• Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Seiko

Nowy Maurice Lacroix Pontos Chronograph 43 mm. Subtelne, ale istotne zmiany


Na półkach salonów zegarkowych oferujących wyroby szwajcarskiej marki Maurice Lacroix pojawiają się właśnie nowe, wyposażone w tarcze z cyframi arabskimi wersje zegarka z linii Pontos - model Chronograph 43 mm. Zapoczątkowana w 2001 roku linia wzornicza Pontos cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem miłośników i fanów zegarmistrzostwa, a same zegarki są nadal chętnie kupowane i doceniane przez ich użytkowników.

Taka rozpoznawalność i powodzenie zegarków mechanicznych z kolekcji Pontos są zasługą stworzenia wzoru opartego na charakterystycznych liniach konturowych koperty. Jest to z jednej strony wzór zupełnie nowoczesny, a z drugiej utrzymany w tradycji zegarmistrzostwa. Elegancki, ale nie zbytnio formalny, atrakcyjny, ale bez używania wyrafinowanych sztuczek projektowych. Próba poszukiwania jej ponadczasowości jest daleka od tego, co zwyczajne czy łatwe. Bardzo ciekawie wykończona okrągła koperta modeli Pontos wyraża całą osobowość tejże linii wzorniczej. Charakterystycznym elementami są choćby jej dwustopniowe uszy i wypusty po obydwu stronach koronki naciągowej. Te ostatnie służą ochronie koronki, ale tworzą też ciekawą asymetrię koperty.

W modelach Ponos Chronograph zabezpieczenia te pełnią funkcję przycisków stopera.

Czytelność, funkcjonalność i finezja

Przy okazji obecnej premiery możemy podnieść też kwestię czytelności – funkcjonalności i finezji zespołu wskazań w aspekcie stosowania pałek, czy cyfr arabskich dla oznaczenia godzin na tarczach zegarków.

Zegarek Maurice Lacroix PONTOS Chronograph z kopertą o średnicy 43 mm i oznaczeniu referencyjnym PT6388-SS001 jest dla takich rozważań doskonałą bazą, bo w kolekcji tej mamy do czynienia tak z modelami o tarczach z cyframi arabskimi jak i z typowymi pałkami. Do tego aspektu rozważań pozwolę sobie jednak wrócić po przedstawieniu nowowprowadzanych czterech modeli zegarków.

Nowy Maurice Lacroix Pontos Chronograph 43 mm. Subtelne, ale istotne zmiany

Nowy Maurice Lacroix Pontos Chronograph 43 mm. Subtelne, ale istotne zmiany

Czasomierze Pontos Chronograph mają - opisane już pokrótce powyżej - charakterystyczne koperty z dwustopniowymi uszami i przyciskami stopera. Ważnym elementem jest także sięgająca obrzeży koperty luneta z jednym przełamaniem, która bez jakiegokolwiek uskoku łączy się z korpusem koperty.

Tarcze zegarków wykończone są szlifem słonecznym, dającym ciekawe efekty świetlne, a w premierowych modelach są one wykonane w kolorach: czarnym i brązowo-szarym.

Nowe zegarki oferowane są ze skórzanym paskiem lub 3-rzędową bransoletą, co łącznie zapewnia im zarówno współczesny styl, jak i ponadczasowy urok.

Marka Maurice Lacroix wprowadzając nowe modele ponownie ożywiła swoją bardzo popularną kolekcję Pontos. Nowy model wprowadza serię subtelnych, cieszących obserwatora ulepszeń tarczy. Zaprojektowano je w celu dalszego wzbogacenia wyglądu zegarków, ale także, by zwiększyć pozytywne wrażenia wynikającego z ich posiadania.

Wzbogacenie poczucia luksusu

Na tarczy godzinowej znajdują się teraz cyfry arabskie, które wyraźnie oznaczają godziny, jednocześnie nadając tarczy nutę nowoczesności. Wskazówki godzinowa i minutowa są ażurowe i podzielone na dwie części.

W bardziej oddalonej od osi tarczy jest ona wypełniona białą substancją luminescencyjną Super-LumiNova, poprawiającą widoczność w półmroku i przy słabym oświetleniu. Ta luminescencyjna obróbka jest również powtórzona na końcowej części centralnej wskazówki sekundowej, będącej elementem wskazań stopera.

Nowy Maurice Lacroix Pontos Chronograph 43 mm. Subtelne, ale istotne zmiany

Nowy Maurice Lacroix Pontos Chronograph 43 mm. Subtelne, ale istotne zmiany

Nowy Maurice Lacroix Pontos Chronograph 43 mm. Subtelne, ale istotne zmiany

W całej tej kompozycji zespół projektowy marki Maurice Lacroix skupił się na optymalizacji czytelności i – jak to ujęto w materiałach prasowych – na wzbogaceniu ogólnego poczucia luksusu.

Podziałka minutowa jest naniesiona białym kolorem na zewnętrznym pierścieniu dystansowym tarczy, który dzięki swojej matowej powierzchni zapewnia doskonałą jej widoczność. Dla odmiany powierzchnia właściwej tarczy jest udekorowana szlifem słonecznym, co przy punktowym oświetleniu daje wizualny efekt promieni rozchodzących się ze środka cyferblatu. Subtarcza licznika godzin stopera z zakresem do 12. jednostek umieszczona została na godzinie 6., a w jej powierzchnię - poniżej osi wskazówki - doskonale wpisuje się okienko datownika. Powierzchnia dysku wskaźnika daty jest czarna – pasująca kolorystycznie do tarczy, co zwiększa ogólne poczucie spójności.

Przeszklony dekiel koperty zegarka pozwala zobaczyć mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny oznaczony jako kaliber ML112. Jego balans pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć na godzinę (4 Hz), elementy ruchome łożyskowane są na 21 kamieniach, a rezerwa chodu przy pełnym naciągu sprężyny napędowej sięga 42 godzin.

Nowy Maurice Lacroix Pontos Chronograph 43 mm. Subtelne, ale istotne zmiany

Mechanizm ten jest dekorowany szlifem powierzchniowym w kołowe Pasy Genewskie. Dla odmiany wahnik automatycznego naciągu został udekorowany w liniowe Pasy Genewskie oraz na obrzeżu szczotkowaniem słonecznym.

Klasa wodoszczelności zegarka to 10 ATM.

Szybka wymiana paska (lub bransolety)

Potencjalni nabywcy tego zegarka mają możliwość wybrać go z 3-rzędową bransoletą wykonaną ze stali nierdzewnej lub z czarnym skórzanym paskiem. Ta druga opcja jest dostępna z legendarnym już, nakładaną literą „M” - szczegółem, który odnosi  się do nazwy  Maurice Lacroix, i wzmacnia identyfikację z produktami marki pochodzącej z Saignelégier.

Zgodnie z zapoczątkowanym przez kolekcję Aikon systemem szybkiej wymiany paska, model Maurice Lacroix Pontos Chronograph  43 mm jest także w niego wyposażony.

Nowy Maurice Lacroix Pontos Chronograph 43 mm. Subtelne, ale istotne zmiany

Nowy Maurice Lacroix Pontos Chronograph 43 mm. Subtelne, ale istotne zmiany

Zapewnia on prosty i przyjazny dla użytkownika sposób wymiany paska na bransoletę, lub na inny pasek, bez konieczności użycia przy tym zabiegu jakichkolwiek narzędzi. Tak więc konieczność wyboru paska lub bransolety dla tego zegarka istnieje tylko przy jego zakupie, potem, po nabyciu drugiego elementu, właściciel może w każdej chwili sam zdecydować jak skompletować swój zegarek w zależności od okoliczności i preferencji.

Opakowanie w którym sprzedawany jest nowy Pontos Chronograph to kolejny przykład kreatywnego podejścia marki Maurice Lacroix do zegarmistrzostwa.

Opierając się na udanym wprowadzeniu na rynek kolekcji AIKON #tide, szeregu modeli wykonanych z przetworzonych odpadów pochodzących z oceanów, marka dostarcza teraz wszystkie swoje zegarki w pudełkach wykonanych z #tide Ocean Material®.

Do wyprodukowania każdego opakowania na zegarek potrzeba 34 butelek, co oznacza że jedno pudełko zmniejsza o te 34 butelki stan zanieczyszczenia świata. Każde pudełko zawiera dedykowaną przegródkę do przechowywania dodatkowego paska i jest oznaczone kodem QR, który po zeskanowaniu urządzeniem cyfrowym udostępnia instrukcją obsługi, eliminując potrzebę papierowych jej wersji, co ponownie jest proekologicznym działaniem.

Maurice Lacroix Pontos Chronograph 43 mm

Podczas, gdy poprzednia wersja modelu Ponos Chronograph była bezsprzecznie imponująca, to nieustanne dążenie do ulepszania produkowanych zegarków przez markę z Jury tym razem zaowocowało wyrobem przez wielu uznawanym za wybitny. Oczywiście w ramach swojej kategorii cenowej, oraz traktując Pontosa Chronograph jako bardzo uniwersalny zegarek mechaniczny do użytku na co dzień.

Nowy Maurice Lacroix Pontos Chronograph 43 mm. Subtelne, ale istotne zmiany

Cena nowego Maurice Lacroix Pontos Chronograph 43 mm mieści się w przedziale od 15 490 złotych do 19 550 złotych w zależności od wersji zegarka.

Czytelności tarczy - proste pałki czy cyfry arabskie?

Zgodnie z podaną na wstępie obietnicą, przy okazji prezentacji nowego modelu zegarka Pontos Chronograph 43 mm firmy Maurice Lacroix możemy przeprowadzić krótką analizę czytelności jego tarczy, w zależności od zastosowania jako wskaźników godzinowych na tarczy prostych pałek lub cyfr arabskich.

Wiadomo, że większość z nas jest przyzwyczajona do arabskich oznaczeń nie tylko na tarczach zegarków, więc może się wydawać, że tak oznaczona tarcza jest bardziej czytelna.

Z drugiej strony wskazania zegarów i zegarków określamy dzięki ułożeniu wskazówek, a nie odczytaniu oznaczeń na tarczy. Dowodem na takie twierdzenie są pełnoprawne użytkowo zegarki pozbawione jakichkolwiek znaczników na swoich tarczach. Jeśli tak, to można założyć, że wskazania odczytywane na tarczach oznaczonych pałkami jest wygodniejsze.

Nowy Maurice Lacroix Pontos Chronograph 43 mm. Subtelne, ale istotne zmiany

Nowy Maurice Lacroix Pontos Chronograph 43 mm. Subtelne, ale istotne zmiany

Niezależnie od powyższego, o czytelności decyduje kontrastowość elementów zespołu wskazań, a ona zależy od konkretnego modelu zegarka. W tym samym aspekcie kontrastowości można zasugerować, że te mniej kontrastowe są… ładniejsze.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe opinie, firma Maurice Lacroix wprowadzając nowe modele Pontos Chronograph 43 mm, postąpiła słusznie oddając prawo wyboru w ręce potencjalnych nabywców, co jest optymalnym rozwiązaniem. Równocześnie oferując zegarki bardziej i mniej kontrastowe, z tarczami wyposażonymi w cyfry arabskie i w pałki, w pełni zadowala każdego potencjalnego nabywcę. Jak to się mówi: „dla każdego coś miłego”.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Maurice Lacroix dostępne są na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Maurice Lacroix.

Redakcja Zegarki i Pasja


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Christiaan van der Klaauw Ariadne. ...
Christiaan van der Klaauw Ariadne. ...
03.05.2023
Niech stanie się jasność! Davosa Te...
Niech stanie się jasność! Davosa Te...
05.05.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco