• Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Citizen

Sięgając gwiazd - 60 lat modelu Speedmaster!


W tym roku marka Omega, a zarazem także liczne grono jej fanów z całego świata, świętuje wyjątkowy jubileusz – 60 lat kultowego modelu Speedmaster! To bezdyskusyjnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych czasomierzy w historii zegarmistrzostwa. Speedmaster to model o którym słyszał niemalże każdy, nawet osoby nie będące silnie związane z branżą zegarkową.

Dlaczego?

Ponieważ niewiele zegarków inspiruje do działania tak jak OMEGA Speedmaster – pierwszy zegarek, który trafił na Księżyc i utrwalił się w pamięci jako symbol umiejętności i precyzji – wartości, dzięki którym podróże w kosmos zaczęły być możliwe.

SIĘGAJĄC GWIAZD - 60 lat modelu Speedmaster!

SIĘGAJĄC GWIAZD - 60 lat modelu Speedmaster!

Z okazji tego doniosłego jubileuszu marka przygotowała szereg interesujących materiałów prasowych związanych z historią modelu Speedmaster, m.in.: wywiad z ambasadorem marki, niezwykły przegląd 60 modeli Speedmaster od roku 1957 – czyli od modelu „Broad Arrow”, uznawanego za najcenniejszego przedstawiciela rodziny Speedmaster, którego pojawienie się wyznacza początek wspaniałej podróży – a także ideę oraz historię tego zegarkowego projektu, jak również rozwój społeczności Speedy Tuesday.

Dlatego niniejszą publikacją rozpoczynamy naszą „wtorkową” przygodę z modelem Speedmaster i przez w kolejne wtorki będziemy prezentować materiały poświęcone właśnie temu kultowemu modelowi.

Jak wspomniałem powyżej, w 60-tą rocznicę pojawienia się na rynku modelu Speedmaster, szwajcarska manufaktura zaprosiła George'a Clooneya – ambasadora marki i entuzjastę lotów kosmicznych – do rozmowy o burzliwych czasach programu Apollo i tym, co zdeterminowało przyszłość Speedmastera.

SIĘGAJĄC GWIAZD - 60 lat modelu Speedmaster!

Kilka razy w swej karierze George Clooney grał astronautę, nie wszyscy jednak wiedzą, że prywatnie też jest zagorzałym miłośnikiem badań kosmicznych.

Aktor dorastał w latach 60. kiedy Neil Armstrong i Buzz Aldrin stawiali pierwsze kroki na Księżycu, miał osiem lat. Podobnie jak większość rówieśników marzył o podróży w przestrzeń kosmiczną, a astronautów uważał za bohaterów.

Teraz przypominając sobie dzieciństwo, Clooney mówi:

„Dorastanie w tamtych czasach było emocjonujące. Wszyscy znaliśmy imiona astronautów. Chcieliśmy jeść dokładnie to samo co oni... Pamiętam, że w któreś wakacje postanowiliśmy przejechać przez rodzinne miasto Neila Armstronga, tylko dlatego że właśnie tam się wychował. Astronauci byli naszymi idolami”.

W 1961 roku prezydent USA John Fitzgerald Kennedy rzucił Amerykanom ogromne wyzwanie. Powiedział:

„Wierzę, że jeszcze, nim skończy się ta dekada, zdołamy wysłać człowieka w kosmos i sprowadzić go bezpiecznie na Ziemię”.

Zdaniem Clooneya, te słowa brzmiały wówczas jak coś odległego i niemożliwego, ale dzięki nim ludzie nabrali szczególnego rodzaju optymizmu, który zaczął być widoczny wszędzie dookoła.

„W ciągu 60 lat przeszliśmy od konstruowania samochodów do rozmów o lotach na Księżyc. Wydawało się nam, że lepiej być nie może, że wznosimy się na wyżyny postępu i absolutnie nie ma rzeczy niemożliwych” – mówi aktor.

SIĘGAJĄC GWIAZD - 60 lat modelu Speedmaster!

SIĘGAJĄC GWIAZD - 60 lat modelu Speedmaster!

Słowa Kennedy'ego wypełniły się 20 lipca 1969 roku, kiedy załoga Apollo 11 wylądowała na Księżycu. Razem z ojcem mały George Clooney stał w podmiejskim ogródku i patrzył na Księżyc. Przepełniało go poczucie jedności z tymi, którzy właśnie stawiali pierwsze kroki w nieznanym świecie.

Ojciec Clooneya, podobnie jak astronauci, których próbowali dostrzec, nosił zegarek OMEGA.

Kiedy po latach dowiedział się, że syn został ambasadorem marki, wręczył mu swój dawny zegarek w prezencie.

„Przyniósł go ze strychu, gdzie zegarek przeleżał 20 lat. Nakręcił i mechanizm znów zaczął pracować. To był niesamowity moment. Całe dzieciństwo widziałem go na jego ręku.”

Zdaniem aktora wszystkie dzieci wiedziały, że astronauci noszą zegarki marki OMEGA.

„Kiedy dorastałem OMEGA była częścią programów kosmicznych. Firma była znana z niezwykłej precyzji, dlatego jej udział w badaniach kosmicznych był w pewnym sensie naturalną koleją rzeczy”.

SIĘGAJĄC GWIAZD - 60 lat modelu Speedmaster!

Dopiero po latach Clooney dowiedział się, że początkowo model Speedmaster stworzono z myślą o zupełnie innej dziedzinie. Jak wskazuje nazwa chodziło o szybkość. Ten model powstał do używania w samochodach wyścigowych, a nie na statkach kosmicznych.

Pojawiając się na rynku z miejsca zyskał popularność wśród zawodowych kierowców.

Solidna konstrukcja zegarka sugerowała, że będzie on w stanie precyzyjnie mierzyć czas, jednocześnie wytrzymując silne wstrząsy i wibracje. Dodatkowo dzięki umieszczonej na pierścieniu skali tachometrycznej, kierowcy mogli w prosty sposób mierzyć czas poszczególnych okrążeń.

Żaden inny zegarek nie posiadał podobnych elementów. To była prawdziwa rewolucja w dziedzinie wytrzymałości i funkcjonalności zegarków naręcznych.

SIĘGAJĄC GWIAZD - 60 lat modelu Speedmaster!

To właśnie te dwie cechy sprawiły, że zegarek idealnie nadawał się do użycia w trudnych warunkach badań kosmicznych, i doprowadziły do tego, że od 1965 roku wszyscy członkowie programu Apollo zaczęli nosić zegarki OMEGA.

W 1964 roku NASA rozpoczęła poszukiwania chronometru, którego mogliby używać członkowie misji kosmicznych. Agencja wyselekcjonowała zegarki kilku marek i poddała je serii testów, przeprowadzanych na wszystkich urządzeniach, które miały znaleźć się w kosmosie. Jedynym zegarkiem, który przetrwał poddawanie go ekstremalnym temperaturom, wibracjom, wstrząsom i działaniu próżni był OMEGA Speedmaster.

Dziś, sześć dekad później, ten model w dalszym ciągu kwalifikuje się do lotów w przestrzeń międzyplanetarną i stanowi stałe wyposażenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

SIĘGAJĄC GWIAZD - 60 lat modelu Speedmaster!

SIĘGAJĄC GWIAZD - 60 lat modelu Speedmaster!

W ramach hołdu dla oryginalnego projektu Moonwatch, dzisiejsze zegarki z tej kolekcji są w gruncie rzeczy takie same jak ten, który pojawił się na rynku, jeszcze zanim człowiek zaczął latać w kosmos.

Z tego powodu Clooney uważa model Speedmaster za prawdziwą klasykę, która starzeje się tak jak wino. Argumentuje to następująco:

„Pewne rzeczy są kultowe i wszyscy po prostu chcą je mieć. Nikt nie chce, by się zmieniały. Zazwyczaj gonimy za nowoczesnymi rozwiązaniami, wystarczy spojrzeć na telefony komórkowe. W przypadku rzeczy uznawanych za ponadczasową klasykę jest inaczej. Tu oczekujemy pewnej stałości, a wszelkie drastyczne zmiany przynoszą rozczarowanie.”

Wygląd zegarka nie ulega znaczącym modyfikacjom, podobnie jak mechanizm, którego produkcja stale jest wymagającym i złożonym procesem.

Przygotowanie poszczególnych części mechanizmu trwa 14 miesięcy, a ręczne złożenie samej płyty montażowej wymaga aż 80 ruchów. Zarówno w przeszłości, jak i dziś praca ludzkich rąk jest nieodzowną częścią procesu montażu.

Być może trudno w to uwierzyć, ale, jak się okazuje, model OMEGA Speedmaster nie wymagał specjalnych modyfikacji technicznych. Ten niesamowity fakt zadziwia zwłaszcza wobec roli programów kosmicznych NASA w rozwoju wielu technologii od telefonii komórkowej i SMS-ów po panele słoneczne i oczyszczanie wody.

SIĘGAJĄC GWIAZD - 60 lat modelu Speedmaster!

Jak twierdzi ambasador marki George Clooney Speedmaster jest symbolem prawdziwej klasyki – doskonałego projektu, którego nie ma potrzeby zmieniać.

Po kolejne dowody jakości i wytrzymałości modelu Speedmaster nie trzeba lecieć poza orbitę, można je znaleźć na naszej rodzimej planecie. Zegarki tej linii były szeroko wykorzystywane jako narzędzie służące do nawigacji, wspierające podróżników i badaczy.

To właśnie za pomocą OMEGI Speedmaster oraz sekstantu podczas wyprawy w 1968 roku Ralph Plaisted określił dokładne położenie geograficznego bieguna północnego. Podobnie było w przypadku podróżnika Wonga Howa Mana, który w 1985 roku wspomagając się zegarkiem Speedmaster, odkrył i umieścił na mapie trudne do zdefiniowania źródło rzeki Jangcy.

Zapytany o spuściznę programów kosmicznych, których częścią był Speedmaster, George Clooney mówi:

„Stały się symbolem czasu wielkich wyzwań, jakie stawiała przed sobą ludzkość.

Wiary w to, że wszystko jest możliwe, że możemy sięgać gwiazd. Bez dwóch zdań w tamtej epoce ludzkość pokazała się od swej najlepszej i najodważniejszej strony, a astronauci byli naszymi przewodnikami”.


SIĘGAJĄC GWIAZD - 60 lat modelu Speedmaster!

Spoglądając wstecz na burzliwy okres odkryć i badań, nie sposób pominąć kluczowej roli, jaką odegrało w nim wyzwanie rzucone przez prezydenta Kennedy’ego. Dla aktora dzisiejsze czasy są momentem, kiedy warto szukać nowych wyzwań, dzięki którym nasza cywilizacja będzie mogła wejść w kolejną epokę postępu technicznego i optymizmu.

„Jestem pewien, że taki okres znów nadejdzie. I mam nadzieję, że będzie on równie produktywny i ekscytujący, jak miało to miejsce w latach 60.”

Nikt nie wie, w jakim kierunku ruszymy tym razem ani jakie granice zdołamy przekroczyć, jednak możemy być pewni – podobnie jak Clooney – że nie przestaniemy sięgać gwiazd.

Jak pokazuje sześćdziesiąt lat historii linii Omega Speedmaster, każde wyzwanie jest do pokonania, jeśli tylko posiadamy odpowiednie narzędzia.

„Wydawało nam się, że lepiej być nie może, że wznosimy się na wyżyny postępu.”

„Wiary w to, że wszystko jest możliwe, że możemy sięgać gwiazd.”

„Bez dwóch zdań w tamtej epoce ludzkość pokazała się od najlepszej i najodważniejszej strony.”


SIĘGAJĄC GWIAZD - 60 lat modelu Speedmaster!

Marka OMEGA jest dumna, że miała swój udział w jednym z największych osiągnięć XX wieku – lądowaniu na Księżycu. Teraz z niecierpliwością patrzy w przyszłość, ku kolejnym wielkim osiągnięciom, które uda się wypracować ludzkości przez następne sześćdziesiąt lat.

Już za tydzień zaprezentujemy poszczególne egzemplarze linii Speedmaster, które powstały na przestrzeni lat od 1957 do 2017. Każdy z sześćdziesięciu wyjątkowych egzemplarzy, które zaprezentujemy, ma swoją unikalną historię – warto je poznać!

P.s
Nowy model Speedmaster stworzony na rok 2017 prezentowaliśmy tu: OMEGA Speedmaster Automatic z odświeżoną wersją tarczy typu „Racing Dial”.

Szukasz informacji o nowościach marki Omega i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Omega.


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Zegarkowe ikony dedykowane motoryza...
Zegarkowe ikony dedykowane motoryza...
18.02.2017
SŁAVA niejedno ma imię – o budzikac...
SŁAVA niejedno ma imię – o budzikac...
23.03.2017

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco