• Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Atlantic

Omega i historia sportowego chronometrażu w lekkoatletyce


Niedawno, w sierpniu 2022 roku, po raz pierwszy w naszym kraju odbyły się zawody z cyklu Diamond League. Uczta dla miłośników lekkiej atletyki. Miało to miejsce na stadionie w Chorzowie, naszej narodowej arenie lekkoatletycznej. Zawody połączono z memoriałem Kamili Skolimowskiej. Czas mierzyła oczywiście Omega, a redakcja portalu Zegarki i Pasja otrzymała zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu od marki Omega Polska, dzięki czemu mogliśmy osobiście poznać tajniki chronometrażu sportowego. Podzieliliśmy się relacją, zdjęciami oraz wrażeniami z tego wydarzenia na łamach portalu -  Diamond League w Chorzowie z chronometrażem Omega.

Nie ma wątpliwości, że chronometraż jest jednym z kluczowych elementów decydujących o dramaturgii lekkoatletycznej rywalizacji. Bez możliwości zmierzenia czasu i odległości zwycięzcy oraz kolejnych zawodników, rywalizacja, jaką znamy, nie byłaby możliwa.

Bez chronometrażu rekordy świata i igrzysk olimpijskich by nie istniały.

OMEGA posiada niezrównane doświadczenie w sportowym pomiarze czasu. Już w 1932 roku kieszonkowe chronografy OMEGA były uznawane za najbardziej niezawodne instrumenty pomiarowe do odmierzania czasu w wydarzeniach sportowych na światowym poziomie. Reputacja marki była tak dobra, że Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOL) poprosił ją o dostarczenie pełnego wyposażenia do pomiaru czasu podczas Igrzysk Olimpijskich, które tego lata miały odbyć się w Los Angeles. Od tego czasu OMEGA nieustannie rozwija i dostarcza najwyższej klasy urządzenia do chronometrażu sportowego i technologie pomiarowe nie tylko podczas Igrzysk Olimpijskich, ale także innych najważniejszych wydarzeń lekkoatletycznych na świecie.

Omega i historia sportowego chronometrażu w lekkoatletyce

Rok 1932 był przełomowy w historii sportowego chronometrażu.

Po raz pierwszy odpowiedzialność związaną z chronometrażem wszystkich konkurencji Igrzysk Olimpijskich powierzono jednej, prywatnej firmie. Ten zaszczyt przypadł marce OMEGA, która do Los Angeles wysłała jednego chronometrażystę oraz 30 precyzyjnych chronografów o klasie chronometru, potwierdzonej certyfikatami Obserwatorium w Neuchâtel. Wypełniająca po raz pierwszy rolę Oficjalnego Chronometrażysty Igrzysk Olimpijskich OMEGA oferowała precyzję pomiarów do dziesiątych części sekundy.

Omega i historia sportowego chronometrażu w lekkoatletyce

Kompetencje marki zostały bardzo wysoko ocenione przez sędziów i organizatorów Igrzysk oraz okazały się nieocenione dla potwierdzenia 17 nowych rekordów świata. Wydarzenie zostało zapamiętane także ze względu na organizację pierwszej w historii Wioski Olimpijskiej oraz jako pierwsze, podczas którego medaliści stanęli na olimpijskim podium.

W ciągu następnych dwóch dekad urządzenia mechaniczne zaczęły górować nad ludzkim okiem w zakresie wydajności chronometrycznej. Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w St. Moritz w 1948 roku, OMEGA po raz pierwszy zastosowała komórkę fotoelektryczną - „automatyczne oko” - która zatrzymywała pomiar czasu na mecie wyścigów.

Omega i historia sportowego chronometrażu w lekkoatletyce

Na Letnie Igrzyska Olimpijskie w Londynie, w tym samym 1948 roku, firma British Race Finish Recording Co. Ltd opracowała pierwszy aparat photofinish zdolny uchwycić kilka klatek w bardzo krótkim czasie, idealny do rozstrzygania wyścigów zakończonych zaciętym finiszem, takich jak sprinty lekkoatletyczne, wioślarskie lub kolarskie. Urządzenie współpracowało z zaawansowanym wyposażeniem do chronometrażu OMEGA.

Podczas kolejnych Igrzysk Olimpijskich oraz innych prestiżowych wydarzeń sportowych OMEGA i Race Finish Recording współpracowały ze sobą, korzystając z unowocześnionej wersji aparatu photofinish, nazwanego Racend Omega Timer. Urządzenie to, po raz pierwszy w historii, było zdolne podawać czas w ułamkach sekund pod obrazami sportowców przekraczających linię mety.

Był to początek ery technologii kwarcowych i elektroniki w chronometrażu.

Omega i historia sportowego chronometrażu w lekkoatletyce

Urządzenie Omega Timer, przenośne i niezależne od sieci elektrycznej, umożliwiało drukowanie rezultatów na rolce papieru. Marka otrzymała za nie prestiżowe odznaczenie „Krzyż Zasługi Olimpijskiej” w 1952 roku. Oficjalne czasy zawodów były teraz rejestrowane z dokładnością do setnych części sekundy.

Telewizja stale się rozwijała i światowa publiczność zaczęła cieszyć się emocjami konkurencji lekkoatletycznych także w komfortowych warunkach własnych domów.

OMEGA w 1961 roku zaprezentowała technologię Omegascope. Wzbogacała ona telewizyjne relacje z wydarzeń sportowych w czasie rzeczywistym poprzez nakładanie bieżących czasów sportowców w dolnej części ekranu. Z punktu widzenia chronometrażu była to prawdziwa rewolucja. Nie było już marginesu na błąd, ponieważ wyniki na żywo trafiały bezpośrednio do milionów fanów zgromadzonych przed telewizorami.

Omega i historia sportowego chronometrażu w lekkoatletyce

W 1968 roku wprowadzono koncepcję „zintegrowanego chronometrażu”, wedle której te same analizy statystyczne i wyniki trafiały do sędziów, sztabów szkoleniowych i mediów. W tym samym roku do użytku weszły drukarki obrazów, które także przyczyniły się do szybszej i szerszej dostępności wyników. Co istotne, był to pierwszy rok, w którym pomiary elektroniczne uznano za oficjalne. Jednym z powodów takiej decyzji był fakt, że nadawcy telewizyjni chcieli pokazywać na ekranach sportowców na mecie, a nie sędziów analizujących zawody.

Były to narodziny nowoczesnego sportowego chronometrażu, jaki znamy.

W tym samym okresie wprowadzono także głośniki ustawiane za polem startowym każdego toru. Dzięki nim sportowcy słyszeli sygnał startowy dokładnie w tym samym czasie. W wyścigu na 100 metrów, gdzie zawodników mogą oddzielać setne sekundy, taka różnica mogła decydować o losach złotego medalu. OMEGA nie ustawała w wysiłkach, aby mieć pewność, że żaden ze sportowców nie będzie miał nieuczciwej przewagi nad pozostałymi.

Podczas Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles 1984 OMEGA po raz pierwszy korzystała z kolorowych obrazów kamery photofinish, których wydruki opatrzone podpisem sportowców błyskawicznie stały się cennymi okazami kolekcjonerskimi. W tym samym roku zaprezentowano także elektroniczne czujniki falstartu.

Omega i historia sportowego chronometrażu w lekkoatletyce

W połowie lat 90. XX wieku, obok zadań związanych z chronometrażem i dystrybucją wyników, ważnym aspektem roli OMEGA podczas zawodów lekkoatletycznych stało się zarządzanie danymi.  Podczas  zawodów  gromadzono  między  innymi  dane  opisujące  przyspieszenie i prędkość, aby dostarczać jeszcze bardziej precyzyjne informacje o przebiegu wyścigu.

W 2000 roku, opracowana przez OMEGA technologia graficzna, umożliwiła widzom niektórych dyscyplin sportu przed telewizorami śledzenie „wirtualnej linii rekordu”, wskazującej jak blisko tempa zapewniającego rekord świata są sportowcy biorący udział w zawodach.

OMEGA nieustannie rozwija nowe technologie w świecie chronometrażu. Przez dziewięć dekad marka z dumą służy najlepszym sportowcom na świecie, dostarczając im niezawodne pomiary i wydajność chronometryczną, na jaką w pełni zasługują.
 
Sprzęt do chronometrażu marki Omega

Sprzęt wykorzystywany do chronometrażu na najwyższym światowym poziomie wymaga uważnej i precyzyjnej instalacji, w szczególności w miejscu startu i mety zawodów.

Co zrozumiałe, naszą opowieść zaczniemy od samego początku.

Pistolet startowy OMEGA

Jednym z symboli najsilniej kojarzonych z najważniejszymi wydarzeniami w światowej lekkoatletyce jest pistolet startowy przypominający rewolwery z popularnych filmów o dzikim zachodzie. Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich Vancouver 2010 zastąpiło go futurystyczne urządzenie o opływowych kształtach, łączące funkcje sygnalizatora świetlnego i dźwiękowego. To ta technologia jest do dziś wykorzystywana podczas wszystkich imprez lekkoatletycznych obsługiwanych przez OMEGA w roli chronometrażysty.

Omega i historia sportowego chronometrażu w lekkoatletyce

Gdy sędzia startowy naciska spust, trzy rzeczy dzieją się jednocześnie: rozlega się sygnał dźwiękowy, emitowany jest sygnał świetlny i uruchamiane jest urządzenie do pomiaru czasu. W przypadku ponownego naciśnięcia startu w przeciągu dwóch sekund, na stadionie rozlega się sygnał dźwiękowy falstartu. Dźwięki wydawane przez urządzenie można zmieniać i pobierać z komputera.

Tak jak w przypadku tradycyjnych pistoletów na proch dźwięk jest emitowany także przez głośniki umieszczone w pobliżu każdego uczestnika zawodów, gwarantując tym samym, że wszyscy usłyszą go w dokładnie tym samym momencie. Na niektórych stadionach istnieje możliwość emitowania sygnałów pistoletu także przez centralne nagłośnienie.

Bloki startowe i system wykrywania falstartów

We współczesnym chronometrażu w lekkoatletyce bloki startowe posiadają wbudowane czujniki stanowiące kluczowy element zaawansowanej technologii wykrywania falstartów OMEGA. Każdy zestaw bloków startowych jest wyposażony w głośnik połączony z elektronicznym, świetlnym pistoletem startowym, dzięki czemu każdy uczestnik zawodów słyszy sygnał startu dokładnie w tym samym momencie.

Na początku każdego wyścigu czujniki wykrywania falstartu mierzą czas reakcji każdego z zawodników, czyli czas, który upływa od sygnału dźwiękowego emitowanego przez pistolet startowy, a reakcją zawodnika. Reakcja każdego zawodnika na sygnał dźwiękowy pistoletu startowego (wzrost nacisku stopy zawodnika na blok startowy) jest wykrywana przez czujniki wbudowane w bloki startowe i odmierzana przez urządzenie do pomiaru czasu OMEGA. Jeśli czas jest mniejszy niż czas uznawany za najszybszą możliwą reakcję człowieka na dźwięk pistoletu startowego, to uznaje się, że zawodnik wyprzedził pistolet i sędziowie zawodów sygnalizują falstart.

Omega i historia sportowego chronometrażu w lekkoatletyce

Omega i historia sportowego chronometrażu w lekkoatletyce

Przepisy World Athletics (dosł. Światowa Lekkoatletyka, międzynarodowa organizacja zrzeszająca narodowe związki lekkoatletyczne, przyp. tłum.) uznają za minimalny czas reakcji fizjologicznej 100 milisekund - dziesiątą część sekundy. Każda reakcja szybsza niż ten limit jest uznawana za wyprzedzoną, a biegaczowi przypisywany jest falstart.

Czujniki zintegrowane z blokami startowymi mierzą nacisk stopy sportowca na blok startowy z częstotliwością 4000 razy na sekundę. W przypadku falstartu system wykrywania natychmiast przesyła pomiary siły nacisku do komputera sędziowskiego, który tworzy „krzywą siły” pozwalającą sędziemu startowemu przeanalizować reakcję zawodnika. To możliwe dzięki zastosowaniu zaawansowanego oprogramowania i doskonałej technologii komunikacji pomiędzy blokami startowymi i systemem wykrywania falstartów.

Dodatkowo, kamera nazywana „Photo Start” rejestruje sytuację na wszystkich pozycjach startowych 100 i 110 metrowych torów. To pomaga sędziom startowym ocenić każdy start, klatka po klatce, aby wyłapać ewentualny ruch w górnej połowie ciała sportowców, który mógł zostać przeoczony przez system wykrywania falstartów.

Na linii mety

1. Pole widzenia kamery photofinish

Najlepszy kontrast uzyskuje się na białym tle. Ponieważ kamera odbiera linię mety jako linię pionową, biały, niedobijający światła pasek jest nakładany wzdłuż całej linii mety i dalej, aby wypełnić całkowicie pole widzenia kamery. Kończy go słupek o 50 mm szerokości umieszczony za fotokomórkami.

2. Linia mety

Zgodnie z wytycznymi World Athletics ma 50 mm szerokości. OMEGA Scan’O’Vision MYRIA jest ustawiona na pierwsze 8 mm. Pozycje torów można łatwo zidentyfikować dzięki znacznikom z czarnej taśmy pomiędzy nimi. Tory 4. i 5. są specjalnie oznaczone dwoma znacznikami z czarnej taśmy wskazującymi środek obrazu.

3. OMEGA Scan’O’Vision MYRIA na torze

Urządzenie jest umieszczone na torze, na słupku, od 2 do 4 metrów od linii bocznej toru, pod idealnym kątem 20° (+0° -5°). Obraz photofinish z tej kamery jest wykorzystywany przez sędziów do oceny zawodników, którzy mogli być niewidoczni dla głównej kamery. Strefa wokół kamer to strefa ograniczonego dostępu. Nikt nie może do niej wchodzić, włącznie z fotoreporterami i sędziami, aby zapobiec ewentualnym zakłóceniom w działaniu systemu mierzącego czas.

4. Komórki fotoelektryczne (fotokomórki)

Współcześnie OMEGA wykorzystuje najnowszą generację tych niezastąpionych urządzeń. Zamiast dwóch fotokomórek dziś stosuje się cztery zintegrowane w jednym urządzeniu umieszczanym na linii mety zawodów lekkoatletycznych. Dzięki zastosowaniu czterech fotokomórek możliwe jest wykrywanie większej liczby układów ciał przekraczających linię mety. Oznacza to większą precyzję, w momencie, gdy jest ona najbardziej potrzebna.

Omega Scan’O’Vision MYRIA

Prawdopodobnie najbardziej znanym urządzeniem sportowego chronometrażu wykorzystywanym w lekkoatletyce jest kamera photofinish. To sprzęt ustawiany na linii mety w konkurencjach sprinterskich, płotkarskich i innych biegach.

Omega i historia sportowego chronometrażu w lekkoatletyce

Omega i historia sportowego chronometrażu w lekkoatletyce

OMEGA Scan’O’Vision MYRIA to połączenie  detektora  czasu  i  chronografu. Obrazy  photofinish  są  produkowane z wykorzystaniem zaawansowanej kamery rejestrującej 10 000 cyfrowych obrazów na sekundę!

Dzięki poprawionej wrażliwości na światło obrazy mają teraz lepszą jakość niż w poprzednich wersjach kamery, a jej kompaktowy rozmiar ułatwia szybszy montaż i demontaż.

Urządzenie wykonuje zdjęcie każdego z zawodników, gdy ten przekracza linię mety i każdy z nich jest przedstawiony na ostatecznej „fotografii”. Na obrazie photofinish, czas, który oddzielał biegaczy przekraczających linii mety, jest reprezentowany przez odstępy pomiędzy ich sylwetkami. To na podstawie tej fotografii sędziowie oceniają, kto wygrał bieg.

Omega i historia sportowego chronometrażu w lekkoatletyce

Pomiary wysokości i odległości

Mniej widoczne, ale nie mniej ważne dla sportowców są pomiary z różnorodnych urządzeń wykorzystywanych przez chronometrażystów OMEGA w innych konkurencjach na stadionie. Jednym z najbardziej imponujących występów w historii współczesnych Igrzysk Olimpijskich był rekordowy skok w dal Boba Beamona oddany w Meksyku w 1968 roku.

Beamon poleciał dalej niż ktokolwiek mógłby przypuszczać i sędziowie byli zmuszeni sięgnąć po zapasowy system pomiaru – stalowe miarki, by oznaczyć odległość jego skoku. Rekord Boba Beamona pozostał niepobity przez 23 lata, aż do czasów Mike’a Powella, który złamał go w 1991 roku, gdy stalowe miarki należały już do przeszłości.

Współcześnie w konkurencjach na stadionie, w których odległość musi być zmierzona tak dokładnie, jak to tylko możliwe, OMEGA korzysta z technologii video i laserowych.

System Video Distance Measurement (VDM) już wiele lat temu został skutecznie wdrożony w konkurencjach skoku w dal i trójskoku. Kolejną dyscypliną, w której OMEGA wykorzystuje technologię video jest pchnięcie kulą. We wszystkich innych konkurencjach, takich jak rzuty dyskiem, młotem lub oszczepem, OMEGA polega na technologii laserowej, aby niezawodnie i precyzyjnie mierzyć wyniki zawodów. Dla sportowców precyzyjny pomiar czasu i innych parametrów stanowi fundament decyzji o złotym, srebrnym i brązowym medalu. To one sprawiają, że konkurencje lekkoatletyczne są tak pełne dramaturgii, emocji i zaangażowania.

Omega i historia sportowego chronometrażu w lekkoatletyce

Technologia komórki fotoelektrycznej

OMEGA po raz pierwszy wykorzystała fotokomórki w 1948 roku. W tym samym roku po raz pierwszy zastosowano aparat photofinish produkcji Race Finish Recording Company. Od tego czasu komórki fotoelektryczne były ważnym elementem systemu „zatrzymywania zegara”.

Dziś preferowanym punktem odniesienia w ocenie czasu jest obraz photofinish, dlatego kamera jest zawsze ustawiana, jako pierwsza. Zgodnie z tą hierarchią pomiar czasu dostarczany przez fotokomórki jest korygowany zgodnie z czasem odmierzonym przez kamery photofinish.

W sprincie i innych konkurencjach biegowych za zwycięzcę uznaje się zawodnika, którego tors, jako pierwszy przekroczy linię mety. Komórki fotoelektryczne precyzyjnie reagują, gdy jakakolwiek część ciała sportowca przekracza linię, ale to oraz photofinish jest decydującym dowodem dla oficjalnego wyniku.

Pomiar siły wiatru

Zgodnie z przepisami zawodów World Athletics konkurencje sprinterskie i skoki, podczas których siła wiatru przekracza +2,0 m/s nie są brane pod uwagę w kontekście rekordów lekkoatletycznych. Aby ocenić ten czynnik, OMEGA dostarcza trójstronny zegar, który podwieszony pod czujnik wiatru wskazuje siłę wiatru. Zegar można połączyć z kamerą photofinish i tym sposobem siła wiatru jest automatycznie mierzona i prezentowana wraz z oficjalnymi wynikami bez ingerencji operatora.

Omega i historia sportowego chronometrażu w lekkoatletyce

Nowy system śledzenia w czasie rzeczywistym marki Omega

W ostatnich latach OMEGA wprowadziła sportowy chronometraż w zupełnie nową erę.

Zaoferowała nowy poziom transparentności w rywalizacji najlepszych na świecie sprinterów, płotkarzy, średnio i długodystansowców, dzięki przekazywanym na żywo pomiarom prędkości i międzyczasów. Stało się to możliwe dzięki chipom integrowanym z numerami startowymi, które noszą sportowcy. Zaawansowany technicznie chip o wadze zaledwie 16 gramów i wymiarach karty kredytowej jest zaszywany wewnątrz numerów startowych noszonych przez zawodników na klatce piersiowej. Urządzenie, w czasie rzeczywistym, w trakcie wyścigu, współpracując z odbiornikami zainstalowanymi wokół toru, przekazuje międzyczasy i bieżącą prędkość zawodników do systemów połączonych z ekranami informacyjnymi na stadionie i stanowiskami komentatorów.

Oznacza to, na przykład, że fani mogą zobaczyć dokładnie, w jaki sposób zwycięzca biegu osiągnął swój rezultat. Statystyki, takie jak międzyczasy dla 10 m odcinków w sprincie lub czasy okrążeń na dłuższych dystansach nie są niczym nowym, ale dotąd eksperci musieli odczekać dłuższą chwilę po wyścigu, by specjaliści od chronometrażu przeanalizowali zapis video i dostarczyli dokładne dane w tym zakresie. Gdy Usain Bolt ustanawiał swoje nieprawdopodobne rekordy 9,58s na 100 m i 19,19s na 200m podczas Mistrzostw Świata w Berlinie, w 2009 roku, jedyne dane pośrednie, jakie były dostępne w czasie rzeczywistym dotyczyły jego czasów reakcji na starcie i na końcu wyścigu.

Dzięki nowemu systemowi widzowie mogą zapoznać się z ważnymi statystykami już w trakcie lub tuż po zakończeniu wyścigu i nie tylko dla jego zwycięzcy, ale dla każdego zawodnika wyposażonego w numer startowy z chipem, czyli każdego uczestnika biegu.

OMEGA nazwała swój nowy system RTTS (Real-Time Tracking System).

Omega i historia sportowego chronometrażu w lekkoatletyce

Omega i historia sportowego chronometrażu w lekkoatletyce

Omega i historia sportowego chronometrażu w lekkoatletyce

Dzięki niemu konkurencje biegowe staną się bardzo czytelne w odbiorze.

Korzystając z pozyskiwanych danych mamy możliwość klasyfikowania ośmiu finalistów biegu na 100 metrów po pokonaniu 20m, 50m, 70m lub 90m oraz, oczywiście, na mecie. Zainteresowani mogą na tej podstawie ocenić, kto najlepiej zareagował na starcie, kto najszybciej się rozpędził, kto osiągnął największą prędkość, czy też kto utrzymał swoją największą prędkość przez najdłuższy czas.

Te dane są ciekawe nie tylko dla widzów i komentatorów. Sztab szkoleniowy i sami sportowcy mogą wykorzystać je do dalszego doskonalenia swoich możliwości.

Przykład?

Przyjrzyjmy się biegowi (19,78 s) na 200 m Usaina Bolta, który dał mu olimpijskie złoto w Rio, w 2016 roku. Analiza tego biegu rozbitego na 20 metrowe sekcje, która została zaprezentowana długo po zakończeniu wyścigu, pokazała, że jamajski biegacz osiągnął swoją maksymalną prędkość już pomiędzy 40 m a 60 m.

Omega i historia sportowego chronometrażu w lekkoatletyce

Długonogi Bolt, co jest prawdopodobną przyczyną jego nieco gorszej dyspozycji na łuku, potrzebował zaledwie 1,37 s, by pokonać te 20 m. W ten sposób nie tylko skompensował swoją słabość tuż po wyjściu z bloków startowych, ale także od początku nałożył tak dużą presję na swoich rywali, że ich mięśnie nie sprostały wysiłkowi. Zgodnie z oczekiwaniami jego kolejne najszybsze 20 m zmierzono tuż po wyjściu z łuku, na odcinku pomiędzy 100 m a 120 m, który pokonał w czasie 1.46 s. Jego rywale na tym etapie już dawno pozostali na pokonanym polu.

Jeśli porównamy ten występ ze zwycięskim biegiem mistrza Stanów Zjednoczonych Noaha Lylesa na 200 m podczas Athletissima Lausanne w 2019 roku (19,50), to ujrzymy kompletnie inną
 
taktykę. Na stadionie Pontaise Lyles osiągnął maksymalną prędkość niewiele ponad 40 km/h pomiędzy 60 m a 80 m, ale w porównaniu do swoich rywali zwalniał przed metą w najmniejszym stopniu, zwalniał nawet w mniejszym stopniu niż Bolt podczas triumfu w Rio.

To właśnie takie szczegółowe dane OMEGA może teraz dostarczać z wykorzystaniem technologii RTTS w trakcie wyścigu lub tuż po tym, jak jego uczestnicy przekroczą linię mety. Analizy mogą być przedstawiane w formie graficznej i wyświetlane na dużych ekranach na stadionie lub udostępniane widzom w przekazie telewizyjnym.

Technologia RTTS to ciekawa nowinka również dla konkurencji biegu na 400 m przez płotki. Ta dyscyplina przeżywa obecnie prawdziwą eksplozję postępów w wynikach dzięki młodym i pełnym energii zawodnikom, takim jak Abderrahman Samba (Katar), Karsten Warholm (Norwegia), Rai Benjamin (Stany Zjednoczone) czy Kyron McMaster (Brytyjskie Wyspy Dziewicze). Uzyskane grafiki pokazują wykres prędkości w czasie wyścigu i szczegółowo obrazują ile prędkości sportowiec traci przeskakując kolejne 91 cm płotki oraz ile udaje mu się odzyskać na 35 m odcinkach pomiędzy nimi.

Śledzenie w czasie rzeczywistym otwiera rewolucyjne możliwości dla sportów na stadionie. Występy każdego ze sportowców staną się teraz o wiele łatwiejsze do analizy dla każdego z zainteresowanych.

Jak to działa?

Chip zintegrowany z numerem startowym sportowca umieszczanym na piersi waży 16 gramów, ma 66 milimetrów długości, 48 milimetrów szerokości i 5 milimetrów grubości. Chip oferuje możliwość ponownego naładowania. Na stadionie zainstalowane jest 16 odbiorników z zewnętrznymi antenami poza torem i 4 kolejne wewnątrz toru. Urządzenia odbierają i przekazują dane z chipów. Dane z chipu każdego ze sportowców są rejestrowane przez cały czas trwania wyścigu. Jednocześnie system może obsługiwać do 40 chipów.

W pokazanym przykładzie prezentowana jest klasyfikacja zawodników w czasie rzeczywistym. Ich nazwiska mogą przesuwać się w górę i w dół, wraz ze zmianą pozycji na torze. Strzałki na dole pokazują pokonany dotąd dystans w odniesieniu do pozostałego dystansu do mety. OMEGA może rejestrować także inne informacje, takie jak stratę odległości zawodnika do lidera wyścigu lub różnicę czasową pomiędzy nimi. W tym przykładzie widzimy prędkość sportowców w metrach na sekundę. Reżyserowie transmisji telewizyjnej dostają wiele możliwości i sami decydują, które dane będą wyświetlane na ekranie.

KOMUNIKACJA WYNIKÓW PODCZAS ZAWODÓW LEKKOATLETYCZNYCH

Specjaliści od chronometrażu OMEGA realizują nie tylko pomiary występów sportowców. W zakres ich usług wchodzi także prezentacja wyników uczestnikom rywalizacji i widzom na stadionie, zarządzanie danymi, dostarczanie oficjalnych wyników (OVR), a także przekazywanie ich do dystrybucji w druku, przekazie telewizyjnym i globalnej sieci medialnej dla publiczności na całym świecie.
 
Wyniki w miejscu zawodów (On Venue Results, OVR)

Termin On Venue Results (OVR) odnosi się do oficjalnych wyników konkurencji w miejscu jej rozgrywania i pośrednio do wszystkich urządzeń i systemów chronometrażu OMEGA zainstalowanych w miejscu zawodów.

Omega i historia sportowego chronometrażu w lekkoatletyce

OVR może więc odnosić się do sprzętu, oprogramowania i systemów, które pozwalają Oficjalnemu Chronometrażyście odmierzać czas i inne parametry konkurencji w trakcie zawodów. Dane te są przetwarzane i prezentowane w formie oficjalnych wyników i dystrybuowane do zróżnicowanych grup odbiorców: od sportowców i wspierających ich sztabów, po sędziów, media i widzów na stadionie, a także inne osoby śledzące rywalizację w druku, w telewizji lub sieci internetowej. System OVR wymyślono i stworzono, jako kompletne rozwiązanie do chronometrażu sportowego zawodów rozgrywanych w jednym miejscu. OVR zawiera wszystkie niezbędne elementy, by dostarczyć oficjalne wyniki danego wydarzenia sportowego.

System RTTS Best Time

Dzięki innowacyjnemu systemowi OMEGA RTTS, Oficjalny Chronometrażysta może prezentować bieżącą klasyfikację i największe prędkości zawodników widzom zgromadzonym na stadionie.

Omega i historia sportowego chronometrażu w lekkoatletyce

Omega i historia sportowego chronometrażu w lekkoatletyce

Te dane są pokazywane na tablicach informacyjnych marki i dają fanom lepszy ogląd sytuacji na stadionie podczas wyścigu. Wiedza o aktualnej pozycji zawodnika i jego wydajności na danym etapie biegu sprawiają, że udział w imprezie lekkoatletycznej staje się jeszcze bardziej ekscytujący.

Zarządzanie danymi

Oprócz  operacji  związanych  ze  wszystkimi  systemami  sportowego  chronometrażu i pomiarowymi, OMEGA, w czasie rzeczywistym, dystrybuuje dane dotyczące toczących się konkurencji oraz ich końcowych wyników do zróżnicowanych grup odbiorców.

Korzystając z różnych systemów przekazywania i prezentacji danych eksperci od zarządzania danymi OMEGA dostarczają strony internetowe, informacje wyświetlane na ekranach i tablicach wyników, grafiki TV, wydruki, alerty dla mediów oraz dane wejściowe do systemów INFO, CIS (Commentator Information System) oraz RTDS (Real Time Display System).

Wirtualne usługi w przekazie TV

OMEGA podczas wybranych imprez zapewnia zaawansowane, wirtualne usługi telewizyjne. Wirtualne grafiki zaadaptowane specjalnie do potrzeb dyscyplin lekkoatletycznych pozwalają na prezentację na ekranie telewizora szerokiego spektrum informacji. Na przykład nazwiska oraz końcowe pozycje uczestników biegu mogą być nałożone na indywidualne tory (w tym także z dodatkowymi informacjami, jak flaga kraju pochodzenia lub czas). Sprawiają one, że przekaz jest jeszcze bardziej atrakcyjny i łatwiejszy w odbiorze.

Omega i historia sportowego chronometrażu w lekkoatletyce

Omega i historia sportowego chronometrażu w lekkoatletyce

Trójwymiarowe animacje umożliwiające wirtualną prezentację trasy są wykorzystywane w maratonie i innych dyscyplinach.

Informowanie świata

Sportowcy, wspierające ich sztaby, sędziowie, widzowie na trybunach, dziennikarze i kibice śledzący zawody zdalnie, oni wszyscy korzystają z danych przygotowanych i dostarczonych przez OMEGA. Tablice informacyjne na miejscu prezentują wyniki w czasie rzeczywistym dla zawodników i publiczności.

Dane są przekazywane także przez szereg różnych kanałów do publiczności poza miejscem zawodów. Trafiają do telewizji, radia, sieci internetowej i drukowanych mediów.

Omega i historia sportowego chronometrażu w lekkoatletyce

Omega i historia sportowego chronometrażu w lekkoatletyce

Omega i historia sportowego chronometrażu w lekkoatletyce

Dedykowane systemy przekazują dane również do systemu CIS wykorzystywanego przez producentów relacji, jako źródło wiedzy dla komentatorów. W postaci drukowanej wyniki trafiają
 
do sędziów, a przez sieci komputerowe do międzynarodowych federacji sportowych, dziennikarzy mediów drukowanych i elektronicznych w centrach medialnych oraz do intranetu i do internetu.

SYSTEM INFORMACJI DLA MEDIÓW (MIS)

Media Information System (MIS) to baza danych wykorzystywana przez dziennikarzy i media przed, w trakcie i po zawodach. W MIS znajdują się oficjalne wyniki i informacje statystyczne dostarczane przez OMEGA oraz dodatkowe informacje z różnych źródeł. Dziennikarze telewizyjni korzystają z MIS, by na bieżąco interpretować, komentować i wzbogacać wydarzenia podczas zawodów. Dzięki temu widzowie śledzący rywalizację przed telewizorem mają często więcej informacji niż ludzie zgromadzeni na trybunach stadionu. Dziennikarze mogą wykorzystać MIS także do pozyskania międzyczasów, notek biograficznych sportowców, ich najlepszych wyników w karierze, list startowych, wyników kwalifikacji i rund medalowych, zestawień indywidualnych i zespołowych, a także klasyfikacji medalowej.

Omega i historia sportowego chronometrażu w lekkoatletyce

OMEGA od zawsze jest zaangażowana w chronometraż zawodów lekkoatletycznych i nieustannie rozwija swoje technologie, aby dostarczać jeszcze bardziej precyzyjne wyniki. OMEGA odpowiada za chronometraż wielu z najważniejszych zawodów w świecie lekkoatletycznym, w tym mityngów Diamentowej Ligi oraz, oczywiście, Igrzysk Olimpijskich.

Podczas tych i innych międzynarodowych zawodów lekkoatletycznych, nikt nie wie z pewnością, jakiego kraju reprezentanci zajmą poszczególne miejsca na podium. Jednak ich mistrzowskie występy, często rekordowe w historii dyscypliny, zawsze zostaną precyzyjnie odmierzone przez OMEGA.

Lekkoatletyczna rodzina OMEGA

NOAH LYLES


Jeden z najbardziej błyskotliwych młodych sprinterów na bieżni, Noah Lyles, już dziś może pochwalić się podwójnym złotem Mistrzostw Świata i bardzo obiecującymi widokami na przyszłość w sportowej karierze. Wielokrotnie wygrywał biegi na 100 m i 200 m w prestiżowej Diamentowej Lidze, a podczas swoich pierwszych Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 zdobył brązowy medal w biegu na 200 m.

Omega i historia sportowego chronometrażu w lekkoatletyce

DALILAH MUHAMMAD

Miejcie ją na uwadze! Pochodząca z Nowego Jorku Dalilah Muhammad to legenda konkurencji biegu na 400 m przez płotki z wieloma tytułami Diamentowej Ligi i Mistrzostw Świata w swoim dorobku. Dalilah, była rekordzistka świata, zdobyła także trzy medale olimpijskie: złoto w Rio 2016 oraz złoto i srebro w Tokio 2020.

Omega i historia sportowego chronometrażu w lekkoatletyce

ARMAND „MONDO” DUPLANTIS

Skaczący o tyczce od trzeciego roku życia Armand Duplantis już teraz na zawsze zapisał się w historii tej dyscypliny. Dzięki skokowi na wysokość 6,20 m w 2022 roku jest obecnym rekordzistą świata. Oprócz sukcesów na Mistrzostwach Świata i Europy oraz w Diamentowej Lidze, Mondo zdobył także złoty medal Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020.

Omega i historia sportowego chronometrażu w lekkoatletyce

ALLYSON FELIX

Amerykańska sprinterka i ikona sportu, Allyson Felix, to najbardziej utytułowana lekkoatletka w dziejach reprezentacji olimpijskiej Stanów Zjednoczonych. Zapisała swoje nazwisko w wielu konkurencjach, osiągając doskonałe wyniki przede wszystkim w biegach na 200 m i 400 m. Oprócz wielu medali Mistrzostw Świata, z których pierwsze zdobyła już 2005 roku, w jej kolekcji jest także 11 medali olimpijskich, w tym 7 z najcenniejszego kruszcu.

Omega i historia sportowego chronometrażu w lekkoatletyce

GIANMARCO TAMBERI

Występujący w konkurencji skoku w wzwyż Gianmarco Tamberi wygrał wiele prestiżowych zawodów w swojej karierze. Jest podwójnym Mistrzem Europy, a także Mistrzem Świata w hali oraz zwycięzcą Diamentowej Ligi. Największym sukcesem na koncie Włocha jest jednak występ na Igrzyskach w Tokio 2020, gdzie sięgnął po olimpijskie złoto.

Omega i historia sportowego chronometrażu w lekkoatletyce

YULIMAR ROJAS

Utalentowana wenezuelska sportsmenka jest obecną rekordzistką świata w trójskoku kobiet, a także ostatnią mistrzynią olimpijską w tej dyscyplinie. Wielokrotnie zwyciężała w Mistrzostwach Świata, zdobyła srebrny medal Igrzysk Olimpijskich w Rio 2016 oraz sięgnęła po złoto w Tokio 2020. Jej rekord świata wynosi 15,74 m i został ustanowiony podczas Halowych Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce 2022.

Omega i historia sportowego chronometrażu w lekkoatletyce

CHRISTIAN TAYLOR

Christian Taylor został w 2011 roku najmłodszym Mistrzem Świata w trójskoku w historii. Podczas imprezy tej samej rangi w 2015 roku, Amerykanin uzyskał drugi najlepszy wynik wszechczasów, skacząc na odległość 18,21 m. Jego kariera jest pełna sukcesów, z których najważniejsze to złoto Igrzysk w Londynie 2012 oraz kolejne zwycięstwa na Mistrzostwach Świata w 2016, 2017 i 2019 roku.

Omega i historia sportowego chronometrażu w lekkoatletyce

Na koniec - lekkoatletyczne zegarki OMEGA

SPEEDMASTER CHRONOSCOPE


„Chronos” oznacza czas, a „Scope” widzieć. Ten zegarek z kopertą o średnicy 43 mm pozwala zajrzeć do precyzyjnego świata marki Omega. Na tarczę inspirowaną chronografami OMEGA na rękę z lat 40. XX wieku nadrukowano trzy skale chronometryczne: tachometr do określania średniej prędkości, telemetr do obliczania odległości, na przykład użytkownika zegarka od burzy, oraz pulsometr do obliczeń rytmu bicia serca. Ten sportowy model o wyglądzie vintage ma kopertę ze stali szlachetnej, srebrzystą tarczę i barwione na czarno subtarcze. Wyposażono go w czarny pasek skórzany z czerwonym wnętrzem. W zegarku pracuje mechanizm Co-Axial Master Chronometer, niezawodny, gdy liczy się najwyższa precyzja.

Omega i historia sportowego chronometrażu w lekkoatletyce

SEAMASTER AQUA TERRA „ULTRA LIGHT”

Stworzona z myślą o komfortowej sportowej aktywności, ergonomiczna kolekcja powstała ze stopu nazwanego Tytanem Gamma - wytrzymałego, lecz bardzo lekkiego materiału wykorzystywanego dotąd w przemyśle kosmicznym. Te zegarki, gdy są wyposażone w paski z tkaniny, ważą zaledwie 55 gramów. Użycie Tytanu Gamma powoduje, że sportowiec niemal nie czuje ciężaru zegarka na ręku, a teleskopowa konstrukcja jego koronki sprawia, że można ją całkowicie ukryć w kopercie i uniknąć nieprzewidzianych zakłóceń podczas aktywności. Tarcza powstała z piaskowanego tytanu, a w linii oferowane są trzy wersje kolorystyczne: z czerwonymi, z zielonymi i z błękitnymi detalami. We wnętrzu czasomierzy pracuje pierwszy w historii marki OMEGA tytanowy mechanizm. „Ultra Light” to ekstremalnie sportowy zegarek OMEGA, który często spotkamy podczas zawodów, gdzie lekkoatleci dają z siebie wszystko, by osiągnąć jak najlepszy wynik.

Omega i historia sportowego chronometrażu w lekkoatletyce

SEAMASTER AQUA TERRA

Inspirowany miłością OMEGA do morza i ziemi zegarek Aqua Terra emanuje nieskrępowaną elegancją i sportowym duchem. Model w kopercie ze stali szlachetnej o średnicy 41 mm ma wyjątkową, zieloną tarczę z tekowym wzorem.

Omega i historia sportowego chronometrażu w lekkoatletyce

To idealny zegarek, by założyć go po skończonym treningu na bieżni. Prosty, klasyczny, elegancki i wyposażony w mechanizm Co-Axial Master Chronometer, gwarantujący najwyższy standard precyzji i odporności na oddziaływanie magnetyczne.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Omega znajdują się w portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Omega.

Redakcja Zegarki i Pasja
*materiał prasowy marki Omega


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Atlantic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

O dzwonach i zegarach w książce, kt...
O dzwonach i zegarach w książce, kt...
20.03.2022
Victorinox. Od scyzoryków oficerski...
Victorinox. Od scyzoryków oficerski...
07.11.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco