Epos jest marką, która przez lata wypracowała charakterystyczny styl oferowanych zegarków. Jest wśród miłośników zegarmistrzostwa znana także z tego powodu, że często stosuje komplikacje zegarmistrzowskie, w tym w dużej mierze rozwiązania autorskie, dostosowując bazowe mechanizmy. Jedną z gwiazd firmy jest model Big Moon. Tym razem na jego bazie firma postanowiła stworzyć zegarek, który nadal oczywiście wyposażony jest w komplikację konstrukcji mechanizmu jaką jest wskazanie faz Księżyca, czyli sztandarową dla tego modelu, ale na tarczy bardzo ważnym elementem staje się „Gwiazda Polarna”.
Za Wikipedią warto przypomnieć, że aktualnie północną Gwiazdą Polarną jest najjaśniejsza gwiazda Małej Niedźwiedzicy (Małego Wozu), Alfa Ursae Minoris (zwana też Polaris). Jest to jasna, ale bynajmniej nie najjaśniejsza gwiazda nieba, która ma wielkość gwiazdową 2,02 m i jest dopiero na 48 miejscu pod względem jasności wizualnej. Charakterystyczną cechą Gwiazdy Polarnej jest to, że niemal nie zmienia ona położenia w ciągu nocy, podczas gdy inne gwiazdy krążą wokół bieguna (gwiazdy okołobiegunowe), lub wschodzą i zachodzą.
Dzięki temu była ona od wieków wykorzystywana do znajdowania kierunków świata (leży zawsze na północy), w astronawigacji, oraz do wyznaczania szerokości geograficznej. Dlatego na przestrzeni dziejów traktowana była jako „Światło prowadzące w ciemności”, które od stuleci na nocnym niebie kierowało we właściwą stronę podróżników.
Mając w ofercie tak udany i ciekawy model z „astronomiczną” komplikacją warto było wykorzystać go, by niejako oddać hołd tej gwieździe, od lat w wielu momentach przynoszącej nadzieję i wyciągającą zagubionych podróżnych z tarapatów.
Nowy model Oeuvre d’Art 3439 North Star oddaje hołd tej idei, prezentując nam wycinek nieboskłonu z Gwiazdą Polarną na doskonale widocznym, honorowym miejscu.
Ludzi od zarania dziejów zawsze fascynował tajemniczy, nieskończony wszechświat, kosmos. Dla wielu z nas wyraźny widok gwiaździstego nieba w odosobnionym miejscu jest nadal jednym z najpiękniejszych doświadczeń w życiu. Nawet osoby niespecjalnie zainteresowane astronomią doceniają piękny widok nocą, przy bezchmurnym niebie i w całkowitej ciemności, kiedy doskonale widać wszystkie „atrakcje” jakie serwuje nam nocne niebo.
Podczas procesu projektowania nowego zegarka, który niewątpliwie przeznaczony jest dla wymagających klientów, w firmie Epos postanowiono, że najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze Ursa Minor musi być ustawiona na pierwszym planie.
Dzięki wielkiej roli jaką odegrała i nadal odgrywa ta gwiazda w dziejach Świata, czyniąc „North Star” obiektem stale znajdującym się w centrum uwagi, marka EPOS stworzyła zegarek, który służy jako niezawodny, codzienny towarzysz na nadgarstku, stale przypominający o migocącym na niebie świetle przewodnim.
Zegarek EPOS 3439 North Star jest oparty jak już wspomniałem na modelu Epos Big Moon. Tak naprawdę śmiało można uznać go za kolejną wersję tego udanego zegarka. To nadal ta sama, ciekawie zaprojektowana okrągła koperta z charakterystycznym użebrowaniem na bokach, oraz prostopadle wyprowadzonymi uszami, zakończonymi w stylu retro.
Średnica koperty jest dość uniwersalna i wynosi 41,7 mm. Grubość to 10,7 mm, co w sumie oznacza wygodny w codziennym użytkowaniu zegarek i raczej dopasowany do większości nadgarstków. Koperta jest oczywiście stalowe i możemy wybrać wersję w naturalnym kolorze stali lub z powłoką PVD w kolorze różowego złota.
Cebulkowata koronka z nacięciami na bokach dopełnia kopertę i jej styl.
Także tarcza to element, który zachował swój wyjątkowy i rozpoznawalny charakter z liniami będącymi jakby odciśniętymi zagłębieniami na których w pozornym nieładzie umieszczono okienka datowników ze wskazaniami dnia tygodnia i miesiącami. Dni miesiąca są wskazywane dodatkową wskazówką na skali nadrukowanej na krawędzi tarczy. Oczywiście wskazanie faz Księżyca jest także na swoim miejscu, czyli w sporym, okrągłym okienku znajdującym się na godzinie pierwszej.
Luminescencyjne kropki będące indeksami godzinowymi, oraz wskazówki w stylu dauphine także wypełnione masą świecącą zapewniają dobrą czytelność. Bonusem w ciemności jest dodatkowa atrakcja. Księżyc we wskazaniu faz oraz punkciki na tarczy będące odzwierciedleniem gwiazd są także luminescencyjne, co tworzy piękny widok w ciemności.
W dobrym oświetleniu piękny widok zapewnia przyozdobienie granatowej tarczy szlifem słonecznym. No i oczywiście główny bohater tej edycji widoczny na pierwszym planie. Gwiazda Północy, jako największa z gwiazd na tarczy, jest dodatkowo zaznaczona umieszczeniem w zagłębieniu tarczy, rozchodzącymi się symbolicznymi promieniami, a wszystko na samym środku dolnej połowy tarczy, tuż nad logo marki.
Nowy model wyposażono w zmodyfikowany mechanizm Eta 2892 z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej, pięknie wykończonym oraz wyposażonym w moduł Epos Big Moon. Mechanizm jest widoczny przez szafirowe przeszklenie dekla. Od strony tarczy zastosowano płaskie szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.
Jeśli chodzi o mocowanie do nadgarstka, nowy model dostępny jest w dwóch wariantach. Można podjąć decyzję dotyczącą wyboru między czarnym skórzanym paskiem a stalową, siedmiorzędową bransoletą, dostępną także dla wersji z kopertą pokrytą powłoką PVD.
Cena EPOS Oeuvre d’Art 3439 North Star to około 10 000 złotych.
Model Big Moon opisywaliśmy wnikliwie tu: Recenzja EPOS 3440 Oeuvre D`art Big Moona
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Epos znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – EPOS
Adrian Szewczyk
11:35 02.06.2020Zegarki
EPOS Oeuvre d’Art 3439 North Star
Powrót do kategorii

REKLAMA

TISSOT T-Touch Expert Solar II Swiss Edition
Tissot to marka, która dziś jest jednym z filarów grupy Swatch. Oferuje zegarki w dość szerokim przedziale cenowym, a jej ponadprzeciętna rozpoznawalność czyni Tissot jed ...

Targi GOLDEXPO 2020 z reprezentacją zegarków - relacja
Od wielu już lat zegarkowa reprezentacja producentów, nawet tych ze średniej grupy w sensie prestiżowości, nie jest obecna na lokalnych, polskich targach branżowych. To n ...

Akcja: Branżyści dla branży zegarkowej, akcja PRO Bono
Stanęliśmy w obliczu bezprecedensowej sytuacji – niemal cały świat toczy walkę z niewidzialnym wrogiem, koronawirusem COVID-19. Na pierwszej linii frontu jest personel me ...

Testujemy: G-SHOCK GBD-H1000 G-SQUAD
G-SHOCK to marka zegarkowa o wyjątkowo jednoznacznym charakterze i bardzo mocno ugruntowanej pozycji w świecie zegarków. Fenomenalny pomysł stworzenia zegarka ultra wytrz ...

Video recenzja: GRAND SEIKO Heritage Collection Hi-Beat Limited Edition
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji prezentującej zegarek Heritage Collection Hi-Beat Limited Edition marki Grand Seiko. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten ...

Video recenzja: SQUALE Matic 60 Atmos
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji prezentującej zegarek Matic 60 Atmos marki Squale. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klasyczne ...

Andreas Strehler - Sauterelle Lune Exacte
Wskazanie fazy Księżyca to dość szczególna komplikacja konstrukcji mechanizmu zegarka. Gdyby sporządzić listę wszystkich spotykanych komplikacji konstrukcji i ułożyć je p ...

G-SHOCK GWF-A1000 „Frogman” – analogowy zdobywca głębin
Kolekcja Frogman należy do elitarnej i najbardziej zaawansowanej technicznie grupy zegarków Master of G firmy G-SHOCK. Modele z tej serii zostały stworzone z myślą o wyko ...

Meccaniche Veneziane – wyłącznie mechaniczne, włoskie zegarki!
Meccaniche Veneziane to włoska marka zegarkowa, która od samego początku zaistnienia w branży zegarmistrzowskiej zrobiła spore wrażenie. Firma powstała w maju 2017 roku, ...