• Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Frederique Constant

Bulova Lunar Pilot Chronograph. Księżycowy zegarek w nowej wersji


Model Bulova Lunar Pilot Chronograph od momentu debiutu reedycji cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Przyczyna jest oczywiście bardzo prosta. Zegarek świetnie wygląda, jest dobrze wykonany i wyceniony, a jego styl oraz historia doskonale wpisują się w oczekiwania klientów. Czasomierz ten, a w zasadzie jego pierwowzór, ma naprawdę bardzo ciekawą historię. Nieco powiązaną z innym, bardzo cenionym i słynnym zegarkiem, jakim jest Omega Speedmaster. A ta wspólna historia to loty w kosmos, o których napiszę więcej za moment.

Stworzony specjalnie do warunków kosmicznych zegarek Bulova Lunar Pilot był używany w kosmosie tak do pomiaru czasu, jak i jako zabezpieczenie w przypadku awarii zegarów pokładowych. W 2021 roku prezentowaliśmy ten model w wersji współczesnej i limitowanej - Bulova 50th Anniversary Lunar Pilot Limited Edition, która to edycja inspirowana jest oryginalnym zegarkiem, który wraz z astronautami była na naszym naturalnym satelicie, na Księżycu. To oczywiście zegarek w nowej wersji, której wyróżniającym elementem jest koperta o charakterystycznym kształcie, a w dziś prezentowanym wariancie także kolorystyka.

Oczywiście nadal mamy do czynienia z wyjątkowym mechanizmem kwarcowym marki Bulova. To opatentowane zegarkowe serce o dużych możliwościach pracuje z częstotliwością aż 262 kHz, co zapewnia niezrównaną dokładność wskazań.

Bulova Lunar Pilot Chronograph o nr ref. 98K112

Warto wspomnieć kilka słów o historii pierwowzoru prezentowanego zegarka.

Był na Księżycu

Bulova, mimo przegranego wyścigu o miano oficjalnego zegarka NASA, jest związana z misjami kosmicznymi i amerykańską agencją kosmiczną od połowy ubiegłego wieku. W dniu 2 sierpnia 1971 roku na Księżycu znalazł się zegarek ze stoperem marki Bulova, zaprojektowany - jak wspominałem - z myślą o wymaganiach księżycowego środowiska.

Podczas misji Apollo 15 na Księżyc oficjalnym zegarkiem NASA była oczywiście Omega Speedmaster. Wyposażony był w nią każdy z członków załogi. Jednak pech chciał, a dla Bulovy to był łut szczęścia, że egzemplarz dowódcy, Dave Scotta, uległ awarii. W tej sytuacji zdecydował się on użyć swojego prywatnego zegarka, jakim był właśnie wspomniany już model Bulovy. To otworzyło dla firmy ważne z marketingowego punktu widzenia „wrota”, pozwalające promować zegarek jako ten, który „był na Księżycu”, a zarazem ten, który zastąpił zegarek oficjalny i nie zawiódł.

Bulova Lunar Pilot Chronograph o nr ref. 98K112

Ciekawostką jest fakt, że egzemplarz któremu firma zawdzięcza ten stan, należący do Dave`a Scotta, został sprzedany w 2015 roku na aukcji za zawrotną (wówczas) kwotę 1 625 000 dolarów.

Pisaliśmy o tym tu: „Księżycowy” zegarek Bulova sprzedany.

Dziś, po ponad 8 latach, kwota finalna osiągnięta na aukcji tego egzemplarza zapewne byłaby wielokrotnie wyższa.

Inspirowany „księżycowym” zegarkiem

Dzisiejszy zegarek Bulova Lunar Pilot Chronograph to nie jest dokładnie kopia „księżycowego” zegarka, ale współczesny model jest nim mocno inspirowany.

Dziś prezentowana wersja Lunar Pilot’a o nr ref. 98K112 wyróżnia się także kolorystyką, dalece odmienną od monochromatycznego, czarnego pierwowzoru. Tutaj marka zastosowała dwukolorowy układ. Srebrzysty z niebieskimi „subtarczami” i pierścieniem na krawędzi tarczy. Nadruki są zaś odpowiednio białe na ciemnej części i czarne na jasnej.  

Koperta jest nieco mniejsza niż w pierwszym modelu kolekcji Archive sprzed kilku lat.

Bulova Lunar Pilot Chronograph o nr ref. 98K112

Bulova Lunar Pilot Chronograph o nr ref. 98K112

Bulova Lunar Pilot Chronograph o nr ref. 98K112

On miał 45 mm średnicy. Teraz zegarek jest mniejszy i ma średnicę 43,5 mm. To dobra wiadomość dla posiadaczy szczuplejszych nadgarstków. Obudowa ma klasyczny kształt, czyli okrągły korpus i płynnie, nawet bardzo płynnie wyprowadzone uszy, co daje taki jakby „żółwiowy” wygląd, bardzo popularny w czasach kiedy triumfy święcił zegarek archiwalny. Po obu stronach solidnej koronki z wypukłą częścią czołową przyozdobioną kamertonem widoczne są charakterystyczne, podłużne przyciski do obsługi stopera. W tej wersji zegarka, co ciekawe, w niebieskim kolorze.

Od spodu zegarek wieńczy wkręcany, pełnym dekiel. Jego lekko ukośna część ma matową, piaskowaną powierzchnię. Część płaską, centralną, okala polerowany pierścień, a na niej samej wygrawerowano daty wiążące model z misjami kosmicznymi.

Tarcza typu „panda” i 6 wskazówek

Odwracając Bulovę Lunar Pilot Chronograph na drugą stronę, czyli od frontu, mamy płaskie szkło szafirowe chroniące tarczę zegarka. Wyraźnie wystaje ono powyżej krawędzi lunety. Naniesiono na nie powłokę antyrefleksyjną. Na atrakcyjnie wyglądającej zegarkowej twarzy pracuje aż 6 wskazówek. To oczywiście z tej racji, że model ten jest wyposażony w stoper.

Tarczę zaprojektowano w oparciu o kontrasty.

Bulova Lunar Pilot Chronograph o nr ref. 98K112

Bulova Lunar Pilot Chronograph o nr ref. 98K112

Często taki układ i kolorystyka totalizatorów chronografu jest określana przez miłośników czasomierzy jako „panda”. Srebrzyste tło głównej powierzchni o bardzo atrakcyjnej, gruboziarnistej strukturze kontrastuje z niebieskimi i przyozdobionymi okrężnym giloszowaniem subtarczami stopera i małego sekundnika. Ułożenie ich jest takie, że na godzinie 3. odczytamy wskazanie 1/20 sekundy, na 9. jest licznik minut stopera, a na godzinie 6. mały sekundnik czasu głównego. Ten widok jakby okala srebrzysty pierścień z giloszowanym wzorem okręgów z nadrukowaną podziałką minutową i precyzyjną sekundową, a tuż za nim widoczny jest niebieski pierścień z nadrukowaną skalą, która jest jednym z charakterystycznych elementów zegarka. To skala tachometru.

Smukłe ramiona wskazówek i nakładane znaczniki zapewniają wyjątkową czytelność, także w ciemności, z racji umieszczenia na nich warstwy masy fluorescencyjnej SuperLuminova.

Wszystkie elementy w sumie dają  rozpoznawalną, ale udaną stylistycznie kompozycję. Stworzono sportowy zegarek, który bardzo dobrze wygląda, ma użyteczne funkcje, jest czytelny i wygodny, a istotnym bonusem jest całkiem ciekawa historia jego pierwowzoru.

Opatentowany mechanizmem kwarcowy Bulova

Prezentowany zegarek Lunar Pilot Chronograph ma opatentowany przez firmę Bulova mechanizmem kwarcowy o wysokiej precyzji, z rezonatorem drgającym z częstotliwością aż 262 kHz, co zapewnia niezrównaną dokładność wskazań, a jednocześnie w aspekcie wizualnym ciekawy efekt w postaci  wrażenia płynącej wskazówki sekundowej. Standardowy mechanizm kwarcowy zazwyczaj jest wyposażony w rezonator drgający z częstotliwością 32 kHz.

Bulova Lunar Pilot Chronograph o nr ref. 98K112

Bulova Lunar Pilot Chronograph o nr ref. 98K112

Zegarek jest połączony z pasującą do jego stylistyki trójrzędową bransoletą wykonaną ze stali nierdzewnej. Boczne ogniwa są szczotkowane, a środkowy rząd jest polerowany na wysoki połysk. Zapięcie to klamra motylkowa zamaskowana schodzącymi się do siebie ostatnimi ogniwami bransolety. Zapięcie zwalniane jest przyciskami. W zestawie jest też dopasowany kolorystycznie, niebieski skórzany pasek. Tak pasek jak i bransoleta mają system szybkiej wymiany bez konieczności użycia narzędzi.

Rozstaw uszu jest standardowy, więc możemy wybrać także dowolny pasek o szerokości 20 mm przy mocowaniu.

Bulova Lunar Pilot Chronograph – dostępność i cena

Podsumowując, Lunar Pilot Chronograph to bardzo uniwersalny zegarek kwarcowy.

Może nie do końca pasujący do formalnych stylizacji, ale do każdej innej już tak. Wodoszczelność na poziomie do 50 m zapewne wystarczy w codziennym użytkowaniu. Model ten w nowej wersji kolorystycznej wnosi niejako powiew świeżości do klasycznej kolekcji księżycowych zegarków Bulovy, dotychczas zdominowanej czarnymi tarczami. Wersja ta odbiega przez to od pierwowzoru, ale zarazem poszerza wybór i dodaje więcej swobody.

Cena Bulova Lunar Pilot Chronograph o nr ref. 98K112 to około 3 800 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Bulova znajdują się w portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Bulova.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Montblanc 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Zegarek (nie tylko) dla lekarzy. An...
Zegarek (nie tylko) dla lekarzy. An...
03.04.2023
Certina DS2 Chronograph Automatic. ...
Certina DS2 Chronograph Automatic. ...
05.04.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco