• Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Prim

IWC Portugieser Power Reserve i Portugieser Chronograph. Najnowsze wersje klasyka


Trzy litery, IWC. Skrót, który magnetyzuje wielu miłośników zegarmistrzostwa. International Watch Company z Schaffhausen, to znany i ceniony producent z długą historią. Ta prestiżowa marka ma na swoim koncie wiele osiągnięć. Jednym z jej najbardziej rozpoznawalnych modeli jest Portugieser, czyli powszechnie znany - „Portugalczyk”. To już ikoniczny, czyli po prostu bardzo ważny, ale też udany zegarek w kolekcji IWC, który funkcjonuje w niej od lat.

Doczekał się też wielu wersji, dziś zaprezentujemy dwie kolejne.

Nowe odsłony dwóch najpopularniejszych modeli

Jest ku temu okazja, bo marka IWC Schaffhausen właśnie przedstawiła nowe wersje tego zegarka na 2022 rok. Portugieser Automatic i Portugieser Chronograph, czyli kolejne odsłony dwóch najpopularniejszych modeli z kolekcji Portugieser. Oba zegarki mają koperty wykonane ze stali szlachetnej. To koperty o ultra klasycznym stylu. Coś wyjątkowo ponadczasowego.

IWC Portugieser Chronograph

IWC Portugieser Power Reserve

Okrągła koperta, łagodnie, wręcz finezyjnie wyprowadzone uszy, które mocno się zwężają, szczotkowane boki koperty zestawione z polerowanymi na wysoki połysk górnymi częściami uszu i wąska, polerowana luneta o zaokrąglonej powierzchni.

Styl modny 70 lat temu, 25 lat temu, dziś… i za 50 lat zapewne też.  

Po prostu klasyka.

Nowy IWC Portugieser Chronograph w wersji ze stoperem ma kopertę o średnicy 41 mm i 13,1 mm grubości. To dość harmonijnie wyglądające proporcje. Model IWC Portugieser Power Reserve ze wskazaniem rezerwy chodu jest nieco większy. Jego koperta ma 42,3 mm średnicy oraz 14,2 mm grubości. To widoczna różnica, ale nadal zachowane są właściwe proporcje. Oba zegarki powinny dopasować się do szerokiego spektrum nadgarstków.

Doskonała kompozycja tarcz

Jeśli chodzi o kompozycje tarcz zastosowano podobną koncepcję w obu zegarkach. Kontrastujące biało-niebieskie zestawienie powierzchni tarczy z małymi licznikami. Oczywiście są też charakterystyczne indeksy w postaci nakładanych cyfr arabskich. Mają one natychmiast  rozpoznawalny kształt, dzięki specyficznemu krojowi czcionki, i wyraźnie niebieskie zabarwienie. Wskazówki typu feuille są także niebieskie.

IWC Portugieser Chronograph

IWC Portugieser Chronograph

Doskonale wygląda to na jasnym tle w zegarku ze stoperem i komponuje się z małymi tarczami na godzinach 12. i 6., lub w wersji z małym sekundnikiem i wskazaniem rezerwy chodu na godzinach 3. i 9. Te tarcze, poza tym, że mają giloszowaną okrężnie powierzchnię, to także wydzielono je niebieskim kolorem.

IWC Portugieser Chronograph (nr ref. IW371620) jest wyposażony w mechanizm wzbogacony o komplikację jego konstrukcji w postaci stopera. Ma on oznaczenie IWC kaliber 69355 i jest wyprodukowany przez markę IWC. Mechanizm ze stoperem oferuje 46 godzin rezerwy chodu i jest dla komfortu obsługi wyposażony w koło kolumnowe. Werk można także podziwiać przez przeszklony szafirowym szkłem dekiel.

Model ze stoperem na ukośnie ustawionym pierścieniu oddzielającym tarczę od szkła ma naniesioną podziałkę minutową i precyzyjną sekundową. Bardzo atrakcyjnie wyglądają małe półkoliste punkciki dublujące skalę minutową. Górna tarcza to licznik minut stopera, a dolna to mały sekundnik dla wskazania czasu podstawowego. Ten model po prawej stronie koperty ma umieszczone „centrum sterowania”, czyli koronkę, po której obu stronach umieszczone są przyciski o charakterystycznym dla modelu Portugieser grzybkowatym kształcie.

IWC Portugieser Chronograph

Zegarek ten jest oferowany na gumowym niebieskim pasku, który przy mocowaniu między uszami jest ukształtowany tak, że całkowicie wypełnia przestrzeń. Na jego powierzchni jest odciśnięty wzór przypominający splot grubej tkaniny, albo słomkowego kapelusza.

7-dniowa rezerwa chodu

Drugi nowy model zegarka to IWC Portugieser Power Reserve Automatic (nr ref. IW500715), który wyposażony jest w mechanizm IWC kaliber 52010, także wyprodukowany oczywiście w zakładach marki IWC. Jego automatyczny system naciągu sprężyny napędowej Pellaton został wzmocniony komponentami wykonanymi z praktycznie niezużywającej się ceramiki.

IWC Portugieser Power Reserve Automatic

IWC Portugieser Power Reserve Automatic

System wykorzystuje nawet najdrobniejsze ruchy wahnika w obu kierunkach, aby naciągnąć sprężynę napędową do imponującego poziomu maksymalnie 7 dni rezerwy chodu, do czego przyczyniają się dwie beczki ze sprężynami.

Mechanizm można podziwiać przez dekiel ze szkła szafirowego.

7-dniowa rezerwa chodu ma wskazanie swojego poziomu na małej tarczy umieszczonej na godzinie 3. Po przeciwnej stronie jest druga subtarcza na godzinie 9. To mały sekundnik. W tym modelu nie ma małych, półkolistych indeksów. Jest za to podziałka minutowa na kształt torowiska i co 5 minut elegancki, trójwymiarowy, nakładany indeks w niebieskim kolorze. Na godzinie 6., w okienku o kształcie zbliżonym do trapezu, jest umieszczony datownik wskazujący dni miesiąca.

IWC Portugieser Power Reserve Automatic

Zegarek ten jest oferowany na niebieskim pasku ze skóry aligatora.

Tarcze typu panda

Kompozycja z wyraźnym kontrastem między tarczą a małymi tarczami, często pieszczotliwie określane jako „tarcza panda” przez entuzjastów zegarków, wielokrotnie pojawiała się już w linii IWC Portugieser.

Połączone dwa kolory poprawiają czytelność wskazań i zapewniają bardzo charakterystyczny wygląd. Dlatego ten szwajcarski producent oferuje dwa najbardziej kultowe modele Portugieser wykonane w niejako jednolitym kodzie projektowym z kontrastującymi, biało - niebieskimi cyferblatami.

IWC Portugieser Power Reserve i Portugieser Chronograph

IWC Portugieser Power Reserve i Portugieser Chronograph

Białe tarcze są lakierowane i mają - jak wspominałem - giloszowane powierzchnie. Takie zestawienie kolorystyczne nie tylko nadaje tym klasycznym zegarkom świeży i nowoczesny wygląd, ale też przypomina o początkach naręcznego modelu Portugieser, którego kultowy projekt był przecież początkowo inspirowany przez zegary morskie.

IWC Portugieser Power Reserve i IWC Portugieser Chronograph – cena i dostępność

Nowe zegarki IWC Portugieser Power Reserve Automatic i IWC Portugieser Chronograph są już dostępne w butikach IWC. Oba modele kwalifikują się do rejestracji w ramach programu „Moje IWC”, pozwalającego na skorzystanie z przedłużonego do 6 lat okresu międzynarodowej gwarancji, który standardowo obejmuje okres 2 lat.

Cena IWC Portugieser Chronograph, czyli wersji ze stoperem, to 9 200 Euro - około 44 000 złotych. Model IWC Portugieser Power Reserve Automatic ze wskazaniem rezerwy chodu to wydatek rzędu 13 500 Euro, czyli około 64 500 złotych.

Interesują Cię nowości marki IWC? Sprawdź najnowsze informacje na naszym portalu tu: zegarki IWC.


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Sportowa maszyna… na nadgarstek. Bu...
Sportowa maszyna… na nadgarstek. Bu...
25.08.2022
By każda chwila była bardziej rados...
By każda chwila była bardziej rados...
29.08.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco