Termin chronometr może być używany w kilku znaczeniach
1. Chronometr (dawniej) każde urządzenie mechaniczne, które spełnia podstawową funkcję, jaką jest pomiar i wskazywanie bieżącego czasu. Słowo chronometr zostało pierwotnie użyte w 1779 roku przez angielskiego zegarmistrza Johna Arnolda, aby opisać jego niezwykle dokładny (jak na tamte czasy) zegarek kieszonkowy.
2. Chronometr (certyfikowany chronometr szwajcarski) we współczesnym znaczeniu to zegarek naręczny o podwyższonej precyzji chodu, którego mechanizm został poddany testom w różnych warunkach. Chronometr spełnia określone normy precyzji odmierzania czasu, potwierdzone oficjalnym certyfikatem wydanym przez jedno z kilku niezależnych laboratoriów badawczych. Najbardziej rozpowszechnionym certyfikatem chronometru jest certyfikat wydawany przez Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres (C.O.S.C.). COSC jest oficjalnym szwajcarskim instytutem odpowiedzialnym za certyfikację mechanizmów zegarków naręcznych. Każdy chronometr jest unikalny, identyfikowany przez numer wygrawerowany na jego mechanizmie oraz numer certyfikatu nadany przez COSC.
Pierwszym na świecie zegarkiem, który posiadał mechanizm z automatycznym naciągiem, komplikację konstrukcji mechanizmu w postaci chronografu oraz pomyślnie przeszedł testy i otrzymał certyfikat C.O.S.C. był zegarek OMEGA Speedmaster 125 z 1973 roku, wyprodukowany w 2000 egzemplarzach.
3. Chronometr - pojęcie używane również w kontekście zegarów stacjonarnych o wysokiej dokładności stosowanych w nawigacji morskiej. Chronometr okrętowy (morski) to zegar umieszczony w antymagnetycznej obudowie wewnątrz drewnianej skrzynki, wyposażonej w zawieszenia przegubowe (Cardana). Za sprawą zawieszenia Cardana chronometry okrętowe pozostają w pozycji poziomej niezależnie od nachylenia statku. Chronometr okrętowy różni się również konstrukcją mechanizmu. Zwykle zapewnia dokładność pomiaru czasu do 0,5 sekundy dziennie.
Autor: zespół Pro Watches s.c.
Słownik pojęć zegarmistrzowskich
Powrót do słownika