• Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Grand Seiko

Legenda wiecznie żywa. Roger Dubuis Excalibur Knights of the Round Table


Zapewne wielu z nas dobrze znana jest legenda o Królu Arturze i jego Rycerzach Okrągłego Stołu. Różne są wersje co do liczby zasiadających wokół niego rycerzy, najczęściej mówi się jednak o 25, 50 czy też nawet 150. Ze względu na funkcjonalność użytkową wizualnego przedstawienia tej części legendy, któremu dzisiaj się przyjrzymy, ich liczba została ograniczona do… 12. Dokładnie tyle, ile indeksów godzinowych znajdziemy na tarczy w typowym analogowym zegarku naręcznym - i właśnie taką funkcję pełnią w czasomierzu Roger Dubuis Excalibur Knights of the Round Table.

Ambicje od samego początku

Marka Roger Dubuis powstała w 1995 roku. Od początku istnienia głównym założeniem jej działania było łączenie wyjątkowego, awangardowego designu ze sztuką zegarmistrzowską na wysokim poziomie. Już cztery lata później, w 1999 roku, manufaktura zaprezentowała swój pierwszy mechanizm “in-house”. Koniecznym wręcz wydaje się podkreślenie, że ze względu na świetne parametry mógł się pochwalić posiadaniem prestiżowej Pieczęci Genewskiej.

Zdobycie takiego certyfikatu już dla pierwszego własnego mechanizmu pokazuje, że marka od samego początku miała wysokie ambicje.

Excalibur i Rycerze Okrągłego Stołu

Jak wspomniałem na początku, zegarek któremu się dziś przyjrzymy jest inspirowany legendą o Rycerzach Okrągłego Stołu. Roger Dubuis Excalibur Knights of the Round Table należy do ikonicznej kolekcji tego producenta, która powstała w 2005 roku i jest rozwijana do teraz - Excalibur.

Roger Dubuis Excalibur Knights of the Round Table

Excalibur to nazwa miecza, który według legendy był własnością Króla Artura - jak więc widać motyw Rycerzy Okrągłego Stołu jest już kolejnym krokiem w inspirowaniu się tą znaną postacią. Nawiązań do tej legendy jest w zegarku Roger Dubuis kilka, ale zacznijmy od tego najbardziej oczywistego, który też przyciąga naszą uwagę już od pierwszego spojrzenia na czasomierz - tarczy. W jej centralnej części znajduje się… stół.

Nie przypomina on jednak typowego stołu. Jego powierzchnia jest popękana, składa się z mniejszych kawałków. Są one czarne i błyszczące. Wykonano je ze szkła Murano.

Producent sugeruje, że te pęknięcia zwiastują nadejście spod jego powierzchni, ze środka niebezpieczeństwa. Dlatego też rycerze, których znajdziemy dookoła, nie wyglądają jak typowi biesiadnicy, a raczej jak wojownicy gotowi do boju. Rycerzy jest dwunastu, a każdy z nich pełni funkcję indeksu godzinowego. Wykonani są z 18-karatowego, różowego złota.

Roger Dubuis Excalibur Knights of the Round Table

Roger Dubuis Excalibur Knights of the Round Table

Każda figurka prezentująca postać rycerza jest inna i ma swoją unikalną broń. Rycerze przyjmują różne pozy, ale każdy z nich przygotowuje się na nadejście zagrożenia.

Cechuje ich niezwykła precyzja wykonania, której osiągnięcie wymagało od pracowników marki półtora roku prac. Każdy rycerz ma za plecami dodatkowy indeks godzinowy. Są one wykonane tak jak “stół” - ze szkła Murano, ale tym razem w kolorze czerwonym. Boki tych indeksów również są złote, a cały ich zestaw jest osadzony na pierścieniu otaczającym tarczę. Zarówno pierścień jak i stół są osadzone wyraźnie powyżej powierzchni tarczy, co w połączeniu z rycerzami “postawionymi” niżej tworzy efektowną głębię.

Na godzinie 12. zamiast dodatkowego indeksu znajdziemy nazwę marki, a po bokach indeksu na godzinie 6. napis “Swiss Made”. W centrum znajdują się oczywiście wskazówki - godzinowa i minutowa. Zdają się one niejako wychodzić ze środka stołu, bo przy ich osi nie ma już w ogóle czarnych, pokruszonych jego elementów, widać jedynie czerwone tło znajdujące się niżej. Wskazówki mają też bardzo nowoczesny wygląd. Są częściowo szkieletowane, złote i kanciaste. Przy osi są szersze, a ich dwie części są w tym miejscu połączone czarnym elementem. Następnie gwałtownie się zwężają ku dalszej części. Ich końce również są połączone - tym razem białym wypełnieniem z masy luminescencyjnej.

W świetny sposób opisane elementy ukazuje krótkie wideo.

Warto zobaczyć:
 


Tarcza jest chroniona przez wypukłe szkło szafirowe.

Otacza je polerowana, złota luneta, która jest zdobiona trójkątnymi wycięciami przy krawędzi. Co ciekawe, pierścień ten nie styka się z żadną inną metalową częścią koperty. Jest on oparty na bocznej powierzchni, która jest wykonana ze szkła. Zastosowanie takiego zabiegu pozwala podziwiać rycerzy znajdujących się w środku z innej perspektywy niż tylko od góry.

Wszystkie pozostałe, metalowe elementy koperty wykonane są z 18-karatowego, różowego złota. Średnica zegarka wynosi 45 mm, a deklarowana szczelność konstrukcji to 30m.

Miecz jakby zatopiony w kopercie

Na prawym boku koperty znajdziemy koronkę, a jednocześnie kolejne nawiązanie do legendy o Królu Arturze. Koronka razem z jej osłonami wygląda bowiem jak jelec i nasada trzonu miecza, którego ostrze jest zatopione w kopercie.

Roger Dubuis Excalibur Knights of the Round Table

Roger Dubuis Excalibur Knights of the Round Table

Cały ten element wygląda bardzo efektownie, powierzchnia osłon koronki jest w większości szczotkowana, jednak jej fazowana część została wypolerowana. Koronka składa się zaś z trzech głównych części. Jej podstawa, znajdująca się najbliżej koperty, jest ząbkowana i otacza drugą część - czerwoną i półprzezroczystą, tak jak pierścień będący bazą pod indeksy godzinowe. Ostatnią częścią jest czoło, znowu wykonane ze złota, na którym znajdziemy zdobienie w postaci logo Roger Dubuis.

Uszy zegarka są charakterystyczne dla kolekcji Excalibur - czyli niejako potrójne. Są też dosyć długie i wyraźnie zakrzywione ku dołowi. Na skrajnych powierzchniach uszu znajdziemy polerowane fazowania, a pozostała ich część jest wykończona techniką szczotkowania. Pomiędzy uszami zamocowany jest dopasowany do całej konstrukcji, skórzany pasek. Przylega więc do koperty i posiada wycięcie w miejscu środkowego, trzeciego ucha. Na jego powierzchni uformowano wypukłe elementy, korespondujące ze stylistyką zegarka. Zapięcie wykonane jest częściowo z różowego złota, ale też z tytanu.

“… najdzielniejsi rycerze, jak równy z równym…”

Dekiel zegarka jest przykręcany. Jego najbardziej zewnętrzna część zawiera szereg informacji o tym modelu zegarka. Bliżej środka, już pod szafirowym szkłem, znajduje się kolejny pierścień, na którym znajdziemy napis “Around this table, the bravest knights will gather as equals. They will set forth in search of adventure, righting wrongs, protecting the weak and humbling the proud.” („Wokół tego stołu zbiorą się najdzielniejsi rycerze, jak równy z równym. Wyruszą w poszukiwaniu przygód, naprawiając krzywdy, chroniąc słabych i upokarzając dumnych.”).

Jest to, według legendy, treść przysięgi, którą składali Rycerze Okrągłego Stołu.

Roger Dubuis Excalibur Knights of the Round Table

Roger Dubuis Excalibur Knights of the Round Table

Roger Dubuis Excalibur Knights of the Round Table

W centralnej części dekla ujrzymy mechanizm “in-house” RD821 z naciągiem automatycznym, z rezerwą chodu wynoszącą 48 godzin. Częstotliwość jego pracy to 4 Hz, a liczba kamieni łożyskujących, które w nim znajdziemy to 33. Na jednej z jego płyt możemy dostrzec Pieczęć Genewską, potwierdzającą jego wyjątkowe parametry.

Sam mechanizm, mimo pięknych zdobień nie przykuwa zbyt mocno naszej uwagi. Jest to spowodowane nietypowym kształtem wahnika, który wypełnia całą powierzchnię wewnątrz pierścienia z cytatem. Składa się on z wielu “belek”, powykrzywianych w różnych kierunkach. Na jego zewnętrznej części znajdziemy też trójkąty ze ściętymi wierzchołkami, nawiązujące do zdobienia na lunecie na froncie zegarka.

Roger Dubuis Excalibur Knights of the Round Table – cena i dostępność

Zegarek Roger Dubuis Excalibur Knights of the Round Table o numerze referencyjnym DBEX0934 jest edycją limitowaną, która dostępna jest ekskluzywnie w butikach marki.

Wyprodukowanych zostało 28 sztuk, a cena nie została oficjalnie podana.

Piotr Tatar


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Dwa nowe, limitowane zegarki Jungha...
Dwa nowe, limitowane zegarki Jungha...
02.05.2022
Omega Speedmaster `57 Calibre 9906....
Omega Speedmaster `57 Calibre 9906....
04.05.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco