Najbardziej charakterystyczną - jak dla mnie, taką najbardziej kojarzącą mi się ze szwajcarską marką Aerowatch kolekcją, jest seria 1942. Zegarki te mają indywidualny, bardzo charakterystyczny wygląd. Można je zaliczyć do modeli oferujących klasyczną budowę i ponadczasowy, bardzo klasyczny styl retro. Tym elementem, który skojarzenia tego rodzaju przywodzi w największym stopniu, są oczywiście bardzo nietypowe ucha koperty.
Cechy charakterystyczne kolekcji 1942
Stanowią one bowiem integralną część obudowy, ale zaprojektowano je w taki sposób, aby przypominały wygląd związany z dawniej stosowanymi metodami dostosowywania zegarków kieszonkowych do noszenia ich na nadgarstku. Były to druciane elementy, druciane ucha, które pozwalały zegarki kieszonkowe mocować na pasku. To o tyle ciekawe w przypadku tego producenta, że firma ta nadal ma w swojej ofercie zegarki kieszonkowe, a do całkiem niedawna oferowała właśnie tylko takie czasomierze.
Oczywiście nie tylko ucha budują klimat tych zegarków. Także koperta - okrągła, ma zaokrąglone boki, a od góry wieńczy ją - również zaokrąglona - luneta, której średnica jest nieco mniejsza od koperty. Z tego względu, patrząc na zegarek od góry, widzimy jakby dwie warstwy okalające płaskie szkło szafirowe.
Retro jest także kształt i wygląd koronki, umieszczonej na godzinie 3. To wzór doskonale dobrany, ponieważ jest to koronka o kształcie cebulki. Całkiem spora, świetnie pasująca do takiego zegarka. To są cechy wspólne i - jak powiedziałem - charakterystyczne dla zegarków z kolekcji Aerowatch 1942.
Charakterystyczny jest również pasek, a w zasadzie jego koniec, montowany w te nietypowe ucha, ponieważ jest on przy końcu zagięty do wewnątrz tak, by wizualnie dobrze układać się na łuku tworzonym przez kopertę w tym miejscu. Jeżeli chodzi o tarcze, to są one bardzo klasyczne, z giloszowanymi powierzchniami i rzymskimi indeksami, jak również całkiem nowoczesne - z nakładanymi indeksami. A nawet znajdą się takie, które budzą skojarzenia z kierunkiem w sztuce i we wzornictwie, jakim był Bauhaus.
W ramach kolekcji Aerowatch 1942 obecnie dostępnych jest kilka modeli zegarków, zarówno z mechanizmami mechanicznymi, jak i z bardzo precyzyjnymi mechanizmami kwarcowymi. Cechami wspólnymi, poza stylistyką, jest koperta o modnej obecnie, a zarazem dość uniwersalnej średnicy 40 mm, oraz oczywiście te charakterystyczne ucha.
Opisywaliśmy już w portalu kilka modeli mechanicznych z tej serii, w ostatnim czasie chociażby Aerowatch 1942 Regulator Automatic Limited Edition, a nawet kilka lat temu recenzowaliśmy jeden z nich: Aerowatch 1942 Automatic.
Czas na clou artykułu, czyli nowości z tej kolekcji, ale tym razem będą to zegarki kwarcowe.
Aerowatch 1942 Elegance Quartz w 3 wersjach
To Aerowatch 1942 Elegance Quartz w trzech wersjach. Zegarek ze stalową kopertą dostępny jest w wersjach na paskach w kolorach czarny, granatowy i miodowy, a także na pięciorzędowej bransolecie, wykonanej z ogniwek w kształcie polerowanych ziarenek ryżu.
Paski wykonano ze skóry cielęcej. Są „mięsiste”, z racji wypełnienia pośrodku, a ich boki zostały przeszyte grubą nicią o właściwie dobranym kolorze. Powierzchnia ma tłoczony wzór, przypominający skórę krokodyla. Trzecia wersja zegarka ma również stalową kopertę, ale tym razem z powłoką PVD w kolorze różowego złota. Ona dostępna jest wyłącznie na paskach.
W tym modelu marki Aerowatch zastosowano szwajcarski mechanizm kwarcowy Ronda z serii Mastertech. Najprawdopodobniej to konstrukcja o oznaczeniu 6004 D. A więc mechanizm przystępny podczas serwisowania, łożyskowany na 5 kamieniach. Dobrej jakości bateria zapewnia pracę przez 40 miesięcy, czyli przez okres ponad 3 lat.
Styl retro, bez zbędnych ozdób
Tarcza w tym modelu ma kolor biały. Na jej krawędzi nadrukowano podziałkę minutową w postaci cyfr arabskich co pięć minut, a poniżej jest nadrukowana, niejako zdublowana podziałka minutowa, ale w tym przypadku już co minutę, w postaci delikatnych, drobnych kreseczek. Indeksy godzinowe są zaś mieszane.
Na przemian w postaci długich czarnych kresek - jako indeksy nieparzyste, i cyfr arabskich o bardzo ciekawej czcionce - jako parzyste, ale bez tego na godzinie 12., bo tam znajdują się dwa okienka dużego datownika, i na 6. bo tam „zachodzi” tarcza małego sekundnika. To właśnie ta tarcza kojarzy mi się nieco ze stylem Bauhaus.
Wynika to z faktu, że wprawdzie na tarczy „dzieje się sporo”, ale wszelkie oznaczenia są naniesione w sposób bardzo minimalistyczny. Widzimy tylko to, co niezbędne, tworząc surowy, prosty i bardzo utylitarny charakter cyferblatu. Po prostu klasyczny zegarek w stylu retro, bez zbędnych ozdób.
Okienka datownika to tylko precyzyjnie wycięte otwory. Bez ozdób, ramek czy nawet fazek na krawędziach.
Pod okienkami nadrukowano nazwę firmy, a po przeciwnej stronie, między osią wskazówek a godziną 6, jest wydzielona delikatną podziałką tarcza małego sekundnika. Tu też jest opcja minimalna. Delikatne kreseczki, jako indeksy co 5 sekund, i bardzo prosta, czarna wskazówka.
Wskazówki główne także są czarne i również zupełnie proste. Mają subtelnie zaokrągloną powierzchnię, co doskonale pasuje do również lekko zaokrąglonych, niemal trójwymiarowych nadruków na tarczy. Wskazówki mają ostre zakończenia i spore okręgi w miejscu, gdzie są nakładane na osie. Warto tutaj zauważyć srebrzysty pin, który zasłania otwory na oś, czyniąc to miejsce bardzo estetycznym. Z jednej strony minimalizm, a z drugiej strony dopieszczenie detali, jak i doskonała czytelność, bazująca na prostocie oraz maksymalnym kontraście, czyli czerń indeksów i wskazówek na śnieżnobiałym tle tarczy. Zupełnie gładkim.
Zegarki z tej serii mają również koperty o średnicy 40 mm, ale z racji dodatkowych komplikacji konstrukcji mechanizmu są nieco grubsze. Ta grubość w ich przypadku wynosi 9,8 milimetra. Więc to nadal dość płaski i w pełni harmonijnie zbudowany zegarek, jeśli chodzi o proporcje.
Dekiel zegarka jest oczywiście stalowy, w tej wersji pełny, polerowany z wygrawerowanymi podstawowymi informacjami o tym modelu, oraz stylizowaną literą „A” pośrodku.
Aerowatch 1942 Elegance Quartz – dostępność i cena
Chyba już się trochę starzeję, bo kiedyś ten zegarek byłby dla mnie klasycznym garniturowcem, a dziś jestem w stanie Aerowatch 1942 Elegance Quartz uznać dość uniwersalny. Do dresu się zapewne nie nadaje, ale przy każdej innej stylizacji, w tym całkiem swobodnej, będzie wyglądał dobrze. Wodoszczelność modeli z kolekcji 1942 z mechanizmami kwarcowymi ustalono na poziomie do 50 m.
Opisywany model to, według mnie, bardzo udane połączenie klasyki, wywodzącej się od pierwszych zegarków kieszonkowych, utylitarnego pierwiastka pochodzącego z nurtu Bauhaus, jak i nowoczesności w postaci kwarcowego, niemal bezobsługowego i precyzyjnego mechanizmu z dodatkową funkcją wskazania daty.
Cena Aerowatch 1942 Elegance Quartz zależy od wersji – zegarki na pasku są w cenie niespełna 3 000 złotych, a wariant z bransoletą jest droższy. Model ten jest dostępny w Polsce.
Sprawdź też nasze pozostałe publikacje o nowościach tej marki tu: zegarki Aerowatch.
12:50 19.05.2025Zegarki
Aerowatch 1942 Elegance Quartz. Klasyczny zegarek w stylu retro, bez dodatkowych ozdób
Tagi:
zegarek męski na paskuzegarek do garnituruzegarki szwajcarskiezegarki kwarcowezłoty zegarekzegarek męski na bransoleciezegarki męskie eleganckieeleganckie zegarkisrebrny zegarekzegarki męskie klasycznezegarek na prezent

REKLAMA

Fascynacja kwarcem - wstęp
W czasie, gdy wszyscy zegarkomaniacy z miłością spoglądają tylko i wyłącznie na tykające mechaniczne czasomierze i szczególne konstrukcyjne rozwiązania ich mechanizmów, w ...

Historia marki Aviator Swiss Made
Marka Aviator Swiss Made powstała w 2000 roku w kraju wielu odważnych pilotów. Wygląd i funkcjonalność czasomierzy tego producenta to wynik fascynacji awiacją. Misją mark ...

Davosa - nowoczesność zakorzeniona w tradycji
W 2014 DAVOSA odbyła niecodzienną podróż w stratosferę na wysokość 35 km. Z DAVOSą na ręku w głębiny mórz zanurza się mistrz w swobodnym nurkowaniu pod lodem. O czym mowa ...

Zegarkowe dzieła sztuki z aukcji TimeForArt 2024. „Artyści dla artystów”
Jeszcze obecny, 2024 rok przyniósł nam naprawdę wiele ciekawych zegarkowych aukcji. My pisaliśmy o kilku z nich - można było znaleźć prywatną kolekcję Michaela Schumacher ...

Critics Choice Awards 2025. Zwycięskie filmy i seriale oraz zegarki Omega
Opóźniona z powodu pożarów, które przetoczyły się przez Los Angeles w zeszłym miesiącu, ceremonia wręczenia nagród Critics Choice Awards finalnie odbyła się w piątek, sió ...

Parmigiani Fleurier L'Armoriale Répétition Mystérieuse. Na przekór modzie i schematom
Nie tak dawno, bo 2 grudnia 2024 roku, prestiżowa marka Parmigiani Fleurier po raz kolejny wprawiła w zdumienie całą zegarkową branżę, prezentując niebywały zegarek mecha ...

Omega Speedmaster Moonphase Meteorite. Zegarki nie z tej Ziemi
W 2027 roku Amerykanie wracają na Księżyc. Nie, nie dlatego, że Donald Trump postanowił ich tam deportować, ale dlatego, że NASA wznowiła program lotów kosmicznych i pier ...

Ovsky Dark Stargazer. Pierwszy zegarek w portfolio młodej polskiej marki
Marka Ovsky to jedna z najmłodszych na polskim rynku w branży zegarmistrzowskiej. Mówimy oczywiście o marce polskiej. Ovsky „stacjonuje” w Poznaniu. Pierwsze wzmianki o n ...

Najszybsza doba na świecie! Wyścig 24h Le Mans – zasady i historia pomiaru czasu
W ostatnią niedzielę, 15 czerwca 2025, Robert Kubica wraz z zespołem AF Corse, jako pierwszy Polak w historii wygrał 24-godzinny wyścig Le Mans w najbardziej prestiżowej ...

Nomos Ahoi neomatik 38 date. Powiew lata z Saksonii. Ahoi, przygodo!
Nomos Glashütte to marka, która od momentu powstania w 1990 roku stała się symbolem niemieckiej precyzji i minimalistycznego designu w świecie zegarmistrzostwa. Założona ...

Omega jest kobietą. Premiera nowego zegarka Seamaster Aqua Terra 30 mm
Południowe słońce dawało się już mocno we znaki, kiedy dojeżdżaliśmy Alejami Jerozolimskimi do Ronda de Gaulle’a i ozdobionego plastikową palmą, górującego nad nim budynk ...

Frederique Constant Classics Manchette. Damski zegarek, będący piękną biżuterią
Frederique Constant Manchette to zegarek bardzo ciekawy. Tak naprawdę można powiedzieć, że to piękna bransoleta stworzona w taki sposób, że wygląda jakby wykonano ją z el ...