• Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Atlantic

Frederique Constant x Christiaan van der Klaauw Tourbillon Planetarium - Only Watch 2023


Only Watch to wydarzenie charytatywne organizowane co dwa lata. Celem aukcji jest zbiórka środków finansowych na leczenie i walkę z dystrofią mięśniową Duchenna’a. Współorganizowany przez dom aukcyjny Christie’s event jest wspierany przez znane i cenione marki zegarmistrzowskie. Na ten cel tworzą one niezwykłe czasomierze, które mają być popisem możliwości i fantazji twórców. Niesłabnące zainteresowanie i nierzadko olbrzymia wartość kolekcjonerska poszczególnych egzemplarzy zegarków sprawia, że od 2005 roku, czyli pierwszej edycji wydarzenia, udało się uzbierać blisko 100 mln EURO.

Dziesiąta edycja tej szczytnej akcji odbędzie się 5 listopada 2023 roku, a jednym z unikatowych zegarmistrzowskich okazów na aukcji będzie nasz dzisiejszy bohater.

Niezwykła współpraca

Jednym z wielu zegarków, które trafią na tegoroczną aukcję Only Watch jest czasomierz powstały z niezwykłej współpracy. Szwajcarska firma Frederique Constant oraz najsłynniejsze holenderskie atelier zegarmistrzowskie, specjalizujące się w tworzeniu zegarków astronomicznych, połączyły siły, by wykonać zegarek jedyny w swoim rodzaju.

Każdy, kto interesuje się zegarmistrzostwem na pewno słyszał o marce Frederique Constant. To genewska manufaktura założona w 1988 roku, oferująca wysokiej jakości szwajcarskie zegarki w bardzo konkurencyjnych - jak na półkę premium - cenach.

Mniej znaną może być firma Christiaan van der Klaauw Astronomical Watches. To holenderskie atelier założone w 1974 roku przez Christiaana van der Klaauw’a zajmuje się tworzeniem ekskluzywnych, ręcznie robionych zegarków astronomicznych. Mottem, które przyświeca działaniu firmy, jest zdanie: “Astronomia, czas w najczystszej postaci”. Niedawno opisywaliśmy tego zegarmistrza i prezentowaliśmy jego produkty, można o nich poczytać tu: Christiaan van der Klaauw Ariadne. Holenderskie zegarki w najnowszej odsłonie.

Christiaan van der Klaauw Planetarium
Zdjęcie: zegarek Christiaan van der Klaauw Planetarium Eise Eisinga Limited Edition

Obie firmy postanowiły uczcić ponad 20-letnią przyjaźń zegarmistrzowską tworząc unikatowy zegarek łączący te cechy charakterystyczne i umiejętności, z których słyną. Tak oto z połączenia manufakturowego tourbillonu produkcji Frederuque Constant i najmniejszego planetarium na świecie powstał zegarek Frederique Constant x Christiaan van der Klaauw Tourbillon Planetarium Only Watch 2023, jedna z atrakcji tegorocznej aukcji Only Watch.

Powstał wyłącznie jeden egzemplarz tego wyjątkowego zegarka.

Czas w czystej postaci

Koperta zegarka o średnicy 42 milimetrów została stworzona przez manufakturę Frederique Constant specjalnie na tę okazję. Jako materiału użyto cennej platyny, która jeszcze bardziej podkreśla wyjątkowość całego projektu.

Frederique Constant x Christiaan van der Klaauw Tourbillon Planetarium - Only Watch 2023

Frederique Constant x Christiaan van der Klaauw Tourbillon Planetarium - Only Watch 2023

Mimo klasycznego wyglądu od razu zauważamy, że wysokość koperty jest znaczna, co dodatkowo potęguje wypukłe szkło szafirowe. Patrząc na zegarek od boku można mieć wrażenie obserwacji zakrzywionego nieboskłonu lub charakterystycznych dla obserwatoriów astronomicznych kopuł. Jedno i drugie skojarzenie może być słuszne w momencie, gdy spojrzymy na niezwykłą tarczę naszego bohatera. W pierwszym momencie patrząc na nią można odnieść wrażenie, że patrzymy na przyrząd astronomiczny, a nie zegarek naręczny.

Na pierwszy plan zdecydowanie wysuwają się funkcja planetarium oraz tourbillon.

Szczególnie prezentuje się planetarium umieszczone na godzinie 12. Możemy na nim śledzić 6 mikro kulek w różnych kolorach imitujących planety krążące wokół Słońca w czasie rzeczywistym. Robi to tym większe wrażenie, że przykładowo Saturnowi pokonanie całej swojej orbity wokół Słońca zajmuje prawie 30 lat. Musi być to niezwykłe wrażenie obserwować tą powolną podróż na swoim nadgarstku.

Każda z planet została oznaczona innym kolorem, co nie tylko sprawia, że samo planetarium jest bardziej „żywe”, ale i nam pomaga w zorientowaniu się, o którą planetę chodzi.

Drugą z tytułowych funkcji jest 60-sekundowy tourbillon.

Frederique Constant x Christiaan van der Klaauw Tourbillon Planetarium - Only Watch 2023

Okienko przez które możemy podziwiać jego pracę umieszczono na godzinie 6. Co ciekawe, klatka tourbillonu pełni jednocześnie funkcję sekundnika czasu rzeczywistego, co jest zwyczajowe dla marki Frederique Constant. Na tourbillonie możemy również zauważyć wygrawerowaną cyfrę 1, oznaczającą limitację zegarka do jednej sztuki na cały świat.

Manufakturowy mechanizm

Wewnątrz koperty z platyny osadzono manufakturowy mechanizm FC-988.

Dla pokazania kunsztu oraz w hołdzie tradycyjnemu zegarmistrzostwu został on ręcznie ozdobiony przy pomocy technik takich jak: fazowanie, młotkowanie, polerowanie lustrzane, czy ziarno kołowe. W mechanizmie zastosowano również krzemowe koło wychwytowe oraz kotwicę wychwytu, a - jak wiadomo - krzem wykazuje właściwości antymagnetyczne, co jest istotnym faktem w przypadku skomplikowanego i wrażliwego mechanizmu zegarka. A już szczególnie w obecnych czasach, gdy otacza nas coraz więcej urządzeń elektronicznych wytwarzających pola elektromagnetyczne.

Frederique Constant x Christiaan van der Klaauw Tourbillon Planetarium - Only Watch 2023

Frederique Constant x Christiaan van der Klaauw Tourbillon Planetarium - Only Watch 2023

Mechanizm z automatycznym naciągiem łożyskowany jest na 47 kamieniach, jego rezerwa chodu wynosi 38 godzin, a częstotliwość oscylacji balansu to 28 800 wahnięć na godzinę.

Kosmiczna tarcza zegarka

Dodatkowo mechanizm został wyposażony we wskazanie dnia miesiąca oraz miesiąca. Po raz pierwszy w historii marka Frederique Constant umieściła obie wskazówki odpowiadające za te wskazania na jednym totalizatorze na godzinie 9.

Do tego ekskluzywnego zegarka obie firmy wybrały niezwykłą, kosmiczną tarczę. Została ona wykonana z materiału nie stosowanego do tej pory w projektach Frederique Constant, czyli awenturynu. Daje on efekt rozgwieżdżonego nieba, co idealnie komponuje się z główną tematyką Tourbillon Planetarium.

Frederique Constant x Christiaan van der Klaauw Tourbillon Planetarium - Only Watch 2023

Frederique Constant x Christiaan van der Klaauw Tourbillon Planetarium - Only Watch 2023

Ciekawym elementem na tarczy są logotypy obu firm umieszczone na godzinie 3., i otoczone pierścieniem z informacją, że jest to unikalny zegarek na akcję Only Watch. Element umieszczony w tym miejscu sprawia, że tarcza jest bardzo symetryczna w swojej kompozycji.

Frederique Constant x Christiaan van der Klaauw Tourbillon Planetarium

Unikatowy zegarek Frederique Constant jest połączeniem najlepszych cech i wiedzy obu firm, które go stworzyły. Klasyczne i eleganckie kształty platynowej koperty kryją w sobie urządzenie które jest więcej niż tylko przedmiotem do wskazywania czasu, a może raczej jest przedmiotem, który wskazuje ten czas w wielu aspektach, w tym ten najczystszy z nich.

Szacowana cena zegarka na aukcji oscyluje między 90 000, a 110 000 CHF, czyli w przedziela od 411 tys. zł do 502 tys. zł, ale biorą pod uwagę jak niezwykły jest to czasomierz cena to może znacznie urosnąć.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Frederique Constant znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Frederique Constant.


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Longines Flagship Heritage Moonphas...
Longines Flagship Heritage Moonphas...
01.08.2023
Luminox MIL-SPEC 3350 Series. Zegar...
Luminox MIL-SPEC 3350 Series. Zegar...
04.08.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco