Marka Seiko wprowadza „Magiczną Dźwignię" do zespołu automatycznego naciągu zegarka.
Jest to prosta konstrukcja zbudowana w oparciu o dwuramienną dźwignię zapewniająca efektywne i bezawaryjne działanie naciągu automatycznego.
Działanie „Magicznej dźwigni" opiera się na odpowiednio wymuszonym ruchu dwuramiennej dźwigni, której końcówki współpracują z kołem zębatym. Jest ona połączona z mimośrodowym elementem związanym z wahnikiem automatycznego naciągu.
Dzięki takiemu powiązaniu obrotowy ruch wahnika automatycznego naciągu, poprzez mimośrodowy element przetwarzany jest na posuwisto zwrotny ruch dźwigni niezależnie od kierunku jego obrotu. Ukształtowanie końcówek każdego z ramion dźwigni w formie haka i odpowiednich dla nich zarysów zębów współpracującego koła, przy posuwisto zwrotnym ruchu dźwigni wymusza jednokierunkowy ruch koła zębatego.
Taki ruch koła zębatego poprzez kolejne elementy powoduje naciąg sprężyny napędowej.
Rozwiązania automatycznego naciągu stosowane do tego czasu miały bardziej złożone konstrukcje, a równocześnie nie wyróżniały się wyższą efektywnością, czy niezawodnością działania w stosunku do rozwiązania z „Magiczną dźwignią"
Pierwszym zegarkiem z automatycznym naciągiem wyposażonym w ten opatentowany system zwany też Pawl Lever, był model Seiko Gyro Marvel z 1959 roku.
Źródło: seikowatches.com; calibercorner.com
Zgłaszający: Władysław Meller
Pozostałe rekordy w ramach: Kalendarium ewolucji mechanizmów