• Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki U-boat

SEIKO Presage Arita Porcelain Dial Limited Edition


Powrót do kategorii

Seiko to firma zegarmistrzowska, choć działa ona w tak szerokim zakresie i charakteryzuje się tak bardzo wieloma cechami, że same wstępy do opisywania zegarków tej marki mogłyby mieć rozmiary prac naukowych. Clou sprawy jest takie, że firma Seiko oferuje swoje zegarki w zasadzie w każdym przedziale cenowym i na każdym poziomie zaawansowania zegarmistrzowskiego. Nie ma w branży takiej drugiej firmy, której zegarek można kupić za kilkadziesiąt dolarów jak również za kilkaset tysięcy. Owszem, obecnie marka Credor oferująca zegarki plasowane w najwyższej zegarkowej lidze, czy mocna „średnia półka” jaką reprezentuje Grand Seiko to marki wydzielone. Jednakże to takie nieco marketingowe wydzielenie, bo miłośnicy zegarmistrzostwa doskonale kojarzą przecież zegarki, w których logo Seiko funkcjonowało na tarczach czasomierzy obu tych marek.

Seiko to także firma, która oferuje zegarki produkowane masowo, w najekonomiczniejszy sposób, jak i takie, w których w mniejszej lub większej mierze wykorzystywane są techniki rzemieślnicze. Marka chętnie sięga szczególnie po te rozwiązania rzemieślnicze, których rodowód pochodzi z Japonii, lub w Japonii opracowano szczególne formy osiągania konkretnych efektów w ramach wykorzystania tych technik.

Tak właśnie jest w przypadku zegarka prezentowanego w niniejszym artykule, kolejnego po rok temu zaprezentowanych modelach z tarczą wykonaną z porcelany Arita.

SEIKO Presage Arita Porcelain Dial Limited Edition

Nowy model zalicza się on do linii Presage, w której Seiko oferuje zegarki korzystnie wycenione, ale równocześnie już dość zaawansowane technicznie. W tej serii znajdziemy nieskoplikowane zegarki wskazujące wyłącznie czas po modele z dodatkowymi komplikacjami konstrukcji mechanizmów. Pojawił się w tej linii również model z mechanizmem Spring Drive, co powoduje, iż rozpiętość cenowa w ramach rodziny Presage potrafi być duża.

Wracając do bohatera artykułu.

Seiko Presage Arita Porcelain Dial Limited Edition to zegarek elegancki, choć wykonany tak, by znosić bez problemu codzienne trudy użytkownia. Jego podstawowym przymiotem jest piękna, porcelanowa tarcza wykonana za pomocą specjalnej techniki. Jak to zazwyczaj bywa u Seiko – motyw powstania modelu jest opisany w bardzo wyrafinowany sposób.

Zastosowana śnieżnobiała tarcza z porcelany Arita ma za zadanie oddawać piękno Księżyca odbijającego się w wodzie. Cieszenie się widokiem odbicia naszego satelity w wodzie było podobno rozrywką w dawnych czasach, obejmujących okres od VIII do XII wieku, i miało swoją nazwę. Ta czynność, to Suigetsu. Słowo to w Kanji opisane jest znakami symbolizującymi wodę i Księżyc. Fascynacja srebrnym globem trwa w Japonii po dziś dzień, a nowy model Seiko Presage Arita jest tego odzwierciedleniem.

SEIKO Presage Arita Porcelain Dial Limited Edition

Nazwa tego rodzaju porcelany pochodzi od małego miasteczka Arita, leżącego na Kiusiu, trzeciej co do wielkości wyspie na południowym zachodzie Japonii. Zyskało ono na znaczeniu na początku XVII wieku, kiedy odkryto glinę odpowiednią do produkcji porcelany.

Dziś porcelana Arita jest nadal bardzo ceniona na całym świecie, dzięki długiej tradycji rzemieślniczej, bogatej gamie produktów oraz wyjątkowej japońskiej wrażliwości, którą ucieleśniają porcelanowe wyroby z tego miejsca.

SEIKO Presage Arita Porcelain Dial Limited Edition

SEIKO Presage Arita Porcelain Dial Limited Edition

Produkcja każdej tarczy zegarka jest procesem wieloetapowym, który wymaga kilku faz, wielkich umiejętności i cierpliwości. Tarcze są produkowane przez mistrza, rzemieślnika Hiroyukiego Hashiguchi i jego współpracowników działających u doświadczonego producenta porcelany w Aricie, który zajmuje się tym rzemiosłem od 1830 roku.

Aby nadać tarczom wytrzymałość wymaganą do zegarka, rzemieślnicy używają porcelany Arita specjalnie opracowanej, aby była twardsza i trwalsza niż tradycyjna porcelana przeznaczona do standardowych celów. Bardzo precyzyjna forma odlewnicza służy do wykonania trudnego zadania polegającego na nadaniu każdej tarczy dokładnych wymiarów wymaganych do idealnego dopasowania do zegarka na rękę.

Czyli najpierw opracowana jest specjalna masa, następnie odlewany jest wzór tarczy, a po jego wycięciu następuje proces wypalania i szkliwienia. Tarcza nazwana Hakuji uzyskuje specjalną biel. Podczas gdy w tradycyjnej porcelanie Arita nakłada się szkliwo, aby uzyskać charakterystyczny, subtelny, niebieskawy połysk, do tarczy nowego zegarka Seiko Presage zastosowano przezroczyste szkliwo, aby umożliwić uzyskanie naturalnej bieli.

SEIKO Presage Arita Porcelain Dial Limited Edition

SEIKO Presage Arita Porcelain Dial Limited Edition

Tak uzyskana czysta biała porcelana, zwana Hakuji, odzwierciedla, według twórców, właśnie delikatne odbicie Księżyca na wodzie i tworzy ostry kontrast z błękitem zastosowanych wskazówek oraz nadrukowanymi, czarnymi indeksami rzymskimi i aplikacjami na zagłębionych małych tarczach dodatkowych wskazań. Połączenie niebieskiego koloru symbolizującego wodę z białą porcelaną Arita, jak światło Księżyca, nadaje temu zegarkowi wyjątkową, japońską estetykę, która oddaje przemijające, ale niezapomniane piękno dawnej tradycji Suigetsu.

Ciekawym i zarazem nietypowym rozwiązaniem jest srebrzysto szara skala minutowa nadrukowana na skraju tarczy w stylu torowiska. Bardzo ładne, klasyczne wskazówki o niebieskim kolorze rzeczywiście prezentują się świetnie, ale zapewniają także dobrą czytelność. Sekundnik ma przeciwwagę zakończoną półksiężycem.

SEIKO Presage Arita Porcelain Dial Limited Edition

SEIKO Presage Arita Porcelain Dial Limited Edition

Mała tarcza między osią wskazówek a godziną 6 to datownik wskazujący na nadrukowanej skali dni miesiąca. Druga mała tarcza jest wycinkiem koła, i służy do prezentacji poziomu rezerwy chodu, która jest moim zdaniem jedną z najprzydatniejszych komplikacji konstrukcji mechanizmu w zegarkach z naciągiem automatycznym.

Pod indeksem godziny 12 nadrukowano nazwę firmy i linii do której przynależy nowy model, oraz informację o rodzaju naciągu. Ze względu na kolorystykę, tradycyjną formę i zastosowanie rzymskich indeksów mimo, że na tarczy „dzieje się” całkiem sporo, uzyskano spokojny, stonowany efekt, który można nazwać eleganckim.

Dla podkreślenia zestawienia kolorystycznego na tarczy do zegarka dobrano pasek w niebieskim kolorze, wykonany ze skóry krokodyla. Zapięcie to bardzo wygodna, składana klamra. Stalowa koperta o klasycznym, ponadczasowym kształcie znanym z innych modeli należących do linii Presage ma 40,6 mm średnicy, 48,8 mm wysokości od ucha do ucha i 14,1 mm grubości. Taki zegarek, choć w innym zestawieniu, gościł w naszej redakcji, stąd wiem, że wymiary te czynią z niego bardzo zgrabny i harmonijnie zbudowany model, choć nieco gruby.

SEIKO Presage Arita Porcelain Dial Limited Edition

SEIKO Presage Arita Porcelain Dial Limited Edition

Jednak na ręku powinien prezentować się świetnie. Także na szczupłych nadgarstkach. Tarczę chroni wypukłe szkło szafirowe z niewidoczną powłoką antyrefleksyjną. Od spodu kopertę wieńczy dekiel, który jest wkręcany i przeszklony. Na jego obwodzie umieszczono podstawowe informacje o zegarku, a także numer każdego egzemplarza w limitacji do 2000 sztuk.

Przeszklenie ukazuje ceniony i sprawdzony już doskonale mechanizm Seiko 6R27 ze wskazaniem rezerwy chodu i wskazówkową prezentacją daty. Mechanizm wyposażony jest w automatyczny naciąg, ma rezerwę chodu co najmniej 45 godzin, łożyskowany jest na 29 kamieniach i pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć koła balansowego na godzinę.

Wyposażono go w sprężynę ze specjalnego stopu Spron, a zabezpieczenie antywstrząsowe to Dia-Shock. Pod względem wizualnym to dość surowy mechanizm, ale na wahnik naniesiono pasy genewskie, krawędzie płyt i mostków są fazowane, a wygrawerowane na rotorze informacje są wypełnione złocistym lakierem.

SEIKO Presage Arita Porcelain Dial Limited Edition

SEIKO Presage Arita Porcelain Dial Limited Edition

Wygląda to dobrze, ale główna rola i tak przypada oczywiście hipnotyzującej tarczy.

Seiko Presage Arita Porcelain Dial Limitet Edition to uniwersalny, codzienny zegarek o swoistym charakterze, cieszący wyrafinowanymi rozwiązaniami, ale także i doskonale czytelny i precyzyjny. Bez problemu sprawdzi się jako codzienny, casualowy zegarek na niemal każdą okazję. Zamieszczenie w nim poza sprawdzoną, precyzyjną mechaniką od Seiko także „kawałka” tradycyjnego japońskiego rzemiosła jest wartością dodaną.

Nie zapomniano także o dobrym poziomie wodoodporności do 100 metrów.

Cena Seiko Presage Arita Porcelain Dial Limitet Edition będzie prawdopodobnie nieco przewyższała kwotę 9000 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Seiko znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – SEIKO.

Adrian Szewczyk


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba serwis 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

STEINHART OCEAN One Double-GREEN Ce...
STEINHART OCEAN One Double-GREEN Ce...
21.07.2020
A. Lange & Söhne LANGE 1 TIME ZONE ...
A. Lange & Söhne LANGE 1 TIME ZONE ...
24.07.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco