• Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Prim

Recenzja: Epos 3439 Moon Classic


Wśród mniejszych, niezależnych szwajcarskich firm zegarmistrzowskich co najmniej kilka zasługuje na uwagę, w tym z pewnością marka Epos. Producent ten od lat oferuje ciekawe i innowacyjne zegarki mechanicznie. Niektóre pomysły firmy Epos w zakresie wyglądu zegarków czy też ich funkcji dodatkowych są zaskakujące i niezwykle ciekawe. Doskonały przykład to modele Verso, a także Big Moon, który zdobi okładkę 12. numeru naszego drukowanego magazynu. Oba czasomierze należą do kolekcji Oeuvre D’art. Co ważne, wiele zespołów odpowiedzialnych za dodatkowe wskazania oraz modyfikacje konstrukcji mechanizmu firma ta projektuje i wykonuje we własnym zakresie.

W niniejszej recenzji poznamy bliżej jednego z ciekawszych reprezentantów aktualnej oferty Epos Oeuvre D’art, mającego sporo różnorodnych wskazań.

Niemal na każdy nadgarstek, niemal na każdą okazję

Nowością, która do nas trafiła, jest Epos 3439 Moon Classic, którego opis zaczynamy wyjątkowo od podania wymiarów koperty. Taki krok podejmujemy dlatego, iż wielkość koperty nowego modelu jest dowodem na to, iż branża racjonalizuje gabaryty zegarków.

Marka Epos w większości swojej oferty ma dość duże czasomierze. Nasz bohater pod tym względem jest wyraźnie stonowany. Wymiary: 42 mm średnicy, 11 mm grubości i 51 mm wysokości od ucha do ucha sprawiają, że ten zegarek można nazwać uniwersalnym. Będzie on pasował niemal na każdy nadgarstek i do wielu stylizacji, na niemal każdą okazję.

Recenzja: Epos 3439 Moon Classic

Recenzja: Epos 3439 Moon Classic

Recenzja: Epos 3439 Moon Classic

Koperta w całości jest polerowana. Nie oznacza to natomiast, iż z tego względu jest ona w jakiś sposób nudna, czy mniej ciekawa. Kluczowym elementem budującym jej wygląd jest okrągły korpus, mający kształt krążka. Prostopadle ustawione boki są ozdobione powierzchniami z pionowymi nacięciami znajdującymi się w okolicy jej uszu, też prostopadle wyprowadzonych. Same uszy są dość finezyjne. Równej szerokości na całej długości, ale z zaokrąglonym zakończeniem w którym są spore otwory na wkręcane trzpienie do mocowania bransolety lub paska. Warto też dodać, że są one wyraźnie skierowane w dół, dając tym samym lepsze dopasowanie zegarka do nadgarstka, co oczywiście podnosi komfort użytkowania.

Ogólnie można powiedzieć, że koperta ma kształt bardzo klasyczny. Nadający się doskonale jako baza do eleganckiego zegarka. Ten wizerunek podkreśla dwupoziomowa luneta. Tworzą ją dwa nałożone na siebie pierścienie o zaokrąglonych powierzchniach, z których górny, okalający szkło, ma nieco mniejszą średnicę. Taki zabieg stylistyczny daje wizualnie wrażenie bardzo wąskiej lunety. Dodam jeszcze, że na każdym boku koperty, już na obszarze porytym wspomnianymi nacięciami tworzącymi ozdobne użebrowanie, umieszczone są przyciski. Są one zlicowane, ukryte w kopercie, a łącznie znajdziemy ich aż cztery. Służą do ustawania i korekty licznych dodatkowych funkcji zegarka, o których napiszę więcej dalej.

Koronka w kształcie cebulki doskonale pasuje do stylu zegarka, ale także jest wygodna w użytkowaniu. Z racji kształtu łatwo ją uchwycić – dzięki czemu możemy albo nakręcić zegarek, albo odciągnąć koronkę do pożądanej pozycji. Większa część jej powierzchni jest pokryta nacięciami schodzącymi się w czołowej części do małego, polerowanego okręgu. Szkoda jedynie, że nie umieszczono na jej czołowej części niewielkiego logo w postaci litery „e”.

Recenzja: Epos 3439 Moon Classic

Recenzja: Epos 3439 Moon Classic

Przykręcany czterema śrubkami dekiel jest płaski. Ma pionową krawędź o wysokości około 1 mm, a cała równoległa do tarczy powierzchnia jest zupełnie płaska, choć nie jednolita, bo stanowi ją stalowy pierścień i centralne przeszklenie. Na części stalowej dekla, polerowanej, wygrawerowano informacje o tym modelu zegarka, a przeszklenie ukazuje nam zmodyfikowany przez Eposa mechanizm wykonany na bazie Sellita SW-300.

Werk ten jest atrakcyjnie wykończony. Na jego wahniku naniesiono szlify w postaci pasów genewskich oraz wygrawerowano nazwę marki. Górne płaszczyzny mostków i półmostków są perłowane, a dolne – skośnie ryflowane. Łby wkrętów są czernione. Wszystko wygląda co najmniej schludnie, a uzyskana kompozycja sprawia przyjemność, gdy na nią patrzymy.

Mechanizm to sprawdzona „jednostka”, a w tej ulepszonej przez markę Epos wersji oferuje on sporo dodatkowych wskazań, o których piszemy przy okazji prezentacji tarczy.

Udane zwizualizowanie nocnego nieba

Tarcza jest bez wątpienia atrakcyjna wizualnie.

Podzielono ją kołowo, na dwa, koncentrycznie usytuowane sektory. Podział akcentowany jest poprzez dobór kontrastowych kolorów. Srebrzystobiały znalazł się na obrzeżu, a granatowy występuje jako wypełnienie centralnej części. Na lekko opalizującym, szerokim, zewnętrznym pierścieniu przewidziano miejsce dla subtelnej, nadrukowanej podziałki minutowej i także delikatnych, wykonanych w formie wąskich kresek ośmiu indeksów godzinowych.

Recenzja: Epos 3439 Moon Classic

Recenzja: Epos 3439 Moon Classic

Cztery główne znaczniki są nakładane. Te na godzinach 3. i 9. są stosunkowo wąskimi prostokątami. Godzinę 12. wyróżniono poprzez zastosowanie zdublowanych, takich samych, wąskich znaczników. Na godzinie 6. też mamy podwójne znaczniki, ale są one bardzo krótkie. Skrócenie znaczników pozwoliło na nadrukowanie powyżej nich nazwy firmy. Na lekko obniżonej, położonej bliżej środka tarczy części jasnego pierścienia zewnętrznego, nadrukowano podziałkę dni miesiąca z zakresem do 31 dni.

Środkowa część tarczy jest granatowa i opalizująca. Przyozdobiona szlifem słonecznym, zależnie od padającego światła, potrafi czasami jawić się jako atramentowa, a czasem wręcz jako czarna. Znalazły się na niej naniesione masą luminescencyjną białe gwiazdki, co daje świetny efekt w ciemności, po ich naświetleniu oczywiście. Dobrze wygląda to także na ciemnym tle w dzień. Komponuje się również ze wskazaniem faz Księżyca, stanowiącym jednocześnie jedną z wiodących komplikacji konstrukcji mechanizmu tego zegarka. Wskazanie to jest umieszczone w charakterystycznym, półkolistym okienku nad godziną 6. Warto dodać, że wizerunek Księżyca także jest nadrukowany za pomocą masy luminescencyjnej, więc też emituje światło w ciemności, potęgując atrakcyjny widok lśniących w ciemności gwiazdek.

Udane zwizualizowanie nocnego nieba na zegarkowej tarczy.

Recenzja: Epos 3439 Moon Classic

Recenzja: Epos 3439 Moon Classic

Tu na myśl przychodzi też inny zegarek z kolekcji Epos o takich „astronomicznych” konotacjach, w którym nacisk położony jest na gwiazdę polarną, czyli Epos North Star.

Prezentowany zegarek ma taką samą kopertę jak model Epos 3439 North Star. Także zestaw wskazań jest taki sam, choć z innym sposobem prezentacji. Oba czasomierze ukazują fascynację nocnym niebem, ale w modelu z 2020 roku, zgodnie z jego nazwą - „North Star”, to Gwiazda północy jest elementem eksponowanym, dumnie świecąc nad nazwą producenta nadrukowaną na ciemno niebieskiej tarczy o charakterystycznym układzie.

Nowy, recenzowany model Epos 3439 Moon Classic wydaje się być zaprojektowany w zdecydowanie bardziej tradycyjnym układzie, co zadowoli tradycjonalistów, dla których oferujący te same wskazania, znakomity North Star, mógł być nieco zbyt ekstrawagancki.

Przykładanie wagi do detali

Wróćmy do naszego dzisiejszego bohatera.

W górnej części granatowego obszaru tarczy znalazły się ułożone w jednej linii 2 identyczne okienka. Każde z nich ma prostokątny kształt i fazowane krawędzie, co potwierdza przykładanie dużej wagi marki Epos do detali. W lewym odczytujemy dzień tygodnia, a w prawym – nazwę miesiąca. Te wskazania łącznie z datownikiem i dniami miesiąca dają nam, uzupełniony atrakcyjnym wskaźnikiem faz Księżyca, tak zwany pełny kalendarz.

Do właściwego ustawienia lub korekty tych wszystkich dodatkowych funkcji służą - wspomniane przy okazji opisu koperty - dodatkowe cztery przyciski.

Pozostało nam jeszcze podstawowe wskazanie, jakim jest prezentacja czasu.

Recenzja: Epos 3439 Moon Classic

Recenzja: Epos 3439 Moon Classic

Recenzja: Epos 3439 Moon Classic

Recenzja: Epos 3439 Moon Classic

Eleganckie i zarazem klasyczne wskazówki wypełnione substancją świecącą pokazują aktualny czas, a poruszający się, delikatny, wręcz eteryczny sekundnik, poza odmierzaniem upływu sekund, potwierdza też pracę mechanizmu zegarka. Ramiona wskazówek mają przełamanie wzdłuż osi dzielącej je na pół, tworzące dwie, skośnie do siebie ułożone powierzchnie. Wybrano kształt w stylu „dauphine”. To mix nowoczesności z bardzo tradycyjnym wzorem.

Wskazówki pokazują aktualny czas w sposób wystarczająco czytelny, mimo tego, że na tarczy prezentowanych jest dużo informacji. Wspomniany, delikatny sekundnik stale pokazuje jest bardzo długi - sięga sporo za skalę minutową. Tarczę o tak bogatej palecie danych do odczytu chroni płaskie szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną nakładana od wewnątrz. Dla podwyższenia estetyki, choć już i tak będącej w moim odczuciu na bardzo wysokim poziomie, zastosowanie szkiełka lekko wypukłego byłoby nieco lepszym rozwiązaniem.

Taka dwukolorowa kompozycja wygląda bardzo atrakcyjnie. Jak wspomniałem, układ jest kontrastowy, ale nie ekstrawagancki. To harmonijne połączenie. Zestawienie jasnego i ciemnego koloru przyciąga wzrok, a sam zegarek, dzięki wielu funkcjom, dodatkowo świetnie zobrazowanym, także może wzbudzić duże zainteresowanie.

Epos 3439 Moon Classic – podsumowanie, ocena i cena

Model ten stanowi niejako kontynuację linii zegarków z astronomicznymi komplikacjami. Nie jest to zegarek sportowy, ale na pewno jest bardzo wszechstronny.

Założenie go do stylizacji formalnej nie powinno budzić żadnych zastrzeżeń, a dzięki luminescencji i wodoszczelności do 50 atm zegarek ten ma całkiem szeroki zakres uniwersalności, a tym samym zastosowań do codziennych zadań, codziennego użytkowania.

Recenzja: Epos 3439 Moon Classic

Recenzja: Epos 3439 Moon Classic

Recenzja: Epos 3439 Moon Classic

Standardowy rozstaw uszu pozwala na dobór różnych pasków. Egzemplarz, który trafił do naszej redakcji, był na bransolecie. To siedmiorzędowa, stalowa bransoleta, ze szczotkowanymi 3. i 5. rzędem ogniw, co atrakcyjnie kontrastuje z pozostałymi, które są polerowane na wysoki połysk, pozwalając na dobre zgranie z kopertą.

Poza tym, w sferze już nieco bardziej filozoficznej, można powiedzieć, że zegarek Epos 3439 Moon Classic ukazuje różne wymiary czasu. Od wskazywania godzin, minut i sekund, aż do upływających miesięcy, a także czas o tle astronomicznym, czyli fazy Księżyca.

Cena zegarka Epos 3439 Moon Classic to 13 000 złotych w wersji na bransolecie, bądź 12 500 złotych w wariancie na czarnym skórzanym pasku.

Recenzja: Epos 3439 Moon Classic
Plusy (+) Minusy (-)
 + ciekawa stylistyka i prezentacja wskazań  - szkło mogło by być lekko wypukłe
 + wysoka jakość wykonania  
 + dość uniwersalny charakter  
 + roczny kalendarz  
 + wskazanie faz Księżyca  


Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Epos znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Epos.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Recenzja: PRIM Manufacture 1949 Orl...
Recenzja: PRIM Manufacture 1949 Orl...
17.11.2022
Recenzja: Tissot Telemeter 1938
Recenzja: Tissot Telemeter 1938
15.12.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco