Jeśli jesteś fanem kina wojennego albo pasjonatem militariów, nieobce są Ci zwroty takie jak roger that, tango down, balls to the wall, bite the bullet czy FUBAR. Sporo z tych zwrotów weszło do codziennego języka i jest używanych poza formacjami militarnymi. W armii często używa się również „godzin” dla określenie kierunków, stąd określenia typu „na drugiej” zamiast „z przodu po prawej”, ponieważ są one bardziej zwięzłe oraz nie pozostawiają wątpliwości interpretacyjnych.
Tą drogą podąża Luminox- szwajcarska marka współpracująca z amerykańską formacją Navy SEALs oraz Navy SEAL Foundation wprowadzając na rynek pierwszą tegoroczną nowość – zegarek ze serii 3600 - „I GOT YOUR 6”.
Istota niezłomnego braterstwa!
Odwołując się do wojskowego slangu, Luminox podkreśla tym samym swoje związki z amerykańskimi siłami specjalnymi, dając jednocześnie wyraz swojemu wsparciu dla działanie Fundacji Navy SEAL.
Nazwa zegarka odnosi się do kreślenia stosowanego przez żołnierzy, oznaczającego w wolnym tłumaczeniu „kryję Cię”, „jestem za Tobą” czy „zawsze możesz na mnie liczyć”, a jego geneza wywodzi się od anglojęzycznej frazy „I got your back”.
Wracając do zegarkowej konwencji oznaczania kierunków - „back”, czyli plecy, są na godzinie szóstej, dlatego mamy ostatecznie „I got your six”. Żołnierz, który słyszy te słowa wie, że nie jest na polu walki sam, że kolega jest tuż za nim i wspiera go w działaniach.
Nowy model Luminoxa 3600 I GOT YOUR 6 został stworzony we współpracy z Fundacją Navy SEAL, która jak żadna inna organizacja na świecie rozumie ideę tego określenia oraz znaczenie wzajemnego wsparcia żołnierzy, nie tylko na polu walki. Zegarek ten odzwierciedla istotę niezłomnego braterstwa, lojalności, wsparcia i gotowości Fundacji do stawienia czoła każdemu wyzwaniu.
Luminox pomaga finansować Fundację, aby nadal wspierać żołnierzy i ich rodziny, Pierrick Marcoux – dyrektor odpowiedzialny za produkty Luminox powiedział: „Mantra »I GOT YOUR 6« współgra z wartościami wyznawanym zarówno przez Navy SEAL Foundation i Luminox: siłą, odpornością i odpowiedzialnością. Ten zegarek to nie tylko narzędzie, ale również hołd dla poświęcenia żołnierzy i wyraz wsparcia społeczności Naval Special Warfare”.
Przyjrzyjmy się zatem samemu zegarkowi.
Wierny wartościom
Wykonany z myślą o trwałości i wytrzymałości, zegarek Luminox Navy SEAL Foundation 3600 Series łączy prevyzję z wytrzymałą konstrukcją, zapewniając maksymalną niezawodność. Wykonana CARBONOXu solidna koperta w rozmiarze 46 mm, z obracającym się w jednym kierunku pierścieniem lunety, chroni szwajcarski mechanizm kwarcowy i zapewnia 200-metrową wodoszczelność.
Zegarek należy do legendarnej już serii 3600 i jest oczywiście nieodrodnym przedstawicielem gatunku „najtwardszych” modeli Luminoxa. Wykonany jest w estetyce „stealth”, czyli jest monochromatyczny i tak mało rzucający się w oczy, jak to tylko możliwe, co podkreśla jego związek z operacjami specjalnymi wykonywanymi przez „specjalsów” amerykańskiej marynarki wojennej.
O historii współpracy pomiędzy Luminoxem a Navy SEALs oraz o najsłynniejszych operacjach tej formacji pisaliśmy tutaj: Specjals wśród zegarków. Luminox Navy SEAL Original 3001.H.SET.
Jak wspomniałem, koperta zegarka została w całości wykonana z Carbonox-u, materiału opatentowanego przez markę Luminox, będącego pochodną włókna węglowego, który jest lekki i wytrzymały zarazem. Średnica koperty to 46 mm, a więc sporo, ale trzeba pamiętać, że mamy tu do czynienia z zegarkiem zdecydowanie outdoorowym, przeznaczonym do użytkowania w trudnych, a nierzadko ekstremalnych warunkach. Z własnego doświadczenia powiem, że taki rozmiar koperty w Luminoxie jest normalny i nie jest on ani przesadzony ani niewygodny.
Koperta ma krótkie, szeroko rozstawione ucha, do których tradycyjnymi teleskopami zamocowano gumowy pasek o szerokości 24 milimetrów, z zapięciem na klasyczną sprzączkę z Carbonox-u.
Obracający się wyłącznie w jedną stronę pierścień lunety również został wykonany z tego materiału. Wszelkie oznaczenia, jakie na nim znajdziemy, są w tym samym kolorze co pierścień, za wyjątkiem trytowej, jasnej rurki na pozycji startowej, czyli wysokości godziny 12.
Czarna, zakręcana koronka, z głębokim ząbkowaniem ułatwiającym obsługę oraz logo Luminox została wkomponowana pomiędzy dwa występy koperty.
I G Y 6
Szkło szafirowe powleczone zostało warstwami powłoki minimalizującymi refleksy światła, zaś na wysokości godziny 3. ma umieszczoną lupę – tak zwane „oko cyklopa” – ułatwiającą odczyt daty, rozwiązanie chyba po raz pierwszy zastosowane w zegarku tej marki. W odróżnieniu od wielu innych tego rodzaju „lupek”, tutaj szkło ma idealnie okrągły kształt.
Ziarnisty, czarny cyferblat utrzymany jest w czarno-szaro-białej tonacji, większość tłoczonych na tarczy indeksów godzinowych jest w kolorze czarnym. Typowo dla marki Luminox mamy oczywiście dwie skale godzin – większe liczby do 11 oraz mniejsze od 13.
Nietypowo rozwiązano cyfry od 6 do 9 na skali czasu, o ile szóstka jest jeszcze „normalna”, ale biała i wypełniona substancją SuperLumiNova, o tyle cyfry 7, 8 i 9 ustąpiły miejsca literom Y, G oraz I, które odczytywane od 9 do 6 układają się w akronim I G Y 6 – I GOT YOUR 6. Kontury liter pomalowane są subscancją SuperLumiNova – białą za dnia i jasnoniebieską w nocy, zaś wnętrze pozostaje szare. Oczywiście wszystkie indeksy godzinowe mają nałożone świecące markery w postaci trytowych rurek, których żywotność została określona na 25 lat.
Dwunastka została oznaczona żółtym punktem, pozostałe są niebieskie.
Wskazówki, których ramiona zostały częściowo szkieletowane, są w kolorze czarnym, choć delikatnie błyszczącym, oraz oczywiście również wyposażono je w permanentnie świecące rurki z trytem – godzinowa i minutowa mają znaczniki w kolorze żółtym, sekundnik zaś jest niebieski.
Poniżej godziny 12. cyferblat ozdobiono szarym logo Luminox, zaś na pozycji godziny 3. znajdziemy okienko datownika wtopione w tarczę, z czarną ramką i jasnymi cyframi na ciemnym tle.
Stalowy zakręcany dekiel pokryty jest czarną warstwą uzyskaną metodą nakładania jonowego (Ion Plating), został on ozdobiony logo Navy SEAL Foundation, pod którym znajduje się informacja o limitacji i kolejny numer zegarka w konwencji 0001_1006.
Dzięki zakręcanej koronce oraz wkręcanemu deklowi zegarek legitymuje się klasą wodoszczelności na poziomie 200 metrów. W modelu tym zastosowano szwajcarski mechanizm kwarcowy Ronda 515, który na jednej baterii może pracować nieprzerwanie przez 45 miesięcy, a więc niemal 4 lata.
Pomimo sporych rozmiarów – 46 mm średnicy i 14 mm grubości, dzięki zastosowaniu Carbonoxu, Luminox Navy SEAL Foundation 3600 “I GOT YOUR 6” wraz z paskiem waży zaledwie 78 gramów.
Luminox Navy SEAL Foundation 3600 “I GOT YOUR 6” – dostępność i cena
Zegarek ten jest limitowany do 1006 egzemplarzy.
Cena Luminox Navy SEAL Foundation 3600 “I GOT YOUR 6” to 2 359 złotych. Za tę – przyznam, że niewygórowaną kwotę, dostajecie kawał solidnego zegarka, z legendą Navy SEALs w tle oraz chwytliwym motto na tarczy. Nawet, jeśli czasem brakuje Ci wsparcia na co dzień, ten zegarek przypomni, że ktoś jest za Twoimi plecami, że nie jesteś sam. Ten model to także fajny pomysł na prezent dla osoby, której chcemy to przypomnieć. Dobrze mieć takie wsparcie.
Sprawdź nasze pozostałe publikacje o nowościach tej marki - zegarki Luminox.
10:30 10.03.2025Zegarki
Luminox Navy SEAL Foundation 3600 “I GOT YOUR 6”. Istota niezłomnego braterstwa!
Tagi:

Roamer zmiennym jest. Relacja z wizyty u szwajcarskiego producenta zegarków – firmy Roamer
W połowie września 2017 na zaproszenie polskiego przedstawiciela szwajcarskiego producenta zegarków Roamer – firmy PHU Jubiler, do Szwajcarii wybrała się grupa przedstawi ...

Martel Watch Co. – zapomniany twórca El Primero. Historia marki.
Martel - ta nazwa zazwyczaj nie mówi nic, nawet kolekcjonerom starych zegarków. Szkoda, ponieważ była to niezwykle zasłużona manufaktura, szczególnie w dziedzinie produkc ...

Atlantic - historia i najważniejsze wydarzenia w dziejach marki
Zegarki marki Atlantic cieszą się nad Wisłą dużą popularnością. Po raz pierwszy, czasomierze sygnowane charakterystycznym logotypem cyrkla pojawiły się w naszym kraju w I ...

Video recenzja: Błonie Zodiak Smok Wawelski. Zegarek z naszej bajki!
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Zodiak Smok Wawelski marki Błonie. Nasz redakcyjny kolega Marcin prezentował ten model niedawno w formie klasycznej recenz ...

Wyniki eksportu szwajcarskich zegarków w 2024 roku i prognozy na 2025
Eksport szwajcarskich zegarków w 2024 r. miał wartość 25,99 mld franków szwajcarskich i był o 2,8 proc. niższy niż w roku 2023, kiedy wyniósł 26,74 mld franków. Przedstaw ...

Inspirowany stylem Streamline. Bell & Ross BR05 Artline Steel & Gold
Bell & Ross to zegarki, wobec których nikt nie pozostaje obojętny, większości z nas kojarzą się z lotnictwem i kanciastymi kopertami. Oczywiście są też inne kształty kope ...

Recenzja: Aviator Swiss Made Airacobra GMT
Zegarki typu "flieger" to wzór czytelności, forma podporządkowana funkcji, kontrast i duże cyfry, wszystko dla zapewnienia łatwości odczytu czasu, zarówno w dzień jak i w ...

Frederique Constant Classic Tourbillon Manufacture Green. Elegancja w odcieniach zieleni
Szwajcarska marka Frederique Constant po raz kolejny udowadnia, że tradycja i nowoczesność mogą iść w parze. Nowy model Classic Tourbillon Manufacture z tarczą w zielonej ...

Recenzja: Davosa Argonautic Antarctica Limited. Specjalna edycja na polski rynek
Davosa to rodzinna szwajcarska firma. Jej początków doszukujemy się przed ponad 200 laty, kiedy to funkcjonowała w branży pod marką Hassler. Davosa - jako nazwa kolekcji ...

Nowy zegar Tissot i rozszerzenie współpracy z NBA, WNBA i NBA G League!
Na początku 2025 roku marka Tissot, National Basketball Association (NBA), Women’s National Basketball Association (WNBA) i NBA G League ogłosiły przedłużenie swojej glob ...

Doxa SUB 250T GMT. Nowy zegarek nurkowy z praktyczną funkcją dodatkową
Marka Doxa jest w Polsce znana od wielu lat. To jeden z tych nielicznych, szwajcarskich producentów, którego zegarki były dostępne w czasach komunistycznych. Liderem był ...

Duckworth Prestex. Ciekawy rozdział dziejów brytyjskiego zegarmistrzostwa (AuroChronos 2025)
Brytyjskie zegarmistrzostwo rośnie w siłę i nie zwalnia tempa. W licznych artykułach dostępnych na portalu Zegarki i Pasja mogliście się niejednokrotnie przekonać, że mar ...
0 Komentarzy
Średnia 0.00