Marka Zodiak przez długi czas kojarzyła mi się z radioodbiornikiem stereo z czasów mojego dzieciństwa. To zapewne dlatego, że jedyne zegarki, jakie wtedy znałem, to modele sowieckie, oraz „mityczny” ówcześnie Atlantic. Dziś oczywiście, gdy słyszymy „Zodiak”, to niemal od razu skojarzenia każdego fana zegarmistrzostwa ukierunkowują się na jeden z modeli zegarków produkowanych w Polsce w zakładach ZMP Błonie.
Współczesna, reaktywowana firma Błonie rozpoczęła swoją działalność od stworzenia zegarka, którego projekt tarczy bazował właśnie na tej z dawnego modelu Zodiak. Wzbudziła ona ożywione dyskusje i niezłe zamieszanie wśród zegarkomaniaków z racji nietypowej podziałki, w zasadzie mającej się nijak do tradycyjnego podziału na 60 minut. Później, w kolejnych latach, powstały kolejne zegarki, już o oficjalnej nazwie Błonie Zodiak.
Teraz prezentujemy najnowszy model z tej serii.
Premiera modelu Zodiak Mechaniczny
W dniu 15 grudnia 2022 roku, tradycyjnie w mieście Błonie, odbyła się oficjalna premiera nowego modelu Zodiak Mechaniczny.
Uroczystej odsłony czasomierzy dokonał Pan Burmistrz Miasta - Zenon Reszka, bez którego to wydarzenie nie mogło się odbyć. Pośród przybyłych gości znaleźli się także błońscy kolekcjonerzy starych oraz współczesnych zegarków Błonie, a także dwóch lokalnych zegarmistrzów, którzy pamiętają jeszcze początki działalności Zakładów Mechaniczno-Precyzyjnych MERA Błonie.
Organizatorzy mieli okazję wysłuchać pierwszych opinii i komentarzy na temat nowych zegarków, które okazały się bardzo budujące. Jak można przeczytać na profilu Błonie Watches na FB: „Dzięki nim wiemy, że jesteśmy na właściwej drodze!”
Pora zatem, abyśmy także poznali tegoroczną nowość.
Trzy odsłony kolorystyczne
Błonie Zodiak Mechaniczny powstał w trzech odsłonach kolorystycznych.
Co ciekawe, na tarczy nie zobaczymy już logo marki Błonie, a jedynie nazwę modelu - Zodiak. Zanim rozpiszę się o nowych zegarkach, wtrącę jeszcze ciekawostkę, którą przeczytałem na stronie firmy. Otóż w latach 60. XX wieku model Zodiak miał stać się zegarkiem… zakazanym. Ambasada szwajcarska złożyła protest, zegarki Zodiak musiały zostać wycofane, a polska firma zapłaciła ponoć wysoką karę finansową. Sytuacja zaistniała ze względu przez zbieżność nazw ze szwajcarskim producentem zegarków Zodiac (jeden z ciekawszych modeli vintage tej marki opisywaliśmy: Zodiac Astrographic SST). Inna litera na końcu nazwy nie uratowała sytuacji. Wyprodukowano wówczas jedynie około 500 egzemplarzy polskiego Zodiaka.
Choć w „przymusowej” limitacji, to jednak zegarek powstał. Posłużył następnie jako inspiracja dla stworzenia dziś prezentowanego, współczesnego modelu Błonie Zodiak Mechaniczny.
Premierowemu zegarkowi jest prawdopodobnie wizualnie najbliżej do pierwowzoru, spośród dotychczas wykonanych oraz oferowanych różnych modeli Błonie, i ich protoplastów.
Oczywiście jest widoczna od razu jedna różnica, gdy te zegarki zestawimy ze sobą. To oczywiście rozmiar koperty. Współczesny zegarek Zodiak ma średnicę 40 mm. Dawny model vintage był istotnie mniejszy (różnicę wielkości między nowym a archiwalnym modelem widać na zdjęciu poniżej). A skoro jesteśmy już przy kopercie, warto przekazać kilka słów o niej, bo jest ciekawa. Poza wspomnianą średnicą, znamy też grubość zegarka - wynosi ona 11 mm. Wysokość od ucha do ucha także jest podawana przez producenta i wynosi 46 mm, co oznacza, że model ten będzie pasował do wielu nadgarstków, nawet tych szczuplejszych.
Uwagę zwraca obróbka stalowej koperty. Pierścień lunety jest szczotkowany, ale nie jak zazwyczaj szlifem kołowym, tylko jest to szlif promienisty, słoneczny, co bardzo ciekawie wygląd na tak wąskim elemencie. Boczne powierzchnie obudowy są również wykończone szczotkowaniem, a górne powierzchnie uszu wypolerowano na wysoki połysk. Ta różnorodność dobrze się prezentuje, ale także pokazuje chęć dopracowania szczegółów.
Dobrze wygląda również koronka, z dwoma wąskimi rzędami ząbków i wypukłą częścią czołową z logo marki w postaci stylizowanej litery B. W wąskiej lunecie zamocowano mocno wypukłe, mineralne szkło przypominające dawniej stosowane plastikowe szkiełka.
Mechaniczne serce zegarka
Po odwróceniu zegarka na drugą stronę widzimy przykręcany czterema śrubkami dekiel. Tworzy go wypukły, stalowy pierścień o takim samym, promienistym sposobie szczotkowania jak ramka szkła górnego, na którym wygrawerowano najważniejsze informacje.
Centralną część dekla przeszklono - widać zastosowany mechanizm.
To szwajcarska Sellita SW210, a dokładnie jest to wersja Sellity SW200-1 pozbawiona zespołu automatycznego naciągu sprężyny napędowej, co oznacza oczywiście, że Błonie Zodiak Mechaniczny ma ręczny naciąg, będący właściwszym nawiązaniem do pierwowzoru. Mechanizm ten łożyskowany jest na 19 kamieniach, oferuje około 42 godzin rezerwy chodu, i pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę.
Zegarek oferowany jest na pasku wykonanym ze skóry cielęcej. Widoczny jest na nim wzór skóry krokodyla. Kolor paska zależy od barwy traczy - dostępne są w kolorze czarnym, a wersja z jasną tarczą może mieć także pasek w kolorze brązowym.
No i właśnie tarcza nam pozostała.
Emaliowane tarcze
Mamy do wyboru 3 wersje kolorystyczne tarczy: w kolorze kości słoniowej, czarną lub bordową. Każda z niech jest emaliowana. Tarcze mają także taki sam układ graficzny, oparty na wzorze, który pamiętamy z pierwowzoru zegarka Zodiak zaprojektowanego 60 lat temu.
Wersja czarna i bordowa mają cztery białe indeksy cyfrowe, wykonane czcionką w stylu retro, oraz charakterystyczne cztery linie krzyżujące się centralnie, a zarazem stanowiące pozostałe 8 indeksów.
Ciekawe wskazówki godzinowa i minutowa mają wyraźny podział na dwie części, oddzielone paskiem masy luminescencyjnej w kolorze białym. Również cyfrowe indeksy są nadrukowane za pomocą białej masy świecącej. Taki kolor dobrze kontrastuje z czarnym lub bordowym tłem.
Wersja z jasną tarczą ma linie, indeksy i paski na wskazówkach w kolorze czarnym. Co ciekawe, na ramionach wskazówek i cyfrowych indeksach zastosowana jest czarna masa świecąca. Pomiędzy godziną 12. a osią wskazówek znalazło się jeszcze miejsce na nazwę modelu. Jak wspomniałem na wstępie, nie jest to – jak z reguły bywa - logo Błonie, a napis Zodiak. Pod nim nadrukowano jeszcze informację o liczbie kamieni łożyskujących. Widoczny jest jeszcze jeden napis po polsku, pod cyfrą 6. wkomponowano słowo „mechaniczny”.
Błonie Zodiak Mechaniczny – dostępność i cena
Podsumowując. Firma Błonie proponuje nam nowy zegarek mechaniczny z naciągiem ręcznym. Linia jego koperty jest bardzo smukła. Błonie Zodiak Mechaniczny wydaje się być dużo bardziej płaski niż wskazują na to suche wymiary.
W założeniu jest to zegarek elegancki, ale z pewnością dzięki kolorom tarcz – niezależnie od wersji – powinien równie dobrze sprawdzić się jako codzienny towarzysz, nie tylko dla miłośników zegarków vintage czy dawnych czasomierzy Błonie. Choć i to grono osób także powinno być zadowolone, bo firma Błonie ewidentnie wciągnęła wnioski ze wspomnianego na wstępie, nieco kontrowersyjnego stylu, jaki był wiodący w pierwszym zegarku tej serii sprzed wielu lat. Zodiaki w wydaniu z 2022 roku to bardzo dojrzałe, przemyślane i spójne projekty. Nie kontrowersyjne, a jednak z własnym charakterem. Poziom uniwersalności podnosi luminescencja, ułatwiająca odczyt wskazań czasu w ciemności, oraz wodoszczelność do 50 m, dająca poczucie bezpieczeństwa w przypadku kontaktu zegarka z wodą.
W naszej ocenie to kolejny współczesny zegarek Błonie w pełni na TAK.
Cena zegarków Błonie Zodiak Mechaniczny to 2 775 złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Błonie znajdują się w portalu na indywidualnej podstronie marki tu - zegarki Błonie.
Adrian Szewczyk
11:30 16.12.2022Zegarki
Premiera: Błonie Zodiak Mechaniczny
Tagi:
zegarek mechanicznyzegarki męskie klasycznezegarki męskie mechanicznezegarek na prezentpolskie zegarkizegarek do garniturusrebrny zegarekzegarki męskie eleganckieeleganckie zegarki
Magazyn Europa Star prezentuje… „Powtórka z historii zegarków”. Lata 90.
Początek lat dziewięćdziesiątych, to współistnienie na rynku zegarków mechanicznych i elektronicznych. To także zmierzch zegarków elektronicznych ze wskaźnikiem cyfrowym. ...
Historia zegarów wieżowych i zegary w przestrzeni publicznej w Polsce
Niniejszym opracowaniem chcemy powiadomić wszystkich zainteresowanych narodowym dziedzictwem i historią techniki, o niezwykłej wartości zegarów mechanicznych znajdujących ...
Świat książek o zegarkach, zegarach i zegarmistrzostwie – pozycje warte poznania i aktualnie dostępne
Mimo wyraźnego spadku czytelnictwa, na naszym rodzimym rynku co jakiś czas pojawiają się nowe książki o zegarkach, zegarach i zegarmistrzostwie. Co istotne, wydaje się, ż ...
GPHG 2024 - prezentujemy wybrane, nagrodzone zegarki. Oscary branży zegarmistrzowskiej rozdane!
Le Grand Prix d'Horlogerie de Genève, czyli w skrócie GPHG, już za nami. W 2024 roku nagrodzeni producenci wyjątkowych zegarków mieli okazję do zaprezentowania swoich pop ...
Recenzja: Oris Divers Sixty-Five Date. 60 lat nurkowania z Orisem
Szwajcarska, niezależna marka Oris zbliża się do obchodów 60. rocznicy wprowadzenia jednego ze swoich najbardziej kultowych zegarków – Super Divera. W związku z tym wprow ...
Nowy Vulcain Grand Prix. Dla lubiących stylistykę i filozofię “Old money”
Vulcain to szwajcarska marka zegarków założona w 1858 roku przez braci Ditisheim w miejscowości La Chaux-de-Fonds, mieszczącej się we francuskojęzycznej części kraju. Poc ...
Chronoswiss Strike Two Terra i Highland. Zegarmistrzostwo inspirowane naturą
Marka Chronoswiss, niszowy producent, którego zegarki są kierowane dla świadomego klienta, niedawno zaprezentowała nowe wcielenia modeli z linii stylistycznej Strike. Fir ...
175 lat zegarmistrzostwa w Glashütte. Nomos Tangente Rose Gold Neomatik
Niemieckie zegarmistrzostwo jest mniej znane niż szwajcarskie, czy to pochodzące z Kraju Kwitnącej Wiśni, ale może pochwalić się bogatą i długą tradycją, obszernym dziedz ...
Oris ProPilot X Miss Piggy Edition. Różowy zegarek, któremu nie można się oprzeć
No i jak tu nie podchodzić poważnie do deklaracji Orisa. Przypomnę, to firma, która zachowując pełną powagę związaną z mechanicznym zegarmistrzostwem, chce prezentować si ...
Rolex podnosi ceny zegarków w 2025. Które modele zdrożeją i dlaczego?
Jednym z najgorętszych zegarkowych newsów na początku 2025 roku jest informacja o podwyżkach cen zegarków marki Rolex. Jak powszechnie wiadomo, jedna z najlepiej rozpozna ...
Portal Zegarki i Pasja przekroczył 100 tysięcy wizyt w grudniu 2024!
Z dumą informujemy, że portal "Zegarki i Pasja" zakończył rok 2024 spektakularnym sukcesem – w grudniu nasz serwis odnotował ponad 100 tysięcy wizyt! To wyjątkowe osiągni ...
Grand Seiko Heritage Collection SBGH349. Lodospady w prefekturze Iwate
Japońska kultura, bardzo bogata i z długą historią, jest atrakcyjna i ciekawa. Szczególnie dla nas, ludzi Zachodu. Funkcjonuje w taki sposób, że jej przesłania i motta z ...
0 Komentarzy
Średnia 0.00