• Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Fortis

Klasyk w najnowszej odsłonie. Atlantic Worldmaster Art Deco Automatic


Powrót do kategorii

Przygotowując się do napisania niniejszego artykułu uświadomiłem sobie, że dotychczas pisałem już wielokrotnie o firmie Atlantic, oraz o zegarkach tej marki, ale przez tyle lat działalności naszego portalu nie popełniłem jeszcze publikacji, która dotyczyłaby „najlegendarniejszej” z legend tego szwajcarskiego producenta, czyli klasycznego modelu Atlantic Worldmaster Art Deco. Potomka tych Atlanticów, które stały się podwaliną legendy i statusu tej marki w naszym kraju. Ale, na szczęście, nic straconego. Właśnie pojawiła się nowa, kolejna już edycja wspomnianego zegarka, którą mam przyjemność zaprezentować.

Nowoczesne podejście do klasyki

Jak sam producent informuje - nowa odsłona zegarka Worldmaster Art Deco to kwintesencja nowoczesnego podejścia do klasyki. Forma zegarka, inspirowana przedwojennym stylem art deco, prezentuje się niezmiennie doskonale, a odświeżony wygląd tarczy o lepszej czytelności czyni zegarek jeszcze bardziej przydatnym, praktycznym na co dzień.

Atlantic Worldmaster Art Deco Automatic

Charakterystyczne indeksy arabskie przykuwają uwagę i podkreślają styl modelu Atlantic Worldmaster Art Deco Automatic. Trzeba zaznaczyć, że zastosowane indeksy są mieszane. Jako cyfry prezentowane są cztery główne indeksy, czyli 3., 6., 9. i 12. Pozostałe znaczniki to  długie, wąskie kreseczki. Nad każdym z indeksów znajdują się punkty pokryte masą luminescencyjną. Są one wkomponowane w nadrukowaną na krawędzi tarczy podziałkę minutową, będąc niejako co piątym znacznikiem minutowym.

Marka Atlantic przygotowała trzy wersje nowego modelu Worldmaster Art Deco, oznaczone numerami referencyjnymi: 51752.45.99GM, 51752.45.69G, oraz 51752.45.39GM.

Pierwszy, wspomniany wariant nr ref. 51752.45.99GM oznacza zegarek w kopercie w kolorze złota, oferowany na bransolecie w tym samym kolorze, o pięciorzędowej konstrukcji, z tarczą mającą burgundowe i jednocześnie gradientowe zabarwienie, z jaśniejszym centrum  cyferblatu oraz mocno przyciemnionymi krawędziami.

Atlantic Worldmaster Art Deco Automatic

Referencja o nr 51752.45.69G oznacza zegarek z tarczą w kolorze czarnym, z kopertą pokrytą powłoką w kolorze złota, oferowany na czarnym pasku wykonanym ze skóry naturalnej. Ostatni z trójki, Atlantic Worldmaster Art Deco Automatic o numerze ref. 51752.45.39GM, to zegarek z kopertą w kolorze złota, także na bransolecie – tak jak pierwszy ze wspomnianych modeli, ale mający tarczę w kolorze szampańskim.

Opis poszczególnych elementów zegarka zacznijmy od koperty.

Koperta znana na rynku, jak mało która

Cóż – myślę, że to jedna z tych zegarkowych kopert w Polsce, która znana jest przez fanów zegarków jak mało która na rynku. To oczywiście żaden przytyk, bo to zarazem koperta o wzorze klasycznym, ponadczasowym, po prostu uniwersalnym, o wielu innych zaletach.

Atlantic Worldmaster Art Deco Automatic

W zarysie koperta ma beczkowaty kształt, a wykonana została oczywiście ze stali szlachetnej. To stop stosowany w modelu Worldmaster już od wielu lat, ale zegarki Atlantic naszych ojców i dziadków miały koperty wykonane ze stopu mosiężnego i były chromowane, co przy intensywnym użytkowaniu na przestrzeni lat nie zdawało egzaminu z trwałości. Dziś to oczywiście inne czasy, a więc stosowane są przez firmę inne, współczesne materiały.  

Stalowe koperty są polerowane, a także pokryte powłoką w kolorze żółtego złota, co nadaje zegarkowi subtelny, ciepły blask, który przyciąga wzrok. Taki wygląd i sposób wykończenia dobrze komponuje się z formalnymi stylizacjami. Kształt koperty zegarka nadaje mu sporej dozy uniwersalności, nie ujmując równocześnie zbyt wiele eleganckiemu charakterowi.  Mimo tradycyjnego kształtu zachowuje ona współczesnego ducha, dzięki lekkiej linii i współczesnej, czytaj – wysokiej, jakości wykonania. Uszy sprawiające wrażenie integralnej części z korpusem koperty, są szerokie u trudnej do umiejscowienia „podstawy”, i zwężają się ku końcom.

Od góry kopertę wieńczy bardzo wąska luneta o nieco mniejszej niż koperta średnicy, która w tej edycji wynosi 40 mm. Więcej niż w modelach z lat 90. i wcześniejszych, ale nadal niewielkiej jak na aktualne standardy w branży. Na godzinie 3. znajduje się koronka, której czołowa część jest przyozdobiona logo marki, czyli stylizowanym przenośnikiem.

Atlantic Worldmaster Art Deco Automatic

Atlantic Worldmaster Art Deco Automatic

Po odwróceniu zegarka na drugą stronę zobaczymy wkręcany dekiel.

Jego stalowa część jest polerowana i zaokrąglona. Zupełnie gładka. Centralną część przeszklono, dzięki czemu możemy obserwować zastosowany mechanizm. To sprawdzony szwajcarski werk Sellita SW200-1 z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej.

Wzór inspirowany stylem art deco

Wróćmy jeszcze to tarczy zegarka.

Pisałem już o trzech nowych wariantach kolorystycznych modelu Atlantic Worldmaster Art Deco Automatic, ale ważne są także inne jej aspekty. Po przyjrzeniu się jej dokładniej zauważymy od razu zdobienie powierzchni. Każda z wersji tarczy ma wyrazisty szlif słoneczny. Zapewnia on ciekawą grę światła na powierzchni. Widoczne jest to dobrze na wersji szampańskiej i czarnej, a efekt ten jest spotęgowany na zegarku z gradientową tarczą o czerwono-burgundowym odcieniu, która na krawędziach jest prawie czarna.

Atlantic Worldmaster Art Deco Automatic

Na tarczy, jak już wspominałem, wyróżniają się cztery indeksy w postaci cyfr arabskich prezentowanych czcionką, której wzór inspirowany jest stylem art deco. Choć są one duże i wyraźnie, nie zakłócają gustownego minimalizmu tarczy. Umieszczono na niej tylko to, co niezbędne do precyzyjnego odczytania wskazywanego czasu. W takim otoczeniu doskonale odnajdują się wskazówki w stylu dauphine, z paskami masy luminescencyjnej.

Atlantic Worldmaster Art Deco Automatic ten nie ma datownika. Pod godziną 12. nadrukowano nazwę firmy, a po przeciwnej stronie, ponad godziną 6., nazwę modelu i informacje o sposobie naciągu sprężyny napędowej mechanizmu. Ramię wskazówki sekundnika jest bardzo delikatne, a wszystkie wskazówki mają odpowiednią długość – co warte podkreślenia. Jest jednak coś, czego mi odrobinę brakuje. Z radością zobaczyłbym czerwony grot na sekundniku. Wprawdzie zastosowanie go obniżyłoby prawdopodobnie poziom elegancji, ale to jeden z elementów z jakimi kojarzę tę kolekcję od lat.
Atlantic Worldmaster Art Deco Automatic – dostępność i cena

Prezentowane, nowe modele zegarków Atlantic są ewolucją pierwszych Worldmasterów.

Atlantic Worldmaster Art Deco Automatic

Atlantic Worldmaster Art Deco Automatic

Atrakcyjna i bardzo charakterystyczna czcionka cyfr arabskich na tarczy to mocny punkt całości wizerunku zegarka, tak jak promieniście ozdobione tarcze. Także znany kształt koperty nie wymaga interwencji. Wszystkie elementy i cechy dają nam w efekcie świetny zegarek mechaniczny, który sprawdzi się podczas użytkowania na co dzień, ale także jako „elegant” na specjalne okazje.

Model Atlantic Worldmaster Art Deco Automatic jest już dostępny w Polsce, a jego cena zależy od wersji. Zegarki w wariancie z bransoletą są w cenie 3 995 złotych, a w wersji na pasku w cenie 3 575 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Atlantic znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Atlantic.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 19

MAGAZYN Zegarki I Pasja NR 19

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Rado 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Premiera: Błonie Zodiak Mechaniczny
Premiera: Błonie Zodiak Mechaniczny
16.12.2022
Sportowy zegarek z materiałów high-...
Sportowy zegarek z materiałów high-...
19.12.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco