Brytyjskie zegarmistrzostwo rośnie w siłę i nie zwalnia tempa. W licznych artykułach dostępnych na portalu Zegarki i Pasja mogliście się niejednokrotnie przekonać, że marki zegarkowe wywodzące się z Wielkiej Brytanii stanowią ciekawą alternatywę dla zegarków ze np. Szwajcarii czy Niemiec. Doskonałą okazją, aby sprawdzić to osobiście będą odbywające się w Polsce targi “AuroChronos 2025”, na których producent ten będzie gościł, zaś liczne modele zegarków z pewnością sprawią, że na nowo spojrzymy na zegarki z tego kraju.
Naturalnie ciekawa historia marki Duckworth Prestex mogłaby z powodzeniem znaleźć się w cyklu zegarków z różnych części świata, o których również mogliście przeczytać jakiś czas temu na naszym portalu.
Wielka Brytania w dawnych czasach (XVI i XVII wieku) była prawdziwą zegarkową potęgą, która ustąpiła miejsca Szwajcarom dopiero w XVIII wieku. W czasach tak zwanego “kryzysu kwarcowego” wiele brytyjskich marek nie wytrzymało konkurencji z Japonii, co przełożyło się na ich upadek. Sytuacja uległa zmianie dopiero od lat 90. XX wieku, gdy zegarmistrzostwo z Wysp Brytyjskich zaczęło na nowo, coraz to prężniej się rozwijać, czego dowodem mogą być tacy producenci jak: Roger W. Smith, Bremont czy Christopher Ward.
Ciekawy rozdział dziejów brytyjskiego zegarmistrzostwa
Duckworth Prestex jest marką niezależną, tak zwanym microbrandem, z ciekawą i - co ważne - rodzinną historią. Neil Duckworth, prawdziwy wizjoner, stojący na czele tej marki, oprócz cech, jakimi wyróżniają się skuteczni przedsiębiorcy, jest także reprezentantem trzeciego pokolenia tej rodziny związanej ze światem zegarków. Warto wspomnieć, że wprowadzenie marki TAG Heuer na rynek brytyjski w 1982 roku zawdzięczamy właśnie jemu. Zegarki to dla założyciela Duckworth Prestex nie tylko biznes, ale i pasja, zaś chęć wprowadzenia na rynek własnej marki została z sukcesem zrealizowana.
Zdjęcie: Neil Duckworth (po porawej) z mistrzem F1, Alainem Prost w 1987 roku.
Historycznie rodzinna marka “Prestons” została założona w 1869 roku i z powodzeniem funkcjonowała w szeroko pojętej branży jubilerskiej. W latach 20. XX wieku marka ta również zajmowała się wytwarzaniem własnej linii zegarków kieszonkowych pod nazwą “Prestex”, co czyni microbrand o nazwie Duckworth Prestex marką z ponad 100-letnią historią.
Na koniec krótkiej historycznej wstawki warto dodać, że ojciec Neila Duckwortha w momencie objęcia sterów w firmie w 1948 roku zaangażowany był w sprzedaż zegarków marek takich jak Omega i Rolex, zaś sama marka “Prestex” zniknęła z rynku ustępując miejsca markom z m.in: Szwajcarii.
Ceniony wśród klientów wygląd zegarków tego producenta, które nawiązują do stylu vintage, jest przedstawiony w wielu formach, które w połączeniu z kolorystyką nadają im bardzo spójnej wizerunkowo całości. Przyjrzyjmy się zatem kilku z nich.
Chronograph 42 Quartz (Green)
Ciekawy, mocno wyrazisty wygląd zegarka o nazwie Chronograph 42 Quartz jest efektem dobrego połączenia kilku elementów, takich jak: poduszkowaty kształt obudowy, kontrastujące subtarcze osadzone nieco głębiej niż cyferblat, oraz lubiany przez klientów kolor zielony w ciemnym, rozchodzącym się tonie, który ciemnieje ku krawędzi.
Oczywiście tzw. kropką nad “i” jest pomarańczowy sekundnik, swoim wyglądem przywołujący słynne zegarki ze stoperem. Ten element występuje w kilku odmiennych kolorach, które dopasowane są do poszczególnych barw cyferblatów.
Producent oferuje ten zegarek w trzech wersjach: z tarczą w kolorze czarnym, niebieskim i wspomnianym właśnie zielonym. Koperta - jak sama nazwa na to wskazuje - mierzy 42 mm średnicy i jest wysoka na 13 mm. Materiał z jakiego została wykonana to stal szlachetna 316L. Poziom wodoszczelności modelu Chronograph 42 Quartz wynosi 100 m, co jest wartością może nie ekstremalnie wysoką, aczkolwiek przyzwoitą. Wypukłe szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną chroni od góry tarczę zegarka, na której możemy odnaleźć wiele nawiązań do klasycznych chronografów, odmierzających precyzyjnie ułamki sekund.
Sama tarcza, pomimo wielu wskazań jakie oferuje, nie sprawia w żaden sposób wrażenia “przeładowania”, a okienko datownika umiejscowione na godz. 6. bardzo mi się podoba.
Ten model ma japoński mechanizm kwarcowy Miyota 6S21, oferujący wysoki poziom dokładności chodu, typowy dla zegarków zasilanych baterią.
Zegarek Chronograph 42 Quartz kosztujący 2 516 PLN (bazowo na skórzanym pasku). Można skonfigurować go zarówno z paskami gumowymi w różnych kolorach, a osoby lubiące bransolety, także znajdą coś dla siebie, w postaci bransolety typu Mesh.
Verimatic Automatic 39
Kolejny zegarek to klimat retro, utrzymany w pełnej krasie.
Seria Verimatic jest przedstawieniem całej filozofii marki Duckworth Prestex, a modele wchodzące w jej skład występują aż w pięciu wariantach. Kolory cyferblatów to: nieco przygaszona barwa pomarańczowa, czerń, zielony, niebieski, a wszystkie one mają ciekawy gradient sprawiający, że kolor zmienia się w zależności od miejsca na tarczy.
W ofercie marki jest jeszcze ostatni wariant - z białą tarczą, jednak w tym przypadku zarówno indeksy jak i same wskazówki są mocno zmienione. Osobiście w opcji z białą tarczą mam mocne skojarzenia do zegarków vintage od marek takich jak: Zenith czy Longines, co jest ogromną zaletą marki Duckworth Prestex.
Każda z referencji ma identyczny rozmiar koperty wynoszący 39 mm średnicy, a wartość od uch - do ucha (lug - to - lug) wynosi 46,5 mm. Koperty zegarków wykonane zostały ze stali szlachetnej, na których powierzchni możemy dostrzec wykończenie łączące w sobie polerowanie i wyraziste szczotkowanie. Mistrzowskim zabiegiem jest dobór pasków, na jaki zdecydował się ten producent. Każdy z nich jest kolorystycznie dopasowany dla danej wersji tarczy, co podkreśla dbałość o każdy szczegół.
Koperta od spodu jest zamknięta pełnym deklem, co niestety uniemożliwia obserwację mechanizmu, jaki został osadzony w jej wnętrzu. W przypadku linii Verimatic jest to sprawdzona konstrukcja - Miyota 9039 z automatycznym naciągiem sprężyny. Mechanizm jest dobrze znany w świecie zegarków. Łożyskowany na 24 kamieniach pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę i 42 godziny rezerwy chodu.
Modele z tej serii są wycenione na kwotę nieco ponad 3 000 PLN, za tę kwotę oferują zarówno wypukłe szkło szafirowe, jak i wodoszczelność na poziomie 200 m.
Reasumując, modele wchodzące w skład linii modelowej Verimatic Automatic 39 są propozycją dla osób, które nie mogą się do końca zdecydować, jaki styl zegarków będzie dla nich odpowiedni, stąd mix różnych cech. Szeroka oferta w ramach tej linii pozwala na wiele“przymiarek, tak, aby wybrać dla siebie zegarek określany mianem “ten właściwy”.
Centenary
Linia modelowa Centenary jest swoistym ukłonem dla klasycznych zegarków, zamkniętych w prostokątnych kopertach. Patrząc na modele wchodzące w skład wspomnianej kolekcji Centenary na myśl przychodzi zegarek będący absolutną ikoną, czyli Certier Tank.
Brytyjski producent Duckworth Prestex zadbał o to, aby nie była to kolejna kopia z mocno powielonym designem, ale zupełnie odrębny projekt, hołdujący klasycznym zegarkom z prostokątnymi kopertami w eleganckiej formie. Centenary ma obudowę o wymiarach: 24 mm x 31 mm, oraz grubości wynoszącej 7,5 mm.
Zaprezentowany model występuje z kolorami tarcz dostępnych w czterech wariantach, zaś dodatkowa, piąta opcja z białą tarczą zestawiona jest z rzymskimi indeksami.
Zegarki mają subtarczę z tzw. małą sekundą, zlokalizowaną na godz. 6., która doskonale współgra z prostymi wskazówkami i nakładanymi indeksami w postaci cyfr arabskich, o finezyjnym kształcie. Ceny zegarków z kolekcji Centenary z kopertą wykonaną ze stali szlachetnej, na oficjalnej stronie producenta, wynoszą 2 540 PLN.
W ofercie jest także limitowana wersja Centenary Gold, zamknięta w kopercie wykonanej ze złota, której ograniczona liczba wynosi jedynie 24 sztuk, a wykonana została w 2024 roku.
Egzemplarz z limitowanej edycji, wykonany z 18-karatowego złota, kosztuje 14 367 PLN.
Każdy z zegarków, niezależnie od koloru tarczy i materiału, z jakiego została wykonana jego koperta, ma szwajcarski mechanizm kwarcowy Ronda 1069 SM, zapewniający dobre parametry pracy oraz „bezobsługowość”, typową dla zegarków kwarcowych.
Brytyjska marka Duckworth Prestex
Brytyjska marka Duckworth Prestex jest doskonałym przykładem na to, iż zegarki nawiązujące do modeli noszonych kilka dekad temu nadal są pożądane i chętnie wybierane przez klientów. Jak widać, przywiązanie do tradycji idące w parze z uniwersalnością zaprezentowanych zegarków jest połączeniem wręcz idealnym, co będziemy mogli osobiście sprawdzić podczas targów AuroChronos 2025 już w maju.
Zegarki Duckworth Prestex będzie można zobaczyć podczas „AuroChrono Festival 2025”, podobnie jak interesujące modele firmy MD Watches, o której pisaliśmy tu: MD Watches. Dopracowane, nietuzinkowe zegarki z Irlandii.
Bilety na festiwal można już kupić tu: Bilety AuroChronos 2025.
17:45 13.04.2025Zegarki
Duckworth Prestex. Ciekawy rozdział dziejów brytyjskiego zegarmistrzostwa (AuroChronos 2025)
Tagi:
nietypowe zegarkizegarki męskie klasycznezegarki sportowezegarek wodoszczelnyzegarki męskie eleganckiechronografzegarek mechanicznyzegarki młodzieżowezegarki kwarcowesrebrny zegarekzegarki męskie mechanicznezegarek na prezentzłoty zegarek

REKLAMA

Zegar na wieży Zamku Królewskiego w Warszawie. Konstrukcja
Zasady konstrukcji urządzeń zegarowych mają swoje przez wieki wytyczone zasady. Są one oczywiście odpowiedzią na wyzwania stawiane takim urządzeniom, przy czym wyzwania t ...

Alpina 1883 Geneve – historia marki
Informacje o marce Alpina oraz jej czasomierzach publikowane były na łamach naszego portalu już wielokrotnie. Wśród wielu czasomierzy jakie prezentowaliśmy na przestrzeni ...

Raketa - klejnot Rosyjskiej historii na nadgarstku
"Kto się spóźnia, będzie ukarany przez życie" - powiedział Michaił Gorbaczow we Wschodnich Niemczech w 1989 roku. Wielu ludzi pewnie nawet nie zauważyło, że na nadgarstku ...

Luminox Navy SEAL Foundation 3600 “I GOT YOUR 6”. Istota niezłomnego braterstwa!
Jeśli jesteś fanem kina wojennego albo pasjonatem militariów, nieobce są Ci zwroty takie jak roger that, tango down, balls to the wall, bite the bullet czy FUBAR. Sporo z ...

Złoto i oliwkowa zieleń w zegarkach z kolekcji Vacheron Constantin Overseas
Czas pędzi naprzód, daleko za nami kolejna edycja genewskich targów “Watches & Wonders 2024”. Największe marki bardzo dobrze przygotowały się na to wydarzenie, prezentują ...

Orient Star M Collections M34 F8 Date. Noc spadających gwiazd
Orient Star to japońska marka zegarków założona w 1951 roku, która może być rozpatrywana jako alternatywa dla bardziej znanej marki z kraju Kwitnącej Wiśni - Seiko. Zapre ...

Tissot PRX UFO Robot Grendizer. Pomost między światami i pokoleniami
Całkiem niedawno, bo raptem w listopadzie i grudniu 2024, prezentowaliśmy kilka nowych modeli z kolekcji PRX, czyli bestsellerowej serii zegarków wchodzącej w skład portf ...

Bulova Lunar Pilot Meteorite Limited Edition. Kosmiczny zegarek z tarczą z meteorytu
Astronauci wszystkich misji Apollo byli wyposażeni w wybrane przez NASA zegarki Omega Speedmaster Professional, jednak, gdy w lipcu 1971 roku Dave Scott, członek misji Ap ...

Roamer Helios Power. Chronograf z tytanu, zasilany energią światła!
Roamer to szwajcarska marka, która relatywnie często gości na łamach naszego portalu, ponieważ oferuje ciekawe, atrakcyjne pod względem wyglądu i funkcji dodatkowych, a t ...

Zenith G.F.J. Zegarek na miarę 160-lecia historii precyzji i dążenia do perfekcji
Zenith to prestiżowa marka, która od ponad półtora wieku wyznacza standardy w świecie szwajcarskiego zegarmistrzostwa. W 2025 roku, celebrując swoje 160-lecie, Zenith wpr ...

Recenzja: Davosa Argonautic Antarctica Limited. Specjalna edycja na polski rynek
Davosa to rodzinna szwajcarska firma. Jej początków doszukujemy się przed ponad 200 laty, kiedy to funkcjonowała w branży pod marką Hassler. Davosa - jako nazwa kolekcji ...

Nowy zegar Tissot i rozszerzenie współpracy z NBA, WNBA i NBA G League!
Na początku 2025 roku marka Tissot, National Basketball Association (NBA), Women’s National Basketball Association (WNBA) i NBA G League ogłosiły przedłużenie swojej glob ...