• Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Michel Herbelin

Skrojone pod gusta purystów. Seiko Presage Craftmanship Arita Porcelain Dial 2022


W zasobach internetu można przeczytać oraz usłyszeć wiele różnych opinii na każdy temat. Dotyczą one oczywiście także branży zegarkowej oraz producentów zegarków. Jedną z marek, o której z racji jej popularności można znaleźć wiele informacji w sieci jest m.in. Seiko, której przez jakiś czas zarzucano obojętność wobec opinii klientów. Trudno jednak się z tym zgodzić, gdy na rynek kolejno trafiają zegarki skrojone pod gusta purystów. Takie chociażby, jak nowy Presage z serii Craftmanship, z tarczą wykonaną z porcelany Arita.

Wykonane przez rzemieślników z Arity 

Porcelanowe tarcze to elementy, których trudno spodziewać się w zegarkach z rynku pierwotnego, w dodatku w ramach oferty cenowej klasy średniej. Seiko jednak zdecydowało się na ich wdrożenie w ramach linii Presage już pod koniec 2019 roku, czym z pewnością zaskoczyło wielu sceptyków marki. Przynajmniej tych bardziej obiektywnych. 

Skrojone pod gusta purystów. Seiko Presage Craftmanship Arita Porcelain Dial 2022

Tarcze wykonywane są przez rzemieślników z Arity, gdzie porcelanę wytwarza się od 1830 roku. To delikatny materiał o niezwykłym uroku, z miękkimi, szkliwionymi kształtami, który stanowił czysto praktyczne wyzwanie w zakresie wykonania i obróbki. Wszystko z uwagi na trwałość i konieczną odporność na codzienne wstrząsy. Z akceptacją Seiko spotkał się jeden z rodzajów porcelany, który jest czterokrotnie twardszy od podstawowego budulca.

Proces wytwarzania tarcz z porcelany jest wieloetapowy i wymaga nadzoru osoby z doświadczeniem w pracy w tej technice. Opisywaliśmy go już przy okazji prezentacji modelu z 2020 roku - Seiko Presage Arita Porcelain Dial Limited Edition. Mistrzem nadzorującym poszczególne etapy jest Hiroyuki Hashiguchi, który ze swoim zespołem oraz pracownikami z firmy Seiko współtworzył przez lata projekt tych niezwykłych tarcz zegarkowych.

W skrócie proces ten przebiega tak - pierwszym etapem po formowaniu jest osuszenie materiału, który następnie jest utwardzany w piecu, w temperaturze 1300 stopni Celsjusza. Następnie ręcznie nakładane jest szkliwo, które również wymaga utwardzenia w wysokiej temperaturze. Kolejnym etapem jest wykonanie, z użyciem technologii laserowej, niezbędnych dla funkcjonalności otworów na wskazówki. Ostre krawędzie przy perforacjach wymagają wygładzenia, a to oznacza ponowienie etapu wypalania.

Nowa kolorystyka

W dwóch nowych modelach Seiko Presage Craftmanship Arita Porcelain Dial przygotowanych na 2022 rok wart odnotowania jest brak datownika, który występował w poprzednich edycjach porcelanowych Presage'y. 

Skrojone pod gusta purystów. Seiko Presage Craftmanship Arita Porcelain Dial 2022

Skrojone pod gusta purystów. Seiko Presage Craftmanship Arita Porcelain Dial 2022

Skrojone pod gusta purystów. Seiko Presage Craftmanship Arita Porcelain Dial 2022

Nowością jest również kolorystyka modelu o nr ref. SPB319J1 utrzymana w klimacie lapis lazuli, którą uzyskano dzięki zastosowaniu techniki nazywanej przez Japończyków "ruri zome". 

W drugim modelu o nr ref. SPB293J1 także postawiono na dwa kolory - biały i niebieski, najbardziej esencjonalne i kojarzone z tradycyjną porcelaną. W efekcie tradycyjnym, drukowanym, rzymskim indeksom towarzyszą lakierowane również na niebieski kolor wskazówki, które wprost nawiązują do błękitu uzyskiwanego podczas obróbki termicznej. Być może niektórzy uznają to za wadę, choć trudno odmówić spójności w kwestii "miękkości" jaką możemy odczuć patrząc na fakturę tarczy i wskazówek. 

W płynności struktury tkwi urok porcelanowych i emaliowanych tarcz Seiko. Z tą świadomością wykonano tarczę która ma piętrową strukturę, z wyraźnym zagłębieniem poniżej strefy indeksów, tworząc efekt w postaci bardzo subtelnych sektorów. 

Sprawdzone mechaniczne serce

Mechanizmem w jaki wyposażono modele Seiko Presage Craftmanship Arita Porcelain Dial jest znana konstrukcja ciesząca się dobrą opinią wśród użytkowników. To relatywnie nowy w ofercie japońskiej marki mechanizm kaliber 6R31, bazujący na rozwiązaniach technicznych z mechanizmów z rodzin 6R i 4R, który od 6R35 różni się wyłącznie brakiem datownika. 

Skrojone pod gusta purystów. Seiko Presage Craftmanship Arita Porcelain Dial 2022

Skrojone pod gusta purystów. Seiko Presage Craftmanship Arita Porcelain Dial 2022

Sprężyna wydajnie nakręca się centralnym rotorem za pośrednictwem systemu Magic Lever, wskazanie czasu możemy precyzyjnie nastawiać dzięki funkcji stop-sekundy, a dodatkowo mechanizm możemy nakręcać ręcznie za pomocą - słusznych rozmiarów – koronki. Mechanizm oferuje także zadowalający poziom zdobień. Ponadstandardowy jest czas pracy na jednym, pełnym nakręceniu sprężyny - wynosi on około 70 godzin, co jest wartością porównywalną z rezerwą chodu mechanizmów z serii Powermatic szwajcarskiej grupy Swatch.

Mechanizm „in-house” Seiko osadzono w stalowej kopercie o średnicy 40,5 mm i atrakcyjnym wyglądzie. Odchodzi on nieco od utartych wzorów marki, w efekcie czego zaobserwować można nietypowo ścięte oraz wyraźniej zwężające się uszy. 

Zgrana para

Koperta wyglądają bardzo klasycznie, stanowi zgraną parę z tarczą, i nieco zaskakuje wysokim parametrem wodoszczelności. Pomimo przeszklenia i wyraźnie garniturowego charakteru, zegarek jest wodoszczelny w klasie 10 barów/100 metrów. 

Skrojone pod gusta purystów. Seiko Presage Craftmanship Arita Porcelain Dial 2022

Skrojone pod gusta purystów. Seiko Presage Craftmanship Arita Porcelain Dial 2022

Nieco sportowego pierwiastka wydobywa również bransoleta obecna w modelu o nr referencyjnym SPB293J1. Wykonano ją w oparciu o pięcioelementowe ogniwa o zróżnicowanym wykończeniu, tj. szlifowanym, szerokim partiom towarzyszą dzielące je, polerowane elementy. Drugi model o oznaczeniu SPB319J1 połączono z bardziej typowym wyborem w postaci skórzanego, gładkiego paska z niebieską, podkreślającą tarczę nicią.

Seiko Presage Craftmanship Arita Porcelain Dial 2022 – dostępność i cena

Premierowe modele Seiko Presage Craftmanship Arita Porcelain Dial 2022 to świetne, garniturowe zegarki z manufakturowymi, można by rzec - "kuloodpornymi" mechanizmami, oraz bardzo udaną, wręcz niedoszacowaną stylistyką godną wyższej półki cenowej.

Skrojone pod gusta purystów. Seiko Presage Craftmanship Arita Porcelain Dial 2022

Zawierają w sobie także zaskakująco dużo manufakturowego charakteru ze względu na nietypowe tarcze, które w poprzednich wydaniach zachwycały na żywo bogatą strukturą i drobnymi niedoskonałościami. W mojej opinii nie łatwo znaleźć dziś zegarek z większą ilością trudno policzalnej „duszy” w tym bardzo konkurencyjnym segmencie cenowym. 

Wycenione na kwotę 1750 euro, czyli około 8 000 złotych, zegarki Seiko z tegorocznej serii Presage Craftmanship Arita Porcelain Dial będą dostępne jako element stałej, nielimitowanej kolekcji już od czerwca 2022 roku. 

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Seiko znajdują się na indywidualnej podstronie marki na portalu tu: zegarki Seiko.

Wiktor Kalinowski


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Atlantic 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Alpina Seastrong Diver 300 Heritage...
Alpina Seastrong Diver 300 Heritage...
23.05.2022
Pierre DeRoche GrandCliff Annual Ca...
Pierre DeRoche GrandCliff Annual Ca...
25.05.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco