• Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Czapek Geneve
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Steinhart
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Doxa
 • Zegarki marki Longines
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Armin Strom
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Glycine
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Carl F. Bucherer
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Frederique Constant

Katalog zegarków z Błonia z polskimi mechanizmami


Powrót do kategorii

Będące chlubą polskiego przemysłu precyzyjnego, produkowane przez jedną dekadę zegarki w Błoniu, mają swoją ciekawą i frapującą historię.Zaczyna się ona decyzją o zakupie licencji na produkcję zegarka.

Co nie może dziwić, biorąc pod uwagę czas zakupu - licencjodawacą był oczywiście Związek Radziecki. Równocześnie trzeba zaznaczyć, że przemysł zegarkowy u naszego sąsiada był już w tamtym czasie na wysokim poziomie, a "wycyganiona" - bo zdobyta fortelem negocjatorów licencja, dotyczyła wówczas nowoczesnego i potencjalnie możliwego do rozwoju mechanizmu Kirowskije.

Licencja na mechanizm Kirowskije została zakupiona w roku 1956.

Początkowy okres produkcji jest wspominany przez ówczesnych pracowników Błonia z wielką dumą wynikającą z uruchomienia tej pionierskiej i niezwykle interesującej produkcji. Po raz pierwszy i jak dotychczas jedyny doszło w Polsce do fabrycznej produkcji zegarków mechanicznych. Temu wydarzeniu towarzyszyło wielkie zainteresowaniu każdego rodzaju mediów i „publiczności”,

Okres ten obejmuje także zapowiedź produkcji własnego, choć licencyjnego mechanizmu.


zegarek z polskim mechanizmem

Udało się!

"Dnia 30. listopada 1961 roku, dwa tygodnie przed wyznaczonym terminem inżynier Kazimierz Żelazkiewicz podał dyrektorowi, inżynierowi Henrykowi Banaszyńskiemu paletę z dziesięcioma zegarkami, ostatnimi z wykonanej partii ponad 1000 sztuk zegarków z części własnej produkcji...." /Kazimierz Żelazkiewicz - wspomnienia/

Dalej trzeba "głośno krzyczeć" o szkodliwości typowo politycznej, wymuszonej najprawdopodobniej przez "naszych przyjaciół" decyzji powodującej zaprzestanie produkcji własnych mechanizmów. W jej wyniku entuzjazm znikł, zainteresowanie mediów także. Została wieloletnia produkcja dość monotonnych stylistycznie zegarów z mechanizmami składanymi z importowanych części. Trzeba jednak zauważyć, że nawet tego rodzaju produkcja i tak pozostawała ewenementem w polskim przemyśle precyzyjnym, a zebrane doświadczenie pozwoliło zakładowi w Błoniu produkować inne, wysokiej jakości urządzenia.

Można powiedzieć, że zakończenie produkcji zegarków przeszło niezauważenie, choć z drugiej strony, ostatni, odróżniający się stylistyką od do tamtej pory produkowanych zegarków, limitowany model – Blonex Antymagnetyczny, dzięki swojej wyjątkowości stał się doskonałym tego zakończenia produkcji akordem.
Ten zegarek i jego niezwykły mechanizm zostały opisane na portalu w opracowaniach:

Oficerski Blonex
i
Pierwsza polska zegarkowa limitacja - Blonex Antymagnetyczny 1969

Blonex Antymagnetyczny

Wydaje się że po tym fakcie polskie zegarki z Błonia poszły w zupełne zapomnienie.

Wpływ na taką sytuację miała dawna polityczna decyzja i spowodowane nią późniejsze milczenie mediów, a także wynikający z nich brak szerszej wiedzy o zegarkowej produkcji. Czasy przemian politycznych i postęp techniczny obrazowany rozprzestrzenieniem się elektroniki użytkowej i przemysłowej także nie powodował pobudzenia zainteresowania się tego rodzaju przeszłością.


Zegarki z Błonia - książka

Dyskusja o polskich zegarkach z Błonia pojawiła się wraz z powstaniem forum dyskusyjnego Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków i dzięki amatorskiej stronie internetowej o tych zegarkach.

Szerokie zainteresowania „błoniakami” wywołała wystawa „Przystanek: Zegarek” zorganizowana w warszawskim salonie odCzasudoCzasu w Złotych Tarasach i będąca jej efektem książka autora niniejszego opracowania - Władysława Mellera: „Przystanek: Zegarek. Zegarki i przystawki balansowe z Błonia”.


Zegarek z Błonia z polskim mechanizmem

Dzisiaj zegarki z Błonia mają liczną rzeszę swoich sympatyków. Są one kolekcjonowane, a ich zbiory obejmujące różnorodne modele są dumą swoich właścicieli. 

W zbiorach znajdziemy egzemplarze popularne, a także unikatowe, a o atrakcyjności każdej z kolekcji świadczy też stan zachowania eksponatów.

We wskazanej powyżej książce znalazł się rozdział o zegarkach z polskim mechanizmem. W tej części opracowania wylistowane zostały też pierwsze cztery znane wówczas takie zegarki z Błonia. W podsumowaniu tamtego rozdziału zasugerowano potrzebę powstania elektronicznej wersji katalogu prezentującego zbiór znajdujących się na rynku zegarków z Błonia z polskim mechanizmem.

Dopiero niedawno, w formie zgodnej z sugestią przekazaną przez autora niniejszego opracowania powstał "Album polskich zegarków. Zegarki z mechanizmami własnej produkcji ZMP Błonie". Został on zamieszczony na stronie: www.album-polskich-zegarkow.tk

Poniżej, pozwalamy sobie przedstawić katalog obejmujący informacje o istniejących zegarkach z Błonia, z polskim mechanizmem, który w miarę przekazywania informacji i fotografii postaramy się uzupełniać.

Numeracja pozycji w Katalogu jest zgodna z czterocyfrowymi końcówkami numerów płyt nośnych mechanizmu.

numer mech. Zdjęcie zegarka - front Zdjęcie mechanizmu Zdjęcie numeru mechanizmu Uwagi
0002       nieniklowaną płytę mechanizmu zachował  pan August Kożuchowski z Piorunowa i przekazał ją panu Stanisławowi Kordylewiczowi. Obecnie jest ona zmontowana w mechanizm i zegarek
0004       przedstawiony w "Albumie polskich zegarków"
0027 Alfa Błonie 0027 Błonie - Alfa - 0027 numer mechanizmu Model Alfa  pojawił się na łamach książki: "Przystanek: Zegarek. Zegarki i przystawki balansowe z Błonia 1959-1969"
0106 zegarek z polskim mechanizmem zegarek z polskim mechanizmem zegarek z polskim mechanizmem Model Błonie  pojawił się na łamach książki: "Przystanek: Zegarek. Zegarki i przystawki balansowe z Błonia 1959-1969"
0316       przedstawiony w "Albumie polskich zegarków"
0329       przedstawiony w "Albumie polskich zegarków"
0384 Zegarek Alfa Błonie z polskim mechanizmem Zegarek Alfa Błonie z polskim mechanizmem Zegarek Alfa Błonie z polskim mechanizmem Model Alfa. W pokazanym mechanizmie mostek zespołu naciągu nie jest oryginalny
0406       zegarek zachowany przez jednego z warszawskich zegarmistrzów. Obecnie w rękach kolekcjonera
0477 zegarek z polskim mechanizmem zegarek z polskim mechanizmem zegarek z polskim mechanizmem Model Alfa  pojawił się na łamach książki: "Przystanek: Zegarek. Zegarki i przystawki balansowe z Błonia 1959-1969"
0482       przedstawiony w Albumie polskich zegarków
0553       przedstawiony w "Albumie polskich zegarków". Mechanizm umieszczony w kopercie i z tarczą wyprodukowanymi w późniejszym czasie
0571       przedstawiony w "Albumie polskich zegarków"
0581       przedstawiony w "Albumie polskich zegarków"
0601       przedstawiony w "Albumie polskich zegarków"
0640       w przedstawionym w "Albumie polskich zegarków" mechanizmie, mostek zespołu naciągu nie jest oryginalny
0686       przedstawiony w "Albumie polskich zegarków"
0699 zegarek z polskim mechanizmem zegarek z polskim mechanizmem zegarek z polskim mechanizmem Model Alfa  pozyskany z aukcji internetowej. Właściciel: Władysław Meller
0710       przedstawiony w "Albumie polskich zegarków"
0735       przedstawiony w "Albumie polskich zegarków"
1006       przedstawiony w "Albumie polskich zegarków"
1196 Alfa Błonie 0027 Błonie - Alfa - 0027 Błonie Alfa 0027 Model Alfa  pojawił się na łamach książki: "Przystanek: Zegarek. Zegarki i przystawki balansowe z Błonia 1959-1969"
1210       przedstawiony w "Albumie polskich zegarków"
1340 Zegarek Alfa Błonie z polskim mechanizmem Zegarek Alfa Błonie z polskim mechanizmem Zegarek Alfa Błonie z polskim mechanizmem Zegarek Alfa. Zegarek jednego z kolekcjonerów
1521       przedstawiony w "Albumie polskich zegarków"
1759       przedstawiony w "Albumie polskich zegarków"
1993       przedstawiony w "Albumie polskich zegarków"
2260       przedstawiony w "Albumie polskich zegarków"
2595       w przedstawionym w "Albumie polskich zegarków" mechanizmie, mostek zespołu naciągu nie jest oryginalny
2651       przedstawiony w "Albumie polskich zegarków"
2922       przedstawiony w "Albumie polskich zegarków"
4748       przedstawiony w "Albumie polskich zegarków"
0000        

Możemy mieć tylko nadzieję, że liczba przedstawionych w Albumie i naszym Katalogu zegarków i ich ilustracji będą rosły szybko, w miarę pozyskiwania informacji o tych wyjątkowych wyrobach z Błonia.

Osoby posiadające w swoich zbiorach zegarki z Błonia z mechanizmem polskim i chcące umieścić informację o swoim egzemplarzu (z podaniem właściciela zegarka lub bez takiej informacji), proszone są o kontakt z redakcją portalu Zegarki i Pasja - redakcja (@) zegarkiipasja.pl

Wszystkim zainteresowanym tymi konkretnymi zegarkami i podziwiającym powyżej prezentowane eksponaty, równocześnie polecamy opracowanie o charakterystycznych cechach polskiego mechanizmu zatytułowane: „Polski mechanizm w polskich zegarkach z Błonia”,

Wszystkie informacje o błońskich wyrobach na łamach portalu Zegarki i Pasja pojawiają się w wydzielonym dziale zatytułowanym: Zegarki Błonie 1958- 1968.

Władysław Meller

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 13

MAGAZYN ZIP NR 14 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Aerowatch 420

REKLAMA

Glycine 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Qlock Two 420

REKLAMA

Alpina 420

REKLAMA

Przystawki balansowe z ZMP „Błonie”
Przystawki balansowe z ZMP „Błonie”
23.05.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Armin Strom
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Audemars Piguet
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Carl F. Bucherer
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Chopard
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Czapek Geneve
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Doxa
Zegarki marki Emile Chouriet
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Eterna
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Glycine
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Longines
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Tag Hauer
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki Ulysse Nardin
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco