• Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Inventic

Frederique Constant Highlife Worldtimer Manufacture – manufakturowy czas światowy


W zeszłym roku szwajcarska marka Frederique Constant reaktywowała swoją kolekcję Highlife, która premierę miała w... 1999 roku. O pierwszych zegarkach należących do nowego wydania tej linii pisaliśmy niedawno tu: Frederique Constant Highlife. Od tego czasu kolekcja Highlife powiększyła się o modele damskie, czy też ze szkieletowaną tarczą. Unikalny zegarek Frederique Constant Highlife Monolithic Manufacture Only Watch 2021 był również dostępny podczas tegorocznej edycji aukcji Only Watch.

Najnowszym przedstawicielem tej linii zegarków jest model Highlife Worldtimer Manufacture, któremu przyjrzymy się dziś dokładniej.

Frederique Constant Highlife Worldtimer Manufacture

Manufakturowy czas światowy

Jak sama nazwa wskazuje, mamy w tym przypadku do czynienia z zegarkiem z manufakturowym mechanizmem z komplikacją konstrukcji mechanizmu w postaci wskazania czasu światowego. Za działanie Frederique Constant Highlife Worldtimer Manufacture odpowiada mechanizm „in-house” FC-718 z automatycznym naciągiem sprężyny.

Wskazania przez niego realizowane to: godziny, minuty, sekundy, data i czas światowy.

Korekta tego ostatniego jest możliwa przy użyciu głównej koronki, odpowiada więc ona za wszystkie wskazania i nie zobaczymy tu dodatkowych elementów ruchomych na kopercie.

Ten sam mechanizm możemy znaleźć w modelu Classic Worldtimer Manufacture, nie jest to zatem jego debiut w ofercie marki, a jedynie w kolekcji Highlife.

Frederique Constant Highlife Worldtimer Manufacture

Frederique Constant Highlife Worldtimer Manufacture

Częstotliwość pracy mechanizmu FC-718  wynosi 28 800 wahnięć na godzinę, posiada 26 kamieni łożyskujących, a jego rezerwa chodu wynosi 38 godzin. Dzięki zastosowaniu szafirowego szkła na deklu zegarka, możliwe jest podziwianie zdobień charakterystycznych dla własnych mechanizmów marki Frederique Constant. Są nimi koliste pasy genewskie i perełkowanie, a także szkieletowany wahnik, dzięki któremu można zobaczyć większą powierzchnię mechanizmu jednocześnie.

Nie zabrakło tu również barwionych na niebiesko śrub. Dookoła szkła, na stalowym pierścieniu, znajdziemy podstawowe informacje o tym zegarku, takie jak nazwa marki i modelu, pochodzenie (swiss made), numer referencyjny, numer seryjny, czy deklarowaną klasę wodoszczelności (5 ATM). Przeszklony, beczułkowaty dekiel przykręcony jest do koperty czterema śrubami, znajdującymi się w jego rogach.

Koperta zintegrowana z bransoletą w wydaniu Highlife

Już na pierwszy rzut oka widać, że opisywany zegarek należy do kolekcji Highlife.

Jego wygląd jest tym, co dobrze znamy z poprzednich modeli z tej linii. Mamy tutaj więc do czynienia ze stalowym zegarkiem ze zintegrowaną bransoletą. Koperta ma beczułkowaty kształt, z płytkimi wcięciami na pierwsze ogniwa bransolety. Jej powierzchnia jest szczotkowana na górze, a zaoblone boki i pierścień lunety są polerowane.

Frederique Constant Highlife Worldtimer Manufacture

Frederique Constant Highlife Worldtimer Manufacture

Frederique Constant Highlife Worldtimer Manufacture

Na bransolecie również znajdziemy te dwa kontrastujące ze sobą rodzaje wykończenia.

Wewnętrzne, prostokątne ogniwa są wypolerowane, a wierzch tych w kształcie litery “H” - szczotkowany. Na bokach tych drugich jednak również zastosowano zabieg polerowania. Na motylkowym zapięciu na dwa przyciski znajdziemy logo marki Frederique Constant, które “łączy” obie jego części gdy są zatrzaśnięte. Średnicę koperty wynoszącą 41 mm można uznać za bardzo uniwersalny, współcześnie rozmiar, a jej grubość to 12,9 mm.

Koronka, jak wcześniej wspomniałem, jest jedna i odpowiada za korektę wszystkich wskazań realizowanych przez zegarek. Cała jej powierzchnia jest polerowana. Na wysuniętej powierzchni jej czoła znajdziemy logo tego szwajcarskiego producenta w postaci herbu. Ścianki zaś mają wyraźne wgłębienia o przekroju wycinka koła ułatwiające chwyt.

Lekko wypukłe szkło szafirowe szkło chroni tarczę w kolorze granatowym, na której znajdziemy opisane wcześniej wskazania. Na niej możemy wyróżnić trzy odrębne strefy. Znajdująca się w centrum tarcza z motywem znanym z kolekcji Highlife stanowi tło dla podstawowych wskazań - godzin, minut i sekund. Ta część otoczona jest przez dwa ruchome dyski, odpowiadające za wskazanie czasu światowego. Ostatnia strefa znajduje się na godzinie 6. i jest nią subtarcza ze wskazaniem daty. Jest to sposób przedstawienia daty znany już z zegarków Frederique Constant z manufakturowymi mechanizmami.

Frederique Constant Highlife Worldtimer Manufacture

Frederique Constant Highlife Worldtimer Manufacture

Dzień miesiąca pokazywany jest przez małą, prostą wskazówkę na pierścieniu z liczbowo oznaczonymi nieparzystymi datami, a parzystymi przedstawionymi za pomocą kropek. Wnętrze tej subtarczy zostało ozdobione promienistymi zagłębieniami.

Ze względu na fakt, iż tło wskazania daty nachodzi na centralną część tarczy, nie znajdziemy na niej indeksów na godzinach 5., 6. i 7. Pozostałe mają formę nakładanych prostokątów z trapezowymi zakończeniami. Przez ich środek przebiega pasek masy luminescencyjnej. Indeks na godzinie 12. jest podwójny, co wyróżnia go spośród pozostałych.

Pod nim znajdziemy nadrukowaną nazwę marki.

Na głównej części tarczy zobaczymy też dekorację w postaci wizerunku globu, a właściwie siatki go otaczającej. Wskazówki odpowiedzialne za wskazania na tej części tarczy są trzy: godzinowa, minutowa i sekundowa. Dwie pierwsze są zwężone u nasady, rozszerzając się w miejscu, gdzie zaczyna się pasek z masy luminescencyjnej. Od tego momentu mają prosty kształt, aż do ostrych zakończeń. Sekundowa wskazówka jest prosta, delikatnie zwężająca się, z przeciwwagą przypominającą skróconą wskazówkę godzinową.

Frederique Constant Highlife Worldtimer Manufacture

Ostatni segment tarczy, najbardziej wysunięty na zewnątrz, składa się z dwóch dysków. Wewnętrzny pełni jednocześnie funkcję wskaźnika dnia i nocy. Znajdziemy na nim 24 oznaczenia liczbowe. Pomiędzy wskazaniami od 6. do 18. ich tło jest białe, a od 18 do 6 - granatowe. Cały ten pierścień przesuwa się razem z obrotem wskazówek. Wskazanie przedstawiane przez wskazówkę godzinową głównego czasu determinuje jaką liczbę zobaczymy na tym obrotowym pierścieniu na godzinie 12. Będzie ona odpowiednikiem godziny z głównego czasu, pokazywanym w formacie 24-godzinnym.

Zewnętrzny pierścień zaś posiada wypisane miasta różnych stref czasowych. Jego obrót możliwy jest dzięki poruszaniu koronką. Gdy ta znajduje się w drugiej pozycji, przesuwanie zgodnie z ruchem wskazówek zegara spowoduje zmianę daty, a przeciwnie do ruchu wskazówek zegara - zmianę stref czasowych.

Wystarczy zrównać je ze wskazaniem wewnętrznego pierścienia zgodnie ze stanem faktycznym, dzięki czemu możliwe będzie śledzenie aktualnego czasu we wszystkich wymienionych strefach czasowych. Zastosowanie komplikacji czasu światowego nie wpłynęło negatywnie na czytelność tarczy i nie sprawia wrażenia przeładowania, a odczytywanie wszystkich wskazań jest bardzo łatwe i intuicyjne.

Frederique Constant Highlife Worldtimer Manufacture – cena zestawu

Pomimo, że zegarek Frederique Constant Highlife Worldtimer Manufacture oferowany jest na bransolecie zintegrowanej z kopertą, producent nie zapomniał również o osobach lubiących zmienić charakter swojego czasomierza za pomocą pasków.

Frederique Constant Highlife Worldtimer Manufacture

Frederique Constant Highlife Worldtimer Manufacture

Frederique Constant Highlife Worldtimer Manufacture

Nietypowe mocowanie nie sprawia, że jest to niemożliwe, wręcz przeciwnie - w zestawie z zegarkiem znajdziemy od razu nie jeden, a dwa dodatkowe paski odpowiednio przystosowane do wyjątkowej koperty. Oba w kolorze niebieskim - gumowy i skórzany (z nubuku). Z takim zestawem można stwierdzić, że jest to zegarek praktycznie na każdą okazję.

Cena tego dobrze wyposażonego modelu Frederique Constant Highlife Worldtimer Manufacture wynosi 17 499 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Frederique Constant znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: Frederique Constant.

Piotr Tatar


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Atlantic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

GPHG 2021 – prezentacja nagrodzonyc...
GPHG 2021 – prezentacja nagrodzonyc...
02.12.2021
Tzoumy Geneve - Szwajcarzy też zacz...
Tzoumy Geneve - Szwajcarzy też zacz...
06.12.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco