• Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Vostok Europe

OMEGA Speedmaster „125” Chronograph Chronometer 1973


„Omega Speedmaster 125, których wykonano bardzo niewiele, to bardzo szczególny zegarek. Prócz tego, iż jest to automatyczny chronograf, posiada on także certyfikat Szwajcarskiego Instytutu do Oficjalnych Badań Urządzeń Chronometrowych. Oznacza to, że wraz z wszystkimi praktycznymi zaletami prawdziwego chronografu, Speedmaster 125 ma bezkompromisową wydajność pomiaru czasu na poziomie oficjalnego, urzędowego chronometru.

Omega zaprojektowała Speedmaster 125 jako pamiątkowy zegarek z okazji  125-lecia marki. Jest to najnowszy model w linii Speedmaster – prawdopodobnie najbardziej wyróżniającej się rodziny zegarków w historii Omegi …”

– fragment instrukcji Omega Speedmaster 125, 1973 r.

W zasadzie powyższy fragment pochodzący z instrukcji zegarka Omega Speedmaster 125 Automatic Chronometer produkowanego w 1973 roku mówi już wiele na temat tego unikatowego oraz wyjątkowego modelu. Jednakże potraktowanie go jako wystarczający opis, byłoby wielkim błędem – ponieważ te kilka słów wstępu zaczerpnięte z instrukcji, powinniśmy potraktować jedynie jako przedsmak i zaledwie początek przygody z tym niecodziennym czasomierzem!

Wstęp:

W 1973 roku manufaktura Omega, która powstała w 1848 r., obchodziła swoje 125-lecie.  Konstruktorzy tej prestiżowej firmy postanowili uczcić tę rocznicę poprzez stworzenie czasomierza, którego parametry techniczne i design byłyby równie donośne oraz wyjątkowe, co zbliżające się wydarzenie.

Zegarek stanowić miał symbol najwyższego kunsztu zegarmistrzowskiego i oddać hołd wieloletniej tradycji marki Omega.

Tak właśnie powstał model Omega Speedmaster „125”

OMEGA Speedmaster „125” Automatic Chronograph Chronometer 1973

Omega 125 jest modelem, który zwiastował szereg nowatorskich rozwiązań i może pochwalić się mianem numeru 1 w wielu aspektach:

• Jest to mianowicie pierwszy w historii marki Omega Chronograph – Chronometer oferowany w sprzedaży dla szerokiej klienteli, a równocześnie…

Pierwszy na świecie Chronograph-Chronometer z naciągiem automatycznym !

• Jest to również pierwszy zegarek wyposażony w mechanizm z automatycznym naciągiem z komplikacją stopera (chronograf), posiadający certyfikat COSC i jednocześnie posiadający funkcję prezentacji daty.

• To także pierwszy zegarek na świecie z hartowanym, mineralnym szkłem (do tamtej pory używane były głównie szkła hesalitowe, natomiast szkło szafirowe w tamtym czasie nie było jeszcze dostępne w tak dużym rozmiarze)

• Ponadto jest to również pierwszy w historii marki Omega model upamiętniający rocznicę założenia tej manufaktury oraz pierwszy, który Omega zaprojektowała i wyprodukowała z tej okazji w limitowanej ilości liczącej jedynie 2 000 sztuk na cały świat.

Warto dodać w tym miejscu, iż limitacja nie została w żaden sposób opisana na deklu bądź na jakimkolwiek innym elemencie zegarka, jak ma to miejsce bardzo często obecnie.

OMEGA Speedmaster „125” Automatic Chronograph Chronometer 1973

Jak widać powyżej, model ten zdecydowanie wyróżnia się spośród innych zegarków produkowanych w tamtym okresie, a powyższy opis 125-tki nie jest jeszcze pełny !

Należy dodać, iż nigdy przed rokiem 1973 ani później, czyli po zakończeniu produkcji 2000 sztuk tego czasomierza, w żadnym innym modelu Omegi nie wykorzystano koperty, bransolety ani mechanizmu cal. 1041, które użyte zostały w rocznicowej edycji.

Warto również zauważyć, że dziś – czyli po upływie 42 lat – zegarki z naciągiem automatycznym posiadające kompilację chronografu i równocześnie będące certyfikowanymi chronometrami nadal nie są bardzo powszechne, a w 1973 roku sam zegarek z automatycznym naciągiem i funkcją chronografu był produktem absolutnie nowym i nowatorskim, który powstał zaledwie 4 lata wcześniej, czyli w 1969 roku!

Tym bardziej więc stworzenie Chronografu z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej, który uzyskał certyfikat COSC, świadczy o prawdziwym kunszcie zegarmistrzowskim konstruktorów i zegarmistrzów Omegi.

Funkcje i obsługa

Zegarek z racji swoich wielu funkcji z pewnością jest postrzegany przez zegarmistrzów jako dość skomplikowany z technicznego punktu widzenia, jednakże jego codzienna obsługa dla użytkownika nie stanowi najmniejszego problemu i jest bardzo wygodna.

OMEGA Speedmaster „125” Automatic Chronograph Chronometer 1973

Jak wspomniałem powyżej, a także jak wskazuje pełna nazwa: Omega Speedmaster 125 Automatic Chronopraph Chronometer, model ten posiada funkcje chronografu z osobną, centralnie umieszczoną wskazówką sekundnika (7) i minutnika (8), a także wskaźnik 24 godzinny (5), który umożliwia określenie pory dnia lub nocy.

Stoper uruchamiany jest poprzez naciśnięcie górnego przycisku B , natomiast poprzez naciśnięcie dolnego przycisku C, bieg wskazówki sekundnika zostaje wstrzymany. Umożliwia to odczytanie mierzonego odcinka czasu z dokładnością co do sekundy, ponieważ wyraźna podziałka w połączeniu z centralnie umieszczonym ramieniem sekundnika chronografu ułatwia precyzyjny odczyt. Kontynuacja pomiaru czasu następuję poprzez ponowne naciśnięcie przycisku B, natomiast naciśnięcie przycisku C – gdy pomiar został uprzednio wstrzymany – powoduje wyzerowanie centralnych wskazówek sekundnika i minutnika oraz małego totalizatora 12 godzinowego (9)

Poza prostą i standardową obsługą chronografu, ustawienia wymaga data (4) znajdująca sięw okienku na godzinie 3.00 oraz wskaźnik totalizatora 24 godzinnego (5).

Kaliber 1041, który pracuje w Omega 125, posiada funkcję szybkiej zmiany daty, co oznacza, iż ustawienie prawidłowej daty w okienku wymaga jedynie odciągnięcia koronki (A) do pozycji 2. Ustawienie aktualnego czasu dokonuje się poprzez odciągnięcie koronki do pozycji 3.

OMEGA Speedmaster „125” Automatic Chronograph Chronometer 1973

Obsługa wskaźnika dzień/noc czyli 24 godzinnego również nie nastręcza jakichkolwiek problemów i jest zintegrowana z ustawianiem godziny. Należy jedynie zwrócić uwagę aby podczas ustawiania aktualnej godziny wskaźnik dzień/noc był ustawiony prawidłowo, czyli dla godzin dziennych od 0.00 do 12.00 i dla popołudniowo-nocnych wskaźnik musi być w zakresie 13.00 – 24.00.

POSZCZEGÓLNE ELEMENTY

Koperta

Koperta zegarka Omega Speedmaster 125 ma wyraźnie prostokątny kształt i wykonana jest – dosłownie – z kawałka stali nierdzewnej imponujących rozmiarów. Stal w fabrycznej wersji oraz na egzemplarzach prawidłowo zachowanych jest szczotkowana na całej powierzchni koperty, jedynie wąskie paski na obu rantach koperty są szlifowane na połysk.

OMEGA Speedmaster „125” Automatic Chronograph Chronometer 1973

OMEGA Speedmaster „125” Automatic Chronograph Chronometer 1973

OMEGA Speedmaster „125” Automatic Chronograph Chronometer 1973

Koperta ma następujące wymiary:

Wysokość – 51 mm

Szerokość bez koronki – 42 mm

Szerokość z koronką – 44,8mm

Grubość  – 15 mm

Waga zegarka – 182,9 gram

OMEGA Speedmaster „125” Automatic Chronograph Chronometer 1973

To, co w znaczący sposób odróżnia kopertę modelu 125 od pozostałych zegarków to fakt, iż posiada ona unikatową funkcję tak zwanej modułowości. W praktyce oznacza to, że mechanizm zegarka oraz szkło – znajdujące się w stalowej obudowie – można wyciągać z koperty poprzez silne wypchnięcie.

Wypchnięty mechanizm  w obudowie przypomina nieco klasyczny, mechaniczny stoper i taka zapewne miała być jego funkcja po wyjęciu z koperty (poniższe zdjęcie wykonane przed SPA).

OMEGA Speedmaster „125” Automatic Chronograph Chronometer 1973

Koperta została ponadto zintegrowana z bransoletą, co oznacza, że model ten występuje w oryginale wyłącznie na bransolecie i w zasadzie nie ma możliwości założenia do niego paska.

Jeśli chodzi o wodoszczelność, początkowa odporność zegarka na wodę, który opuścił fabrykę, wynosiła 6 ATM / 60 metrów. Oczywiste jest, że taka wodoszczelność nie może trwać wiecznie i zapewne z upływem lat jest ona coraz mniejsza. Dlatego warto zadbać, aby wymiana uszczelek w zegarku następowała regularnie, co może w znaczący sposób zabezpieczyć go przed wpływem wody oraz wilgoci.

Dekiel

Dekiel 125tki wykonany jest ze stali nierdzewnej i posiada wypukłe logo konia morskiego wraz z nazwą Speedmaster.

OMEGA Speedmaster „125” Automatic Chronograph Chronometer 1973

OMEGA Speedmaster „125” Automatic Chronograph Chronometer 1973

OMEGA Speedmaster „125” Automatic Chronograph Chronometer 1973

Tarcza

Tarcza w zegarku Omega 125 jest bardzo czytelna pomimo wielu wskaźników jakie są na niej prezentowane. Tarcza jest czarna a indeksy oraz wskazówki są białe co powoduje, że odczyt godziny lub wskazań chronografu czy wskaźnika dzień/noc jest bardzo łatwy.

OMEGA Speedmaster „125” Automatic Chronograph Chronometer 1973

Wypukłe, stalowe, srebrne logo i nazwa OMEGA oraz wypukły, stalowy napis 125 znajdują się na godzinie 12.00, standardowy napis Speedmaster jest biały.

Logo, nazwa Omegi i napis 125 pięknie odbiją światło pod odpowiednim kątem i przy niemalże każdym ruchu nadgarstka,  co nie jest łatwe do uchwycenia na zdjęciu, ale sprawia naprawdę niesamowite wrażenie na żywo – starałem się to ująć na zdjęciach poniżej.

OMEGA Speedmaster „125” Automatic Chronograph Chronometer 1973

OMEGA Speedmaster „125” Automatic Chronograph Chronometer 1973

Stalowe, nakładane logo, nazwa i napis 125 były bardzo innowacyjnym rozwiązaniem w kwestii design’u, który zdecydowanie wyprzedzał swoje czasy, wybiegał w przyszłość i stanowił inspirację dla innych producentów.

Na godzinie 3.00 znajduje się okienko daty na którego wysokości znajdują się także napisy AUTOMATIC CHRONOMETER. Okienko daty nie zawiera informacji o aktualnym dniu, pomimo, iż kaliber 1041 pracujący w 125tce i kaliber 1045, który pracuje w modelach powstałych niemalże w tym samym okresie, są do siebie bardzo podobne. Prawdopodobnie jest to spowodowane faktem, iż Omega Speedmaster 125 była produkowana w roku 1973, kiedy to nadal trwały prace nad kalibrem 1045 i został on zaprezentowany rok później – w 1974. Drugim powodem może być także fakt, że kaliber 1045, nawet jeśli był na ukończeniu, zapewne jako nowy mechanizm sprawiłby sporo trudności i wymagał wiele godzin pracy konstruktorów Omegi aby spełniał wygórowane wymogi chronometru.

Na godzinie 6.00 jest mały totalizator 12 godziny przynależny do funkcji stopera. Natomiast na godzinie 9.00 znajduje się bardzo ciekawy totalizator z podwójną funkcją, mianowicie wskazuje on bieżący upływ sekund oraz militarną funkcję dzień/noc, czyli wskaźnik 24-godzinny. Dzięki połączeniu tych dwóch funkcji, wskazówka sekundowa chronografu znalazła się w centralnej pozycji tarczy wraz z ze wskazówką minutnika – również od chrono – oraz ramion wskazówek prezentujących bieżącą godzinę i minuty.

OMEGA Speedmaster „125” Automatic Chronograph Chronometer 1973

Ostatnim ważnym elementem tarczy jest pierścień wokół tarczy. Standardowa wersja 125tki miała skalę Tachometryczną (Tachymetre), która umożliwiała określenie średniej prędkości na godzinę w kilometrach lub milach. Dostępne były także wersje ze skalą Telemetryczną (Telemetric), Pulsometryczną (Pulsimetric) oraz Decymetryczną (Decimal). Pomimo, iż dostępne były cztery wersje skali wokół tarczy, przeważająca większość z wyprodukowanych 2 000 sztuk posiada skalę tachometryczną.

Mechanizm

Mechanizm Omega kaliber 1041 pracujący w Speedmasterze 125 uważany jest za pierwszy na świecie mechanizm z automatycznym naciągiem wyposażony w funkcję chronografu, który równocześnie jest certyfikowanym chronometrem!

Ponadto mechanizm posiada funkcję szybkiej zmiany daty.

OMEGA Speedmaster „125” Automatic Chronograph Chronometer 1973

OMEGA Speedmaster „125” Automatic Chronograph Chronometer 1973

Werk ten został stworzony w oparciu o mechanizm Lemania kaliber 1341, zaprojektowany przez Raoul-Henri Erard’a, natomiast Szefem zespołu projektowego był Albert Piguet. Mechanizm jest zmodyfikowaną, ulepszoną wersją mechanizmu Omega kaliber 1040.

Różnice pomiędzy 1041 a 1040 nie jest są bardzo znaczące i polegają głównie na odmiennej płycie głównej, rotorze oraz mostku chronografu.

To co wyróżnia cal. 1041 i powoduje, że nie sposób pomylić go ze swoim protoplastą to napisy na mostku chronografu świadczące o tym, że mechanizm przeszedł szereg wymagających i czasochłonnych testów umożliwiających mu uzyskanie certyfikatu Chronometru: ADJUSTED 5 POSITIONS AND TEMPERATURE.

OMEGA Speedmaster „125” Automatic Chronograph Chronometer 1973

OMEGA Speedmaster „125” Automatic Chronograph Chronometer 1973

Mechanizm Omega kaliber 1041 posiada 22 kamienie łożyskujące, pracuje z częstotliwością balansu = 28 800 wahnięć na godzinę i posiada 44 godzinną rezerwę chodu .

Warto zaznaczyć, iż kaliber Omega 1041 już nigdy potem nie był wykorzystany w żadnym modelu Omegi !

Bransoleta

Ostatni element wymagający opisu to bransoleta, która – co już pewnie nikogo nie zdziwi  – została także specjalnie wykonana wyłącznie dla tego modelu. Stalowa bransoleta jest zintegrowana z kopertą oraz składa się ze stalowych ogniw, które są szerokie przy złączeniu z kopertą i zwężają się stopniowo przechodząc do zatrzaskowego zapięcia.

OMEGA Speedmaster „125” Automatic Chronograph Chronometer 1973

OMEGA Speedmaster „125” Automatic Chronograph Chronometer 1973

Oryginalna bransoleta nosi numer „1221/212” i pasuje do koperty o numerze referencyjnym 178.0002, co wspólnie składa się na zegarek OMEGA Speedmaster 125, figurujący w katalogu pod numerem referencyjnym = ST 378.0801.

W roku 1977 Omega wypuściła zastępczą bransoletę o numerze ref. 1225/212, co było zapewne spowodowane niemożnością produkcji oryginalnej wersji ze względów technicznych – brak odpowiednich maszyn.

OMEGA Speedmaster „125” Automatic Chronograph Chronometer 1973

Tak więc bransoleta Speedyego 125 już sama w sobie jest wyjątkowa i należy dodać w tym miejscu jeszcze jedną ważną informację, mianowicie ten model bransolety już nigdy później nie został zastosowany w żadnym innym modelu Omegi.  

Z tego właśnie względu zastępcze bransolety osiągają wysokie ceny – w okolicach 1.000 zł, natomiast pozyskanie starej oryginalnej bransolety lub chociażby jednego ogniwka graniczy niemalże z cudem.

OMEGA Speedmaster „125” Automatic Chronograph Chronometer 1973

Pozostałe informacje:

Dostępność części zamiennych – pomimo tak niewielkiej liczby wyprodukowanych egzemplarzy, manufaktura Omega nadal oferuje części do 125tki. Jedyny warunek jest taki, że zegarek musi zostać przesłany do Bienne w Szwajcarii, gdzie w zakładach Omegi przejdzie wszelkie niezbędne zabiegi serwisowe. Jeśli chodzi o inne źródła części, zawsze pozostają portale aukcyjne, tu zdecydowanie warto zaglądać na Ebay, jednakże można tam trafić niemalże wyłącznie na akcesoria typu szkło lub nową bransoletę, a niezmiernie rzadko na konkretne części mechanizmu.

Możliwość zakupu i wycena – biorąc pod uwagę niezwykłą pozycję i cechy 125tki mogłoby się zdawać, że poza zdjęciami w Internecie byłoby cudem zobaczyć jakikolwiek z 2000 sztuk egzemplarzy na żywo, a tym bardziej zostać właścicielem jednego z nich.

W Polsce model ten jest  w zasadzie nieosiągalny, ale na ogólnoświatowym portalu aukcyjnym Ebay, niemalże stale pojawia się kilka sztuk 125-tek z całego świata. Zważywszy na fakt, iż są to oferty dosłownie z całego świata, to nie jest ich wiele, ale sam fakt, że się pojawiają stwarza już potencjalną możliwość zakupu tego czasomierza.

Za egzemplarz w dobrym lub bardzo dobrym stanie trzeba już niestety zapłacić ok. 8 – 14 tys PLN wzwyż, i najczęściej są to zegarki oferowane do zakupu w opcji Kup Teraz, czyli bez licytacji. 125-tki z inną skalą niż tachometryczna bądź też z oryginalnym pudełkiem i dokumentami osiągają pewnie jeszcze wyższe ceny, choć muszę przyznać, że sam na taką do tej pory nie trafiłem.

OMEGA Speedmaster „125” Automatic Chronograph Chronometer 1973

Jako ciekawostkę dodam, iż 40 lat temu, czyli w 1973 roku kiedy to Speedy 125 został zaprezentowany i oddany do sprzedaży, jego katalogowa cena sprzedaży wynosiła 425 $.

Zakończenie – czyli jak to jest, być posiadaczem  125tki

Moja przygoda ze Speedmasterem 125 rozpoczęła się na jednym z portali aukcyjnych. Stale szukam ciekawych zegarków do mojej kolekcji i pewnego razu natrafiłem na aukcję, której przedmiotem była  „dziwna” Omega Speedmaster z napisem 125.

Nie zastanawiając się długo zacząłem szukać informacji na temat tego zegarka.

Nie byłem zaskoczony, kiedy nie znalazłem ani słowa o tym modelu w polskich zasobach internetu…zdarza się to niestety bardzo często, tyczy wielu starszych zegarków i nie ukrywam, że właśnie ze względu na takie sytuacje zdecydowałem się na stworzenie właśnego bloga Manufaktura Czasu, aby ułatwić polskim pasjonatom dostęp do cennych informacji…

…mimo tego szukałem dalej….

I znalazłem…

…sporo wpisów na zagranicznych forach, kilka stron zagranicznych kolekcjonerów oraz fantastyczną stronę Chuck’a Madoxx’a.

Po przeczytaniu Jego bardzo obszernej recenzji wiedziałem, że muszę za wszelką cenę stać się posiadaczem tego wyjątkowego czasomierza!

Zegarek jest zdecydowanie sporych rozmiarów, jest widoczny na ręce i początkowo czuć także jego obecność na nadgarstku, gdyż waży 182 gramy. Dlatego nie jest to model dla osób, które preferują niewielkie 35-36mm koperty i leciutkie zegarki. Do tego koperta jest dość gruba, co powoduje, że zegarek sprawia wrażenie masywnego i raczej nie pasuje do bardzo wąskich mankietów.

Jednakże bransoleta oraz koperta jest zaprojektowana tak doskonale, że czasomierz idealnie leży na nadgarstku i jest bardzo wygodny w codziennym użytkowaniu. Jest to zdecydowanie model dość uniwersalny, o sportowym charakterze, przeznaczony do codziennego użytku i pasujący do niemalże każdego stroju – łącznie z koszulą i marynarką…może, jedynie poza smokingiem :)

Reasumując: jest to wyjątkowy, 42 letni, niecodzienny i rzadko spotykany czasomierz (2 000 sztuk), za którym stoi wspaniała historia i przełomowe osiągnięcia techniczne. Dlatego każdy, kto miałby szansę stać się posiadaczem tego unikatowego chronografu - chronometru z automatycznym naciągiem na pewno powinien z niej skorzystać…

Aktualizacja 18.08.2022 - zgodnie z najnowszymi informacjami dotyczącymi opisywanego zegarka podanymi ma stronie: https://speedmaster125.com, liczba wyprodukowanych egzemplarzy na przestrzeni 1973 - 1978 sięga kilkunastu tysięcy.

Autor: Maciej Kopyto


Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Kamienie łożyskowe w zegarkach
Kamienie łożyskowe w zegarkach
04.12.2015
Łożyskowanie wstrząsoodporne osi ba...
Łożyskowanie wstrząsoodporne osi ba...
14.12.2015

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco