• Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Perrelet

Polska edycja po raz drugi. Aviator Swiss Made Douglas Meca 41 Polish Edition


Powrót do kategorii

Miło jest móc napisać, że nowy zegarek Aviator Swiss Made w wersji przygotowanej specjalnie na polski rynek, z rotorem stylizowanym na nasze narodowe godło, to nie nowość jednego sezonu, tylko pozycja w ofercie tej marki, która zostanie z nami na dłużej. Oczywiście prezentowane dziś dwie wersje modelu Douglas to nowe zegarki w ofercie tego producenta, ale model odnoszący się w ten sposób do Polski pojawił się po raz pierwszy w 2021 roku, a my pisaliśmy o nim tu: Aviator Swiss Made Douglas Polish Edition Day-Date 2021. Specjalna edycja przygotowana na nasz rodzimy rynek została bardzo ciepło przyjęta, więc firma idąc za ciosem teraz, w 2022 roku, proponuje jego dwie odsłony w nowej interpretacji stylistycznej. 

Tym razem nowym elementem jest szkieletowana tarcza. 

Inspirowany urządzeniami dla pilotów

Ciekawostkę stanowi fakt, że tarcza nie ukazuje mechanizmu, ale o tym niżej. Nie zmieniły się natomiast ani koncepcja tej specjalnej edycji zegarka, ani model na którym bazuje. 

Firma Aviator Swiss Made ma bogatą ofertę czasomierzy inspirowanych lotnictwem, osiągnięciami w tej dziedzinie, czy konkretnymi samolotami. Zegarki te, często inspirowane są urządzeniami dla pilotów - tak w wersjach nowoczesnych, jaki i w stylu retro. Silną pozycję w ofercie firmy zajmuje kolekcja Douglas. Muszę przyznać, że to linia, której reprezentanci bardzo mocno zyskują na żywo. Testowany przez nas niedawno zegarek Aviator Swiss Made Douglas Automatic Day-Date Limited Edition z zieloną tarczą o specyficznym odcieniu, zrobił na mnie naprawdę bardzo pozytywne wrażenie.

Tegoroczna nowość, także z serii Douglas Day-Date, podobnie jak zegarek opisywany rok temu, jest szczególnie przyjemny dla polskich miłośników marki, ale też zegarków w ogóle. W Aviator Swiss Made Douglas Meca 41 Polish Edition znów są liczne odniesienia do Polski. 

Polska edycja po raz drugi. Aviator Swiss Made Douglas Meca 41 Polish Edition

Polska edycja po raz drugi. Aviator Swiss Made Douglas Meca 41 Polish Edition

Pierwsze z nich, to ponowne zastosowanie podwójnego datownika ze wskazaniem dni tygodnia pełnymi nazwami w naszym ojczystym języku. I tu właśnie główną rolę odgrywa wspomniana wcześniej szkieletowana tarcza, bo jej transparentność ma na celu uwidocznienie właśnie dysków datowników. 

Widzimy jednocześnie wszystkie dni tygodnie, ale także prawie każdy z dni miesiąca. Odczyt właściwego wskazania przypadającego na dany dzień ułatwia w przypadku nazwy dnia ramka na godzinie 12., a w przypadku dnia miesiąca ramka na godzinie 6. Tarcza z wieloma stylistycznymi elementami jest inspirowana - i ma jednocześnie przywodzić na myśl - widokiem samolotowego silnika gwiazdowego od frontu, czyli od strony śmigła. 

W zegarku Aviator Swiss Made Douglas Meca 41 Polish Edition, a w zasadzie zegarkach, bo są dwie wersje tego modelu, najbardziej spektakularne odniesienie jest jednak po odwróceniu go na drugą stronę. To zastosowany kolejny raz wahnik, który jest niejako wkomponowany w niemal płaskorzeźbę polskiego godła narodowego. Orła, którego lśniący widok podkreśla półkolista, otaczająca go od dołu masa oscylacyjna w kolorze czerwonym. 

Zegarek oraz godło w formie rotora dobrze ukazuje krótkie wideo:


Patrząc na rotor widzimy głębię, odnosimy wrażenie trójwymiarowości, ale producent określa ten wizerunek jako 2,5 D. Efekt podkreśla wypolerowanie tego elementu na wysoki połysk. 

Nawiązanie do poszycia samolotów Douglas DC-3

Koperta zegarka jest okrągła, w stylu już charakterystycznym dla tej linii modeli, który można kojarzyć z nurtem Art Deco. Obłe i lśniące, dzięki wykończeniu poprzez polerowanie, boki koperty, co jest nawiązaniem do polerowanych elementów poszycia samolotów Douglas DC-3, mają łagodnie wyprowadzone uszy, o dostosowanym do stylu kształcie. Uszy koperty są mocno zagięte ku dołowi. Obudowa jest bardzo dobrze wykonana. Jak wspomniałem, zegarek z tej serii gościł u nas w redakcji, więc miałem okazję naocznie przekonać się, jaki jest poziom wykonania. Na żywo widać też, jak mocno zagięte są uszy, co pozwala na doskonałe dopasowanie się zegarka do nadgarstka. Wprawdzie są ustawione wobec korpusu koperty niemal prostopadle, to jednak zadbano, by nie było wyraźnych odcięć. Postawiono na zaokrąglone, łagodne przejścia w miejscach, gdzie uszy się zaczynają. Dzięki temu koperta, mimo wielu detali i lunety będącej osobnym elementem, jako całość wydaje się monolitem.

Polska edycja po raz drugi. Aviator Swiss Made Douglas Meca 41 Polish Edition

Wspomniana luneta wieńczy kopertę od góry. Jest ona obła i ma średnicę mniejszą niż koperta, przez co widzimy jej górną część, która wystaje spod pierścienia na całym jego obwodzie. 

Średnica stalowej koperty to 41,2 mm, grubość 11,8 mm, a wysokość od ucha do ucha wynosi dokładnie 50,19 mm. Oznacza to, że zegarek powinien dobrze prezentować się na większości nadgarstków, w czym pomagają także wspomniane mocno zagięte uszy. Zegarek położony płaskiej powierzchni na ich końcach sprawia wrażenie lewitującego. 

I tu wspomnę, że poza standardową kopertą ze stali, dostępny jest też wariant tego modelu, który ma kopertę w kolorze różowego złota z racji zastosowanej powłoki PVD. 

Spód zegarka to przykręcany czterema śrubkami do korpusu dekiel, na którego wypiaskowanym obwodzie - na płaskiej części - znalazło się dużo informacji o tym modelu zegarka w języku polskim, oraz równania dotyczące wznoszenia i napędu. 

Polska edycja po raz drugi. Aviator Swiss Made Douglas Meca 41 Polish Edition

Polska edycja po raz drugi. Aviator Swiss Made Douglas Meca 41 Polish Edition
Centralna część dekla jest przeszklona szkłem szafirowym przez które widzimy wspomniany wcześniej, imponujący wahnik, i szwajcarski mechanizm Aviator AV-1000. Koronka ma kształt przypominający diament. Na bokach ma nacięcia ułatwiające pewny chwyt. Jest umieszczona w tradycyjnym miejscu, czyli na godzinie 3. Jej czołową cześć zdobi litera „A”. Koperta zapewnia wodoszczelność do 100 m, co jest wynikiem dobrym i zupełnie wystarczającym w tego typu zegarku. Pozwala na szerokie zastosowanie, z zanurzeniem w basenie włącznie. 

Zegarek, niezależne od wersji, jest oferowany na czarnym pasku z fakturą skóry krokodyla i białymi przeszyciami. Zapinany jest na składaną klamrę typu motylkowego.

Tarcza z dużą liczbą elementów stylistycznych

Czas na opis tarczy zegarka. To przecież element grający pierwsze skrzypce, robiący pierwsze wrażenie. Model Aviator Swiss Made Douglas Meca 41 Polish Edition możemy wybrać w wersji z tarczą w kolorze ciemnym lub jasnym. 

Pierwsza jest w modelu ze złocistą kopertą, a druga w zegarku ze standardowej stali. Tarcze mają sporo elementów stylistycznych. Jak wspominałem, ma budzić ona skojarzenia z samolotowym gwiazdowym silnikiem, konkretnie silnikiem PZL ASz-62 zmodyfikowanym do samolotu Douglas DC-3 przez Andrzeja Frydrychewicza. Na bardziej zewnętrznej części tarczy, na ukośnie ustawionym pierścieniu, zamieszczono stylizowaną skalę minutową z oznaczeniami cyframi arabskimi co 5 i prostokącikami pomiędzy nimi, gdzie przerwy między nimi oznaczają kolejne minuty. Bliżej środka skale zdublowano punktami i kreskami. 

Polska edycja po raz drugi. Aviator Swiss Made Douglas Meca 41 Polish Edition

Polska edycja po raz drugi. Aviator Swiss Made Douglas Meca 41 Polish Edition

Kolejny obszar to znów pierścień tyle, że datownika z pełnymi nazwami dni tygodnia w języku polskim. Następny etap to dysk datownika z dniami miesiąca. Także widoczna z przerwami na ramiona, niejako utrzymujące centralną część tarczy, którą przyozdobiono wzorem z pionowych linii. Indeksy godzinowe są ciekawostką - mają złoty kolor, prezentowane są w postaci stylizowanych cyfr arabskich, a zostały… nadrukowane po wewnętrznej stronie szafirowego szkła chroniącego tarczę. Skala ta ułożona jest oczywiście w okręgu, dokładnie nad pierścieniem datownika z dniami miesiąca. Na godzinie 12. indeks jest w postaci trójkącika z kropkami.  Pod nim znajduje się nazwa i logo marki, czyli dumnie uskrzydlona litera "A". 

Po przeciwnej stronie widzimy napis PZL ASz-62IT. To oznaczenie produkowanego w Polsce gwiazdowego silnika konstrukcji Arkasija Szwiecowa. To odniesienie do tego, że istniały egzemplarze samolotu Douglas DC-3 z Kanady, które zostały dostosowane przez Andrzeja Frydrychewicza do silników PZL ASz-62, i otrzymały oznaczenie Douglas DC-3/2000. 

Pod tym oznaczeniem widoczny jest także napis „Historia Polskiego Lotnictwa”, który jest ostatnim zaznaczeniem uwypuklającym polskość tej edycji zegarka. 

Po prawej stronie tarczy jest zapisany wzór Propulsion, a po lewej wzór Lift, będące podkreśleniem lotniczego charakteru zegarka. 

Polska edycja po raz drugi. Aviator Swiss Made Douglas Meca 41 Polish Edition

Polska edycja po raz drugi. Aviator Swiss Made Douglas Meca 41 Polish Edition
Pozostały nam jeszcze ramiona wskazówek - są one dość wyszukane. To wariacja na temat wzoru klasycznych „cerkiewek”. W obu wersjach zegarka są one czarne, dzięki czemu bardzo dobrze widoczne. W wersji jasnej mają wypełnienie masą luminescencyjną w kolorze „old radium”, tak jak punkciki na skali minutowej. W wersji ciemnej masa luminescencyjna ma kolor biały. Około 1/3 sekundnika na końcu także pokryta jest masa świecącą. 

Zapewnia to dobrą czytelność w ciemności. Nagromadzenie sporej ilości informacji, danych, a także ciekawa struktura tarczy mająca oddawać wygląd silnika dały atrakcyjny efekt, nie pozbawiając zegarka dla pilotów jego cechy wymaganej, jaką jest dobra czytelność wskazań. 

Aviator Swiss Made Douglas Meca 41 Polish Edition - cena

Podsumowując, Aviator Swiss Made Douglas Meca 41 Polish Edition to ciekawy zegarek. 

Polska edycja po raz drugi. Aviator Swiss Made Douglas Meca 41 Polish Edition

Wysoka jakość wykonania i charakterystyczna stylistyka są dopełnione szwajcarskim mechanizmem z automatycznym naciągiem, oraz całkiem wyrazistymi polskimi akcentami, takimi jak data, napisy i robiący duże wrażenie wahnik w kształcie polskiego orła. 

Cena zegarka Douglas Meca 41 Polish Edition w wersji z kopertą wykonaną ze stali to 5 600 złotych, wariant z kopertą ze stali pokrytej powłoką PVD to koszt 5 900 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Avitor Swiss Made znajdują się w portalu na indywidualnej podstronie marki tu – zegarki Aviator Swiss Made.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Rado 420

REKLAMA

Hołd dla historycznego tool watcha....
Hołd dla historycznego tool watcha....
12.12.2022
Elegancja w prostokątnym wydaniu. F...
Elegancja w prostokątnym wydaniu. F...
14.12.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco