• Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Sturmanski
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Delma
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Doxa Sub
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Meccaniche Veneziane
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Michel Herbelin

SEIKO Prospex PADI Automatic Diver Samurai SRPB99J1 - nowe wcielenie Samuraja (zdjęcia live)


Powrót do kategorii

Kolekcja Seiko Prospex obejmuje zegarki tworzone z myślą o profesjonalistach. Producent podzielił ją na trzy kategorie, w zależności od miejsca użytkowania zegarka, na: wodę, niebo i ląd. Popularne divery, do których zalicza się opisywany w tym materiale Seiko SRPB99J1, przypisane są oczywiście do mórz i oceanów. Modele powiązane z przestworzami, wyposażone są przede wszystkim w pierścienie logarytmiczne, chronografy i/lub funkcje stref czasowych. Natomiast cechą wspólną zegarków z kolekcji Prospex przypisanych do ziemi jest obrotowy pierścień z naniesionymi kierunkami świata. Narzędzie to jest pomocne, na przykład przy wyznaczaniu kierunku marszu podczas wypraw terenowych.

SEIKO Prospex PADI Automatic Diver Samurai SRPB99J1

Skupimy się jednak na Seiko Prospex SRPB99J1, które zostało opatrzone logo organizacji PADI.

PADI to stowarzyszenie zrzeszające profesjonalnych instruktorów nurkowania.

SEIKO Prospex PADI Automatic Diver Samurai SRPB99J1

SEIKO Prospex PADI Automatic Diver Samurai SRPB99J1

SEIKO Prospex PADI Automatic Diver Samurai SRPB99J1

Zostało ono założone w 1966 roku w Kalifornii. PADI opracowało modułowy system szkolenia dla płetwonurków, które w znaczącym stopniu ułatwia i przyśpiesza naukę nurkowania oraz minimalizuje możliwość popełnienia błędu edukacyjnego. Stowarzyszenie bierze również czynny udział w propagowaniu tej formy aktywności na całym świecie.

Cechą główną Diverów, poza wysoką wodoszczelnością, jest ich czytelność. Nic dziwnego, skoro odczyt wskazań zegarka musi być możliwy w zupełnych ciemnościach, przy często mętnej wodzie - takie właśnie warunki panują na dużych głębokościach. Dlatego wskazówki w zegarkach tego typu są grubsze i obficie pokryte masą świecącą w ciemności po jej wcześniejszym naświetleniu.

SEIKO Prospex PADI Automatic Diver Samurai SRPB99J1

Kolejną cechą rozpoznawczą diverów jest duży pierścień okalający szkło zegarka.

Jego obrót jest możliwy wyłącznie w jednym kierunku - w lewo. Przyrząd ten, dzięki naniesionej skali minutowej, służy do wyznaczania czasu zanurzenia. Ruch w jedną stronę uniemożliwia przypadkowe przesunięcie pierścienia w prawo i wydłużenie wcześniej ustalonego czasu, co mogłoby doprowadzić do sytuacji, w której nurkowi będącemu pod wodą skończyłby się tlen w butli.

SEIKO Prospex PADI Automatic Diver Samurai SRPB99J1

SEIKO Prospex PADI Automatic Diver Samurai SRPB99J1

Na uwagę zasługuje w tym wypadku również kolorystyka obrotowego pierścienia. W środowisku fanów zegarków, zestawienie wykorzystane w modelu SRPB99J1 określane jest jako “Pepsi”. Jest to bezpośrednie odwołanie do kolorów logo tego popularnego na całym świecie producenta napojów gazowanych - czyli czerwieni i granatu.

SEIKO Prospex PADI Automatic Diver SRPB99J1 jako przedstawiciel szerszej kolekcji diverów posiada również przydomek - “Samurai”. Został on nadany przez samych fanów marki. Odwołuje się do znanych na całym świecie, japońskich wojowników. Obok “Samuraia” kolejną bardzo znaną i lubianą kolekcją Diverów Seiko są “Żółwie”. Więcej informacji na temat tych kolekcji możecie znaleźć w opracowaniu redakcyjnego kolegi Adriana: Seiko - niezwykłe reedycje, Żółw i Samurai.

Wodoszczelność opisywanego modelu, jak to w przypadku diverów, wynosi 200 metrów. Nie jest to jednak klasa odporności stosowana w standardowych czasomierzach. Została ona określona zgodnie z normą ISO 6425 dla zegarów i sprzętu nurkowego.

SEIKO Prospex PADI Automatic Diver SRPB99J1

SEIKO Prospex PADI Automatic Diver SRPB99J1

Stąd przed oznaczeniem klasy 200 m znalazło się słowo “Diver”, które nie określa stylu tego zegarka, a jest potwierdzeniem zgodności z surowymi normami. W celu dodatkowego zabezpieczenia przed zalaniem zegarek wyposażono w zakręcaną koronkę, która zyskała również elementy chroniące ją przed przypadkowym uderzeniem oraz w pełni stalowy, również zakręcany dekiel.

Zegarek wyposażono w mechanizm z naciągiem automatycznym, wyprodukowany we własnej manufakturze - kaliber 4R35. Posiada on 23 kamienie łożyskujące, a częstotliwość pracy balansu wynosi 21 600 wahnięć na godzinę. Rezerwa chodu tego kalibru wynosi około 41 godzin. Mechanizm ma również możliwość nakręcania manualnego.

Rodzina werków 4R3X została wprowadzona w 2010 roku i od tego momentu stała się bazowym rozwiązaniem montowanym w “automatach” Seiko. Ich cechą charakterystyczną jest prostota konstrukcji, która jest gwarantem niezawodności i bezawaryjności. Mechanizmy 4R3X zastąpiły wcześniejsze, powszechnie stosowane werki, takie jak chociażby 7S2X.

SEIKO Prospex PADI Automatic Diver SRPB99J1

SEIKO Prospex PADI Automatic Diver SRPB99J1

Jak wspomniałem już wcześniej, divery charakteryzują się doskonałą czytelnością. Nie inaczej jest w przypadku Seiko SRPB99J1. Zegarek zyskał bardzo szerokie wskazówki. Zostały one wypełnione masą świecącą opracowaną przez Seiko o nazwie Lumibrite. Jest ona bardziej wydajna od wcześniej stosowanych, bowiem świeci mocniej i przez dłuższy czas. Lakier ten jest zupełnie pozbawiony substancji radioaktywnych

Wskazówki mają różne kolory i kształty. Godzinowa, w formie grotu strzały, jest najkrótsza i najgrubsza. Jako jedyna ma wykończenie stalowe. Wskazówka minutowa otrzymała czerwone obramowanie powierzchni świecącej oraz czarną podstawę. Wskaźnik sekundowy posiada identyczną kolorystykę, jednak jego kształt jest cienki i smukły. Wyposażono go wyłącznie w niewielki grot z masą Lumibrite w okolicy środka ramienia.

SEIKO Prospex PADI Automatic Diver SRPB99J1

SEIKO Prospex PADI Automatic Diver SRPB99J1

Poza wskazówkami, masę świecącą umieszczono również na indeksach. Mają one kształt dużych prostokątów. Na godzinie 6 i 9 zostały one dodatkowo poszerzone od strony zewnętrznej. Indeks na godzinie 3, z uwagi na okno datownika, został zminimalizowany, jednak wraz z kalendarzem tworzy symetryczny efekt. Indeks godziny 12 został wyróżniony poprzez jego podwojenie oraz nadanie nieco innego kształtu, który przynosi na myśl kształt herbu lub proporczyka.

Po zewnętrznej stronie indeksów znalazła się biała podziałka sekundowa, na której kolorem czerwonym zaznaczono indeksy na wysokości godziny 3, 6, 9 oraz 12.

Tarcza modelu SRPB99J1 posiada czarny kolor, dzięki czemu tworzy doskonały kontrast ze wskazówkami i indeksami. Został na nią nałożony bardzo ciekawy wzór w formie fal, co jest bezpośrednim odniesieniem do naturalnego środowiska dla tego czasomierza, czyli wody. Wzór ten daje efekt delikatnych szarych akcentów, które nie utrudniają odczytu wskazań.

SEIKO Prospex PADI Automatic Diver SRPB99J1

SEIKO Prospex PADI Automatic Diver SRPB99J1

Zegarek wyposażono w szkło Hardlex. Jest to opatentowany przez Seiko minerał poddany procesowi hartowania, dzięki czemu jest twardszy i bardziej odporny na zarysowania, niż standardowe szkło mineralne, a dodatkowo posiada jego elastyczność - nie jest materiałem tak kruchym jak szafir. To cecha niezwykle istotna, w szczególności biorąc pod uwagę warunki, dla których ten zegarek został stworzony - czyli bardzo duże ciśnienie i kontakt z wodą.

Zegarek został w całości wykonany ze stali szlachetnej. Większość powierzchni została delikatnie wyszczotkowana. Bransoleta składa się z solidnych, pełnych ogniw. Jej zapięcie posiada zabezpieczenie w formie podwójnej zapadki oraz dodatkową zawleczkę, dzięki czemu jej przypadkowe odpięcie jest niemożliwe. Zyskało ono również dodatkowe rozwiązanie umożliwiające poszerzenie bransolety bez odpinania ogniwa. Umożliwia to wygodne zapięcie zegarka bezpośrednio na piance do nurkowania.   

SEIKO Prospex PADI Automatic Diver SRPB99J1

SEIKO Prospex PADI Automatic Diver SRPB99J1

SEIKO Prospex PADI Automatic Diver SRPB99J1

SEIKO Prospex PADI Automatic Diver SRPB99J1

Seiko SRPB99J1 PADI to bardzo dobrze wykonany zegarek wyposażony w nieskomplikowany i niezawodny mechanizm produkcji własnej Seiko. Dodajmy do tego ciekawą, lecz wyważoną stylistykę oraz nieprzeciętne właściwości specjalistycznego sprzętu, a otrzymamy czasomierz, który zainteresuje każdego.  

Cena SEIKO Prospex PADI Automatic Diver SRPB99J1 to nieco ponad 2 000 złotych.

Wszelkie informacje, recenzje zegarków oraz nowości dotyczące Seiko znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – Seiko.

Paweł Zgiep


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 16

MAGAZYN ZIP NR 16 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Qclock Two 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Laco 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

ROAMER Superior Chrono II – sportow...
ROAMER Superior Chrono II – sportow...
02.03.2018
Przedstawiamy: IWC Portugieser Cons...
Przedstawiamy: IWC Portugieser Cons...
06.03.2018

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Delma
Zegarki marki Doxa Sub
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Meccaniche Veneziane
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Sturmanski
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco