• Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Perrelet

GPHG 2020 – prezentacja nagrodzonych zegarków


Choć minionego, 2020 roku nie będziemy wspominać z dużą nostalgią, to miało w nim miejsce kilka ważnych wydarzeń, także w świecie zegarków. Przełom roku to naturalny okres podsumowań. Dotyczy to również świata najznamienitszych zegarków i zegarmistrzostwa.

W listopadzie ubiegłego roku przyznane zostały nagrody w corocznym Grand Prix d’Horloderie de Geneve 2020. Z powodu globalnej pandemii uroczysta gala miała charakter konferencji cyfrowej, którą poprowadził francuski aktor teatralny i filmowy - Edouard Baer.

GPHG 2020 – prezentacja nagrodzonych zegarków

Jury przyznało łącznie 19 nagród.

Prezentujemy listę zegarków nagrodzonych GPHG 2020

Nagrodę główną, czyli Grand Prix “Aiguille d’Or” przyznano marce Piaget za model Altiplano Ultimate Concept.

Prace nad prototypem trwały łącznie cztery lata i były prowadzone przez specjalnie powołany do tego celu dział badań i rozwoju. W trakcie tego czasu powstało wiele nowych i innowacyjnych rozwiązań.

GPHG 2020 – prezentacja nagrodzonych zegarków

GPHG 2020 – prezentacja nagrodzonych zegarków

Grubość tego zegarka wynosi zaledwie 2 mm, wliczając w to szkło oraz kopertę, będącą integralną częścią mechanizmu, co czyni go obecnie najcieńszym, ręcznie nakręcanym zegarkiem naręcznym na świecie. Jest to doskonały przykład kultywowania tradycji marki Piaget do tworzenia tego typu, smukłych czasomierzy.

Cena tego zegarka wynosi 410.000 CHF, czyli ponad 1,7 miliona złotych.

Wśród zegarków damskich wyróżniono model marki Bovet 1822 - “Miss Audre”.

Ten niezwykle piękny zegarek wyposażono w opatentowaną, składaną kopertę Amadéo®, dzięki czemu może być noszony na ręku, lub jako wisiorek być ozdobą damskiego dekoltu.

GPHG 2020 – prezentacja nagrodzonych zegarków

GPHG 2020 – prezentacja nagrodzonych zegarków

Zielony kolor cyferblatu symbolizuje troskę o ochronę środowiska naturalnego. Zegarek posiada bardzo długą rezerwę chodu sięgającą siedmiu dni. Wynik ten osiągnięto przy zastosowaniu wyłącznie jednej sprężyny napędowej, co jest dowodem przemyślanej konstrukcji oraz wysokiego kunsztu zegarmistrzowskiego rzemieślników Bovet.

Cena zakupu modelu Bovet 1822 - “Miss Audre” oscyluje w granicach 20.500 CHF, co przy obecnym kursie walut przekłada się na nieco ponad 81 000 złotych.

Nagrodę dla damskiego czasomierza wyposażonego w dodatkowe komplikacje konstrukcji mechanizmu przyznano manufakturze Charles Girardier, za model Tourbillon Signature Mystérieuse <Fleur de sel>.

GPHG 2020 – prezentacja nagrodzonych zegarków

GPHG 2020 – prezentacja nagrodzonych zegarków

Pięknie zdobiony diamentami damski zegarek z emaliowaną tarczą i grawerunkami, zaopatrzony w jedną z najbardziej spektakularnych komplikacji mechanizmu - latającym Tourbillonem, który zlokalizowano na godzinie 6.

W celu zachowania optycznej równowagi na cyferblacie, na godzinie 12 umieszczono logo manufaktury Charles Girardier stworzone z pojedynczych liter C i G, które dodatkowo obracają się wokół własnej osi. Efekt wprost powala na kolana.

Cena tego czasomierza wynosi 90 000 CHF, czyli niemal 380 000 złotyh.

Najlepszym męskim czasomierzem według jury GPHG 2020 został model “28SC” marki Voutilainen. Napędza go kaliber Vingt-8, który został zaprojektowany i wykonany w całości przez manufakturę Voutilainen.

GPHG 2020 – prezentacja nagrodzonych zegarków

GPHG 2020 – prezentacja nagrodzonych zegarków

Mechanizm posiada bardzo duże koło balansowe, pozwalające na idealną regulację zegarka z zachowaniem ścisłych tolerancji. Bardzo ciekawy jest również sam włos balansu, do którego skonstruowania wykorzystano dwa różne typy krzywych - Grossmanna i Phillipsa.

Werk posiada zaimplementowanych wiele innych imponujących rozwiązań, które poprawiają jego stabilność chodu, długość pracy i gwarantują długowieczność. Ręcznie wykonana, elegancka tarcza, której kolorystyka może zostać spersonalizowana pod klienta oraz pieczołowicie wykończona koperta dopełniają dzieła, które zachwyciło jury GPHG 2020.

Aby stać się posiadaczem tego modelu trzeba dysponować kwotą około 310 000 złotych.

Męskim modelem roku 2020 zaopatrzonym w dodatkowe komplikacje konstrukcji mechanizmu okrzyknięto Hand Made 1 manufaktury Greubel Forsey.

GPHG 2020 – prezentacja nagrodzonych zegarków

Nazwa tego zegarka nie jest przypadkowa, bowiem 95% jego komponentów zostało wykonanych wyłącznie przy użyciu narzędzi obsługiwanych ręcznie. Ten ukłon w stronę tradycyjnego zegarmistrzostwa spowodował, iż praca nad powstaniem jednego egzemplarza trwa 6000 roboczogodzin.

“Hand Made 1” wyposażono dodatkowo w komplikację mechanizmu w postaci Tourbillonu, który czyni ten model jeszcze bardziej ekskluzywnym. Niewiarygodne, jak daleko Greubel Forsey potrafi przekraczać i wytyczać nowe granice artystycznego rzemiosła zegarkowego.

Cena męskiego zegarka roku 2020 GPHG wynosi 750.000 CHF, czyli około 3 135 000 PLN.

W kategorii “Ikona” jury GPHG 2020 nagrodziło markę Bulgari za model Aluminium Chronograph.

Zegarek ten nawiązuje do kultowej kolekcji oferowanej pod koniec ubiegłego stulecia. Innowacyjne, jak na tamte czasy, połączenie materiałów w postaci aluminiowej koperty oraz gumowego paska wraz z czarno-białą kolorystyką uczyniły z niego kultowy model, który zjednał sobie wielu wiernych fanów.

GPHG 2020 – prezentacja nagrodzonych zegarków

Niezwykle udana reedycja ponownie definiuje luksusowy, a zarazem sportowy czasomierz, będący ściśle związany z DNA marki.

Cena Bulgari “Aluminium Chronograph” wynosi 4.000 CHF, czyli 16 800 PLN.

Nagrodę w kategorii chronometrów przyznano marce Chronométrie Ferdinand Berthoud za model “FB 2RE.2” To arcydzieło zegarmistrzostwa stworzone z okazji 250-lecia mianowania założyciela marki, Ferdynanda Berthoud’a nadwornym zegarmistrzem i mechanikiem francuskiego króla i jego marynarki wojennej.

GPHG 2020 – prezentacja nagrodzonych zegarków

GPHG 2020 – prezentacja nagrodzonych zegarków

Zegarek inspirowany jest klasycznym chronometrem okrętowym, co przejawia się zarówno w jego przepięknej emaliowanej tarczy, jak i niezwykłym mechanizmie z dwustopniowym wychwytem, dzięki któremu “FB 2RE.2” posiada “skaczący” sekundnik.

Koszt tego nietuzinkowego czasomierza wynosi 210.000 CHF, czyli ponad 880 000 zł.

Wśród czasomierzy wyposażonych w komplikacje kalendarzowe i astronomiczne jury GPHG 2020 wyróżniło model “Overseas Perpetual Calendar Ultra-Thin Skeleton” stworzony przez Vacheron Constantin.

Niezwykle piękny, a zarazem kosmicznie skomplikowany technicznie zegarek, którego konstrukcyjną doskonałość można podziwiać dzięki szkieletowej konstrukcji.

GPHG 2020 – prezentacja nagrodzonych zegarków

GPHG 2020 – prezentacja nagrodzonych zegarków

Ultra cienki, manufakturowy mechanizm zaopatrzono w komplikację konstrukcji w postaci wskazań wiecznego kalendarza oraz wskazanie faz Księżyca.

By stać się posiadaczem tego modelu, należy przeznaczyć kwotę 127.000CHF, co przy obecnym kursie walut wynosi około 535 000 PLN.

W kategorii “Wyjątkowy zegarek mechaniczny” nagrodę otrzymał Récital 26 Brainstorm Chapter 2 manufaktury Bovet 1822. Czasomierz ten to prawdziwe dzieło sztuki zegarmistrzowskiej (jak z resztą większość z nagrodzonych) zarówno pod kątem stylistycznym, jak i konstrukcyjnym.

GPHG 2020 – prezentacja nagrodzonych zegarków

GPHG 2020 – prezentacja nagrodzonych zegarków

Mechanizm wyposażono w dwuosiowy, latający Tourbillon, czas światowy z możliwością prezentacji drugiej strefy czasowej, wskaźnik faz Księżyca oraz pięciodniową rezerwę chodu.

Niezwykle ciekawa jest również konstrukcja koperty, którą wykonano z kryształu szafiru.

Tak zacny czasomierz musi posiadać równie elitarną cenę, ta kształtuje się na poziomie 355.000 franków szwajcarskich, czyli około 1,5 mln zł.

Wśród zegarków z komplikacją kostrukcji w formie stopera jury GPHG 2020 wyróżniło markę H. Moser & Cie za model Streamliner Flyback Chronograph Automatic. Czasomierz ten posiada centralnie osadzone na jednej osi wskazówki odpowiedzialne za prezentację czasu oraz ramiona chronografu.Dzięki temu udało się osiągnąć niezwykle czystą i minimalistyczną formę, ponieważ na cyferblacie nie ma żadnych dodatkowych subtarcz.

GPHG 2020 – prezentacja nagrodzonych zegarków

GPHG 2020 – prezentacja nagrodzonych zegarków

Chronograf dodatkowo wyposażono w funkcję flyback oraz skaczący minutnik. Całość zamknięto w zgrabnej kopercie o niezwykle oryginalnej linii.

Cena katalogowa tego modelu wynosi 39.900 CHF, czyli niemal 170 000 złotych.

Za najlepszego Divera 2020 roku uznano zegarek Breitling Superocean Automatic 48 Boutique Edition. To klasyczny zegarek nurkowy w militarnej kolorystyce.

GPHG 2020 – prezentacja nagrodzonych zegarków

Duża koperta o średnicy 48 mm została wykonana z tytanu pokrytego powłoką DLC oraz z ceramiki. Dodatkowa, wewnętrzna obudowa z miękkiego metalu zabezpiecza jego mechanizm przed szkodliwym działaniem pól magnetycznych.

Zegarek kosztuje 5350 CHF, czyli niecałe 22 500 złotych.

Nagroda za najlepszy zegarek jubilerski została przyznana marce Van Cleef & Arpels za model “Frivole Secrète”. Przepięknie zdobiony model, którego tarczę skryto za ruchomą, kwiecistą ozdobą wykonaną ze złota i diamentów.

GPHG 2020 – prezentacja nagrodzonych zegarków

Zegarek ten stanowi jedyną w swoim rodzaju bransoletkę, będącą przepiękną ozdobą damskiego nadgarstka.

Cena tego modelu kształtuje się na poziomie 42.200 CHF, czyli około 180.000 zł.

Za wyjątkowe, artystyczne rzemiosło zegarmistrzowskie roku 2020 uznano zegarek “Lady Arpels Soleil Féerique” marki Van Cleef & Arpels.

GPHG 2020 – prezentacja nagrodzonych zegarków

GPHG 2020 – prezentacja nagrodzonych zegarków

Przepięknie zdobiona tarcza tego zegarka przedstawia wróżkę skąpaną w promieniach słońca. Bogactwo kruszców i kamieni szlachetnych połączono w niezwykle gustowny i wyrafinowany sposób, wykorzystując do tego celu tradycyjne techniki rzemieślnicze.

Cena tego dzieła sztuki wynosi 342.000 CHF 1 440 000 złotych.

W kategorii “Petite Aiguille”, obejmującej czasomierze nieprzekraczające ceny 10.000 CHF nagrodzono model Breitling “Superocean Heritage '57 Limited Edition II”.

GPHG 2020 – prezentacja nagrodzonych zegarków

Po wielkim sukcesie pierwszej edycji tego modelu, Breitling zdecydował się wypuścić na rynek kolejną, limitowaną do 1000 sztuk serię w nowej kolorystyce. Część dochodu uzyskanego ze sprzedaży została przekazana organizacjom wspierającym walkę z koronawirusem.

Tęczowe barwy indeksów symbolizują nadzieję na lepsze dni i wiarę w pokonanie globalnej pandemii.

Cena tego modelu Breitlinga wynosi 4.350 CHF, czyli nieco ponad 18.000 zł.

W kategorii „Challenge” nagrodę zdobył Tudor “Black Bay Fifty-Eight”.

Granatowa wersja kultowego modelu do nurkowania. Klasyczny i ponadczasowy design nawiązuje do długiej tradycji Diverów Tudor’a, która sięga 1958 roku, kiedy to na rynku pojawił się pierwszy profesjonalny zegarek do nurkowania tej marki.

GPHG 2020 – prezentacja nagrodzonych zegarków

Również średnica nagrodzonego modelu, wynosząca 39 mm, została przeniesiona z lat 50-tych ubiegłego stulecia.
Koszt zakupu “Black Bay Fifty-Eight” wynosi 3.500 CHF, czyli niecałe 15 000 złotych.

Za największą innowację 2020 roku uznano model “Hijri Perpetual Calendar” manufaktury Parmigiani Fleurier. Jak powiedział Michel Parmigiani - „Kalendarz to niezwykle fascynująca komplikacja zegarmistrzowska, ponieważ tak naprawdę jest zwierciadłem cywilizacji”.

GPHG 2020 – prezentacja nagrodzonych zegarków

GPHG 2020 – prezentacja nagrodzonych zegarków

Konstrukcja kalendarza Hijri, w który został wyposażony zdobywca nagrody za innowację GPHG 2020, została oparta na technologii stworzonej dla ekskluzywnego zegara stołowego wprowadzonego na rynek w 2011 roku.

Cena tego wyjątkowego modelu wynosi 80.000 CHF, czyli niemal 340 000 złotych.

Nagrodę za śmiałość wzornictwa GPHG 2020 zdobył “Endeavour Cylindrical Tourbillon H. Moser X MB&F” marki H. Moser & Cie. Niezwykle efektowny zegarek, który zaopatrzono w cylindryczny Tourbillon oraz ciekawie rozwiązaną małą, przezroczystą tarczę ze wskazaniami czasu, ustawioną pod kątem w stosunku do cyferblatu.

GPHG 2020 – prezentacja nagrodzonych zegarków

GPHG 2020 – prezentacja nagrodzonych zegarków

Całość osłonięto ekstremalnie wypukłym szkłem, co sprawia wrażenie zamknięcia mechanizmu w szklanej kuli. Zegarek powstał w limitowanej ilości 15 sztuk.

Jego cena wynosi 79.000 CHF, co w przeliczeniu na złotówki równa się niemal 335 000 złotych.

Za największe objawienie horologiczne uznano markę Petermann Bédat i jej model “Dead beat second”. Marka założona przez dwóch młodych zegarmistrzów ceniących prawdziwe rzemiosło zegarmistrzowskie. Zaledwie 3 lata temu Petermann i Bédat stworzyli swój pierwszy manufakturowy mechanizm.

GPHG 2020 – prezentacja nagrodzonych zegarków

GPHG 2020 – prezentacja nagrodzonych zegarków

Nagrodzony zegarek “Dead beat second” wyróżnia skaczący niczym w karlowych werkach sekundnik. Rozwiązanie tego typu wymaga stworzenia odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych, które w tym modelu charakteryzują się niezwykle ciekawym designem. Zegarek stworzono w ilości zaledwie 10-ciu sztuk.

Cena katalogowa wynosi 64.400 CHF, czyli około 270 000 złotych.

Zegarki, które wygrały edycję 2019 prezentujemy tu: Zwycięskie zegarki GPHG 2019

Paweł Zgiep


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Błonie Rzemieślnicze – unikatowość ...
Błonie Rzemieślnicze – unikatowość ...
21.01.2021
MeisterSinger Neo Pointer Date – w ...
MeisterSinger Neo Pointer Date – w ...
25.01.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco