• Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Traser

De Bethune Kind of Two Tourbillon – zderzenie dwóch światów


Powrót do kategorii

Dzięki mieszance charakterystycznej, wyrafinowanej stylistyki i ponadstandardowych rozwiązań technicznych, jakie marka De Bethune prezentuje nam od niemal dwudziestu lat, wrosła już ona na stałe w świat haute horlogerie. Oprócz całej serii zegarmistrzowskich patentów i co najmniej 28 własnych mechanizmów szwajcarski producent szczyci się niepodrabialnym, choć cechującym się pewną dwoistością wzornictwem. Na ofertę De Bethune składają się bowiem z jednej strony futurystyczne konstrukcje, wyraźnie spokrewnione z wizją wszechświata ze „Star Treka”, a z drugiej mamy do czynienia z całą linią eleganckich zegarków. Te ostatnie są na wskroś nowoczesne, ale jednocześnie nawiązują do wielkich mistrzów epoki Bregueta.

Zderzenie dwóch światów

Być może zderzenia tych światów nie dało się uniknąć.

Jeśli prześledzić sposób, w jaki innowacje spod szyldu De Bethune wpływały na kształt jej portfolio, to naturalny jest wniosek, że te dwa różne światy jednej marki musiały się kiedyś spotkać. Moim zdaniem do takiego połączenia doszło właśnie w prezentowanym tutaj zegarku.

De Bethune Kind of Two Tourbillon – zderzenie dwóch światów

De Bethune Kind of Two Tourbillon – zderzenie dwóch światów

Skupmy się zatem na efekcie fuzji dwóch dotąd różnych jaźni De Bethune, czyli modelu Kind of Two wyposażonym w tourbillon. To czasomierz, który jest w równym stopniu szczególny, co dobrze osadzony w tradycji marki.

Nowością jest konstrukcja koperty pozwalająca jednym prostym ruchem – obrotem jej wewnętrznego korpusu – wyeksponować wybrany dla danej chwili charakter zegarka. Obrót korpusu jest prostym wyborem jednej z dwóch wskazujących identyczny czas tarcz, ale stoi za nim lista wyzwań inżynierskich o nierzucającej się w oczy, lecz imponującej złożoności.

Dwie tarcze oznaczają w tym przypadku dwa zupełnie różne oblicza. Chłodna, ale niepozbawiona elegancji nowoczesność kontra znacznie silniej osadzona w tradycji zegarmistrzowskiej klasyka.

Jak to wygląda w praktyce dobrze ukazuje krótki film:


Strona „A” – nowoczesność

Właśnie tę stylistykę tarczy twórcy zegarka uznali za stronę „A”.

Przedstawia ona zaskakującą i jednocześnie charakterystyczną dla firmy De Bethune mieszankę deltoidalnych i kołowych figur. Tarcza składa się z wielopoziomowo ułożonych elementów z powierzchniami wykończonymi różnymi metodami.

Uwagę zwraca niebieska barwa elementów wykonanych z oksydowanego, ręcznie polerowanego tytanu. Są nimi: znaczniki godzin, wskazówki i klatka tourbillonu. Pierścienie godzin, minut i ten okalający tourbillon są ułożone w sposób tradycyjny, przy czym godzinowy oznaczony został jedenastoma sferycznymi, okrągłymi znacznikami, a pierścień dookoła tourbillonu podzielony jest na 30 działek elementarnych.

De Bethune Kind of Two Tourbillon – zderzenie dwóch światów

De Bethune Kind of Two Tourbillon – zderzenie dwóch światów

Fragment pierścienia godzin jest równocześnie mostkiem tourbillonu, a jego kamień łożyskowy jest dzięki temu znacznikiem godziny 6. Pozostałe elementy dekoracyjne tarczy są różnego rodzaju wariacjami na temat kształtu łacińskiej, dużej litery delta.

Dodatkowym elementem jest ułożony centralnie znak Gwiezdnej Floty ze świata „Star Treka”. Atrakcyjny wygląd tej strony dopełniają asymetrycznie ustawione bębny napędowe z widocznymi elementami zazębienia.

Strona „B” – klasyka

Strona „B” jest zdecydowanie bardziej stonowana.

Przy okrągłym korpusie swoim charakterem przypomina niewielki zegarek kieszonkowy. Z takiej perspektywy koronka umieszczona na godzinie 6. zamiast na 12. – jak jest po stronie nowoczesnej – wydaje się zaskakującym rozwiązaniem.

De Bethune Kind of Two Tourbillon – zderzenie dwóch światów

De Bethune Kind of Two Tourbillon – zderzenie dwóch światów

Centralnie umieszczone, wykonane z oksydowanego tytanu wskazówki, jak wypada na klasykę, mają styl breguetowski. Doskonale pasują one do oznaczonych tym samym kolorem arabskich indeksów godzinowych i minutowych. Tarcza jest całkowicie nowym projektem, ale jej pokrewieństwo z poprzednikami z oferty firmy De Bethune jest wyraźne.

Przeciwwaga wskazówki sekundowej swoim końcem „rysuje” krawędź koła – najniżej położonej i ręcznie giloszowanej centralnej części cyferblatu. Im dalej od środka tarczy, tym wyżej położone są jej elementy i gęstsza staje się jej struktura. Sektor wyżej znajdziemy pas indeksów godzinowych. Tuż za nim tor minut z naniesionymi numerami parzystych znaczników.

Tarczę wieńczy podziałka sekundowa wyskalowana do jednej piątej sekundy. Ta „odśrodkowość” tarczy z jednej strony i futurystyczny wygląd drugiej pozwalają w sposób płynny przejść do finezyjnie wykonanych elementów zewnętrznych – „pływających uszu” koperty. Jej dwa symetryczne moduły połączone są przegubami ułożonymi na osi godzin 3. i 9. Dzięki takiej konstrukcji nie tylko pasek, ale także elementy koperty dostosowują się do kształtu nadgarstka.

De Bethune Kind of Two Tourbillon – zderzenie dwóch światów

De Bethune Kind of Two Tourbillon – zderzenie dwóch światów

De Bethune Kind of Two Tourbillon – zderzenie dwóch światów

De Bethune Kind of Two Tourbillon – zderzenie dwóch światów

La crème de la crème

Zegarek Kind of Two Tourbillon jest swoistą kompilacją chronionych patentami innowacji marki De Bethune, charakterystycznego, nowoczesnego wzornictwa i równie charakterystycznej elegancji. Znajdziemy tutaj niespotykane nigdzie indziej: „pływające uszy”, ultralekki, 30-sekundowy tourbillon, częstotliwość pracy balansu 36 000 wahnięć na godzinę, sprężynę włosową o specjalnej konstrukcji i zespół napędu zapewniający 120 godzin rezerwy chodu.

Jednak la crème de la crème dla tego zegarka wynika z możliwości wyboru stylistyki wskazań.

Oczywiście tarcze po dwóch stronach zegarka nie pojawiły się historii zegarmistrzostwa po raz pierwszy. Za przykłady może posłużyć co najmniej kilka kieszonkowych modeli, choćby firmy Patek Philippe, czy naręczne JLC Reverso. Mimo to warto zobaczyć, w jaki sposób dwustronny system wskazań realizuje firma De Bethune.

Korpus koperty osadzony jest na „pływających”, przegubowo mocowanych, dopasowujących się do nadgarstka uszach. Samo umożliwienie obrotu i ustawienie się w wybranej pozycji uszu wymagało stworzenia mechanizmu składającego się z 28 elementów.

Prawdziwe zegarmistrzowskie wyzwanie znalazło się jednak gdzie indziej.

De Bethune Kind of Two Tourbillon – zderzenie dwóch światów

De Bethune Kind of Two Tourbillon – zderzenie dwóch światów

Wszystkie wskazówki, pomijając małą wskazówkę sekundową, będącą elementem tourbillonu, osadzone są centralnie. Wszystkie też wskazują czas tradycyjną metodą, obracając się, a jakże, „zgodnie z ruchem wskazówek”. W takim rozwiązaniu umieszczone po jednej stronie wskazówki muszą zatem obracać się przeciwbieżnie do wskazówek po drugiej stronie. Ponadto umieszczony na godzinie 6. tourbillon wykonuje dwa pełne obroty w czasie jednego okrążenia wskazówki sekundowej strony klasycznej.

Zaprojektowany na potrzeby tego zegarka mechanizm o naciągu manualnym składa się 256 elementów, ma 30 milimetrów średnicy i daje się zamknąć w kopercie o grubości 9,5 milimetra.

De Bethune Kind of Two Tourbillon – dostępność (już brak)

Czy jest to imponujące?

Przynajmniej 10 osób na świecie uznało, że tak właśnie jest.

DB Kind of Two Tourbillon wyprodukowany został właśnie w takiej liczbie egzemplarzy. Wszystkie zostały sprzedane w ciągu niespełna 24 godzin. Trudno powiedzieć, czy w tej sytuacji większe gratulacje należą się nabywcom zegarków, czy też jego twórcom.

Artykuł ukazał się w drukowanym piśmie – Magazyn Zegarki i Pasja NR 15

Marek Zabielski


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 19

MAGAZYN Zegarki I Pasja NR 19

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Rado 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Maurice Lacroix Pontos Monopusher -...
Maurice Lacroix Pontos Monopusher -...
19.08.2021
Meccaniche Veneziane Redentore Jubi...
Meccaniche Veneziane Redentore Jubi...
23.08.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco