Frederique Constant to wielokrotnie prezentowana na łamach naszego portalu, relatywnie młoda marka – jak na wiekową branżę zegarmistrzowską, ale już o ugruntowanej pozycji. Firma bez kompleksów konkuruje ze znanymi producentami ze Szwajcarii oraz innych krajów, co więcej – od dawna wchodzi w świat komplikacji zegarmistrzowskich, oraz tworzenia własnych mechanizmów. Mottem przewodnim marki jest oferowanie szwajcarskich zegarków na wysokim poziomie jakości za rozsądne pieniądze. Brzmi to jak typowy slogan reklamowy, ale ta firma rzeczywiście oferuje zegarki z własnymi mechanizmami z dodatkowymi funkcjami, świetnie wykonane, w cenach, które są więcej niż akceptowalne jak na ten poziom.
W ofercie firmy zawsze są modele przygotowane z myślą o miłośnikach zegarków nazywanych pieszczotliwie „kostkami”, czyli z kopertą o kwadratowym bądź prostokątnym kształcie. To swego rodzaju rynkowa nisza, ale mająca liczne grono amatorów. Dziś zaprezentujemy nowość w ramach tego rodzaju czasomierzy z oferty tej marki. Frederique Constant Carree.
Elegancki design retro
Zegarki z okrągłymi kopertami sam często nazywam klasycznymi pod względem wizualnym. Jednak przecież prostokątny kształt obudowy to także klasyka w pełnym wydaniu.
Zegarki w tym kształcie mają swój ponadczasowy urok, a elegancja jest zazwyczaj ich drugim imieniem. Classics Carree Automatic to zegarki mechaniczne, które charakteryzuje klasyczny wygląd retro inspirowany latami 20 ubiegłego wieku. Doskonale wpisują się one w wizję marki, aby ożywić pamięć o tamtym okresie, tamtym poczuciu estetyki, i barwnych wydarzeniach towarzyskich z czasów po I Wojnie Światowej, kiedy ludzie zwyczajnie chcieli się znów bawić.
Dzięki tej kultowej kreacji firma podkreśla także swoją pozycję w branży, jako producenta klasycznych zegarków, a jednocześnie wzbogaca rynek o produkty z cechami, które zawsze wyróżniały czasomierze z logo Frederique Constant – czyli swoistą wizję elegancji i dobrego stylu, oparte na - można powiedzieć - utartych wzorach. Bez eksperymentów.
Taki kształt, jaki mają dzisiejsi bohaterowie jest mniej popularną na rynku opcją, ale jak wspominałem, ma swoich miłośników. W powojennych, kolorowych i nieco szalonych latach 20. XX wieku był wynikiem odchodzenia od zegarków kieszonkowych, a prostokątny kształt kopert wydawał się być wówczas lepszy do zastosowania z paskiem, do założenia na rękę.
W świecie zegarków stał się symboliczny i charakterystyczny dla tamtych lat, zarówno dla produkowanych wtedy zegarków męskich jak i damskich. A może szczególnie damskich.
Dziś odbierany jest jako forma zegarków eleganckich, ale nieco ekstrawaganckich. To podkreśla pozycję firmy Frederique Constant jako tej, która skupia się na czasomierzach eleganckich właśnie, przy okazji przybliżając zegarmistrzostwo na wysokim poziomie, a także odpowiadając na trendy w ramach tej branży, jak oczekiwań rzeszy użytkowników. Nie tylko pod względem mechaniki, także zaawansowanej, ale i pod względem zróżnicowanego podejścia do formy zegarka, dbając o zegarmistrzowskie tradycje w tej dziedzinie.
Wariacja na temat kształtu koperty
Prezentowany zegarek Frederique Constant Classics Carree Automatic to ciekawa wariacja na temat tego kształtu koperty, wykorzystywana przez wielu producentów jeśli decydują się na tak zwane „kostki”. Boki koperty przechodzą bezpośrednio w uszy, do których mocowany jest relatywnie szeroki pasek. Mimo bazowania stylu zegarka na geometrycznej formie i liniach prostych udało się wprowadzić łagodne, obłe powierzchnie, jak i lekko zagięty profil spodu koperty zegarka, dający efekt doskonałego dopasowania do kształtu nadgarstka.
Elegancję podkreśla wykończenie w postaci polerowania powierzchni na wysoki połysk.
Dekiel jest przykręcany czterema śrubkami. Ma prostokątny kształt i szczotkowaną powierzchnię. Jego centralną część zajmuje okrągłe przeszklenie wokół którego pochyłą, wyszukaną czcionką wygrawerowano podstawowe informacje o tym modelu zegarku. Koronka na godzinie 3. ma kształt cebulki z nacięciami.
W ramach prezentowanej kolekcji dostępne są aktualnie 3 modele.
Różnią się kolorami tarcz, oraz powłoki koperty. Dwa zegarki mają koperty w naturalnej barwie stali, a do wyboru tarcze srebrzystą lub granatową w odcieniu błękitu paryskiego. Trzecia wersja zegarka ma kopertę pokrytą powłoką dającą kolor różowego złota, i srebrzystą tarczę.
Podłużne indeksy z dwupłaszczyznową górną częścią są nakładane. Szpiczaste zakończenia każdego z nich skierowane są ku środkowi tarczy. Indeks godziny 6. zastępuje otoczone ramką okienko datownika. Znacznik po przeciwnej stronie jest podwójny. Okienko i indeksy zajmują obszar gładkiej powierzchni ze zdobiącym ją szlifem słonecznym.
Dopełnia go nadrukowana skala minutowa w stylu torowiska, wydzielając tym samym prostokątną, centralną przestrzeń, która ma misternie giloszowaną powierzchnię o bardzo eleganckim wzorze ułożonym w jodełkę. Pod godziną 12. nadrukowano nazwę firmy i nazwę miasta jej siedziby, Genewę. Pod osią wskazówek została nadrukowana informacja o rodzaju naciągu sprężyny napędowej mechanizmu. Polerowane, klasyczne wskazówki w stylu „dauphine” i prosty sekundnik uzupełniają dobrze skomponowaną całość.
Frederique Constant Classics Carree Automatic – dostępność i cena
W zegarku z tarczą granatową indeksy i wskazówki są srebrzyste, w srebrzystym mają kolor stalowo-szary zbliżony do barwy hematytu, a w zegarku z kopertą w kolorze złota także inskrypcje na tarczy są złociste. Mechanicznym sercem zegarka jest mechanizm FC-303, który bazuje na sprawdzonym i popularnym werku Sellita SW200-1. Patrząc na niego wzrok przyciąga i „cieszy oko” złocisty rotor, jak również widoczne niebeskie główki śrubek.
Zegarek Frederique Constant Classics Carree Automatic otrzymujemy na pasku wykonanym ze skóry cielęcej, ale o fakturze skóry krokodyla. Przy mocowaniu ma on rozstaw 22 m. W zegarku z tarczą granatową pasek jest granatowy, w wersji ze srebrzystą tarczą pasek jest w kolorze czarnym, a wariant z kopertą pokrytą powłoką w kolorze różowego złota ma pasek brązowy.
W efekcie otrzymujemy model, który może stanowić ciekawą alternatywę dla typowego zegarka z okrągłą kopertą w stylu „eleganta”. Classics Carree Automatic z pewnością jest dobrze wykonany, do tego przyzwyczaiła nas już marka Frederique Constant, ma też atrakcyjne detale i uniwersalny rozmiar. Szerokość koperty ma minimalnie ponad 30 mm i 9,71 mm grubości, co daje nam zegarek mechaniczny, który wsuniemy pod każdy mankiet.
Cena zegarka Frederique Constant Classics Carree Automatic zależy od wersji - to odpowiednio 5 090 złotych za warianty stalowe, oraz 6 590 złotych za wersję z pozłacaną kopertą.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Frederique Constant znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Frederique Constant.
Adrian Szewczyk