Na pierwszy rzut oka świat bajek i zegarmistrzostwo nie mają ze sobą wiele wspólnego. Świat mechanicznych czasomierzy to przestrzeń, w której trendy i kolorowe motywy jakie się w nim pojawiają niejednokrotnie potrzebują pewnego czasu, pokazującego, czy ten kierunek zdobędzie uznanie klientów oraz czy “przyjmie się”.
Jak doskonale wiadomo, zegarki tego typu powstają w efekcie intensywnej pracy zegarmistrzów i projektantów, z tego względu niezwykle często używamy określenia “sztuki zegarmistrzowskiej” odzwierciedlającej to w 100%. Również świat animacji, kreskówek czy też komiksów przedstawia sztukę oraz ludzi ją tworzących, wywierając duży wpływ na młode pokolenie w niemal każdym społeczeństwie. Te dwa wydawałoby się różne obszary, kilka dekad temu zostały ze sobą połączone, przenikając się wzajemnie i wnosząc od siebie to, co mają najlepszego, stając się kolejnym krokiem w rozwoju.
Postaci z bajek na tarczach zegarków
Gatunek ten został zdefiniowany bardzo szybko dzięki marce Ingersoll w 1933 roku, kiedy to postać Myszki Miki trafiła po raz pierwszy na powierzchnię tarczy zegarka. Wesoła postać Miki oferowała wskazanie czasu rękami w białych rękawiczkach, stając się wielkim hitem, a co ważne, wyznaczając zupełnie nowy kierunek. O tym zegarku, a także wielu innych wykorzystujących postać Myszki Miki, pisała Marzena w 2018 roku, w świetnym artykule: 90-te urodziny Myszki Miki – jak postać z kreskówki trafiła na tarcze zegarków?
Przez wiele lat tematyka ta wykorzystywana była w zegarkach noszonych zarówno przez młodszych użytkowników, jak i tych tzw. “młodych duchem”. Na dowód tego w Internecie bez problemu można znaleźć ciekawą fotografię przedstawiającą pułkownika Buzza Aldrina w swoim mundurze z wystającym zza mankietu zegarkiem, ze wspomnianym wizerunkiem Myszki Miki na tarczy. Wraz z rozwojem technologii kwarcowej pojawienie się niedrogich zegarków spowodowało, że postacie z bajek umieszczanie na cyferblatach stało się niezwykle popularne.
Zegarki z zabawnym motywem postaci z bajek zyskały tak wielką sławę, że w projekt tego typu zaangażował się sam Gérald Genta (odpowiedzialny za zaprojektowanie takich ikon zegarmistrzostwa, jak m.in: AP Royal Oak czy też PP Nautilus). Genta, mający swoją autorską markę powołaną w 1969 roku, zaprezentował w 1984 roku zegarek z licencjonowanymi postaciami znanymi z bajek W. Disney’a, z Myszką Miki na czele. Oczywiście w serii zegarków znalazły się też inne postacie, takie jak np. Kaczor Donald grający w golfa lub baseball. Wykorzystanie wskazań retrograde umożliwiało stworzenie płynnego ruchu wskazówką w formie np. kija golfowego, dając ciekawy efekt płynnej animacji. Także niektóre z modeli Genty z Myszką Miki znajdziecie w artykule Marzeny.
Biorąc pod uwagę nieprzemijającą popularność tego typu modeli, postanowiliśmy przybliżyć kilka z nich, w różnych przedziałach cenowych. W tym także jeden zegarek z Polski!
Stepan Sarpaneva - Muminki
Niezależny zegarmistrz pochodzący z Finlandii, Stepan Sarpaneva, zaprojektował zegarek mechaniczny, który osiągnął niespodziewany sukces, stając się łakomym kąskiem dla kolekcjonerów.
Model SARPANEVA X MOOMIN 75 na swojej tarczy przedstawia postać Muminka leżącego wśród wodnej roślinności.
Koperta o średnicy 38 mm ukazuje trójwarstwową tarczę typu skeleton, która została ręcznie pomalowana farbą Super-LumiNova w ośmiu kolorach, co bardzo efektownie ożywia tarczę w ciemności. Limitowany model doskonale oddaje ducha opowieści o Muminkach, prezentując ich przygody w prawdziwie kalejdoskopowym zegarku.
Zegarek ten wyposażono w zmodyfikowany mechanizm Sporod A10, pracujący z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę, oferujący 42 godziny rezerwy chodu.
Timex Marlin x Peanuts
Ta propozycja jest skierowana dla osób pragnących posiadać ciekawy czasomierz w rozsądnym budżecie. Rozbudowana kolekcja Timex x Peanuts przedstawia zabawną postać Snoopiego, wymyśloną przez Charlesa M. Schulza, z komiksu pt. Fistaszki (Peanuts).
Oferowane modele Timex’ów wnoszą lubiany styl vintage, dostępny w wielu wariantach w rozbieżnym, aczkolwiek rozsądnym poziomie cenowym. Każdy z nich bez wątpienia może poprawić humor, wywołując uśmiech na twarzy użytkownika oraz towarzyszących mu osób.
Błonie Zodiak Mechaniczny - Smok Wawelski
Jak wspominałem, w zestawieniu znalazł się także jeden model zegarka producenta z rodzimego rynku! Błonie, odrodzona polska marka zegarków, doskonale rozpoznawalna kilka dekad temu i zdobywająca klientów ponownie od kilku lat, ma szeroką ofertę zegarków nawiązującą do klasycznego stylu „Błoniaków”, znanego sprzed lat. W najnowszej kolekcji polska firma zdecydowała się zasięgnąć do wizerunku postaci z “Przygód Baltazara Gąbki”.
Smok Wawelski, zegarek o tej nazwie, w ciekawy sposób oddaje charakter tej niepowtarzalnej postaci. Zielony kolor tarczy w jej jasnym odcieniu oraz kolor paska naprawdę fajnie komponują się z detalami widocznymi już na pierwszy rzut oka, jak chociażby nietypowy kształt koronki.
Mierząca 40 mm średnicy obudowa wykonana ze stali szlachetnej skrywa szwajcarski mechanizm z naciągiem manualnym, oferujący rezerwę chodu na poziomie 45 godz. Ten bez wątpienia ciekawy, wyróżniający się model objęty jest limitacją jedynie do 200 egzemplarzy i na dniach (w końcu) ma wejść do sprzedaży.
Więcej o tym zegarku pisaliśmy tu: Smok Wawelski powraca… na nadgarstki. Premiera nowych zegarków Błonie!
Audemars Piguet x Marvel Royal Oak Concept Black Panther Flying Tourbillon
Partnerstwo manufaktury Audemars Piguet i Marvel Entertainment oddaje hołd dla superbohatera - “Czarnej Pantery”, w bardzo ekskluzywnym modelu zegarka wyposażonego w tourbillon. Model Royal Oak jest tzw. polem eksperymentalnym dla marki AP.
To właśnie ta seria znana ze swojej kanciastej konstrukcji koperty, została poddana serii zmian obejmujących m.in: zmianę profilu i zakrzywienie szkła szafirowego w tym wykonanym z tytanu zegarku. Dodatkowo znajdziemy tutaj ceramiczną, ośmiokątną ramkę podkreślającą jego futurystyczny wygląd.
Model ten łączy w sobie skomplikowany tourbillon oraz miniaturową wersję postaci “Czarnej Pantery”, opracowaną w technologii 3D i wykonaną z białego złota. Ten wywołujący skrajne emocje zegarek ma manufakturowym mechanizm oferujący 72 godziny rezerwy chodu.
Ograniczony do 250 egzemplarzy model zegarka jest zestawiony z gumowym paskiem w fioletowym kolorze, zakończonym tytanowym zapięciem.
UNDONE Disney - Donald / Pinocchio Terra GMT Automatic
Nie tylko Myszka Miki króluje na cyferblatach zegarków, równie popularny jest szalony Kaczor Donald, umieszczony zarówno na tarczy jak i deklu zegarka marki Undone.
Kaczor jest przedstawiony na ciemnogranatowym cyferblacie z wyraźną podziałką toru minutowego oraz z mocno zaakcentowanymi indeksami. Jego ramiona – stanowiące ramiona wskazówek - wskazują minuty i godziny, lecz tym, co jest najciekawsze w mojej opinii, to wskazanie drugiej strefy czasowej GMT, a właściwie sposób realizacji tej funkcji.
Jej zakończenie wieńczą dwie wiewiórki i jest wielce prawdopodobne, że to ich wybryki doprowadziły Kaczora Donalda do stanu emocjonalnego, jaki widoczny jest na tarczy zegarka.
Koperta zegarka o średnicy 37 mm jest wodoszczelna do 50 m, a wykonana została ze stali szlachetnej. Osadzono w niej mechanizm „NH 34” z automatycznym naciągiem, oferujący wspomnianą funkcję GMT.
Natomiast inną propozycją skierowaną do fanów Pinokia jest równie ciekawy zegarek mechaniczny, także od marki Undone - Disney Pinocchio Terra GMT Automatic.
Oferujący identyczne parametry techniczne jak „Donald”, z tym samym mechanizmem NH 34, za sprawą sympatycznego Pinokia jest propozycją o wiele bardziej spokojniejszą, niż motyw przedstawiający opisanego nieco wcześniej Kaczora. Pinokio, podobnie jak Kaczor Donald, w momencie sprzedaży objęty był limitacją wynoszącą 200 sztuk.
Franck Muller Crazy Hours x BWD Arctic Snoopy Limited Edition
Postać Snoopiego jest znana w świecie zegarków, nie tylko ze względu na jej związek z marką Omega, zdobiąc tarcze Speedmasterów występujących w edycjach specjalnych – jak chociażby w modelu Speedmaster „Silver Snoopy Award” 50th Anniversary. Sympatyczna maskotka trafiła również na zegarek marki Franck Muller, w modelu o kształcie poduszki.
Model zegarka powstał w wyniku współpracy z “Bamford Watch Departament” i objęty jest limitacją do 45 egzemplarzy. Jego najważniejszym elementem jest tarcza, a dokładniej cyfry oznaczające godziny, które są nałożone losowo. Dzięki opatentowanemu systemowi wskazań, wskazówka dosłownie przeskakuje z godziny na godzinę pokazując czas.
Snoopy zajmuje centralne miejsce na tarczy, a jego ramiona są wskazówkami (minutową i godzinową). Koperta została odlana z lekkiego tytanu i pokryta białą, dwuskładnikową emalią. Postać Snoopiego świeci w ciemności, dzięki substancji Super-LumiNova.
Zegarek prezentowany był na białym, ręcznie szytym pasku wykonanym z nylonu z tytanową klamrą. Mechanizm “Cal. MVD 2800 - CHR” z automatycznym naciągiem sprężyny oferuje czas pracy na poziomie 42 godzin, pracując z częstotliwością 28 800 wahnięć na godzinę.
Franck Muller x Bamford Watch Department
Kolejne miejsce naszego zestawienia zajmuje również ten sam genewski producent luksusowych zegarków, szczególnie lubianych przez ikony sportu oraz gwiazdy Hollywood.
Tym razem to marynarz Popeye zrobi tarczę zegarka dostępnego w dwóch wariantach. Oczywiście sylwetka Popeyea widoczna w przeszłości była także na tarczy Rolexa Yachtmaster’a, lecz w tym przypadku prezentuje się ona zupełnie inaczej.
Model występował w kopercie z tytanu pokrytego czarną powłoką PVD (w liczbie 60 sztuk) lub w obudowie z 18-karatowego różowego złota (25 egzemplarzy). W obydwu przypadkach czas jest prezentowany przez umięśnione ramiona marynarza Popeye.
Dwie wersje występują na czarnych paskach szytych ręcznie. Wykonane są z połączenia skóry cielęcej i gumy z pasującymi do kopert zapięciami. W kopertach osadzono mechanizm MVT FM 800 z automatycznym naciągiem, który bazuje na szwajcarskiej ETA, lecz został gruntownie zmodyfikowany przez producenta.
Jak łatwo się domyślić, tak nietypowy zegarek był dostarczany w specjalnym opakowaniu z dołączoną … puszką szpinaku oraz ściereczką z mikrofibry z nadrukiem z kreskówki.
Konstantin Chaykin MINIONS
Zegarek z zabawnym motywem Minionka nie jest zaskoczeniem dla osób śledzących kolejne propozycje tego niezależnego zegarmistrza z Rosji. Doskonale rozpoznawalne zegarki mechaniczne z “twarzą” (tu za przykład posłużyć może opisywany przez nas Konstantin Chaykin Zebra Piece Unique. Uszy, ogon i mechanizm „in-house”) były świetną bazą do stworzenia tym razem zegarka z wesołym, zabawnym motywem.
“Minionek” od K. Chaykin’a był krótką, bo wynosząca jedynie 99 sztuk edycją.
Koperta tego zegarka ma 40 mm średnicy, co w porównaniu do takich modeli, jak “Joker” czy “Wirstmons” mających 42 mm, jest nieco mniejsza. Wysokość obudowy wynosi 13,5 mm, a tarczę chroni szkło szafirowe.
Za pracę zegarka odpowiada mechanizm K.18-15 bazujący na szwajcarskiej ETA. Zapewnia on 42 godziny rezerwy chodu, pracując z częstotliwością 4 Hz. Na ten mechanizm zegarmistrz nakłada specjalny moduł zapewniający wskazanie czasu przy pomocy “oczu”, oraz wskaźnik aktualnej fazy księżyca, widoczny jako “usta”.
Z całą pewnością zegarek z postacią Minionka jest dużo weselszą propozycją w porównaniu do “starszych” modeli prezentowanych dotychczas przez tę manufakturę.
Citizen - Disney Watches
Ostatnim miejscem na naszej liście przypadł japońskiej marce Citizen, oferującej całą gamę zegarków z motywem postaci wprost ze świata W. Disney’a.
Bardzo zróżnicowana, zarówno pod względem cen jak i designu rodzina zegarków z mechanizmami “Eco-Drive” może być świetnym wyborem dla szerokiego grona osób.
W linii modelowej “Disney Watches” znajduje się wiele propozycji dostępnych dla miłośników: Myszki Miki, Kaczora Donalda itd, zaś dla kinomanów producent oferuje czasomierze z motywem z filmu Avatar.
Bogata oferta marki Citizen przygotowana wspólnie z firmą Disney, świętuje setne urodziny tego najsłynniejszego na całym świecie wytwórcy filmów animowanych, co jest świetną okazją do nabycia jednego z “bajkowych” zegarków.
Zegarki z motywem postaci ze świata kreskówek i animacji
Zaprezentowane w niniejszym zestawieniu zegarki są oczywiście jedynie częścią rozbudowanej tematyki czasomierzy nawiązujących w swoich projektach do świata animacji. Na zakończenie pozostaje podjąć próbę odpowiedzenia choć po krótce na pytanie, “dlaczego zegarki z postaciami z bajek cieszą się taką popularnością?”
Wydaje mi się, że główną rolę w tym przypadku gra po prostu nostalgia oraz sentymenty odnoszące się do naszego dzieciństwa. Dodatkowo, od kilku lat można zauważyć silny trend na wszystko, co nawiązuje do stylu retro, bez znaczenia czy chodzi o ubrania, meble, imprezy tematyczne czy właśnie zegarki. Śmiało można stwierdzić, że producenci w kolejnych latach będą wielokrotnie sięgać do świata postaci z bajek, tworząc nowe linie modelowe, a także będą nawiązywać kolejne współprace, bo… to się podoba i opłaca.
Na koniec pytanie do Was - jaką postać z bajki chcielibyście widzieć na własnym zegarku?
Więcej ciekawych informacji ze świata zegarków tu: zegarkowe ciekawostki.
19:47 10.11.2024Ciekawostki
Zegarki z motywem postaci ze świata kreskówek i animacji
Tagi:
prestiżowe zegarkizegarek mechanicznyzegarek męski na paskuczarny zegarekzegarek męski na bransolecieluksusowe zegarkisrebrny zegarekzegarki młodzieżowejapoński zegarekpolskie zegarkirosyjskie zegarkinietypowe zegarkizegarki automatycznezegarki kwarcowezegarki dla dziecizegarek damski na paskuzegarki japońskiezegarek na prezentzegarki szwajcarskiezegarki męskie mechanicznezegarki damskie na bransolecie

TRASER – 30 lat zegarków taktycznych
Bardzo wiele zegarków opisywanych jest przed producentów lub sprzedawców jako wojskowe, militarne. Zazwyczaj mamy jednak do czynienia z modelami, którym nadano jedynie wo ...

Izochronizm. Impulsy napędowe
Nie tak dawno temu, publikując na naszym portalu materiał na temat izochronizmu układów drgających, co w przypadku mechanicznych zegarów i zegarków dotyczy wahadła i bala ...

Roamer zmiennym jest. Relacja z wizyty u szwajcarskiego producenta zegarków – firmy Roamer
W połowie września 2017 na zaproszenie polskiego przedstawiciela szwajcarskiego producenta zegarków Roamer – firmy PHU Jubiler, do Szwajcarii wybrała się grupa przedstawi ...

Video recenzja: Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Skeleton. Ceramika w kolorze Blue
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Captain Cook High-Tech Ceramic Skeleton marki Rado. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie ...

Luminox Navy Seal Foundation “Back To The Blue”. Zegarek do zadań specjalnych
Działania taktyczne realizowane przez Siły Zbrojne bardzo często objęte są całkowitą tajemnicą. Ich wymagający charakter oraz stopień trudności i presja czasu sprawiają, ...

Bulova Racer Chronograph. Rasowy chronograf inspirowany sportami motorowymi
Projektanci w firmie Bulova chyba mocno zakasali rękawy, bo co rusz pojawiają się nowe zegarki, bardzo zdecydowanie lub wprost odnoszące się do stylistyki modnej przed la ...

Inhorgenta 2025. Odwiedzamy targi zegarkowe w Monachium (relacja i zdjęcia)
Niemal każda branża, a szczególnie taka, która oferuje dostępny detalicznie towar, będący w jakiś sposób dobrem luksusowym, organizuje różnego rodzaju działania mające na ...

Luminox Pacific Diver Automatic 3100 Series. Wytrzymały "nurek" z trytowym podświetleniem
Luminox to marka kojarząca się z zegarkami w stylu militarnym, a nawet - po prostu - z zegarkami wojskowymi, bo czasomierzy tej firmy używa wiele służb mundurowych i wiel ...

Doxa SUB 250T GMT. Nowy zegarek nurkowy z praktyczną funkcją dodatkową
Marka Doxa jest w Polsce znana od wielu lat. To jeden z tych nielicznych, szwajcarskich producentów, którego zegarki były dostępne w czasach komunistycznych. Liderem był ...

Duckworth Prestex. Ciekawy rozdział dziejów brytyjskiego zegarmistrzostwa (AuroChronos 2025)
Brytyjskie zegarmistrzostwo rośnie w siłę i nie zwalnia tempa. W licznych artykułach dostępnych na portalu Zegarki i Pasja mogliście się niejednokrotnie przekonać, że mar ...

Relacja: Watches & Wonders 2025. Święto zegarków i zegarmistrzostwa w Genewie!
Na przestrzeni ostatnich ponad 10 lat miałem przyjemność brać udział w wielu międzynarodowych imprezach branżowych. Były to zarówno wyjazdy związane z konkretnymi markami ...

Frederique Constant Classic Perpetual Calendar Manufacture. Piękno w czystej postaci
Nowość marki Frederique Constant, model Classic Perpetual Calendar Manufacture, który widzieliśmy podczas W&W 2025, to zegarek łączący w sobie elegancję, zaawansowane roz ...
0 Komentarzy
Średnia 0.00