• Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Grand Seiko

Włochy i legendarne łodzie Riva. Frederique Constant FC-303 Runabout Automatic


Powrót do kategorii

Gdy pada hasło Włochy, jakie nasuwają się skojarzenia? Jedni powiedzą kawa, odpowiedzią innych będzie moda, ktoś dorzuci samochody, zaraz pojawią się głosy o piłce nożnej... i tak wymieniając kolejne nasze skojarzenia związane ze słoneczną Italią uświadamiamy sobie, że wszystkie służą czerpaniu radości z życia - słynnemu Dolce Vita. Podobny cel ma Riva - pochodząca z tego kraju manufaktura produkująca luksusowe, sportowe i niezwykle piękne łodzie motorowe, którymi Hollywood zaczynało przeżywać fascynacje w latach 50. i 60. XX wieku, i trwa ona do dziś.

Posiadanie Rivy jest pewnego rodzaju symbolem dobrego smaku wśród osób zamożnych. Od lat dwudziestych XX wieku ich najbardziej wyczynowe modele łodzi Riva nazywano ”Runabout”.

Frederique Constant FC-303 Runabout Automatic

Od kilku lat nazwa ta odnosi się także do kolekcji zegarków firmy z branży zegarmistrzowskiej - marki Frédérique Constant, która za cel postawiła sobie połączenie wysokiej jakości produktu z ceną, na której zapłacenie może sobie pozwolić duża grupa potencjalnych kupujących.

Połączenie pasji i biznesu

Korzystając z historii i rozpoznawalności tych włoskich łodzi (a także faktu, że CEO szwajcarskiego producenta jest pasjonatem zarówno spędzania czasu na wodzie jak i zegarków), marka Frederique Constant wypuszcza od 2009 roku serię zegarków inspirowaną i nawiązującą właśnie do Rivy.

W 2022 roku model Runabout Automatic przygotowano w dwóch wersjach, oba w limitowanej liczbie 888 egzemplarzy.

Frederique Constant FC-303 Runabout Automatic

Frederique Constant FC-303 Runabout Automatic

Zaczynając od wymiarów; koperta zegarka ma średnicę 42 milimetrów bez dość dużej, nacinanej koronki z logiem, co jak na zegarek sportowo-elegancki jest sporą wartością. Znaczna jest także jej grubość wynosząca 11.5 milimetra.

Materiał użyty przy produkcji czasomierza różni się w zależności od wersji kolorystycznej tarczy; przy czarnej dostępna jest klasyczna, polerowana stal, a w połączeniu ze srebrnym cyferblatem występuje stal z dodatkiem różowego złota.

Klasyczne tarcze zegarków

Pozostając przy tarczach; niezależnie od ich koloru nie zmieniają się nakładane indeksy godzinowe i arabskie cyfry pokryte substancją świecącą. W centralnej części cyferblatu producent zdecydował o zastosowaniu zdobienia w formie giloszowania, ożywiając w ten sposób dość zachowawcze i zarazem klasyczne, ponadczasowe tarcze.

Frederique Constant FC-303 Runabout Automatic

Frederique Constant FC-303 Runabout Automatic

Dodatkowo na giloszowanym polu znajduje się nazwa firmy oraz napis „Automatic” informujący o rodzaju użytego mechanizmu. Na godzinie szóstej umieszczono okienko wskazania daty (w modelu z czarną tarczą dysk nadal, niestety, jest w kolorze białym). Na krańcach tarczy zaś widnieje pierścień z wyszczególnioną podziałką minutową. Na samym dole widzimy napis „Swiss Made”.

Pewien smaczek kryje się we wskazówkach typu sword (również pokrytych substancją świecącą SuperLuminova). O ile ich kolor odpowiada barwie tarczy, to w wersji stalowej długi sekundnik, dla kontrastu, ma kolor jasnoniebieski.

Tarcze są chronione przez odporne na zarysowanie szkło szafirowe.

Logo stowarzyszenia historycznego Riva

Dekiel zegarków Frederique Constant FC-303 Runabout Automatic jest przeszklony i zawiera informacje o tym modelu, indywidualnym numerze limitacji oraz klasie wodoszczelności.

Najważniejszą jednak jego częścią jest szafirowe przeszklenie przez które możemy oglądać pracę mechanizmu. W tym przypadku zastosowano mechanizm z automatycznym naciągiem o oznaczeniu FC-303, czyli modyfikowaną Sellitę SW 200-1 (rezerwa chodu to 38 godzin), z atrakcyjnym wahnikiem, a przysłania go delikatnie logo stowarzyszenia historycznego Riva.

Frederique Constant FC-303 Runabout Automatic

Frederique Constant FC-303 Runabout Automatic

Zegarki zestawiane są z paskami wykonanymi ze skóry (o niestandardowej szerokości 21 milimetrów) w dwóch różnych kolorach: dla wersji z tarczą w kolorze czarnym jest to czarna skóra z kontrastowym, niebieskim przeszyciem, a dla jasnej wersji z tarczą w kolorze złotym pasek wykonano ze skóry w kolorze granatowym, a przeszyto jasną, prawie białą nicią.

Pomimo morskich konotacji zegarki mają klasę wodoszczelności do 50 metrów, co bez problemu wystarczy do codziennego użytkowania na lądzie, bądź na pokładzie jachtu Riva, ale już nie sprawdzi się podczas aktywności w wodzie.

Frederique Constant FC-303 Runabout Automatic – cena i dostępność

Każdy egzemplarz zegarka kupujący otrzymuje w specjalnym opakowaniu zawierającym także instrukcję i gwarancję, oraz miniaturowy model łodzi Riva. Jest to znak rozpoznawczy tej linii czasomierzy Frédérique Constant od początku jej istnienia, a zarazem miły dodatek do zakupu pokazujący przywiązanie szwajcarskiej firmy do detali.

Tego typu zegarek wraz z pudełkiem i modelem łodzi może stanowić dobry pomysł na prezent dla miłośnika czasomierzy mechanicznych i wszelkich sportów motorowodnych.

Frederique Constant FC-303 Runabout Automatic

Frederique Constant FC-303 Runabout Automatic

Frederique Constant FC-303 Runabout Automatic

Cena zegarków Frederique Constant FC-303 Runabout Automatic przygotowanych na 2022 rok zależy od naszych wyborów estetycznych. Wariant z kopertą ze stali o nr ref. FC-303RMB5B6 jest tańszy i kosztuje 7 300 złotych, a wersja z kopertą pokrytą powłoką w kolorze złotym - nr ref. FC-303RMS5B4, to koszt rzędu 8 700 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Frederique Constant znajdują się w portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Frederique Constant.

Konrad Marciniak


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Rado 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Rzemiosło i mikromechanika. Seiko P...
Rzemiosło i mikromechanika. Seiko P...
19.08.2022
Sportowa maszyna… na nadgarstek. Bu...
Sportowa maszyna… na nadgarstek. Bu...
25.08.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco