Roamer, szwajcarski producent zegarków, od lat głosi, iż jego produkty charakteryzują się wysoką jakością wykonania i bardzo dobrym stosunkiem tejże do ceny. W naszej redakcji wielokrotnie mieliśmy do czynienia z zegarkami tej marki. I nawet, kiedy były to modele nie specjalnie trafiające w mój gust, to jakość i cena kształtowały się w naprawdę korzystnych relacjach. Firma zaprezentowała aż 7 wersji nowego zegarka mechanicznego, który mogę określić jako „do bólu” klasyczny, ale to nie zarzut. Wręcz przeciwnie.
Model Roamer Optimus Automatic wykonany został w oparciu o bardzo tradycyjne, ale właśnie dzięki temu ponadczasowe kanony, jeśli chodzi o wygląd.
Odpowiednia wielkość i ciekawy wygląd
Od razu zapowiem, że zegarek nie jest mały, choć z drugiej strony 42 mm średnicy to jeszcze do niedawna przez wielu użytkowników był rozmiar określany jako uniwersalny, ten tak zwany złoty środek itp. Jak dla mnie to nadal dokładnie taka średnica koperty, jaką lubię najbardziej, szczególnie przy tym kształcie obudowy.
Koperta zegarka jest stalowa, okrągła, i ma bardzo płynnie wyprowadzone uszy, które są średnio masywne oraz delikatnie zagięte w dół, zwężając się także ku końcom. Ich górna część jest matowa z racji wykończenia za pomocą szczotkowania. Boki koperty o łagodnej linii są polerowne na wysoki połysk, tak jak niezbyt szeroka, lekko zaokrąglona luneta.
Takie zestawienie sposobów obróbki powierzchniowej dobrze wygląda, a przy okazji łatwiej ocenić i dostrzec wysoką jakość wykonania. W zegarkach Roamer krawędzie są równe, ostre, i tym samym wyraziste. Szlify są precyzyjne, a polerowane powierzchnie gładkie i lustrzane.
Koronka jest umieszczona w tradycyjnym miejscu na godzinie 3. Ma ona odpowiednią wielkość i całkiem ciekawy wygląd. Jej lekko wypukłą czołową część zdobi logo marki Roamer, czyli stylizowana litera „r”. Boki mają nacięte ząbki w pionowo zestawionych trzech rządkach, tworzących jakby użebrowanie. Zapewnia to łatwy, pewny chwyt i ciekawy wygląd.
Dekiel zegarka jest wkręcany. Część zewnętrzną tworzy lekko ukośna krawędź na której są nacięcia pod klucz zegarmistrzowski. Za nią jest już widoczny płaski, poziomo ustawiony element na którym umieszczono na wypiaskowanej, matowej powierzchni podstawowe informacje o tym modelu zegarka lekko wystającą, polerowaną czcionką.
Mechaniczne serce zegarka
Centrum dekla to przeszklenie, przez które widać mechanizm. Jest on ozdobiony skromnie, bo mamy tylko złocisty grawer na szczotkowanym wahniku. Sam mechanizm to - można powiedzieć - sprawdzone zegarkowe serce.
Wprawdzie Soprod P024 nie jest często spotykany, ale to tak naprawdę wierny odpowiednik mechanizmu Eta 2824, wykonany przez bardzo doświadczonego producenta, nota bene współpracującego z firmą Eta, więc nie powinno być obaw o jego działanie i precyzję. Mechanizm łożyskowany jest na 25 kamieniach, pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę i oferuje około 38 godzin rezerwy chodu.
Prosta i klasyczna tarcza zegarka
Czas na opis tarczy zegarka Roamer Optimus Automatic.
Jest ona tak samo jak koncepcja zegarka, który opisujemy, prosta i klasyczna. Pod szafirowym szkłem z powłoką antyrefleksyjną chroniącym tarczę widzimy na samej krawędzi polerowany pierścień dystansowy. Na tarczy, tuż za nim, nadrukowano jako drobne kreseczki skalę minutową. Za każdą co piątą i nieco grubszą kreseczką umieszczono nakładane indeksy godzinowe. Są one w obrysie prostokątne. I taki wydłużony, polerowany prostokąt ma część skierowaną ku środkowi, lekko obniżającą się.
Na płaskiej części indeksów umieszczono warstwę masy luminescencyjnej. Pod indeksem godziny 12. jest widoczne nakładane logo marki wraz z rokiem powstania. To tradycyjnie już dla Roamera element o lekko zaokrąglonych krawędziach, i polerowanych, lekko obłych powierzchniach. Po przeciwnej stronie nadrukowano nazwę modelu zegarka, oraz informację o sposobie naciągu sprężyny napędowej.
Nad napisami jest nakładana w takiej samej technice jak nazwa firmy literka „r”. Przy lekko skróconym indeksie godziny 3. jest okienko datownika z fazowanymi krawędziami, w nadrukowanej ramce. Zespół wskazówek to również elegancja i prostota. Styl typu pencil, z paskami masy świecącej wygląda dobrze, elegancko i zapewnia dobrą czytelność w świetle. W ciemności masa luminescencyjna na wskazówkach i ta na indeksach również zapewniają odpowiednio łatwy odczyt godziny.
Aż 7 wersji zegarka
A teraz czas na dostępne wersje. Jak pisałem na wstępie, jest ich aż 7.
Zacznę Roamer Optimus Automatic w wersji ze srebrzystą tarczą przyozdobioną szlifem słonecznym. Jej dodatkową, wyróżniającą cechą są niebieskie nadruki i niebieski sekundnik. Ten zegarek jest oferowany na stalowej, pięciorzędowej bransolecie, której ogniwa w 2. i 4. rzędzie są polerowane, a pozostałe szczotkowane.
Kolejny jest wariant z tarczą niebieską i szlifem słonecznym, oraz z tarczą antracytową - oba na stalowej bransolecie. Ostatni z zegarków na bransolecie jest przygotowany w zestawieniu nazywanym bi-color. A to z racji dodatków w kolorze złotym. Luneta, koronka oraz inskrypcje na tarczy są w kolorze złota, tak jak polerowane ogniwa bransolety.
Model ten wyceniono na 3 390 złotych. Pozostałe, opisane wyżej, kosztują 3 290 złotych.
Pozostałe przygotowane opcje Optimus Automatic są na paskach. Zegarki w wersjach z tarczami w kolorze niebieskim, czarnym i szampańskim. Tarcze mają szlif słoneczny. Niebieska i czarna mają srebrzyste inskrypcje, a paski w danym zegarku są dobrane pod kolor tarczy. Mają odciśniętą fakturę skóry krokodyla, a zapinane są na klasyczne klamry z pinem.
Wersja z tarczą szampańską ma wskazówki, indeksy i logo złociste, a cała koperta ma również powłokę nadającą jej kolor złota. Do zestawu przygotowano pasek w kolorze czarnym. Ostatni wariant kosztuje 3 290 złotych, a te w kolorze klasycznej stali wyceniono na 2 980 złotych.
Roamer Optimus Automatic
Podsumowując, Roamer Optimus Automatic to bardzo klasyczna kolekcja zegarków mechanicznych. Model ten ma całkiem uniwersalny rozmiar koperty, jak i możliwości zastosowania - może pełnić funkcję „eleganta”, z racji klasycznej i prostej formy. Ale wodoszczelność do 50 m, jak i masa świecąca rozszerzają jego funkcjonalność do poziomu zegarka, który można użyć niemal w każdej okazji.
Z racji wielu wersji jest także duży wybór i możliwość trafienia w gust wielu użytkowników, a więc klient może dostosować zegarek do swoich preferencji. Standardowy rozstaw uszu wynoszący 22 mm pozwala na swobodne dobieranie pasków.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Roamer znajdują się w portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Roamer.
Adrian Szewczyk
0 Komentarzy
Średnia 0.00