• Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Davosa

Magazyn Europa Star prezentuje: „Powtórka z historii zegarków”. Zegarki naszego wieku!


To już nasz ostatni odcinek historii zegarków prezentowany przez branżowy magazyn Europa Star. Prezentowana poniżej opinia obejmuje krótki okres XXI wieku, który podobnie jak lata siedemdziesiąte poprzedniego wieku jest wielkim wyzwaniem dla zegarmistrzostwa.

Pojawienie się i zdobywanie coraz większego rynku przez tak zwane inteligentne zegarki, masowa produkcja nie tylko elektronicznych, ale także mechanicznych mechanizmów zegarków, coraz większe znaczenie korporacji – czy te zmiany nie zabiją tradycyjnego zegarmistrzostwa?

Wydaje się, że sugestię do odpowiedzi możemy znaleźć choćby w naszym kraju, gdzie niezwykły zegarmistrz - Karol Roman wykonał zegar z gyrotourbillonem o konstrukcji nowatorskiej w stosunku do wszystkich dotychczas wykonanych przez uznane w zegarmistrzowskim świecie marki.

zegar gabinetory Karola Romana. Zegar z gyrotourbillonem

Do tego unikalny pomysł Karola Romana niesie tak znaczącą poprawę parametrów pracy dla wszystkich rozwiązań z tourbillonem, że w najbliższej przyszłości pewnie będzie on powszechnie stosowany.

Pozostawiając dzień dzisiejszy na kolejne rozważania magazynu Europa Star, prześledźmy podsumowanie dotyczące naszego wieku, które ze względu na termin ukazania się materiału kończy się w rokiem ubiegłym – 2019.

Magazyn Europa Star prezentuje: "Zegarki naszego wieku!"


Europa Star prezentuje.. Zegarki naszego wieku

ZEGARMISTRZOSTWO W PRZYSZŁOŚCI. WIDOKI Z 2000 ROKU

Zmiana tysiąclecia sprzyja podsycaniu lęków – potwierdzeniem takiej sytuacji była obawa wystąpienia słynnej pluskwy milenijnej (błędu Y2K), jak również wzniosłych marzeń związanych z początkiem nowego milenium.

W 2000 r. Europa Star wydała specjalną edycję Millennium, w której przedstawiliśmy między innymi nasze prognozy dotyczące przyszłości zegarmistrzostwa, z zegarkami umożliwiających dostęp do Internetu (www.europastar.com zostało uruchomione w 1997 r.), zegarków drukowanych masowo aż do zegarków z hologramem prezentowanych w formie szalonych projektów.

Wtedy wszystko wydawało się możliwe.

Europa Star prezentuje.. Zegarki naszego wieku


ROZROST GŁÓWNYCH ZEGARKOWYCH GRUP

Lata dziewięćdziesiąte były okresem globalnej ekspansji, a duże grupy z sektora luksusowych produktów zaczęły masowo wkraczać w zegarmistrzostwo. Działające na skalę przemysłową firmy: Swatch Group i Richemont stawały się coraz silniejszy, a jednocześnie LVMH wkraczało na arenę zegarmistrzowską, mnożąc swoje przejęcia w sektorze zegarków luksusowych. Wyścig miał na celu osiągnięcie masy krytycznej, integrację produkcji i pionizację.

Zakup w 2000 roku grupy LMH (skupiającej marki: Jaeger-LeCoultre, IWC i Lange & Sohne) przez Richemont’a za sumę, uznaną wówczas za szaleństwo (3,08 miliarda CHF) był symbolem tego ekspansywnego szaleństwa. Franco Cologni władczo odpowiadał pytającym: „Zapłaciliśmy tę cenę, ponieważ wierzymy, że luksus jest wieczny”.

Magazyn Europa Star prezentuje: Zegarki naszego wieku!

SOCJOLOGIA ZEGARMISTRZOSTWA

Na dorocznych zegarkowych spotkaniach SIHH w Genewie i Baselworld w Bazylei, nie tylko w roku 2001 zegarki przedstawiane są według ich tradycyjnych kategorii, od najbardziej złożonych do najprostszych i od najbardziej klasycznych do najbardziej innowacyjnych.

W tym właśnie 2001 roku, Europa Star postanowiła zaprezentować je zgodnie z przedstawionym przez siebie stylem życia - klasyfikacja oparta na badaniu przeprowadzonym przez Nowoczesne Centrum Komunikacji z Paryża (Advanced Communications Center) i Europejskie Centrum Obserwacji Trendów (rozwoju) (European Observatory on Trends), które zidentyfikowały siedem „głównych mentalności” i „12 silnych trendów”.

Rezultat nie miał być ściśle naukowy, ale świadczył o następujących aspiracjach konsumentów: silnym zapotrzebowaniu na „bliskość”, „towarzyskość” i „personalizację”, a także silny nacisk na „usługę”. Takie wnioski zaobserwowano we wszystkich badanych kategoriach społecznych. Ale to, co było naprawdę uderzające w tych latach, to jednoczesne istnienie najróżniejszych trendów.

Ten czas można zamknąć hasłem: „Wielka dowolność dla wszystkich”.

Magazyn Europa Star prezentuje: Zegarki naszego wieku!

DETAL – WIELKIE WYZWANIE

Tradycyjne sieci dystrybucji, podział terytorium wśród lokalnych sprzedawców zegarków, często firmy rodzinne, założone w każdym konkretnym mieście, zanikały. Były ku temu dwa istotne powody: silne pojawienie się koncepcji marki i, w miarę reindustrializacji, ruch dużych grup w celu uzyskania bezpośredniej kontroli nad ich kanałami dystrybucji.

Tworzenie firm typu spin-off (odpowiedzialnych za końcową sprzedaż)  w międzynarodowych sieciach dystrybucyjnych z jednej strony i pojawienie się butików należących do marki z drugiej strony, wywołało śmierć tradycyjnego detalisty multibrandowego.

Zjawisko to, które zaczęło się na początku XXI wieku, szybko stało się globalne. Nasi respondenci z Włoch, Niemiec, USA i Japonii regularnie pisali o tym w kolumnach Europa Star.

Magazyn Europa Star prezentuje: Zegarki naszego wieku!

NIEZALEŻNI WYTRZYMUJĄ RYWALIZACJĘ

Historia nigdy nie idzie tylko w jedną stronę. W tym samym czasie, gdy duże grupy stawały się coraz bardziej dominujące, niezależni zegarmistrzowie nie tylko nie wkładali głowy w piasek, ale także twierdzili, że to oni są siłą twórczą w mechanicznym zegarmistrzostwie.

Jak głosi Europa Star w nagłówku 2oo1: „Niezależni zegarmistrzowie mają kreatywność, zegarkowe grupy dominują na rynkach”. Wraz z utworzeniem Akademii Niezależnych Twórców (Acadmie des Horlogers Createurs Independants - AHCI) w 1985 roku, niezależni zegarmistrzowie znaleźli dla siebie doskonały inkubator.

Funkcjonujące marki i grupy producenckie stopniowo uświadomiły sobie, że to oni stanowią prawdziwe centrum badań nad nową mechanicznym zegarmistrzostwem. Zaczęli nawiązywać kontakt z tymi odkrywcami zegarmistrzostwa. Operacja Golden Arrow, zapoczątkowana w 2001 roku przez siedmiu niezależnych zegarmistrzów z AHCI, którzy zaprezentowali 14 innowacyjnych zegarków, pokazała możliwości i zapoczątkowała taką współpracę.

Magazyn Europa Star prezentuje: Zegarki naszego wieku!

PATRZYMY NA DZIEŃ DZISIEJSZY

Dekada, którą obecnie przeżywamy, a która dobiega końca, była świadkiem takich samych nieubłaganych cykli historycznych, które powtarzają się w naszych archiwach od 1960 roku. Przemysł zegarkowy jest jak strzałka poruszająca się po okręgu, która swoją drogą nigdy nie wytycza tej samej pętli.

Weźmy przykład: obecny kryzys technologiczny, przy którego wprowadzeniu zegarki cyfrowe osiągnęły dominującą pozycję, silnie przypomina kryzys kwarcowy.

Każdy, kto ogłosił, że zegarek mechaniczny był martwy, jak zrobił to magazyn Europa Star w 1980 roku, nie mógł przewidywać, że już w 1985 roku zegarek mechaniczny będzie wracał do łask.

Podobnie jest w przypadku mediów, dla których dekada rozpoczęta po 2010 roku  była następstwem zmian technologicznych, socjologicznych i finansowych.

Jak w swoim opracowaniu przekazuje redakcja Magazynu Europa Star: „Chociaż zespół naszego periodyku był wczesnym użytkownikiem internetu, związane z nim osoby zawsze wierzyły, że papier pozostanie istotną formą przekazu informacji.”

Takie twierdzenie było uwarunkowane przekonaniem, że taka sytuacja będzie miała miejsce, tylko tak długo, jak długo czytelnik magazynu oczekiwał będzie czegoś więcej, niż tylko czystego przekazu wiedzy. Z drukowaną wersją magazynu musi wiązać się dodatkowa wartość. Może nią być  estetyczną przyjemność, personalizacja przekazu i materialna obecność.

I to jest dokładnie to, jaką pracę redakcja magazynu Europa Star wykonywała w ciągu bieżącej dekady, dając czasopismu nowoczesną strukturę, wzbogacając zawartość merytoryczną i aktualizując jego projekt graficzny.

Magazyn Europa Star prezentuje: Zegarki naszego wieku!

W końcu to archiwiści uczą nas, że papier jest jedyną gwarancją zachowania materiału dla potomności. Nasze archiwa papierowe okazują się bardziej wartościowe niż kiedykolwiek, ale dzięki cyfrowej technologii są również zdecydowanie szerzej dostępne.

Mamy nadzieję, że przedstawiona w pięciu odcinkach analiza historyczna przedstawiona na bazie dokumentów – publikacji magazynu Europa Star, pomogła jeszcze lepiej zrozumieć zmiany, do których dochodziło w branży w ostatnich dziesięcioleciach.
Redakcji Europa Star za tę pracę należą się wielkie podziękowania.

Publikacje przedstawiające zegarmistrzostwo w kolejnych minionych dziesięcioleciach są przedstawione w poniższych opracowaniach:
1. Europa Star prezentuje: „Zegarkowe lata sześćdziesiąte”
2. Europa Star prezentuje: „Zegarkowe lata siedemdziesiąte”!
3. Europa Star prezentuje: „Zegarkowe lata osiemdziesiąte”!
4. Europa Star prezentuje: „Zegarkowe lata dziewięćdziesiąte”!
5. Europa Star prezentuje: „Zegarki naszego wieku!”


Redakcja Zegarki i Pasja


Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Magazyn Europa Star prezentuje… „Po...
Magazyn Europa Star prezentuje… „Po...
01.02.2020
Rezerwa chodu w zegarach i zegarkac...
Rezerwa chodu w zegarach i zegarkac...
25.02.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco