• Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Alpina

BERNHARD LEDERER Chronometr Central Impulse – arcydzieło zegarmistrzostwa


Bernhard Lederer to pochodzący z Niemiec zegarmistrz działający w Szwajcarii, w kantonie Neuchâtel. Firma MHM, którą prowadzi, świadczy usługi w zakresie mikromechaniki oraz zegarmistrzostwa dla innych producentów z branży. Jednak co istotne, Lederer tworzy także zegarki zaawansowane pod względem konstrukcji mechanizmów pod własną marką Bernhard Lederer. Dziś zaprezentujemy jeden z takich wyjątkowych zegarków będących dziełem zespołu kierowanego przez tegoż zegarmistrza.

Sam Bernhard Lederer nieco nieskromnie, choć z drugiej strony znając jego osiągnięcia nie bezpodstawnie, twierdzi, że prezentowany właśnie, jego nowy zegarek to klasa sama w sobie. Stanowi on przełom w dziedzinie konstrukcji zegarmistrzowskich, a jego mechanizm o wyjątkowo wysokim stopniu skomplikowania, jest efektem przeprowadzonych szeregu prac badawczo-rozwojowych.

BERNHARD LEDERER Chronometr Central Impulse – arcydzieło zegarmistrzostwa

BERNHARD LEDERER Chronometr Central Impulse – arcydzieło zegarmistrzostwa

Model Bernhard Lederer Chronometr Central Impulse charakteryzuje się niespotykaną dla mechanicznych zegarków naręcznych precyzją chodu. Jego wychwyt współpracuje z dwoma 10-sekundowymi akumulatorami energii zapewniającymi stały moment napędowy, a z drugiej strony zapewnia bezpośredni impuls napędowy.

Rozwiązanie to, w zakresie bezpośredniego impulsu jest rozwinięciem sposobu działania wychwytu chronometrowego, będącego wynalazkiem Johna Harrisona ponad 250 lat temu.

Sukces w postaci stworzenia w pełni funkcjonalnego i działającego zegarka, jest efektem jego ponad 40-letniego doświadczenia w zakresie renowacji zegarków historycznych, oraz kilku lat poświęconych na badania konstrukcji i zasad pracy wychwytów.

BERNHARD LEDERER Chronometr Central Impulse – arcydzieło zegarmistrzostwa

BERNHARD LEDERER Chronometr Central Impulse – arcydzieło zegarmistrzostwa

Bernhard Lederer, który jest jednym z członków założycieli AHCI (Académie Horlogère des Créateurs Indépendants), nowym zegarkiem wytworzonym w swoim warsztacie w St Blaise koło Neuchâtel nawiązuje, choć w sumie to wręcz rozwija niedawne dokonanie George'a Danielsa, który - jak sam mówił - niósł pochodnię zapaloną pracami Bregueta.

Zegarek, który w tym opracowaniu prezentujemy został przez Akademię GPHG nominowany do nagrody w kategorii ”Chronometr”. W nawiązaniu do tego faktu Bernhard Lederer powiedział: „Chciałbym podziękować Akademii GPHG za nominowanie zegarka Central Impulse Chronometer w kategorii„ Chronometr ”. Jest to fundamentalne osiągnięcie, które mam nadzieję, zostanie uznane przez Jury. Central Impulse Chronometer dedykowany jest w szczególności George'owi Danielsowi, który zachęcał mnie do działań na drodze rozwoju mechanizmów zegarkowych i dla którego mam największy podziw. Czułem jego wskazówki przez te wszystkie lata moich badań i wysiłków ”.
 

Wychwyt w zegarku Chronometer Central Impulse jest wyjątkowym, niezawodnym i stabilnym układem gwarantującym najwyższą precyzję działania mechanizmu zegarka. W obszarze mechanicznych rozwiązań pomiaru czasu przewyższa on rozwiązanie  zaprojektowane przez George'a Danielsa, uważanego przez wielu za najlepszego zegarmistrza na świecie pośród mu współczesnych, a nawet w ciągu ostatnich 250 lat.

BERNHARD LEDERER Chronometr Central Impulse – arcydzieło zegarmistrzostwa

BERNHARD LEDERER Chronometr Central Impulse – arcydzieło zegarmistrzostwa

Zaprezentowany w opisywanym zegarku mechanizm składa się z dwóch identycznych zespołów, z których każdy obejmuje: napęd, przekładnię chodu z akumulatorem energii stabilizującym moment napędowy i koło wychwytowe, a zespala je wychwyt z działającą naprzemiennie z każdym z kół wychwytowych kotwica. Jest ona oczywiście jedyna w swoim rodzaju. Jej kształt powierzchni, trzy rubinowe palety powstrzymujące ruch kół wychwytowych, a nawet sposób, w jaki styka się ze współpracującymi z nią elementami,  sprawiają, że jest to zespół pracujący w wyjątkowy sposób.

Dzieje się tak dlatego, że przy tym sposobie pracy mechanizmu i wykonaniu wszystkich elementów jako bardzo lekkich, punktów styków tak idealnie dopasowanych i delikatnych, wychwyt jest wyjątkowo cichy. Unikalny, słyszany co 5 sekund dźwięk jest emitowany, gdy któryś z dwóch pracujących akumulatorów magazynujących energię poprzez naprężenie sprężyny włosowej, zostaje uruchomiony.

Aby osiągnąć najwyższą precyzję działania swojego mechanizmu oznaczonego jako kaliber  9012, Bernhard Lederer zastosował rozwiązanie z dwoma kołami wychwytowymi na końcach dwóch oddzielnych przekładni zębatych. Każda z nich posiada własną sprężyną napędową i własny 10-sekundowy akumulator energii, w odpowiednim czasie przekazującym stały moment. Wykorzystując ten właśnie stały moment napędowy, dobierając oraz optymalizując geometrię wychwytu w taki sposób, że impulsy napędowe balansu są udzielane bezpośrednio przez koła wychwytowe i dzieje się to w „zerowym” położeniu balansu, oraz wybierając bezwładnościową regulację okresu balansu, Bernhard Lederer osiągnął niezwykły stopień doskonałości zegarmistrzowskiej.

BERNHARD LEDERER Chronometr Central Impulse – arcydzieło zegarmistrzostwa

BERNHARD LEDERER Chronometr Central Impulse – arcydzieło zegarmistrzostwa

Niezależnie od godnych naśladowania rozwiązaniach technicznych, jest to praca głęboko zakorzeniona w szacunku dla najszlachetniejszych tradycji zegarmistrzowskich.

Równocześnie, poza osiągniętą precyzją działania, mechanizm prezentuje cieszący oko sposób pracy, a także ciekawy sposób wykończenia elementów. Tym samym rozwiązanie z mechanizmami o ruchu przerywanym oparte na trójkącie łukowym równobocznym zapewniają stały moment napędowy, oraz bezpośredni impuls napędowy balansu. Są to najważniejsze cechy zegarka Bernhard Lederer Chronometr Central Impulse.

Na poziomie szczegółów bardzo ważnym aspektem jest także dopasowywanie stykających się, współpracujących powierzchni. Bernhard Lederer zastosował drobiazgowo dopracowany kamień przerzutnika z wklęsłym ukształtowaniem powierzchni, co gwarantuje pewniejsze działanie tego elementu, a w efekcie wpływa na poprawny sposób kontaktu zęba koła wychwytującego a paletą impulsową balansu. Należy wziąć pod uwagę, że wychwyt to zespół, który spędza większość czasu pracy w bezruchu. Podczas gdy balans oscyluje w nieprzerwany sposób, kotwica jest na krótki czas aktywowana dwukrotne w czasie okresu i raz na wahnięcie. Dzieje się to w chwili, gdy balans ma największą prędkość obrotową. Koła wychwytowe i kotwica pracują w trybie start – stopowym. Równocześnie ich sposób działania w aspekcie sposobu i momentu przekazania energii ma największy wpływ na izochronizm balansu, a tym samym na precyzję działania zegarka.

Konkretny efekt konstrukcji Bernharda Lederera to mniej wstrząsów między komponentami i płynniejsze przekazywanie energii. Występujące tutaj i tak bardzo niewielkie uderzenia zostały złagodzone do tego stopnia, że jak już wspomniałem, praca mechanizmu Calibre 9012 jest zaskakująco cichą.

BERNHARD LEDERER Chronometr Central Impulse – arcydzieło zegarmistrzostwa

BERNHARD LEDERER Chronometr Central Impulse – arcydzieło zegarmistrzostwa
W tym aspekcie, z punktu widzenia zegarkomaniaka, to może wcale nie jest tak oczekiwane rozwiązanie, ale z drugiej strony, każde głośne cyknięcie które słyszymy, to oznaka straty energii i potencjalnie możliwy negatywny wpływ na precyzję działania mechanizmu.

Sam zegarek w którym zastosowano ten rewolucyjny mechanizm z wyjątkowo rozwiązanymi zespołami przekładni i wychwytu, czyli model Bernhard Lederer Chronometr Central Impulse, ma dość klasyczny wygląd.

Okrągła koperta o średnicy 44 mm z krótkimi, wyprowadzonymi łagodnie uszami ma ponadczasowy wzór. Występuje ona w wersji z białego złota jak i różowego złota.

Wąska luneta okala bardzo elegancko prezentującą się tarczę. W jednej z wersji wykonania tarczy ma ona wycięcia o nietypowym kształcie. Dzięki obfitemu przeszkleniu dekla, od frontu mamy doskonały widok właśnie na niespotykany w innych mechanizmach działający jego element. Na godzinie 8 jest mały sekundnik. Pracuje on na zagłębionej subtarczy, a delikatna wskazówka ma kontrastowy, czerwony kolor.

BERNHARD LEDERER Chronometr Central Impulse – arcydzieło zegarmistrzostwa

BERNHARD LEDERER Chronometr Central Impulse – arcydzieło zegarmistrzostwa

BERNHARD LEDERER Chronometr Central Impulse – arcydzieło zegarmistrzostwa

Czas odczytujemy za pomocą klasycznych wskazówek w stylu leaf, czyli wydłużonych liści z paskami masy luminescencyjnej. Małe indeksy godzinowe są nakładane, a pomiędzy nimi nadrukowano podziałkę minutową i precyzyjną sekundową.

W przypadku pełnej tarczy zespół sekundnika jest jedynym wyróżniającym się jej elementem. Od strony przeszklonego wypukłym szkłem dekla mamy nieograniczony widok na bardzo nietypowy, ciekawie zaprojektowany i pięknie wykończony mechanizm. Jest to prawdziwa uczta dla oka. Mechanizm pracuje z częstotliwością 3 Hz, ma 38 godzin rezerwy chodu. Napęd mechanizmu zapewniają dwa bębny ze sprężynami.

Cena zegarka Bernhard Lederer Chronometr Central Impulse to 128 000 CHF, czyli niemal 540 000 złotych (zapewne + VAT).

Adrian Szewczyk
Konsultacja techniczna: Karol Roman, Władysław Meller

Więcej wyjątkowych zegarków prezentujemy tu: Prestiżowe zegarmistrzostwo


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Bulova 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

A. Lange & Sohne „Homage to F.A. La...
A. Lange & Sohne „Homage to F.A. La...
05.10.2020
LONGINES Flagship Heritage Automati...
LONGINES Flagship Heritage Automati...
12.10.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco