Mudita określa siebie jako nietypową firmę technologiczną, bo – jak można przeczytać w materiałach prasowych - projektując swoje produkty stawia wolność i radość korzystających z nich użytkowników na pierwszym miejscu. Jak jest w rzeczywistości?
Wystarczy spojrzeć na stronę tej polskiej firmy, na jej ofertę, by przekonać się, że coś jest na rzeczy. Firma technologiczna, a jednak kładzie nacisk na możliwość… odcięcia się od technologii. Marka ta szuka możliwie prostych rozwiązań dla otaczających nas technologicznych nowinek, na przykład jak najmniej absorbujące telefony komórkowe, a w zasadzie smartfony, w dość wysublimowanej, może nieco okrojonej formie.
Użyteczność produktów z oferty Mudita oraz ich prosta forma są rzeczywiście cechami stawianymi na pierwszym miejscu. Potwierdzają to także zegarki, które mieliśmy okazję opisywać, a nawet testować, jak w przypadku recenzowanego modelu Mudita Element. Przy okazji wspomnę, że ten zegarek mechaniczny zrobił na mnie bardzo duże, mocne i bardzo dobre wrażenie, mimo, iż jest to model o bodaj najprostszej formie stylistycznej, z jakim miałem dotychczas do czynienia.
Właśnie w związku z tym wszystkim, z jednej strony wydaje się, że skoro produkty Mudity są tak utylitarne i tak proste w formie, to nie za bardzo jest nad czym się rozwodzić. A z drugiej strony, jako użytkownik produktów tej firmy, a zarazem jako osoba mająca z tymi produktami do czynienia, w jakiś magiczny sposób nie tracę tego zainteresowania.
Wręcz przeciwnie, bo mimo tej otoczki wokół Mudity i mimo faktycznego stawiania na czystą użyteczność, jest o czym mówić i rozmawiać, jest też zdecydowanie o czym informować.
Wzbogacony o oznaczenia indeksów
I tym razem zaprezentujemy kolejny, funkcjonujący w ofercie model zegarka.
To zegarek z serii. Moment. Czyli tej, która pozwoliła firmie Mudita rozpocząć przygodę z zegarkami mechanicznymi. A rozpoczęto ją, przypomnę, we współpracy z doświadczonym partnerem w tej dziedzinie, czyli firmą Błonie, której geny w tym projekcie widać. Pierwszy model tej serii miał minimalistyczną stylistykę, co jest już wpisane w DNA tej przecież niedługo funkcjonującej na rynku firmy. Tamten model opisywaliśmy już na naszym portalu.
Dzisiaj zajmiemy się wersją, która ma dodane w nazwie litery NR.
To nic innego, jak skrót od słowa „number”, czy też bardziej swojsko brzmiącego - „numer”. Skrót ten pojawił się w nazwie, ponieważ model Mudita Element NR został wzbogacony na tarczy właśnie o oznaczenia indeksów godzinowych w formie cyfr arabskich, czyli numerów.
Ta prostota forma jest w związku z tym zapewne odrobinę ograniczona, ale z drugiej strony dla tych osób, które wolą mieć oznaczenia, atrakcyjność zegarka zapewne wzrosła, bo wszystkie, inne pozytywne cechy tego modelu są na takim samym poziomie, jak były do tej pory.
Jeszcze bardziej intuicyjny odczyt czasu
Mudita projektuje urządzenia tak, w tym oczywiście także zegarki, aby spełniały jak najlepiej swoją podstawową funkcję, a jedną z cech jest łatwość użytkowania - między innymi poprzez czytelność. W przypadku zegarków jest to oczywiście pokazywanie czasu. Moment NR, dzięki dodaniu cyfr na tarczy, stał się zegarkiem, w którym odczyt ten jest jeszcze bardziej intuicyjny.
Minimalistyczny wygląd tego modelu Mudity zawdzięczamy lekko zaokrąglonej kopercie z bardzo prostą, minimalistyczną tarczą. Ma ona średnicę 38 mm, a grubość 10,8 mm. Wodoszczelność ustalono na poziomie do 50 m.
Koperta zdradza pokrewieństwo z firmą Błonie, za sprawą charakterystycznego kształtu. Dzięki temu wiem, że oznacza to też wysoką jakość wykonania i wysoki poziom komfortu użytkowania. Koperta ta także zaspokaja oczekiwania wobec estetyki, podkreślając zamiłowanie użytkownika zegarka do minimalizmu, a jednocześnie pozostając praktycznym narzędziem do odmierzania czasu czy też ćwiczeń oddechowych, jakich wykonywanie ten zegarek wspiera.
Obniż poziom stresu, zwiększ koncentrację
Dzięki prostemu rozwiązaniu, zegarek mechaniczny Mudita Moment może służyć za praktyczne wsparcie w wykonywaniu ćwiczeń oddechowych opartych o czterosekundowe interwały.
Ułatwienie dla realizacji ćwiczeń stanowi 15 kropek na tarczy, które dzielą minutę na czterosekundowe odcinki i pozwolą na kontrolę oddechu. Takie ćwiczenia, to doskonały sposób, aby niemal natychmiast obniżyć poziom stresu i podnieść poziom koncentracji. Model Moment NR ma zachowane to rozwiązanie, choć by utrzymać przejrzystość po dodaniu cyfr, kropki są nieco mniej widoczne, za sprawą mniej kontrastowej wobec tarczy kolorystyki.
Moment NR dostępny jest w dwóch kolorach tarczy - białym i beżowym.
Inhale, Exhale, Repeat
Beżowy kolor nawiązuje do natury. Jest stonowany, ciepły i wpisuje się w filozofię działania tej polskiej firmy. Z informacji bezpośrednio pochodzących z marki wiemy, że kolor beżowy cieszy się przede wszystkim zainteresowaniem kobiet.
Na stonowanej kolorystycznie powierzchni tarczy są nadrukowane czarnym lakierem indeksy minutowe oraz oznaczenia cyfrowe. Odczyt ułatwiają czarne wskazówki o bardzo prostej formie. Wspomniane wcześniej kropki, ułatwiające ćwiczenia oddechowe, mają kolor beżowy o ciemniejszej tonacji, niż powierzchnia tarczy.
Nie ma tu logo firmy, ani żadnych innych oznaczeń.
Zegarek ten otrzymujemy na bardzo delikatnym, bardzo płaskim pasku wykonanym z tworzywa, które nazywane jest wegańską skórą. Ma on powierzchnię przypominającą skórę naturalną, natomiast przy jego powstaniu nie ucierpiało żadne zwierzę. Pasek zapinany jest na standardową, delikatną klamrę z pinem.
Wersja z białą tarczą jest skomponowana w identyczny sposób. Tyle tylko, że czarne nadruki oraz wskazówki uzupełnione są kropkami w kolorze jasnoszarym, dobranym tak, aby również nie rzucały się bardzo w oczy, utrzymując prostą formę cyferblatu.
Do tego wariantu kolorystycznego modelu Moment NR dobrano stylowy pasek, wykonany z naturalnego korka. Również płaski, delikatny, zapinany na klamrę z pinem.
Warto wspomnieć, że obie wersje pasków mają zaimplementowany system szybkiej, bez narzędziowej wymiany. W obu zegarkach ich tarcze chroni płaskie szkło szafirowe, a mechanicznym sercem jest niezawodny i ceniony mechanizm japońskiej firmy Miyota, kaliber 9015, który oferuje bardzo dobre parametry pracy i 42-godzinną rezerwę chodu. Mechanizm ten całkiem atrakcyjnie wygląda i możemy go podziwiać, dzięki przeszkleniu dekla szkłem szafirowym. Na rotorze wygrawerowano hasło, które podkreśla jak ważny jest świadomy oddech i przypomina o wykonywaniu ćwiczeń oddechowych. Inhale, Exhale, Repeat.
Dekiel przykręcany jest czterema śrubkami. Wygrawerowano na nim również indywidualny numer danego egzemplarza, czyniąc każdy zegarek jeszcze bardziej wyjątkowym.
Mudita Element NR – dostępność i cena
Podsumowując, oba zegarki Mudita Element NR są utrzymane w stylistyce którą - można już powiedzieć śmiało - kojarzymy z firmą Mudita. Co ważne, są wykonane na wysokim poziomie.
Oferują dobre parametry pracy, dzięki sprawdzonym mechanizmom. Wymiarami kopert wpisują się w aktualnie funkcjonujące trendy, a pierwszy model z opisywanej linii zdobył wiele nagród w zakresie designu właśnie.
IF Design Award 2022, A`Design Award Winner 2022. Red Dot Award 2023.
To całkiem sporo, jak na pierwszy zegarek w kolekcji, prawda?
Cena Mudita Element NR to 1 299,99 zł. Sądzę, że można ją uznać za atrakcyjną.
Szukasz informacji o nowościach marki Mudita? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Mudita.
13:15 20.12.2024Zegarki
Mudita Element NR. Inhale, Exhale, Repeat
Tagi:
zegarki męskie mechanicznesrebrny zegarekzegarek do garniturunietypowe zegarkizegarek wodoszczelnyzegarek męski na paskuzegarki automatycznezegarek na prezentzegarek damski na paskuzegarki młodzieżowezegarki damskiezegarek mechaniczny
REKLAMA
OMEGA MEMOMATIC – wyjątkowy czasomierz z alarmem
Manufaktura Omega słynie z wielu przełomowych i technicznie zaawansowanych modeli zegarków, które zapisały się już na stałe w historii zegarmistrzostwa. Konstruktorzy ora ...
Leon Prokop - dokładność i piękno kluczem do sukcesu?
Dopracowane szczegóły elementów zewnętrznych oraz ponadczasowe piękno użytych materiałów to cechy wyróżniające markę Leon Prokop na rynku polskiego zegarmistrzostwa. Pomy ...
BIATEC – zegarki „Made in Slovakia” – historia marki i kolekcja zegarków!
Kiedy myślimy o zegarkach, o krajach jakie kojarzą się nam z powstawaniem czasomierzy – zapewne większości z nas jako pierwsza na myśl przychodzi Szwajcaria. Po głębszym ...
Ankieta nr 3 – Pokolenie Y (Millenialsi). „Zegarki przez pokolenia”
Ankieta nr 3 - Pokolenie Y (Millenialsi) W 2024 roku nasz portal Zegarki i Pasja obchodzi 10-lecie. Przez tę dekadę funkcjonowania dookoła nas wydarzyło się bardzo wiele ...
Mudita Element NR. Inhale, Exhale, Repeat
Mudita określa siebie jako nietypową firmę technologiczną, bo – jak można przeczytać w materiałach prasowych - projektując swoje produkty stawia wolność i radość korzysta ...
Rolex ustępuje miejsca w Formule 1!
Niezależnie jakie każdy z nas ma zdanie na temat szwajcarskiego giganta, jakim niewątpliwie jest marka Rolex, nie można mu odmówić tytułu najbardziej rozpoznawalnej marki ...
Tank Louis Cartier Limited Edition. Jubileuszowa edycja tylko na rynek europejski
Cartier Tank - w zasadzie te dwa słowa definiują jeden z najbardziej kultowych zegarków wszech-czasów. Nawet dla osób nie interesujących się światem zegarków nazwa tego p ...
Najciekawsze i najważniejsze zegarkowe premiery Watches & Wonders 2024
Genewskie wydarzenie skupiające na sobie uwagę zegarkowego świata, czyli targi “Watches & Wonders” (dawny SIHH), po raz kolejny przyciągnęły tłumy wystawców i odwiedzając ...
Hanhart Chronographs – poznaj tę niemiecką markę i jej zegarki (AuroChronos 2025)
Nie jest tajemnicą, że wszyscy zegarkomaniacy z niecierpliwością oczekiwali powrotu festiwalu, który w poprzednich latach cieszył się w Polsce dużą popularnością. Międzyn ...
Perrelet Turbine Ice Blue Carbon i Titanium. Turbiny w “lodowatych” kolorach
Innowacja, konsekwencja w kreowaniu nowych modeli zegarków i precyzja - to zaledwie kilka określeń oddających wypracowaną przez lata renomę marki Perrelet. Oczywiście nal ...
Fiyta Spaceman. Uniwersalny, ultra cienki zegarek ze zintegrowaną bransoletą
Wspominaliśmy już wielokrotnie, że traktowanie w taki sam (niezbyt przychylny) sposób całej zegarkowej produkcji pochodzącej z Chin nie jest słuszne. Oczywiście dla wielu ...
Le Régulateur Louis Erard x Vianney Halter II. Wspólna kreacja zegarków typu régulateur
Zegarki typu régulateur, mimo prezentowania wskazań w nieco odmienny sposób niż ten, do którego zdążyliśmy się przyzwyczaić, hołdują klasycznemu zegarmistrzostwu, stając ...