• Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Michel Herbelin

OMEGA MEMOMATIC – wyjątkowy czasomierz z alarmem


Manufaktura Omega słynie z wielu przełomowych i technicznie zaawansowanych modeli zegarków, które zapisały się już na stałe w historii zegarmistrzostwa.

Konstruktorzy oraz projektanci pracujący w zakładach tej prestiżowej firmy, zawsze starali się przekraczać dotychczasowe standardy i tworzyć czasomierze jeszcze bardziej skomplikowane technicznie, a przy tym maksymalnie praktyczne w codziennym użytkowaniu.

Model, który doskonale potwierdza tę filozofię to Omega MEMOMATIC
– zegarek wyposażony w komplikację konstrukcji w postaci alarmu.

Komplikacja ta stosowana w zegarkach naręcznych, nie była niczym nowy pod koniec lat 60′ XX wieku. W międzyczasie powstały bowiem tak kultowe modele, jak chociażby Vulcain Cricket czy Jaeger le Coultre Memovox, oba posiadające wspomnianą wcześniej funkcję.

Model Memomatic, który zaprezentowano w 1969 roku, był jednak znacznie bardziej innowacyjny i użyteczny niż wszystkie wykonane do tamtej pory czasomierze z alarmem – oferował swojemu właścicielowi możliwość ustawienia nie tylko godziny alarmu, ale jako pierwszy czasomierz na świecie, umożliwiał także określenia dokładnej minuty, w której alarm ma zostać aktywowany! Dodatkowo zegarek napędzany był automatycznie nakręcanym mechanizmem.

Tak dokładnego określenia momentu włączenia się alarmu nie oferował wówczas żaden inny czasomierz. Większość dostępnych w tamtych latach modeli z komplikacją alarmu nakręcana była manualnie, a precyzja ustawienia momentu uruchomienia funkcji dzwonienia ograniczała się z reguły do kwadransów.

Memomatic – alarm co do minuty i znacznie więcej !

MEMOMATIC był absolutnie przełomowy.

Zaskakiwał nie tylko pod względem znacznie wyższego poziomu użyteczności, ale także pod względem bardzo wysublimowanych i skomplikowanych rozwiązań technicznych.

Czasomierze z tej kolekcji wyposażone były w mechanizm Omega kaliber 980, zaprojektowany przez Raoul-Henri Erard przy wsparciu Albert’a Piguet. Kaliber wykonany został przez zakłady produkcyjne Lemania – firmę produkującą wysokiej jakości mechanizmy i stanowiącą własność marki Omega od 1930 roku.

Mechanizm Memomatic’a był wówczas pierwszym na świecie, który posiadał automatyczny naciąg i czerpał energię do pracy oraz do funkcji alarmu jednocześnie z jednego bębna, czyli z jednej sprężyny napędowej.

Takie rozwiązanie było zupełnie niespotykane do tamtej pory i świadczyło o niezwykłym kunszcie zegarmistrzowskim pracowników zaangażowanych w projektowanie oraz stworzenie tego modelu. Omega złożyła w roku 1968 wniosek o patent na projekt i rozwiązania techniczne zastosowane w kalibrze Omega 980, a w roku 1971 został on opublikowany i udostępniony publicznie.

Omawiając komplikację alarmu zastosowaną w modelu Memomatic, należy zwrócić uwagę na jeden, bardzo istotny fakt, który nam – ludziom żyjącym w XXI wieku, otoczonym elektroniką i telefonami komórkowymi z funkcją przypomnień – może umknąć, mianowicie pod koniec lat 60′ XX wieku, wszystkie zegarki były mechaniczne.

Oznacza to, iż zegarek wyposażony w funkcję alarmu był nieocenionym towarzyszem podczas podróży, gdy nie chcieliśmy spóźnić się na samolot, czy chociażby podczas pracy, kiedy ważne spotkanie umówione było na godzinę 13.20, a nasz Memomatic mógł nam o nim przypomnieć dokładnie o 13.17. Funkcja alarmu w zegarakch z kolekcji Omega Memomatic nie była przewidziana do stosowania jej, jako budzika, a raczej właśnie miała ona pełnić rolę „przypominacza”.

Czasomierze z kolekcji MEMOMATIC oferowane były w czterech wersjach, przy czym jedna z nich figurowała pod nazwą własną modelu, a pozostałe trzy posiadały nazwę własną modelu oraz stanowiły równocześnie poszerzenie zegarków z linii Seamaster.

Numer referencyjny BA 166.106

Najrzadziej spotykana wersja, posiadająca kopertę wykonaną wyłącznie z 18 karatowego złota, która charakteryzuje się ukrytymi od strony dekla uszami. Model występujący pod nazwą własną. Oferowany w sprzedaży i pojawiający się w katalogu Omega wyłącznie przez 2 lata, od 1971 do 1973 roku. Seria zdecydowanie trafiająca w niszę, przeznaczona dla zamożnych biznesmenów, dygnitarzy i wysokich stopniem wojskowych.

Numer referencyjny BA 166.071

Prawdopodobnie najbardziej popularny i dość często spotykany model. Charakterystyczny ze względu na swoją kopertę z „linii pilotów”, która używana była w zegarkach z kolekcji Flightmaster oraz Speedmaster w latach 70′. Koperta miała także niewidoczne uszy oraz była cała promieniście szczotkowana.

Numer referencyjny BA 166.072

Wersja o numerze referencyjnym 166.072 miała już zupełnie inną kopertę – moim zdaniem najładniejszą – i oferowana była w wersji wyłącznie z nazwą własną modelu oraz, jako poszerzenie linii Seamaster.

Była to wersja najdłużej oferowana w katalogu Omega, od roku 1969 do 1979. Egzemplarze opuszczające fabrykę wyposażone były najczęściej w skórzany pasek lub bransoletę o nr ST 1170/618. Dostępne były trzy rodzaje tarcz, różniące się kolorem indeksów, tarczy i wskazówek.

Numer referencyjny BA 166.072 „B”– druga generacja

Wersja ta na „1 rzut oka” nie różni się wiele od poprzedniej, jednakże po dokładnym przyjrzeniu się kopercie, widać różnicę w wykończeniu jej boku i rantów. Są o wiele bardziej widoczne i polerowane na całej powierzchni.

Do dziś nie wiadomo, dlaczego Omega nie nadała tej wersji odrębnego numeru referencyjnego, niemniej egzemplarze z nieco odmienioną kopertą produkcji Piguerez SA. oferowane były pomiędzy rokiem 1974 i 1976 w Europie i Wielkiej Brytanii. Dlatego przyjęło się używać, jako określenie tej wersji literę „B” lub nazwę: II generacja.

Przez 5 lat produkcji, od roku 1969 do 1974, Omega stworzyła jedynie 35.000 egzemplarzy modelu Memomatic łącznie, czyli we wszystkich czterech wersjach. W świecie zegarków od lat produkowanych seryjnie, stwarza to sytuację, w której model ten można uznać za relatywnie rzadki już od momentu powstania. Czasomierze te nie dość, że zostały wyposażone w niezwykle zaawansowany technicznie mechanizm, posiadały równocześnie niezwykłe walory estetyczne.

Ciekawostkę stanowi fakt, iż na początku lat 70′, wersja o nr referencyjnym BA 166.072 kosztowała w Wielkiej Brytanii 129,50 funtów i był to jeden z droższych modeli oferowanych wówczas w katalogu Omega.

Funkcje i obsługa

Memomatic jest czasomierzem dość skomplikowanym z technicznego punktu widzenia, jednakże jego codzienna obsługa dla użytkownika nie stanowi większego problemu.

Model ten posiada poza najważniejszą komplikacją w postaci alarmu także prezentację daty. Zmianę daty można wykonać w szybki sposób poprzez naciskanie ukrytego pomiędzy koronkami przycisku.

Obsługa alarmu jest dość intuicyjna. Do ustawiania funkcji „budzika” przeznaczona jest górna koronka, którą można odciągać w dwóch pozycjach. Pozycja nr 1 traktowana jest, jako początkowa w której koronka znajduje się podczas normalnego użytkowania czasomierza.

Przy odciągnięciu górnej koronki do 2 pozycji funkcja alarmu zostaje aktywowana. Natomiast przy koronce znajdujące się w 3 pozycji użytkownik może ustawiać alarm poprzez obracanie koronką w dowolnym kierunku. Obrót koronki w 3 pozycji powoduje obracanie się dwóch, centralnie umieszczonych dysków.

Środkowy dysk z dwoma równoległymi kreskami odpowiada za ustawianie godziny, a zewnętrzny dysk z trójkątem za dokładne określenie minuty aktywowania alarmu.

Alarm po uruchomieniu trwa około 8-10 sekund.

POSZCZEGÓLNE ELEMENTY – BA 166.072

 

Koperta recenzowanego Memomatic’a wykonana jest w całości ze stali nierdzewnej. W czasomierzach, które opuszczały manufakturę Omegi cała koperta była zmatowiona i posiadała szlif słoneczny, a ranty były szlifowane na połysk.

Stalowa koperta jest nadzwyczaj dobrze zaprojektowana, ma uniwersalny, sportowy a jednocześnie elegancki i klasyczny styl, przy tym jest sporych rozmiarów, dzięki czemu czasomierz pomimo przeszło 44 lat ma bardzo aktualny design.

Koperta ma następujące wymiary:

Wysokość – 42 mm

Szerokość bez koronki – 38 mm

Szerokość z koronką – 40 mm

Grubość – 14,4 mm

Wszystkie koperty modeli w ramach kolekcji Memomatic wykończone były w sposób określany przez Omega, jako słoneczny „szlif satynowy”. Koperty były szczotkowane i posiadały promieniście rozchodzące się „linie”od tarczy na zewnątrz koperty, na całej powierzchni koperty w promieniu 360 stopni. Poszczególne wersje różniące się wyglądem kopert posiadały też nieco inne ich wykończenia. Szkła w modelach MEMOMATIC wykonane były z utwardzanego pleksi i posiadały wtopione logo Ω na środku.

Dekiel

Dekiel recenzowanego Memo wykonany jest ze stali nierdzewnej i posiada logo konia morskiego wraz z napisem Seamaster. Koperty zegarków z kolekcji Memomatic wykonywane były przez doskonałą firmę Piquerez SA., o czym świadczy logo na wewnętrznej stronie dekla.

Tarcza jest bardzo czytelna, co jest niewątpliwie zasługą kontrastu białych indeksów i białych wskazówek z tarczą w kolorze szaro-czarnym. Dodatkowo fantastyczny efekt przyciągający uwagę tworzą pomarańczowe kreski na indeksach godzinowych oraz pomarańczowa wskazówka sekundnika i wskaźników odpowiadających za ustawiania godziny i minuty alarmu. Ponadto tarcza posiada na godzinie 3.00 prezentację okienka z datą.

Mechanizm

Automatycznie nakręcany kaliber Omega 980 napędzający MEMOMATIC bazuje na nieprodukowanym już kalibrze Lemania 2980. Mechanizm Lemanii został opracowany przez konstruktorów Omega i poddany modyfikacji wizualnej w postaci nałożenia logo Ω i nazwy marki na rotor.

Kaliber posiada 19 kamieni i pracuje z częstotliwością balansu = 21.600 bph. Ponadto czasomierz posiada 48 h rezerwę chodu, gdzie jedna godzina przypada na pracę alarmu.

Niewątpliwy triumf technologiczny stanowi fakt, iż konstruktorzy prezentowanego kalibru uzyskali równocześnie napędzanie pracy zegarka oraz czerpanie energii podczas włączonej funkcji alarmu z jednego bębna. Mechanizm wykończony jest z zachowaniem najwyższych standardów i tradycji Omega, czyli galwanicznie nakładaną powłoką miedzi i berylu.

Reasumując: Automatycznie nakręcany MEMOMATIC z linii Semaster należy niewątpliwie do jednych z najbardziej wyrafinowanych, skomplikowanych i perfekcyjnie wykonanych czasomierzy pośród całej gamy modeli dostępnych w latach 70′ XX wieku wyposażonych w komplikację alarmu.

Szereg innowacyjnych rozwiązań opisanych powyżej oraz precyzja wykonania widoczna w każdym detalu sprawia, iż zegarki z tej linii stanowią piękny element każdej „dojrzałej” kolekcji czasomierzy vintage.

Jest to model oferowany w 4 wersjach koperty i różnych opcjach kolorystycznych tarcz, dzięki czemu każdy może znaleźć design, który mu najbardziej odpowiada.

Omega MEMOMATIC to wspaniały przykład prestiżowego, przykuwającego uwagę i niezawodnego czasomierza, który bez wątpienia będzie sprawiał wiele radości każdemu, kto docenia nie tylko piękno zegarka, ale także kunszt i wysoki poziom skomplikowania technicznego mechanizmu.

Autor: Maciej Kopyto

 


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Sector 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Szwajcarzy wśród tanich producentów...
Szwajcarzy wśród tanich producentów...
03.05.2015
Zegar na wieży Zamku Królewskiego w...
Zegar na wieży Zamku Królewskiego w...
17.06.2015

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco