• Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Seiko

Zegarek (nie tylko) dla lekarzy. Angelus Chronographe Médical x Massena LAB


Relatywnie mało znana dziś w Polsce szwajcarska firma Angelus przedstawiła w marcu nowy-stary zegarek mechaniczny z przeznaczeniem dla konkretnej grupy zawodowej. Jego limitacja wynosi 99 sztuk, a pochodzi on z kolekcji La Fabrique, która powstała tylko po to, by tworzyć czasomierze „upamiętniające”, odwołujące się do historii i dziedzictwa tego producenta.
 
Zaczynając jednak od początku: Angelus to firma działająca niemal nieprzerwanie od stu dwudziestu pięciu lat, założona w miejscowości La Chaux-de-Fonds. Ich zegarki słynęły z zaawansowanych komplikacji konstrukcji mechanizmu i wysokiej jakości wykonania. W 1960 roku Angelus wprowadził na rynek swój własny „zegarek dla lekarzy” - wyposażony w funkcję stopera, z podziałką pozwalającą na mierzenie tętna (tzw. pulsometr) i poziomu oddechu. W tamtym okresie stanowiło to realną pomoc podczas badania pacjenta, a poręczność i lekkość „narzędzia” noszonego na nadgarstku, a więc zawsze przy sobie, tylko dodawała mu zalet.

Jednakże po prawie 65 latach zachowało się mało egzemplarzy tego zegarka.

Po konsultacji z Williamem Masseną, założycielem Massena LAB, firma Angelus podjęła decyzję o wypuszczeniu limitowanego modelu w nowej odsłonie, czerpiącego jednak pełnymi garściami ze swojego historycznego poprzednika.

Angelus Chronographe Médical x Massena LAB

Angelus Chronographe Médical x Massena LAB

Angelus Chronographe Médical x Massena LAB

Jego pełna nazwa to Angelus Chronographe Médical x Massena LAB.

„Medyczne” funkcje

W ten sposób narodził się czasomierz mechaniczny z kopertą o średnicy 39 mm, wykonaną ze stali chirurgicznej (co jest kolejnym, oczywistym ukłonem w stronę sług Hipokratesa), oraz tylko 9,22 milimetrowej grubości. W jej wnętrzu osadzono ręcznie nakręcany, manufakturowy mechanizm o oznaczeniu A5000, z rezerwą chodu na poziomie 42 godzin.

„Medyczne” funkcje umieszczono między godziną trzynastą i piętnastą.

By zmierzyć puls badanej osoby należy doliczyć do 10 uderzeń serca, a następnie zatrzymać wskazówkę włączonego uprzednio chronografu. Licznik oddechu działa inaczej: po włączeniu stopera należy policzyć 5 wdechów pacjenta przed ponownym naciśnięciem pushera. W ten sposób wskazówka wskaże liczbę oddechów na minutę w zakresie od 40 do 10.

Angelus Chronographe Médical x Massena LAB

Angelus Chronographe Médical x Massena LAB

Porządek elementów widocznych na tarczy zegarka również został ściśle podporządkowany medycznemu przeznaczeniu tego modelu.

Ściśle określony kod kolorów

Podziałka skali pulsometru w zegarku Angelus Chronographe Médical x Massena LAB ma bardzo ściśle określony kod kolorów: zielony, czarny, albo czerwony uzależniony od wyników uzyskanych w trakcie badania. Dla kontrastu skala pomiaru oddechów jest wyłącznie czerwona i zagnieżdżona w kręgu minutowym. Obie te skale są maksymalnie duże i czytelne, by zwiększyć dokładność odczytu i ułatwiać pracę użytkownikowi.

Przed każdą z nich znajduje się dodatkowa „przypominajka” w jakim zakresie mierzymy liczbę uderzeń tętna i oddechów. Jej czcionka jest specjalnie szeroka, by nie dało jej się w żaden sposób przeoczyć.

Angelus Chronographe Médical x Massena LAB

Angelus Chronographe Médical x Massena LAB

Angelus Chronographe Médical x Massena LAB

Wszystkie te informacje umieszczone zostały na srebrnej, opalizującej tarczy, na której zamocowano dodatkowo vintage wskazówki typu dauphine, charakteryzuje się wydłużoną, trójkątną formą i fasetowaniem ich ramion.

Indeksy godzinowe są nakładane, połowa z nich to sztabki, a pozostałe to cyfry arabskie. Tarcza z sub-sekundą ukazująca upływ sekund umieszczona została na godzinie dziewiątej.

Cyferblat chroni szkło szafirowe z nałożoną powłoką antyrefleksyjną.

Współpraca z siecią laboratoriów

Z racji ściśle określonych zadań prezentowanego zegarka, jego mechanizm został pozbawiony funkcji odliczania odstępu 30-minutowego, nie istniała więc potrzeba zastosowania drugiego pushera obok logowanej koronki.

Cały mechanizm jest bogato zdobiony złotem i pasami genewskimi. Możemy podziwiać go przez dekiel przeszklony szafirowym, antyrefleksyjnym szkiełkiem.

Angelus Chronographe Médical x Massena LAB

Angelus Chronographe Médical x Massena LAB

W zestawie z zegarkiem otrzymujemy pasek Novonappa, wykonany z naturalnej skóry w koniakowym kolorze, który z czasem zyska szlachetną patynę.

Bardzo interesującym zjawiskiem jest fakt podjęcia współpracy przez markę Angelus z Massena LAB, których nie kojarzymy raczej z podobnych akcji marketingowych. Massena LAB tworzy, projektuje i rozwija zegarki we współpracy z renomowanymi zegarmistrzami. Założona przez Williama Massenę, znanego kolekcjonera zegarków i eksperta branżowego, Massena LAB proponuje producentom pomysły lub koncepcje na tworzenie nowych czasomierzy, które są niezwykłe i wykraczają poza ofertę z ich kolekcji.

Jak możemy przeczytać na stronie Massena LAB, firma ta - „istnieje, aby uosabiać kulturę zegarmistrzowską i odgrywać integralną rolę w jej ciągłej ewolucji, wykorzystując elementy stylu z przeszłości, aby ulepszyć przyszłość zegarmistrzostwa. Ma na celu stworzenie społeczności świadomych entuzjastów zegarków z pasją do oryginalnych zegarków niezależnych zegarmistrzów. „LAB” oznacza laboratorium, wytwórnię, ale także współpracę.”

Angelus Chronographe Médical x Massena LAB

Angelus Chronographe Médical x Massena LAB

Angelus Chronographe Médical x Massena LAB

Angelus Chronographe Médical x Massena LAB – dostępność i cena

Tak charakterystyczny zegarek, o ciekawym, niedzisiejszym wzornictwie i wyspecjalizowanym zastosowaniu, ma duże szanse na wyprzedanie się „na pniu”. Na pewno znajdą się lekarze – choć pewnie nie tylko, bo model ten jest po prostu wizualnie atrakcyjny - gotowi zapłacić za ten miły, mechaniczny akcent na nadgarstku stworzony specjalnie dla ich profesji

Cena zegarka Angelus Chronographe Médical x Massena LAB o numerze referencyjnym 0CHAS.A01A.V010S to około 20 000 dolarów, co przekłada się kwotę na około 90 000 złotych. Model ten jest limitowany do 99 sztuk, a dostępny w autoryzowanych salonach marki Angelus, bądź na stronie MassenaLAB.com.
 


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Atlantic 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Roamer Optimus Automatic. Klasyczna...
Roamer Optimus Automatic. Klasyczna...
31.03.2023
Bulova Lunar Pilot Chronograph. Ksi...
Bulova Lunar Pilot Chronograph. Ksi...
04.04.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco