• Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Roamer

Panerai Submersible QuarantaQuattro eSteel - DNA marki połączone z ekopodejściem


Ludzie zaczęli wreszcie zauważać, że zasoby jakimi dysponujemy na planecie Ziemia nie są nieskończone, a ilość wszelkiego rodzaju odpadów jakie wytwarzamy jest zastraszająca i szybko rośnie. Dlatego widoczny jest nie tylko silny trend, ale wręcz konieczność związana z przeciwdziałaniem degradacji środowiska, jak również wykorzystaniem surowców jakie już powstały w procesie produkcji wielu wyrobów, które już mamy. Wprawdzie stal nie jest surowcem, z którym są w tym aspekcie aż tak wielkie kłopoty, ale także ją trzeba brać pod uwagę.

Marka Panerai, producent zegarków, idzie właśnie w tym kierunku.

ekoStal

Powstał materiał, który marka nazwała eSteel.

To oczywiście - po prostu - stal, ale ważną kwestią związaną właśnie z eSteel jest fakt, że do jej powstania w dużej mierze służy stal z odzysku. W ramach realizacji zobowiązania do zrównoważonego rozwoju to właśnie eSteel posłużyła do produkcji kopert nowych modeli Panerai Submersible QuarantaQuattro eSteel zaprezentowanych w 2022 roku.

Panerai Submersible QuarantaQuattro eSteel

Panerai Submersible QuarantaQuattro eSteel

Koperty w tych zegarkach składają się w 72 gramach, z ogólnej wagi 137 gramów, właśnie ze stali pochodzącej z recyklingu. Stanowi to 52% wagi zegarka.

Dla świadomego użytkownika to ważna informacja. Nie mniej ważna jest również ta, iż stal ta ma wszelkie właściwości standardowej stali, powszechnie używanej do produkcji zegarków. Struktura fizyczna, właściwości chemiczne czy odporność na korozję są bez zmian. Tak więc bez obaw - zegarki z niej wykonane są tak samo dobre, a to ważne w przypadku modeli do nurkowania, gdzie właściwości stali w kontakcie z wodą, szczególnie słoną, mają znaczenie.

Kanon i DNA marki

A sam zegarek?

Nowy Panerai Submersible QuarantaQuattro eSteel to oczywiście Panerai pod każdym względem - zgodny z kanonami i DNA tej marki. Zegarek w kopercie o średnicy 44 mm, która ma szczotkowane powierzchnie, charakterystyczny poduszkowaty kształt, a w tym modelu także obrotową lunetę z wkładką wykonaną z ceramiki.

Panerai Submersible QuarantaQuattro eSteel

Panerai Submersible QuarantaQuattro eSteel

Panerai Submersible QuarantaQuattro eSteel

Oczywiście jest też opatentowana, charakterystyczna osłona koronki.

Na jej dźwigni wygrawerowano logo eSteel. Jest ono także widoczne na tarczy, pod osią wskazówek, choć w mojej ocenie tam można było swobodnie pominąć tę informację. Z drugiej strony to jedna z kluczowych cech tego zegarka. Warta podkreślenia. Sama koronka ma część ząbkowaną w postaci łatwej do uchwycenia nakładki w kolorze dopasowanym do tarczy.

Dostępne są trzy wersje cyferblatów różniące się kolorami - to Verde Smeraldo, Grigio Roccia i Blu Profondo. Za tymi określeniami kryją się tarcze o lśniącej, lakierowanej powierzchni w kolorach zielonym, czarnym i niebieskim.

Panerai Submersible QuarantaQuattro eSteel

Panerai Submersible QuarantaQuattro eSteel

Każda z nich jest w górnej części jaśniejsza i przybiera coraz ciemniejszy odcień niżej.

Wspomniana, ceramiczna wkładka lunety jest dopasowana kolorystycznie do każdej z wersji tarczy. Ciekawostką jest to, że po raz pierwszy Panerai zdecydował się na wkładkę polerowaną na wysoki połysk. Punkty skali nurkowej są zatopionymi  w niej metalowymi okręgami, z czego odpowiadające za oznaczenie: 15, 30 i 45 minut mają wygrawerowane cyfry arabskie, a punkt na godzinie 12. jest wypełniony masą luminescencyjną. Pierwsze 15 minut ma także wygrawerowaną w postaci kresek pełną skalę minutową.

Na tarczy widoczne są okrągłe, charakterystyczne dla modelu indeksy godzinowe. Ten na godzinie 6. ma kształt bagietki, a na 12. jest on podwójny. Na godzinie 3. indeks zastępuje okienko wskazań datownika, a na 9. umieszczono lekko zagłębioną tarczę małego sekundnika z niepowtarzalną wskazówką sekundową. Ażurowane, szerokie wskazówki są doskonale widoczne. Każda z nich ma na końcu obfite wypełnienie masą luminescencyjną.

Panerai Submersible QuarantaQuattro eSteel

Indeksy, wskazówka sekundowa, cztery główne oznaczenia na skali sekundnika i wskazówka godzinowa świecą w ciemności na zielono. Wskazówka minutowa i punkt na lunecie emitują niebieskie światło. Tradycyjnie, w górnej części tarczy nadrukowano logo marki i nazwę modelu, a po przeciwnej stronie wspomniany napis eSteel oraz informację o wodoszczelności do 300 m.

Klasyczny diver

Panerai Submersible QuarantaQuattro eSteel to klasyczny nurkowy model Panerai w kultowej kopercie, z designem, jaki znamy i jaki jest nieodłączny niemal od samego początku jej powstania. To ikoniczne elementy, tworzące natychmiast rozpoznawalny styl.

Wymiary zegarka zostały utrzymane w ryzach. Koperta o średnicy 44 mm, przy tej budowie, pozwala na wygodne użytkowanie i dopasowanie nie tylko do potężnych nadgarstków.

Panerai Submersible QuarantaQuattro eSteel

Sercem modelu jest sprawdzony mechanizm używany w wielu zegarkach Panerai. To Panerai kaliber P.900. Ma on niewielką grubość- 4,2 mm, naciąg automatyczny sprężyny napędowej, łożyskowany jest na 23 kamieniach i pracuje z częstotliwością  28 800 zmian wahnięć balansu na godzinę. Rezerwa chodu to 3 dni.

Panerai Submersible QuarantaQuattro eSteel – dostępność i cena

Do każdego zegarka dołączone są dwa paski, oba w tym samym kolorze, co tarcza i wkładka lunety. Pierwszy pasek jest z tkaniny wykonanej z przetworzonego PET, drugi pasek jest wykonany z gumy, która także pochodzi z recyklingu. Do zestawu dołączone jest narzędzie, które pozwala łatwo wymienić pasek i klamrę.

Panerai Submersible QuarantaQuattro eSteel

Panerai Submersible QuarantaQuattro eSteel

Koncentracja marki Panerai na zrównoważonym rozwoju oraz dbaniu o środowisko nie kończy się na zegarkach. Także opakowania przeznaczone dla opisywanych modeli są wykonane z materiałów w 100% pochodzących z recyklingu. Zwykle dołączana była także papierowa instrukcja obsługi w dziewięciu językach. Teraz jej nie będzie. Informacje są online.

Cena zegarka Panerai Submersible QuarantaQuattro eSteel została ustalona na poziomie 10 800 euro, czyli obecnie około 50 000 złotych.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

SEIKO 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Niezwykły, cenowo osiągalny, ale tr...
Niezwykły, cenowo osiągalny, ale tr...
15.04.2022
Rok 2022 przynosi kolorystyczne uro...
Rok 2022 przynosi kolorystyczne uro...
20.04.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco