• Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Orient

Longines Flagship Heritage Moonphase. Karawela w blasku Księżyca


Kolekcja zegarków Flagship Heritage producenta z Saint-Imier właśnie wzbogaciła się o model z komplikacją wskazania faz księżyca, który dostępny będzie w trzech wersjach kolorystycznych.

Inspiracją dla powstania tego zegarka jest archiwalny Flagship Heritage z lekko wypukłą tarczą.

Longines Flagship po raz pierwszy ujrzał światło dzienne w 1957 roku i stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych modeli marki Longines, oraz symbolem eleganckiego męskiego zegarka. To pierwsze wcielenie miało kopertę o średnicy zaledwie 35 mm (w latach 50-tych XX wieku było to raczej standardem w męskich czasomierzach) zaś mechanicznym sercem tego zegarka był ręcznie nakręcany mechanizm 30L (w wersji z małą sekundą), lub 30LS w wersji z centralnie umieszczonym sekundnikiem.

W 2017 roku obchodziliśmy 60-lecie powstania tego modelu. Wtedy właśnie szwajcarska marka Longines wypuściła reedycję tego zegarka, niemal identyczną z pierwowzorem. Główne różnice między nimi sprowadzają się do mechanizmu – we współczesnym wydaniu ma on automatyczny naciąg, oraz rozmiaru koperty – model z 2017 roku ma 38,5 mm średnicy.

Teraz, w 2023 roku, kolekcja ta poszerzona została o model ze wskazaniem faz księżyca.

Longines Flagship Heritage Moonphase

Longines Flagship Heritage Moonphase

Longines Flagship Heritage Moonphase

Nowa rodzina

Zanim przejdę do opisu nowości, jeszcze nieco ciekawostek i faktów na temat tej kolekcji.

Linia Flagship była bowiem drugą wprowadzoną na rynek rodziną produktów w ramach nowej strategii rozwoju Longinesa, pierwszą była linia Conquest, która pojawiła się w 1954 roku. Strategia ta zakładała podział produktów na rodziny, które miałyby swoje unikalne cechy, a adresowane były do różnych grup odbiorców. Tym samym od 1957 roku Longines rzeczywiście miał już podział na rodziny produktów, ponieważ wcześniej miał tylko jedną linię zegarków o bardziej sportowym charakterze.

W latach 50. i 60. XX wieku zegarki z uskrzydloną klepsydrą nosiło wiele znamienitości, jak chociażby Humphrey Bogart czy Audrey Hepburn, zaś Albert Einstein na tyle upodobał sobie tą markę, że posiadał dwa zegarki Longines, z których jeden możemy dziś oglądać w Muzeum Historycznym w Bernie. Marka zresztą zawsze była postrzegana jako producent niezawodnych i precyzyjnych zegarków o nieprzeciętnej elegancji i stylu.

Flagship i kobiety

Mimo, że Flagship jest raczej męskim zegarkiem, twarzą tego modelu została… Kate Winslet.

Longines Flagship Heritage Moonphase

Longines Flagship Heritage Moonphase

Longines Flagship Heritage Moonphase

Stało się tak dlatego, że aktorka - która jest Ambasadorką Elegancji Longines od 2010 roku - podczas wizyty w siedzibie firmy tak zachwyciła się wystawionym w gablocie oryginalnym „Flagshipem” z 1957 roku, że w momencie wprowadzenia jubileuszowej kolekcji firmie nie pozostało nic innego, jak uczynić Kate Winslet twarzą tej kolekcji.

Longines we współpracy z Kate Winslet przygotował 5 sztuk zegarków Flagship Heritage by Kate Winslet, sygnowanych podpisem aktorki, z których 3 o numerach 2/5, 2/3 i 4/5 zostały sprzedane na aukcji charytatywnej na rzecz fundacji The Golden Hat, której aktorka jest współzałożycielką. Numer 1/5 znajduje się w muzeum Longines’a, a piąty egzemplarz posiada brytyjska gwiazda. Nota bene, zwycięzcy aukcji mieli możliwość odebrania swoich egzemplarzy z rąk samej Kate Winslet.

Karawela w blasku Księżyca

Przejdźmy już zatem do tegorocznej nowości.

Longines Flagship Heritage Moonphase jest rozwinięciem tej linii, jednak w tym modelu zastosowano centralny sekundnik, zaś w miejscu małej sekundy pojawiło się wskazanie fazy księżyca i daty.

Wykonana ze stali koperta ma satynowane powierzchnie i skrócone, fazowane uszy. Jej wymiary to 38,5 mm średnicy, 12,4 mm grubości, a rozstaw uszu to 19 mm. Masa zegarka to 73,6 g.

Od góry kopertę wieńczy wypukłe szkło szafirowe, zaś od spodu pięknie zdobiony, zakręcany dekiel, charakterystycznym dla tej serii, przedstawiającym relief karaweli.

Longines Flagship Heritage Moonphase

Longines Flagship Heritage Moonphase

Longines Flagship Heritage Moonphase

Dekiel sygnowany jest również napisem EFCo, nawiązującym do historycznej nazwy wywodzącej się od nazwiska założyciela firmy - Ernest Francillon & Compagnie. Prosta koronka została udekorowana na części czołowej napisem LONGINES, oraz symbolem klepsydry. Klasa wodoszczelności zegarka to 30 metrów (3ATM).

Szafirowe szkło okala polerowany pierścień, zaś pod szkłem widzimy lekko wypukłą tarczę z nałożonymi indeksami godzinowymi, z których trzy - umieszczone na godzinach: 9., 12. i 3., są wydłużone. Zastosowanie lekko sferycznego szkła dodatkowo podkreśla wypukłość tarczy i potęguje wrażenie jej trójwymiarowości.

Na godzinie szóstej umieszczono subtarczę wskazania faz księżyca, którą okala skala datownika z umieszczonymi na przemian cyframi i kopkami. Wskazanie daty realizowane jest przez „date pointer”, czyli w postaci małej wskazówki. Ten sam układ elementów tarczy marka Longines zastosowała już wcześniej, w modelu Master 40mm Moonphase Automatic. W górnej części tarczy znajduje się też nakładany symbol uskrzydlonej klepsydry, oraz napisy LONGINES i Flagship.

Trzy okręty

Najbardziej „klasyczna” wersja Longines Flagship Heritage Moonphase ma tarczę w kolorze opalizującego srebra, zaś indeksy i wskazówki w tym przypadku są koloru złotego.

Longines Flagship Heritage Moonphase

Longines Flagship Heritage Moonphase

Longines Flagship Heritage Moonphase

Do wyboru mamy jeszcze wersje zegarka z błękitną lub srebrzystą tarczą ze szlifem słonecznym, oraz srebrnymi wskazówkami i indeksami. Pozłacane lub srebrne - w zależności od wersji - wskazówki godzinowa i minutowa są polerowane, a w swej centralnej części wypełnione substancją luminescencyjną Super-LumiNova dla zapewnienia czytelności wskazań zarówno w dzień jak i w nocy.

Do każdej wersji kolorystycznej Flagship Heritage Moonphase przewidziano korespondujący z nią pasek wykonany ze skóry aligatora: brązowy, niebieski lub popielaty.

Nowy okręt flagowy marki Longines wyposażony jest w mechanizm L899.5 z automatycznym naciągiem, łożyskowany na 21 kamieniach, taktujący z częstotliwością 3,5Hz, czyli 25 200 wahnięć balansu na godzinę. Krzemowy włos balansu ma zapewnić niewrażliwość na oddziaływanie pól magnetycznych. Zastosowany w zegarku mechanizm zapewnia 72-godzinną rezerwę chodu, dzięki czemu możemy spokojnie odłożyć go jeśli nie będzie używany przez weekend, bez konieczności ponownego ustawiania godziny i pozostałych wskazań w poniedziałkowy poranek.

Longines Flagship Heritage Moonphase

Longines Flagship Heritage Moonphase

Longines Flagship Heritage Moonphase

Longines Flagship Heritage Moonphase – dostępność i cena

Cena Longines Flagship Heritage Moonphase to 15 500 złotych. Poszczególne wersje nowości Longines mają następujące numery referencyjne: L4.815.4.78.2 (srebrna tarcza, złote indeksy), L4.815.4.72.2 (srebrzysta tarcza, srebrne indeksy), L4.815.4.92.2 (błękitna tarcza, srebrne indeksy).

Widzimy więc, że Longines z nowymi modelami wyraźnie steruje w kierunku segmentu premium.

Zegarki z tej kolekcji są już dostępne w Polsce.


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Bulova 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Orient odświeża swoje klasyki. Nowe...
Orient odświeża swoje klasyki. Nowe...
31.07.2023
Frederique Constant x Christiaan va...
Frederique Constant x Christiaan va...
03.08.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco