• Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Grand Seiko

Zegary wieżowe z jedną wskazówką – jak zegarki MeisterSinger


Wiadomo, że w kalendarium historii pomiaru czasu to duże zegary mają pierwszeństwo w stosunku do zegarów noszonych – czyli zegarków. Pierwszy zegar mechaniczny został zbudowany około roku 1000 – przez mnicha Gerberta z Aurillac (późniejszego papieża Sylwestra II), a jako wynalazca pierwszego zegarka wskazywany jest Peter Henlein, który tego czynu dokonał w roku 1510.

Jest oczywiste, że zegarki noszone powstały wykorzystując całą wiedzę zegarmistrzowską gromadzoną w trakcie rozwoju zegarów – tak tych widocznych z daleka – wieżowych, jak i przeznaczonych do zamkniętych pomieszczeń.

Analizując historię rozwoju zegarów trzeba brać pod uwagę duże prawdopodobieństwo, że pierwsze zegary nie posiadały żadnych wskazówek, a upływ czasu był tylko sygnalizowany dźwiękiem. Dla odmiany wiadomo na pewno, że pierwsze zegary wskazówkowe posiadały tylko jedną wskazówkę – tę pokazującą godziny. Wskazówka minutowa pojawiła się w zegarach dopiero około początku XVII wieku.

MeisterSinger i zegary jednowskazówkowe

Co jest ciekawe, wiele dzisiejszych zegarków w swojej stylistyce odwołuje się do historii zegarmistrzostwa, do zegarów wieżowych. Przykładem takiej drogi jest choćby niemiecka firma MeisterSinger, która swoje zegarki wyposaża tylko w jedną wskazówkę – wskazówkę godzinową.

Zegarki MeisterSinger także posiadają tylko jedną wskazówkę. W ten sposób swoim wyglądem nawiązują one do pierwszych zegarów, a równocześnie zwracają uwagę na istniejące także dzisiaj zegary, które podobnie jak one same - posiadają tylko jedną wskazówkę.

Czy znacie Państwo takie zegary w Polsce?

Jak się okazuje, jest ich co najmniej kilka. Niniejszym opracowaniem chcemy doprowadzić do powstania swego rodzaju katalogu starych zegarów z przestrzeni publicznej, posiadających tylko jedną wskazówkę.

MeisterSinger i zegary jednowskazówkowe

Warto tylko wspomnieć, że decyzja o produkcji zegarków z jedną wskazówką ma tak swoje metrologiczne, jak i w przypadku firmy MeisterSinger, filozoficzne uzasadnienie.

Jak można udowodnić, użytkownicy tradycyjnych, wskazówkowych zegarków nie odczytują wskazań z perfekcyjną dokładnością, a spoglądając na zegarek tylko oceniają, czy do wykonania kolejnej czynności mają jeszcze "trochę czasu", czy też muszą się już śpieszyć. Ten rodzaj wrażenia nie jest określany w liczbie minut, czy godzin, więc odczyt czasu z taką dokładnością nie jest im wcale potrzebny.

Wystarczy wiedza o aktualnym położeniu wskazówki godzinowej!
To widać, to się wie!

Firma MeisterSinger swoje zegarki kieruje do osób, które nie liczą każdej sekundy, a potrafią cieszyć się chwilą, oczywiście zdając sobie sprawę z upływu czasu – taki jest przekaz filozoficzny tej niemieckiej marki.

Zegarki jednowskazówkowe zwykle nie są przedmiotami pierwszego wyboru. Z tego powodu, choć tego typu wyroby oferowały już dotychczas różnorakie firmy, to nigdy nie były one w sposób specjalny promowane, a wiedza o ich istnieniu nie była bardzo szeroka. Zmieniło się to wraz z powstaniem marki MeisterSinger.

Dla niej zegarki jednowskazówkowe to cały jej świat.

Z drugiej strony, świat poznał zegarki jednowskazówkowe właśnie dzięki firmie MeisterSinger. Zaangażowanie promocyjne marki spowodowało, że osoby, które poznają funkcjonalność zegarków jednowskazówkowych i filozofię marki, zachwycając się tą stylistyką zauważają także jednowskazówkowe zegary.  

MeisterSinger i zegary jednowskazówkowe

Niniejszym opracowaniem chcemy zachęcić czytelników portalu Zegarki i Pasja do zbieraniu informacji o zegarach jednowskazówkowych, które funkcjonują w przestrzeni publicznej w naszym kraju.

Chcemy, by wiedza o nich i ich historii była jak najszersza.

Poniżej publikujemy listę znanych nam zegarów z jedną wskazówką. Dla niektórych rekordów udało się nam także zdobyć fotografie budynków, czy też zbliżeń zegarowych tarcz. Jego zaczynem jest poniższa tabela!
 

L.P. Miejscowość i dane obiektu Zdjęcie obiektu Zdjęcie tarczy/mechanizmu Informacja dodatkowa
1 Gdańsk – Kościół Mariacki pod wezwaniem Wniebowzięcia N.M.P. Zegar w Gdańsku – Kościół Mariacki pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zegar w Gdańsku – Kościół Mariacki pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Więcej informacji na stronie Katalogu Zegarów Wieżowych
2 Gdańsk – Kościół pod wezwaniem Świętego Jana Zegar w Gdańsku – Kościół pod wezwaniem Świętego Jana Zegar w Gdańsku – Kościół pod wezwaniem Świętego Jana

Brak informacji o  historii zegara

3 Gdańsk – Kościół pod wezwaniem Świętej Katarzyny Zegar w Gdańsku – Kościół pod wezwaniem Świętej Katarzyny Zegar w Gdańsku – Kościół pod wezwaniem Świętej Katarzyny

Brak informacji o  historii zegara

4 Kraków - Kościół Katedralny na Wawelu Zegar w Krakowie - Kościół Katedralny na Wawelu Zegar w Krakowie - Kościół Katedralny na Wawelu Więcej informacji na stronie Katalogu Zegarów Wieżowych
5 Stegna - Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa Zegar w Stegnie - Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa Zegar w Stegnie - Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa

Brak informacji o  historii zegara

6 Święta Lipka - Bazylika pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Zegar w Świętej Lipce - Bazylika pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Zegar w Świętej Lipce - Bazylika pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Więcej informacji na stronie Katalogu Zegarów Wieżowych
7 Toruń – Kościół Katedralny pod wezwaniem świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty Zegar w Toruńiu – Kościół Katedralny pod wezwaniem świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty Zegar w Toruńiu – Kościół Katedralny pod wezwaniem świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty

Więcej informacji na stronie Katalogu Zegarów Wieżowych

8 Warszawa – Pałac w Wilanowie Zegar w Warszawie – Pałac w Wilanowie Zegar w Warszawie – Pałac w Wilanowie

Więcej informacji na stronie Katalogu Zegarów Wieżowych

9        


Na pewno można, a przede wszystkim - warto tę listę rozwijać i uzupełnić – zachęcamy do przesyłania wszelkich ciekawych informacji na adres redakcji portalu: redakcja(@) zegarkiipasja.pl

Zachęcamy Czytelników do przesyłania zdjęć tak budynków, jak i zbliżeń na tarcze zegarowe, byśmy mogli wspólnie rozbudowywać powyższą listę, aby uchronić zegary wieżowe od zapomnienia! Może uda się Państwu zdobyć zdjęcia ich mechanizmów! Warto też poznać historię zegarów i budynków, w których się znajdują.

Zapraszamy do zabawy!

Redakcja Zegarki i Pasja


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Atlantic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Słownik istotnych pojęć zegarmistrz...
Słownik istotnych pojęć zegarmistrz...
08.09.2020
SQUALE – historia marki i najważnie...
SQUALE – historia marki i najważnie...
21.09.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco