Astronomia jest obszarem nauki, która ma swoje początki już w starożytności. Ludzi od zarania dziejów ciekawiły i intrygowały zjawiska takie jak: zaćmienia Słońca i Księżyca, przybliżanie i oddalanie się poszczególnych ciał niebieskich w stosunku do aktualnego położenia planety Ziemi. W dziejach ludzkości można wyróżnić wielu astronomów, którzy rozwinęli tę naukę, lecz kilku z nich udało się osiągnąć trudne zadanie związane z formowaniem oraz obroną postawionych teorii. Oprócz astronomii ludzkość zafascynowana była również czasem - obserwacją jego upływu i cyklicznością, jakie ze sobą niesie.
Lecz czy możliwe jest, aby te dwa obszary połączyć ze sobą, tworząc wielkie dzieła będące połączeniem sztuki, nauki oraz mikromechaniki na najwyższym poziomie?
Ponadto zamknięte w jednym urządzeniu pomiarowym?
Na to pytanie odpowiedział sobie Christiaan van der Klaauw, powołując do życia w 1974 roku pewną manufakturę. Różniła się ona od pozostałych, nie tylko z racji swojego położenia w pewnej holenderskiej miejscowości nieopodal Amsterdamu, lecz głównie za sprawą wizji dotyczącej nietypowych wskazań oraz projektu wytwarzanych zegarków mechanicznych.
Christiaan van der Klaauw (CVDK), jest obecnie jedynym atelier całkowicie oddanym projektowaniu i wytwarzaniu nieszablonowych, ekskluzywnych zegarków naręcznych, wyposażonych w komplikacje astronomiczne. Pomysłodawca i założyciel - Christiaan van der Klaauw, zdobył swoją wiedzę uczęszczając do Leidse Sterrewacht będącego najstarszym na świecie obserwatorium astronomicznym. W tym właśnie magicznym świecie gwiazd i planet rozwinęła się miłość do astronomii. W jego głowie narodził się odważny pomysł, aby połączyć przewidywalny matematycznie ruch ciał niebieskich z czasomierzem.
Producent rozpoczął swoją działalność w 1974 roku prezentując pierwszy zegar wyposażony w komplikacje astronomiczne, dając początek bogatej historii marki, wielokrotnie nagradzanej na licznych wystawach i konkursach w branży zegarmistrzowskiej.
Manufaktura CVDK jest członkiem m.in. AHCI (The Académie Horlogère des Créateurs Indépendants), oraz FHH (Fondation de la Haute Horlogerie).
Niezależne zegarmistrzostwo od CVDK
CVDK jest holenderskim reprezentantem wąskiego grona niezależnych producentów indywidualnie interpretującym pojęcie piękna i stylu, nie bojąc się przy tym podejmowania nowych wyzwań. Pośród wielu bardzo skomplikowanych dzieł sztuki zegarmistrzowskiej jakie opuściły jego pracownię na szczególną uwagę zasługuje czasomierz o nazwie “CVDK Planetarium Eise Eisinga”, będący odtworzeniem zegara stojącego “Pendule Variable” - zaprezentowanego w 1992 roku i limitowanego do 25 sztuk - do rozmiarów zegarka naręcznego.
W roku 2021 marka zdobyła najbardziej prestiżową nagrodę w branży - GPHG (The Grand Prix d'Horlogerie de Genève) właśnie za “Planetarium Eise Eisinga”. Opisywaliśmy go, oraz pozostałe wyróżnione modele, tu: GPHG 2021 – prezentacja nagrodzonych zegarków.
Czasomierz Planetarium Eise Eisinga został uznany za arcydzieło zawierające najmniejsze na świecie planetarium pokazujące w czasie rzeczywistym orbity: Merkurego, Wenus, Ziemi, Marsa, Jowisz i Saturna okrążającego Słońce.
Manufaktura Christiaan Van Der Klaauw CVDK posiada w swoim dorobku jeszcze wiele innych, innowacyjnych i technicznie bardzo zaawansowanych zegarów i zegarków mechanicznych, które wielokrotnie nagradzane były licznymi tytułami na bardzo dużej liczbie wystaw i konkursów. Większość czasomierzy niezwykle szybko uzyskuje status dzieł sztuki zegarmistrzowskiej, stając się obiektem pożądania dla kolekcjonerów.
Linia zegarków Ariadne
Niedawno manufaktura CVDK zaprezentowała długo oczekiwane, odświeżone wersje klasycznej linii zegarków naręcznych o nazwie Ariadna, niezwykle ważnej dla tej marki.
Trzy najnowsze wersje tej klasycznej kolekcji są również istotne dlatego, że opuściły mury pracowni zegarmistrzowskiej pod kierownictwem nowego szefa przedsiębiorstwa. Holenderski mistrz zegarmistrzostwa - Pim Koeslag, objął funkcję na stanowisku dyrektora technicznego i współwłaściciela marki. W przeszłości odpowiadał on za rozwój marki Frederique Constant, oraz współtworzył Ateliers DeMonaco.
Silne DNA i własna osobowość
Ariadna zdobyła miano “kamienia milowego” tego przedsiębiorstwa, stanowiąc jeden z najbardziej charakterystycznych zegarków w pełni ukazując filozofię i DNA tego producenta.
W skład kolekcji Ariadna wchodzą klasyczne zegarki mechaniczne z kopertami o średnicy 40 mm, wykonane ze stali szlachetnej, niezależnie od wariantu kolorystycznego.
Co ciekawe, rozmiar ten jest bardzo uniwersalny, co przy tej liczbie oferowanych wskazań nie było łatwe do opracowania, lecz CVDK mistrzowsko dopracował całość konstrukcji.
Nowe dostępne warianty nie wprowadziły rewolucyjnych zmian w technicznym aspekcie modelu Ariadna. Nadal mamy do czynienia z klasycznym zegarkiem wyposażonym w funkcję stopera, oraz wskazania pełnego kalendarza wzbogacone o zestaw wskazań astronomicznych, typowych dla marki Christiaan van der Klaauw, jakimi są: wskaźnik dzień - noc i komplikacja wskazań faz Księżyca. Aktualny wygląd tarczy zegarka zmienił się znacząco w stosunku do poprzednich wersji tego czasomierza, od teraz cyferblat jest bardziej wyrazisty i nabrał nowoczesności, co jest efektem decyzji producenta o zrezygnowaniu ze wzoru “guilloche”, jaki był stosowany w poprzedniej wersji.
Charakterystycznym elementem w wyglądzie zewnętrznym - tak samo jak u poprzednika - jest koronka znajdująca się tradycyjnie na godzinie 3. Posiada ona ten sam ciekawy kształt przypominający cebulę, oraz po obu jej stronach są przyciski odpowiadające za obsługę stopera. Tarcza czasomierza jest chroniona przez zastosowanie szkła szafirowego.
Ten typ szkła zastosowano zarówno od frontu, jak również od spodu obudowy.
We wszystkich trzech opcjach nowej Ariadny można dostrzec dużo więcej głębi na powierzchni tarczy. Kontrastujące ze sobą kolory uwypuklają nakładane indeksy godzinowe z zestawem wskazówek typu “Breguet”, a także za sprawą zastosowania różnych faktur i wzorów znajdujących się na poszczególnych subtarczach.
Szczególnym elementem dostrzegalnym od razu jest subtarcza na godzinie 3., gdzie widnieje wypukłe logo manufaktury CVDK dopełniając całości ciekawego wizerunku tego projektu.
Mechanizm zegarka
Mechanicznym sercem prezentowanych czasomierzy jest doskonale znany, ten sam co u poprzednika mechanizm CVDK7758 wyposażony w automatyczny naciąg sprężyny, który bazuje na legendarnym werku ETA Valjoux 7750.
Został on oczywiście dostosowany pod kątem dodatkowych wskazań, takich jak: prezentacja aktualnej fazy księżyca czy też datownik typu “pointer date” umieszczony na obrzeżach tarczy. Od spodu, za sprawą przeszklonego dekla, mamy możliwość obserwacji pracującego mechanizmu, który oferuje rezerwę chodu na poziomie 48 godzin, a łożyskowany jest na 25 kamieniach. Patrząc przez przeszklenie widać bogato i pięknie zdobiony wahnik. Słynny grawer - Jochen Benzinger - zaangażował się w pracę nad tym elementem mechanizmu, w efekcie czego powstał rotor bogato zdobiony techniką “guilloche”, z promieniami słonecznymi, które łączą się z masą oscylującą, pozostałą częścią tego elementu.
W najnowszej edycji modelu Christiaan van der Klaauw Ariadne, zegarek ten jest dostępny w trzech różniących się od siebie kolorystycznie wariantach tarcz.
Do dyspozycji są: klasyczna tarcza w kolorze srebrnym, zestawiona z brązowym paskiem wykonanym ze skóry, nieco bardziej sportowy wariant z tarczą w kolorze granatowym, oraz klasyczny, najbardziej formalny - w kolorze czarnym.
Wszystkie oferowane paski wytworzone są ze skóry aligatora.
Christiaan van der Klaauw Ariadne - cena i dostępność
Główną cechą, która wyróżnia markę CVDK na tle pozostałych manufaktur jest stosowanie nietypowych komplikacji konstrukcji mechanizmów pochodzących wprost z astronomii, a każdy czasomierz jest wyposażony przynajmniej w jedną tego typu komplikację. Wszystkie zegarki są wytwarzane z ogromną starannością i dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Odnosi się to do całego procesu produkcji oraz wszystkich elementów zegarków, zaczynając od użycia najlepszych materiałów do ich wykonania, aż po ich złożoność i poziom zaawansowanie technicznego. Roczna produkcja czasomierzy jest bardzo mała, wszystkie egzemplarze są numerowane, co podkreśla ich wyjątkowość.
Obecnie manufaktura Christiaan van der Klaauw jest producentem ręcznie wytwarzanych czasomierzy mechanicznych, skupionym na produkowaniu nietypowych zegarków, nieustannie podążając w obranym przez siebie kierunku.
Doskonałym przykładem tego podejścia są właśnie prezentowane, najnowsze wersje czasomierzy z linii Ariadne, będącej jedną z najbardziej rozpoznawalnych w portfolio tej holenderskiej marki od wielu lat.
Zegarki te, oprócz wszystkich przedstawionych w tym artykule zalet, posiadają jeszcze jedną, szczególną cechę - ogromny potencjał kolekcjonerski.
Zegarki Christiaan van der Klaauw Ariadne są dostępne za pośrednictwem strony internetowej producenta oraz w salonach firmowych. Czasomierze te wchodzą w skład regularnej kolekcji marki, a ich ceny kształtują się na poziomie 8 450 euro (ok. 40 000 złotych), a są dostarczane w pięknych pudełkach wykonanych z drewna w kolorze fortepianowej czerni.
09:15 03.05.2023Zegarki
Christiaan van der Klaauw Ariadne. Holenderskie zegarki w najnowszej odsłonie!
Tagi:

Konkurs „Najpiękniejsze zdjęcie zegarka” – fotografie, które zwyciężyły w okresie od maja do sierpnia 2017!
Zbliża się koniec roku, a to idealny czas na podsumowania. Za nami już 4 udane edycje konkursu fotograficznego organizowanego przez grupę Czasoholicy. Mamy przyjemność za ...

Cuervo y Sobrinos - szwajcarska manufaktura, latynoskie dziedzictwo
Kuba jako kraj, kojarzy nam się przede wszystkim z tytoniem, cygarami, oraz zmysłowym tańcem. Mało kto wie jednak, że zanim zmiany polityczne dotknęły ten środkowoameryka ...

Epizod 7. Zegarek bazowy - wychwyt
Zadaniem wychwytu jest przekazanie do oscylatora, energii pochodzącej z napędu, transmitowanej przez przekładnię chodu, a równocześnie impulsowe zwalnianie przekładni cho ...

8 zegarków, w różnym przedziale cenowym, z tarczami w kolorze turkusowym
W zeszłym roku, w lipcu, prezentowaliśmy zestawienie „8 zegarków, w różnym przedziale cenowym, z tarczami w kolorze łososiowym”. Wiosna za oknem, więc pora na drugą część ...

Zegarek z rekordem Guinnessa. IWC Portugieser Eternal Calendar
Rzadko zastanawiamy się, czy mamy właśnie rok przestępny czy nie, coraz mniejszą wagę przywiązujemy też do długości trwania danego miesiąca, nie zrywamy już (prawie) kart ...

Bulova Super Seville. Współczesna wersja zegarka z lat 70. XX wieku
Działająca prężnie marka Bulova, która jest obecnie pod skrzydłami japońskiego Citizena, oferuje bardzo ciekawe, zazwyczaj kwarcowe, ale zaawansowane technologicznie zega ...

The Polo Watch Ralph Lauren w nowym wydaniu. Modnie, ale z umiarem
Zegarki to dziś bardzo bogata, urozmaicona gałąź przemysłu, sprzedaży i oczywiście marketingu. Nas, zegarkomaniaków, cieszy, że chęć noszenia zegarków nie zanikła, a zega ...

Piaget Altiplano Ultimate Concept Tourbillon 150th Anniversary z kopertą o grubości… 2 mm!
Podczas tegorocznej odsłony Watches & Wonders odbywającej się w Genewie, marka Piaget zaprezentował kolejny zegarek z linii Altiplano. Kolekcja ta jest tradycyjnie kojarz ...

Eberhard & Co Contodat Chronographe. Uniwersalny chronograf w klimacie retro
Eberhard to ceniona szwajcarska marka, która za dwa lata będzie świętować swoje 140-lecie. Model Tazio Nuvolari, z początku lat 90. XX wieku, miał spory wkład w rozwój mo ...

Grand Seiko Heritage Collection SBGH368. Pierwszy nielimitowany 62GS z różowego złota
Grand Seiko to prestiżowa marka, która oferuje zegarki, jak dla mnie, fascynujące. Modele tego japońskiego producenta nie są wprawdzie liderami wysokich cen osiąganych pr ...

Rolex Land-Dweller. Premiera, która wywołała poruszenie w zegarkowym świecie
Jedna z najgłośniejszych premier branży zegarmistrzowskiej ostatnich lat. Nowość, która momentalnie przyciągnęła uwagę kolekcjonerów, fanów marki i miłośników zegarków na ...

Omega Seamaster Planet Ocean Worldtimer, gdy podróżnik spotyka nurka
Marka Omega od lat kojarzona jest w świecie zegarmistrzostwa z precyzją, elegancją i innowacyjnością. W 2025 roku, z okazji 20-lecia kolekcji Planet Ocean, szwajcarski pr ...
0 Komentarzy
Średnia 0.00