150-lecie firmy to nie lada okazja, a 150-lecie tak zacnej manufaktury, jak IWC Schaffhausen oznacza uczczenie tego wiekopomnego momentu zegarkami najwyższych lotów. IWC przygotowało więc na tegoroczną edycję SIHH 2018 nie jeden zegarek, a całą kolekcję, w której są modele zupełnie wyjątkowe.
Portugieser Constant-Force Tourbillon Edition „150 years” IW590202 wyróżnia się jako jeden z najbardziej zaawansowanych technicznie w kolekcji jubileuszowej. Szczęściarzy, których na niego stać i będą mogli go nabyć jest niewielu, bo przewidziano tylko po 15 egzemplarzy tego małego dzieła sztuki zegarmistrzowskiej w dwóch wersjach kolorystycznych.
Ten model ma kopertę wykonaną z platyny, białą tarczę wykończoną misternym lakierowaniem oraz wskazówki barwione na niebiesko, lub niebieską tarczę przygotowaną w ten sam sposób, ze wskazówkami wykończonymi poprzez rodowanie. Technika lakierowania zastosowana w ich wypadku daje efekt przypominający ceramiczne wykończenie cyferblatu.
Po raz pierwszy ręcznie wytwarzany, precyzyjny mechanizm kaliber 94805 łączy komplikacje konstrukcji mechanizmu w postaci tourbillonu ze wskazaniem faz Księżyca. Pozom zaawansowania wskazania faz jest tak duży, że konieczna jest korekta zaledwie o jeden dzień raz na 577,5 roku.
Zastosowano także opatentowany mechanizm, który odpowiada za stałą siłę, stały moment obrotowy przekazywany do mechanizmu ze sprężyny naciągowej, co ma bardzo istotny wpływ na precyzję jego pracy.
Kiedy dołączony jest do tego tourbillon, który ma za zadanie niwelowanie negatywnego wpływu grawitacji na układ balansowy, to okazuje się, że mamy do czynienia za zegarkiem, który ma możliwość osiągać bardzo wysoki poziom dokładności chodu.
Mechanizm z ręcznym naciągiem pracuje z częstotliwością 18 000 wahnięć balansu na godzinę i łożyskowany jest na 41 kamieniach. Tourbillon jest zamocowany pod ażurowanym mostkiem. Od strony tarczy widzimy go w dużym otworze, ponieważ cały układ ma ponad 15 mm średnicy. Dwa bębny ze sprężynami zapewniają energię do pracy mechanizmu, w tym komplikacji takich, jak urządzanie dostarczające stałej siły.
Ten stan zapewniany jest przez co najmniej 48 godzin od pełnego naciągu.
Klatka tourbillonu obraca się w trybie jednosekundowym. To czyni miejsce na tarczy, na godzinie 9-tej jednym z najbardziej hipnotyzujących. Pozostałe wskazania są rozmieszczone po drugiej stronie tarczy. Na godzinie 1-szej jest mała tarcza ze wspomnianym wcześniej wskazaniem faz Księżyca, a niżej na godzinie 4.30 jest wskaźnik rezerwy chodu.
Tarczę uzupełnia skala minutowa w postaci torowiska umieszczona na jej zewnętrznej krawędzi, indeksy godzinowe jako cyfry arabskie oraz logo marki na godzinie 3-ciej.
IWC Portugieser Constant-Force Tourbillon Edition „150 years” IW590202 oferowany jest wraz z wysokiej klasy paskiem wykonanym ze skóry aligatora, stworzonym przez znaną firmę Santoni zajmującą się galanterią skórzaną.
Zegarek wyceniono na niebagatelna kwotę 255 000 euro, czyli około 1 070 000 złotych!
Drugą ciekawostką, ale i zegarmistrzowskim majstersztykiem o wysokim poziomie technicznego zaawansowania w jubileuszowej kolekcji jest IWC Portugieser Perpetual Calendar Tourbillon Edition „150 years” IW504501.
To jakby ucieleśnienie marzeń wielu miłośników marki i modelu.
Połączenie wersji wyposażonej w spektakularne komplikacje konstrukcji mechanizmu, czyli tourbillonu z niebywale praktycznym wiecznym kalendarzem i jeszcze dodatkowo wskazaniem faz Księżyca. To wszystko, dzięki koncepcji stworzenia kolejnego zegarka jubileuszowego na bazie modelu z tourbilonem.
Dołożono do niego moduł z komplikacją wiecznego kalendarza, tak więc na bazie mechanizmu kaliber IWC 51900 stworzono kolejny z odpowiednim modułem kalendarza wyposażonego we wskazanie dnia miesiąca, dnia tygodnia, miesiąca, roku prezentowanego za pomocą 4 cyfr oraz fazy Księżyca.
Jednak gotowy moduł musiał zostać istotnie przeprojektowany ponieważ standardowo posiada on wskaźnik faz umiejscowiony na godzinie 12-tej, a w bazowym kalibrze 51950 to miejsce jest już zajęte przez tourbillon.
Udało się fazy umieścić wewnątrz tarczy, na godzinie 6-tej, która poza tym wskazuje miesiące.
Na godzinie 3-ciej jest tarcza wskazująca na skali zewnętrznej dni miesiąca, a na wewnętrznej poziom rezerwy chodu – w wypadku tego mechanizmu i zegarka aż 7 dniowej. Po drugiej stronie na godzinie 9-tej jest tarcza, na której znajduje się wskaźnik dni tygodnia, a w jej wewnętrznej części nadrukowano logo firmy.
Wskazanie roku znajduje się w wąskim podłużnym okienku, które jest umieszczone blisko krawędzi tarczy, tuż pod indeksem godziny 8-mej. Biała powierzchnia cyferblatu jest przygotowana tak, jak w modelu opisywanym wyżej, poprzez lakierowanie. Wypukłe szkło jest oczywiście szafirowe i wyposażone w powłokę antyrefleksyjną.
Z drugiej strony, przez obfite przeszklenia przykręcanego 4 śrubkami dekla widzimy mechanizm. Na pierwszy plan wysuwa się ażurowany wahnik z litego złota, a pod nim misternie wykończony mechanizm z mostkami pokrytymi poprowadzonymi dookoła pasami genewskimi, niebieskimi śrubkami i precyzyjnie wykończonymi krawędziami.
Pracuje on z częstotliwością oscylacji balansu wynoszącą 19 800 wahnięć na godzinę i jest łożyskowany na 54 kamieniach.
Oczywiście koperta tego zegarka to typowa obudowa „Portugalczyka” z wąską lunetą i łagodnie wypuszczonymi klasycznymi uszami, w tym wydaniu koperta ma 45mm średnicy i 15,3 mm grubości, a wykonana jest z różowego, 18 karatowego złota.
Model IWC Portugieser Perpetual Calendar Tourbillon Edition „150 years” IW504501 mocowany jest do nadgarstka za pomocą paska wykonanego ze skóry aligatora, także, jak w powyżej prezentowanych modelach, stworzonego przez firmę Santoni.
Cena również niebotyczna dla zwykłego „śmiertelnika”, ale przy poprzedniku, to niemal okazja, bo model ten wyceniono na kwotę około 470 000 złotych.
13:07 06.03.2018Zegarki
Przedstawiamy: IWC Portugieser Constant-Force Tourbillon i Perpetual Calendar Tourbillon Editions „150 years” (SIHH 2018, zdjęcia live)
Tagi:
zegarek męski na paskuzegarki szwajcarskiezegarki męskie klasyczneluksusowe zegarkizegarek do garnituruzegarek mechanicznyzegarki męskie eleganckiezegarki automatyczneprestiżowe zegarkizegarki męskie mechaniczneeleganckie zegarki

REKLAMA

QUIZ zegarkowy: ORIS Hölstein 1904
QUIZ zegarkowy – ORIS Hölstein 1904 Zegarmistrzostwo i pomiar czasu to nasza wspólna pasja, dlatego łącząc rozrywkę z pasją oraz wiedzą o zegarkach, przygotowaliśmy dla n ...

Komplikacja konstrukcji przekładni chodu - część 1. Zegarek z centralną wskazówką sekundową
Rozważając zmiany konstrukcyjne w zespole przekładni chodu w stosunku do mechanizmu bazowego zegarka mechanicznego opisanego w poprzednich rozdziałach tej analizy, musimy ...

CERTINA (Kurth Freres SA) – historia marki
Początki marki CERTINA sięgają XIX wieku, kiedy to w 1888 roku bracia Adolf i Alfred Kurth założyli przedsiębiorstwo Kurth Freres SA w szwajcarskiej miejscowości Grenchen ...

Brytyjski raper Central Cee został europejskim ambasadorem marki G-SHOCK
G-SHOCK ogłasza, że pochodzący z zachodniego Londynu, uznany przez krytyków brytyjski raper królujący na światowych listach przebojów - Central Cee - został nowym ambasad ...

Aviator Swiss Made Heritage Trimeter Chronograph Polska Edycja. Trzy w jednym!
W 2024 roku zegarek jeszcze nadal służy do wskazywania czasu, choć równie często, a może nawet częściej jest elementem outfitu czy też wyrazem statusu materialnego właści ...

Citizen Promaster Eco-Drive Radio-Controlled Geo Trekker z nowym mechanizmem H864
Linia Promaster jest bardzo ważna w całym portfolio produktowym marki Citizen, w związku z tym celebrowanie w tym roku trzydziestopięciolecia jej istnienia jest obchodzon ...

TAG Heuer Formula 1 "Kith". Zaktualizowany klasyk z lat 80. XX wieku
Kolekcja zegarków marki TAG Heuer, mająca swój debiut w 1986 roku, ponownie wraca na rynek, stanowiąc dla wielu osób sentymentalną podróż w czasie. Trzeba przyznać, że zb ...

Vacheron Constantin The Berkley Grand Complication. Najbardziej skomplikowany technicznie zegarek na świecie!
Manufaktura Vacheron Constantin wiele razy już zaskakiwała zegarkowy świat złożonością, ekskluzywnością i pięknem swoich czasomierzy. Do tej pory przeważnie były to zegar ...

Alpina × Fratello Alpiner Extreme Regulator. Zegarek „GADA”, czyli codzienny kompan
Oto zegarek, który został stworzony z myślą o codziennej harówce, niezależnie od tego, czy pracujesz na laptopie w biurze, rąbiesz drewno w Bieszczadach, czy pędzisz kare ...

Recenzja: Atlantic Worldmaster World Cup Krzysztof Hołowczyc Limited Edition. W drogę z „Hołkiem”
Około półtora roku temu, w październiku 2023 roku, marka Atlantic wypuściła na rynek limitowaną edycję zegarka Worldmaster World Cup Krzysztof Hołowczyc. Ten inspirowany ...

Girard-Perregaux Laureato Chronograph Aston Martin Edition z tarczą wykonaną lakierem samochodowym
Końcówka lutego 2025, siedziba manufaktury Girard-Perregaux, mieszcząca się w La Chaux-de-Fonds, właśnie tam szwajcarski producent luksusowych zegarków zaprezentował najn ...

Premiera: Aviator Swiss Made Moonflight Diamond Edition. Nowa, spektakularna odsłona!
Aviator Swiss Made to szwajcarski producent zegarków, którego oferta w dużej mierze składa się z modeli w typie pilot. Dużych, solidnych i wytrzymałych, bardzo często ins ...