• Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Montblanc

Sportowa maszyna… na nadgarstek. Bulova Maquina Chronograph


Powrót do kategorii

Marka Bulova z racji osiągnieć historycznych, jak również ze względu na bardzo ciekawą i zróżnicowaną, aktualną ofertę produktową, zaskarbiła sobie wielu fanów. Tym bardziej, że ceny oferowanych przez nią zegarów są bardzo racjonalne i możliwe do przyjęcia przez dość szerokie grono odbiorców. Na portalu Zegarki i Pasja regularnie od lat piszemy o różnych nowych modelach zegarków Bulova. Gościły też w naszej redakcji celem zrecenzowania. Także bliski kuzyn zegarków opisywanych w niniejszym artykule, ale w wersji mechanicznej, był swego czasu na naszym redakcyjnym stole. Dzięki temu wiem, że mogę swobodnie pisać o dobrej jakości wykonania i trwałości bez obaw, że może to się rozminąć z rzeczywistością.

Dziś zaprezentujemy nowy, sportowy zegarek Bulova Maquina. Słowo maquina w języku hiszpańskim oznacza po prostu - maszyna. Z jaką maszyną mamy do czynienia?

Sportowa maszyna na nadgarstek

Moim zdaniem, z bardzo interesującą.

Bulova Maquina to wedle producenta odważnie zaprojektowany, sportowy zegarek inspirowany motoryzacją, który wyróżni się na każdym nadgarstku. Faktycznie, czasomierz ten ma bardzo nowoczesny wygląd, z wyrazistymi krawędziami koperty wykonanej ze stali nierdzewnej, która dzięki powlekaniu metodą jonową ma kolor czarny. Ciekawą kopertę połączono z tarczą w kolorze czarnym, a zegarek dostępny jest w dwóch wersjach - z zielonymi lub niebieskimi przyciskami. Tarcza umożliwia oczywiście odczyt czasu podstawowego, ale także funkcji dodatkowej, czyli wskazania stopera. Jest także datownik z dniami miesiąca.

Zanim przejdziemy do opisu zegarka, zobaczmy krótką wideo prezentację:
 


Jak widać, jest to bardzo charakterystyczny model.

To w dużej mierze zasługa stylistyki i koloru koperty. Kolor czarny uzyskano dzięki nałożeniu powłoki IP o matowo czarnej barwie. Struktura powierzchni jest delikatnie ziarnista. Obudowa zegarka jest okrągłą, ale nie ma typowych uszu. Mocowanie zastosowanego tu silikonowego paska jest skonstruowane tak, by osiągnąć wrażenie zintegrowania z kopertą.

Okrągły kształt korpusu podkreśla niezbyt wydatna luneta, która jest osadzona na opisanej wcześniej, wielopłaszczyznowej, nieco futurystycznej nawet kopercie. Jej wyraźnie zaznaczone krawędzie, które są niejako granicami kilku utworzonych obszarów o nieregularnym, choć oczywiście symetrycznym kształcie, dają silne wrażenie nowoczesnego, sportowego zegarka. Po prawej stronie koperty, na godzinie 3., jest niewielka koronka chroniona wypustkami. Za nimi, na godzinach 2. i 4., umieszczono nowocześnie zaprojektowane przyciski do obsługi stopera. Mają one - zależnie od wersji zegarka - kolor zielony lub niebieski.

Bulova Maquina Chronograph

Bulova Maquina Chronograph

Bulova Maquina Chronograph

Średnica koperty to 46 mm, a grubość 12 mm. Oznacza to spory zegarek. Trzeba jednak brać pod uwagę fakt, iż integracja koperty z paskiem oraz brak klasycznych uszu powodują, że wymiar od ucha do ucha jest mniejszy niż przy tradycyjnej konstrukcji, a to oznacza, że zegarek ten może się dobrze ułożyć także na szczuplejszych nadgarstkach.

Recenzowany kilka lat temu mechaniczny model Maquina miał niemal takie same wymiary koperty, a dokładnie o 1 mm większą grubość. Na moim nadgarstku o obwodzie około 19 cm dawał jeszcze sporo „zapasu”.

Wodoszczelność zegarka ustalono na poziomie do 100 m.

Atrakcyjna, urozmaicona tarcza

Luneta okala płaskie szkło szafirowe chroniące tarczę.

A tarcza, czyli twarz każdego zegarka, jest w tym modelu bardzo atrakcyjna. Urozmaicona. Jej kolorystyka bazuje na czerni i szarości, ale mamy tutaj kontrastowe akcenty, o których wspominałem już na wstępie. Kiedy pisałem o zielonych i niebieskich przyciskach do obsługi stopera można było się domyślić, że akcenty na tarczy będą współgrać z tymi detalami.

I tak właśnie jest. Centralnie umieszczona wskazówka sekundowa stopera jest odpowiednio zielona lub niebieska. Drugi detal, to mała wskazówka na subtarczy zliczającej minuty stopera. Ona także jest zielona i niebieska.  W ten sposób, poza uzyskaniem ciekawie wyglądających akcentów, wydzielono także sekcję stopera, bo przyciski i wskazówki zliczające odpowiednie parametry stopera są w ty samym, wyrazistym kolorze, co podkreśla szaro czarne tło.

Bulova Maquina Chronograph

Bulova Maquina Chronograph

Bulova Maquina Chronograph

Subtarcza z kolorową wskazówka jest umieszczona pod godziną 12. Jest na niej, poza skalą minutową, także logo marki Bulova, czyli wizerunek kamertonu. Tarczę wydzielono szarym kołnierzem. Symetrycznie, po przeciwnej stronie, nad godziną 6., jest druga mała subtarcza, tak samo wyodrębniona. To mały sekundnik czasu podstawowego. Jego wskazówka jest szara.  

Na zewnętrznej krawędzi umieszczono pierścień, który oddziela tarczę od szkła. Nadrukowano na nim skalę minutową z precyzyjną podziałką sekundową. Co 5 minut jest zagłębienie, w którym umieszczone są nakładane indeksy godzinowe wychodzące za pierścień, na główną powierzchnię tarczy, a w zasadzie to na kolejny pierścień, który jest połączony na poziomie godzin 3. i 9. jakby mostkiem w kształcie litery V, zakończonej na górze poziomymi powierzchniami. Po prawej stronie na tej powierzchni nadrukowano nazwę marki, a po stronie godziny 3. umieszczono okienko wskazań datownika.

Bulova Maquina Chronograph

Pierścień z literą V i kołnierze małych subtarcz są na jednym poziomie. Poniżej widoczna jest gładka, czarna płaszczyzna z delikatnym szlifem słonecznym. Wszystkie elementy i kompozycja tarcza wygląda ciekawie, nowocześnie, a dzięki kolorystyce jest odpowiednio stonowana.

Centralne wskazówki minutowa i godzinowa są dobrze widoczne. Mają nowoczesny kształt, z przełamaniem wzdłuż osi dzielącej je na pół. Pierwsza część wskazówek to dwa ramiona i ażurowanie, a druga - sięgająca do końców - ma wypełnienie masą luminescencyjną. Paski masy świecącej są również nałożone na indeksy, co ułatwia odczyt w kiepskich warunkach oświetleniowych.

Bulova Maquina Chronograph

Bulova Maquina Chronograph

Zegarki z racji sportowego charakteru, a także wodoszczelności do 100 metrów, oferowane są z paskami wykonanymi z gumy, których stylistyka górnej powierzchni jest dopasowana do wyglądu koperty. W modelu z zielonymi detalami pasek jest czarny, a w wersji z niebieskimi pasek też jest niebieski. Zapięcie to klasyczna klamra z pinem w czarnym kolorze.

Bulova Maquina Chronograph – dostępność i cena

Efekt? Dość ekstrawagancko wyglądający sportowy zegarek kwarcowy ze stoperem. Jednak tej ekstrawagancji nie ma w nadmiarze, ponieważ wizerunek lekko tonuje ciemna kolorystyka.

Zegarki są już dostępne w Polsce. Cena zegarka Bulova Maquina 98B380 - wersji z niebieskimi dodatkami, oraz Bulova Maquina 98B381, czyli modelu z zielonymi detalami, jest taka sama - wynosi 2 390 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Bulova znajdują się w portalu na indywidulanej podstronie marki tu: zegarki Bulova.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Montblanc 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Rado 420

REKLAMA

Włochy i legendarne łodzie Riva. Fr...
Włochy i legendarne łodzie Riva. Fr...
22.08.2022
IWC Portugieser Power Reserve i Por...
IWC Portugieser Power Reserve i Por...
26.08.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco