny z różnymi opcjami pasków i bransolet, w sumie występuje pięć różnych konfiguracji: 3 ze stalową bransoletą, a 2 z gumowym paskiem.

Mido Multifort TV Big Date

Mido Multifort TV Big Date

Mido Multifort TV Big Date

Najnowsze wcielenie Mido Multifort TV Big Date, wyposażonego w bransoletę wykonaną ze stali nierdzewnej, dostępne jest w cenie 1 140 EUR (ok. 5 000 PLN), a wariant z gumowym paskiem jest nieznacznie tańszy, jego cena wynosi 1 110 EUR (ok. 4.900 PLN).

Zegarki z tej serii są dostępne w sklepie internetowym producenta.


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Davosa Ternos Professional Mountain...
Davosa Ternos Professional Mountain...
09.08.2023
A. Lange & Söhne Lange 1 Time Zone....
A. Lange & Söhne Lange 1 Time Zone....
14.08.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco