Seiko to firma zegarmistrzowska, choć działa ona w tak szerokim zakresie i charakteryzuje się tak bardzo wieloma cechami, że same wstępy do opisywania zegarków tej marki mogłyby mieć rozmiary prac naukowych. Clou sprawy jest takie, że firma Seiko oferuje swoje zegarki w zasadzie w każdym przedziale cenowym i na każdym poziomie zaawansowania zegarmistrzowskiego. Nie ma w branży takiej drugiej firmy, której zegarek można kupić za kilkadziesiąt dolarów jak również za kilkaset tysięcy. Owszem, obecnie marka Credor oferująca zegarki plasowane w najwyższej zegarkowej lidze, czy mocna „średnia półka” jaką reprezentuje Grand Seiko to marki wydzielone. Jednakże to takie nieco marketingowe wydzielenie, bo miłośnicy zegarmistrzostwa doskonale kojarzą przecież zegarki, w których logo Seiko funkcjonowało na tarczach czasomierzy obu tych marek.
Seiko to także firma, która oferuje zegarki produkowane masowo, w najekonomiczniejszy sposób, jak i takie, w których w mniejszej lub większej mierze wykorzystywane są techniki rzemieślnicze. Marka chętnie sięga szczególnie po te rozwiązania rzemieślnicze, których rodowód pochodzi z Japonii, lub w Japonii opracowano szczególne formy osiągania konkretnych efektów w ramach wykorzystania tych technik.
Tak właśnie jest w przypadku zegarka prezentowanego w niniejszym artykule, kolejnego po rok temu zaprezentowanych modelach z tarczą wykonaną z porcelany Arita.
Nowy model zalicza się on do linii Presage, w której Seiko oferuje zegarki korzystnie wycenione, ale równocześnie już dość zaawansowane technicznie. W tej serii znajdziemy nieskoplikowane zegarki wskazujące wyłącznie czas po modele z dodatkowymi komplikacjami konstrukcji mechanizmów. Pojawił się w tej linii również model z mechanizmem Spring Drive, co powoduje, iż rozpiętość cenowa w ramach rodziny Presage potrafi być duża.
Wracając do bohatera artykułu.
Seiko Presage Arita Porcelain Dial Limited Edition to zegarek elegancki, choć wykonany tak, by znosić bez problemu codzienne trudy użytkownia. Jego podstawowym przymiotem jest piękna, porcelanowa tarcza wykonana za pomocą specjalnej techniki. Jak to zazwyczaj bywa u Seiko – motyw powstania modelu jest opisany w bardzo wyrafinowany sposób.
Zastosowana śnieżnobiała tarcza z porcelany Arita ma za zadanie oddawać piękno Księżyca odbijającego się w wodzie. Cieszenie się widokiem odbicia naszego satelity w wodzie było podobno rozrywką w dawnych czasach, obejmujących okres od VIII do XII wieku, i miało swoją nazwę. Ta czynność, to Suigetsu. Słowo to w Kanji opisane jest znakami symbolizującymi wodę i Księżyc. Fascynacja srebrnym globem trwa w Japonii po dziś dzień, a nowy model Seiko Presage Arita jest tego odzwierciedleniem.
Nazwa tego rodzaju porcelany pochodzi od małego miasteczka Arita, leżącego na Kiusiu, trzeciej co do wielkości wyspie na południowym zachodzie Japonii. Zyskało ono na znaczeniu na początku XVII wieku, kiedy odkryto glinę odpowiednią do produkcji porcelany.
Dziś porcelana Arita jest nadal bardzo ceniona na całym świecie, dzięki długiej tradycji rzemieślniczej, bogatej gamie produktów oraz wyjątkowej japońskiej wrażliwości, którą ucieleśniają porcelanowe wyroby z tego miejsca.
Produkcja każdej tarczy zegarka jest procesem wieloetapowym, który wymaga kilku faz, wielkich umiejętności i cierpliwości. Tarcze są produkowane przez mistrza, rzemieślnika Hiroyukiego Hashiguchi i jego współpracowników działających u doświadczonego producenta porcelany w Aricie, który zajmuje się tym rzemiosłem od 1830 roku.
Aby nadać tarczom wytrzymałość wymaganą do zegarka, rzemieślnicy używają porcelany Arita specjalnie opracowanej, aby była twardsza i trwalsza niż tradycyjna porcelana przeznaczona do standardowych celów. Bardzo precyzyjna forma odlewnicza służy do wykonania trudnego zadania polegającego na nadaniu każdej tarczy dokładnych wymiarów wymaganych do idealnego dopasowania do zegarka na rękę.
Czyli najpierw opracowana jest specjalna masa, następnie odlewany jest wzór tarczy, a po jego wycięciu następuje proces wypalania i szkliwienia. Tarcza nazwana Hakuji uzyskuje specjalną biel. Podczas gdy w tradycyjnej porcelanie Arita nakłada się szkliwo, aby uzyskać charakterystyczny, subtelny, niebieskawy połysk, do tarczy nowego zegarka Seiko Presage zastosowano przezroczyste szkliwo, aby umożliwić uzyskanie naturalnej bieli.
Tak uzyskana czysta biała porcelana, zwana Hakuji, odzwierciedla, według twórców, właśnie delikatne odbicie Księżyca na wodzie i tworzy ostry kontrast z błękitem zastosowanych wskazówek oraz nadrukowanymi, czarnymi indeksami rzymskimi i aplikacjami na zagłębionych małych tarczach dodatkowych wskazań. Połączenie niebieskiego koloru symbolizującego wodę z białą porcelaną Arita, jak światło Księżyca, nadaje temu zegarkowi wyjątkową, japońską estetykę, która oddaje przemijające, ale niezapomniane piękno dawnej tradycji Suigetsu.
Ciekawym i zarazem nietypowym rozwiązaniem jest srebrzysto szara skala minutowa nadrukowana na skraju tarczy w stylu torowiska. Bardzo ładne, klasyczne wskazówki o niebieskim kolorze rzeczywiście prezentują się świetnie, ale zapewniają także dobrą czytelność. Sekundnik ma przeciwwagę zakończoną półksiężycem.
Mała tarcza między osią wskazówek a godziną 6 to datownik wskazujący na nadrukowanej skali dni miesiąca. Druga mała tarcza jest wycinkiem koła, i służy do prezentacji poziomu rezerwy chodu, która jest moim zdaniem jedną z najprzydatniejszych komplikacji konstrukcji mechanizmu w zegarkach z naciągiem automatycznym.
Pod indeksem godziny 12 nadrukowano nazwę firmy i linii do której przynależy nowy model, oraz informację o rodzaju naciągu. Ze względu na kolorystykę, tradycyjną formę i zastosowanie rzymskich indeksów mimo, że na tarczy „dzieje się” całkiem sporo, uzyskano spokojny, stonowany efekt, który można nazwać eleganckim.
Dla podkreślenia zestawienia kolorystycznego na tarczy do zegarka dobrano pasek w niebieskim kolorze, wykonany ze skóry krokodyla. Zapięcie to bardzo wygodna, składana klamra. Stalowa koperta o klasycznym, ponadczasowym kształcie znanym z innych modeli należących do linii Presage ma 40,6 mm średnicy, 48,8 mm wysokości od ucha do ucha i 14,1 mm grubości. Taki zegarek, choć w innym zestawieniu, gościł w naszej redakcji, stąd wiem, że wymiary te czynią z niego bardzo zgrabny i harmonijnie zbudowany model, choć nieco gruby.
Jednak na ręku powinien prezentować się świetnie. Także na szczupłych nadgarstkach. Tarczę chroni wypukłe szkło szafirowe z niewidoczną powłoką antyrefleksyjną. Od spodu kopertę wieńczy dekiel, który jest wkręcany i przeszklony. Na jego obwodzie umieszczono podstawowe informacje o zegarku, a także numer każdego egzemplarza w limitacji do 2000 sztuk.
Przeszklenie ukazuje ceniony i sprawdzony już doskonale mechanizm Seiko 6R27 ze wskazaniem rezerwy chodu i wskazówkową prezentacją daty. Mechanizm wyposażony jest w automatyczny naciąg, ma rezerwę chodu co najmniej 45 godzin, łożyskowany jest na 29 kamieniach i pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć koła balansowego na godzinę.
Wyposażono go w sprężynę ze specjalnego stopu Spron, a zabezpieczenie antywstrząsowe to Dia-Shock. Pod względem wizualnym to dość surowy mechanizm, ale na wahnik naniesiono pasy genewskie, krawędzie płyt i mostków są fazowane, a wygrawerowane na rotorze informacje są wypełnione złocistym lakierem.
Wygląda to dobrze, ale główna rola i tak przypada oczywiście hipnotyzującej tarczy.
Seiko Presage Arita Porcelain Dial Limitet Edition to uniwersalny, codzienny zegarek o swoistym charakterze, cieszący wyrafinowanymi rozwiązaniami, ale także i doskonale czytelny i precyzyjny. Bez problemu sprawdzi się jako codzienny, casualowy zegarek na niemal każdą okazję. Zamieszczenie w nim poza sprawdzoną, precyzyjną mechaniką od Seiko także „kawałka” tradycyjnego japońskiego rzemiosła jest wartością dodaną.
Nie zapomniano także o dobrym poziomie wodoodporności do 100 metrów.
Cena Seiko Presage Arita Porcelain Dial Limitet Edition będzie prawdopodobnie nieco przewyższała kwotę 9000 złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Seiko znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – SEIKO.
Adrian Szewczyk
10:40 23.07.2020Zegarki
SEIKO Presage Arita Porcelain Dial Limited Edition
Powrót do kategorii

REKLAMA

Kari Voutilainen i niezwykłe zegarki z Finlandii
Kari Voutilainen urodził się w 1962 roku w Finlandii i to właśnie tam rozpoczęła się jego zegarmistrzowska droga- od ucznia do nauczyciela, od pracownika do niezależnego ...

Alpina - kilka słów o marce
Marka Alpina jest siostrzaną dla dobrze znanej na rynku firmy Frederique Constant. Posiadając tych samych właścicieli – Alettę i Petera Stas, Alpina korzysta z wszelkich ...

Nauka zegarmistrzostwa w Europie i na Świecie
null ...

Wywiad: Karol Roman – polski inżynier, konstruktor i zegarmistrz
W dziewiątym numerze magazynu „Zegarki i Pasja” pojawiło się opracowanie o indywidualnych i niezwykłych rozwiązaniach wskazania rezerwy chodu, które zaprojektował Karol R ...

SEIKO Prospex The Black Series Limited Edition
Kolor czarny nigdy nie wychodzi z mody i nikomu nie trzeba tego udowadniać. Kolor należący do absolutnej podstawy eleganckiej garderoby już dawno przestał być zarezerwowa ...

OMEGA – nowe paski NATO w sam raz na lato
Lato, słońce, upalne dni i ciepłe noce, kąpiele w morzu i okres od dawna wyczekiwanych wakacji to dobry czas i doskonała okazja do wprowadzenia… nowej serii pasków. Paskó ...

Już w ten weekend przenosimy się do innej strefy… czasowej!
Jak co roku, w ostatnią niedzielę marca nachodzi czas na... zmianę czasu - a to wiąże się oczywiście z koniecznością przestawienia naszych zegarów i zegarków. Zmiana czas ...

Zegary wieżowe z jedną wskazówką – jak zegarki MeisterSinger
Wiadomo, że w kalendarium historii pomiaru czasu to duże zegary mają pierwszeństwo w stosunku do zegarów noszonych – czyli zegarków. Pierwszy zegar mechaniczny został zbu ...

Watches and Wonders Geneva 2021 - targi zegarków online
Od 7 do 13 kwietnia 2021 roku potrwają targi branży zegarkowej Watches and Wonders. Pandemia koronawirusa sprawiła, że targi odbywają się w wersji internetowej, zamiast s ...

Recenzja: Citizen Eco-Drive World Time Radio Controlled Super Titanium AT8218-81L
Citizen to powszechnie znana i szanowana marka zegarmistrzowska. Wprawdzie ta japońska firma działa z powodzeniem w wielu branżach, nawet związanych z medycyną, ale nas n ...

Vostok Europe SSN 571 „Nautilus” Nuclear Submarine
Vostok Europe – litewska marka, która skutecznie zawojowała rynek, a w Polsce cieszy się dużą sympatią i popularnością. Firma ta wypracowała także charakterystyczny, bard ...

Magazyn Zegarki i Pasja NR 15 – już dostępny! Kwiecień – Czerwiec 2021
Magazyn Zegarki i Pasja NR 15 - pobierz Zwykło się mawiać, iż żyjemy „w rytm wskazówek zegara”. To stare powiedzenie o tyle straciło w ostatnim czasie na aktualności, że ...