Zenith, manufaktura wywodząca się ze Szwajcarskiego Le Locle, nawiązała współpracę z marką Porter, prezentując dwa nowe, ciekawe czasomierze. Wspólna podróż marki Zenith oraz japońskiego producenta plecaków i toreb podróżnych Porter, od samego początku była skoncentrowana na projekcie łączącym w sobie praktyczność, charakterystyczną dla lotniczych zegarków Zenith, z uznaną wytrzymałością produktów marki Porter.
Nowa kolekcja Zenith x Porter Pilot Collection cechuje się nie tylko ciekawym designem, lecz przede wszystkim zastosowaniem trwałej ceramiki w kolorze khaki. Efekt współpracy dwóch wspomnianych marek to dwa nowe zegarki: Pilot Automatic PORTER Edition (nr ref: 49.4001.3620/63.I001) oraz Pilot Big Date Flyback PORTER Edition, o nr referencyjnym: 49.4001.3652/63.I001.
Doskonała współpraca
Zanim przejdziemy do prezentacji zegarków, należy nieco przybliżyć sylwetkę producenta toreb, szczególnie dla tych z Was, którzy nie są podróżnikami i nie mieli okazji zetknąć się z wyrobami tej marki.
Porter-Yoshida & Company wywodząca się z serca Tokio, jest znanym na całym świecie producentem toreb, plecaków oraz pozostałych akcesoriów podróżniczych, cenionym przez użytkowników za sprawą doskonałej jakości swoich wyrobów. Bogata historia tego przedsiębiorstwa i uznanie klientów sprawiły, że jej produkty są używane przez ludzi na całym świecie. W nowych zegarkach od Zenith, które właśnie ujrzały światło dzienne, marka Porter odpowiedzialna jest za wykonanie wysokiej jakości pasków załączonych do zegarków. Lecz samym paskom przyjrzymy się w dalszej części artykułu.
Zielone koperty
Zenith przygotował klasyczne zegarki dla pilotów oraz miłośników awiacji, które mocno czerpią z historycznych modeli marki, lecz są przedstawione w nieco odważniejszym kolorze. Cechą wspólną obu modeli jest materiał z którego zostały wykonane ich obudowy, czyli ceramika, a także jej barwa, będąca militarnym odcieniem zieleni- khaki.
Obydwa zegarki przygotowane przez tę szwajcarską manufakturę otrzymały różne średnice kopert. Bez względu na swój wymiar, oba oczywiście spełniają wszelkie normy przewidziane dla zegarków tej klasy i dla swojego przeznaczenia.
Pierwszy z zegarków to Pilot Automatic PORTER Edition, który otrzymał kopertę mierzącą 40 mm średnicy. Z kolei model ze stoperem, z przydatną funkcją flyback, jest nieco większy, gdyż jego obudowa mierzy ponad 42 mm (dokładnie 42,5 mm), dzięki czemu dobrze wpasuje się na ręce osób mających szersze nadgarstki.
Patrząc na zdjęcia zegarków widać wyraźnie ich matowe wykończenie, które razem z barwą khaki tworzą ciekawy efekt. Wspólnym elementem, wyraźnie zaznaczonym w wyglądzie nowych zegarków, są ich koronki, w typowym dla “pilotów” kształcie. W modelach tych każda z nich została pokryta czarną powłoką PVD, a w zegarku ze stoperem powłoką tą pokryto dodatkowo przyciski odpowiedzialne za obsługę funkcji stopera.
Efektowna koronka ma oczywiście wpływ na łatwość dokonywania korekt wskazań i obsługi zegarków, nawet w rękawicach, a samo jej umiejscowienie na godzinie 3. sprawia, że czynność ta jest intuicyjna.
Historyczne kadłuby samolotów
Zgodnie z wypracowaną przez lata renomą, manufaktura Zenith oprócz precyzji i niezawodności swoich zegarków, tworząc je przykłada również ogromną uwagę do detali, nawet tych najdrobniejszych. Dokładnie takie same odczucia przychodzą na myśl patrząc na dopracowanie projektu tarcz Zenith x Porter Pilot Collection, który nie jest przypadkowy.
Powierzchnia cyferblatu w kolorze khaki otrzymała ciekawy wzór w postaci poziomych, żłobionych pasów. Wzór ten odnosi się do historycznych kadłubów samolotów. Tak więc i tutaj znajdziemy fajne nawiązanie do latających maszyn przemierzających przestworza, pilotowanych od dekad przez profesjonalistów z zegarkami marki Zenith na pokładzie.
Wypukłe pasy tworzące teksturę tarczy mocno kontrastują z jasnopomarańczowymi wskazówkami. Także ich kolor nie jest przypadkowy, i nie chodzi jedynie o ich doskonałą czytelność. Ich barwa jest identyczna do koloru kamizelek ratunkowych, a także do wewnętrznej części dwustronnej kurtki oferowanej przez markę Porter.
To właśnie podszewka lotniczej kurtki “MA-1”, z intensywnym, pomarańczowym kolorem, a także kolekcja toreb z serii “Tanker” są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych serii produktów tego japońskiego producenta.
Dwa modele zegarków otrzymały takie same oznaczenie godzin w postaci wyrazistych cyfr arabskich. Są one duże, białe i zapewniają perfekcyjną czytelność, zaś wypełnienie ich substancją świecącą Super-LumiNova gwarantuje podświetlenie, niezależnie od warunków oświetlania. Model ze stoperem z funkcją flyback ma na swoim cyferblacie dwie symetrycznie ułożone subtarcze. Subtarcza na godzinie 3., odpowiadająca za pomiar do 30 minut, otrzymała dodatkowe pomarańczowe akcenty na swojej krawędzi.
W obu modelach okienko datownika zostało umieszczone w dolnej części tarczy, lecz to widoczne w Pilot Big Date Flyback PORTER Edition jest dużo większe, zaś widoczny napis “Pilot” znajduje się pod datownikiem.
Projekt tarczy nowych, limitowanych zegarków zawiera nazwę partnera, jakim jest marka Porter, umieszczony tuż pod logo Zenith, co możemy podziwiać w każdym z dwóch wariantów. Ogólna stylistyka powierzchni cyferblatu według mnie jest doskonałym połączeniem niezbędnych elementów ze sporą grą “żywego” koloru pomarańczowego, co odbywa się na tle zielonej tarczy, sprawiając, że zegarek prezentuje się po prostu ciekawie.
Klasa wodoszczelności obu zegarków jest taka sama, do 100 metrów.
Manufakturowe mechanizmy
Każdy z dwóch zaprezentowanych modeli został objęty limitacją wynoszącą po 500 sztuk, i jest wyposażony w manufakturowy mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny.
Mechanizm zastosowany w Pilot Automatic PORTER Edition to El Primero 3620. Ten werk znany ze swojej wysokiej częstotliwości pracy wynoszącej 36 000 wahnięć na godzinę (5 Hz). Dzięki temu ruch wskazówki sekundowej po tarczy odbywa się całkowicie płynnie, zapewniając ponadto wyższą dokładność pomiaru czasu.
Z kolei czasomierz ze stoperem - Pilot Big Date Flyback PORTER Edition, ma werk El Primero 3652, specjalnie dostosowany do tego modelu. Oferuje on możliwość pomiaru czasu z dodatkową funkcją flyback.
Podobnie jak w zegarku bez funkcji stopera, także tutaj mamy podwyższoną częstotliwość oscylacji balansu, a rezerwa chodu jest na poziomie 60 godzin, czyli taka sama, jak w modelu trójwskazówkowym. Opatentowane elementy mechanizmu daty pozwalają na szybki przeskok kół z naniesionymi cyframi dnia miesiąca.
Dwa zestawy pasków
Zarówno model bez, jak i ten ze stoperem mają dwa zestawy pasków.
Pierwszym z nich jest pasek nylonowy w kolorze khaki, który jest bardzo wytrzymały. Pasek ten wyposażono w pomarańczowe rzepy i charakterystyczne logo marki Porter.
Drugą opcją jest pasek gumowy, również w kolorze khaki, z teksturą Cordura i czarną klamrą pokrytą powłoką PVD. System szybkiej wymiany pozwala na zamianę pasków bez konieczności użycia narzędzi. Oferowana przez markę Zenith wszechstronność umożliwia użytkownikowi zmianę wyglądu zegarka między sportowym wyglądem - za sprawą paska gumowego, a nieco bardziej klasycznym, nylonowym odpowiednikiem, w zależności od potrzeby.
Zenith x Porter Pilot Collection – dostępność i cena
Wyjątkowe zegarki powstałe w efekcie współracy szwajcarskiej manufaktury z japońskim producentem super wytrzymałych toreb i akcesoriów podróżniczych stanowi bardzo udany projekt. A przy tym ukazuje całkiem inną stronę zegarków przeznaczonych dla profesjonalistów – ze świetnym zestawieniem kolorów oraz użytych materiałów.
Można mieć nadzieję, że współpraca z pewnością doczeka się kolejnych wariantów zegarków.
Jak wspomniałem, oba modele są limitowane do 500 sztuk.
Ich ceny kształtują się następująco: Pilot Automatic PORTER Edition (nr ref. 49.4001.3620/63.I001) został wyceniony na kwotę 51 600 PLN, zaś model Pilot Big Date Flyback PORTER Edition (nr referencyjny 49.4001.3652/63.I001) kosztuje 70 600 PLN.
11:35 07.11.2024Zegarki
Zenith x Porter Pilot Collection. Dwie uznane marki, dwa nietypowe zegarki
Tagi:
luksusowe zegarkizegarek męski na paskuzegarek mechanicznyzegarki szwajcarskiezegarki automatycznechronografzegarki lotniczezegarek na prezentzegarek wodoszczelnyzegarki sportowezegarki męskie mechaniczneprestiżowe zegarki
REKLAMA
Zegarek bazowy. Moduł nastawczy
Tak jak zasygnalizowano w rozdziale o urządzeniu wskazującym, dzięki powiązaniu przekładni chodu i przekładni wskazań za pomocą sprzęgła ciernego, którym jest ćwiertnik, ...
Wszystko o zegarkach typu "Pilot"
Pisząc o zegarkach dla pilotów i fascynatów lotnictwa, musimy pamiętać że w momencie początków awiacji, zegarek noszony - jako urządzenie codzienne i element stroju istni ...
Koperty zegarków z metali popularnych. Super TitaniumTM
W poprzednim opracowaniu na temat metali służących do produkcji kopert zegarkowych (Koperty zegarków z metali popularnych. Tytan versus stal szlachetna), jaki pojawił się ...
CODE41 Moon Inception. Powierzchnia i kratery Księżyca na tarczy zegarka!
Firma CODE41, założona w 2016 roku przez projektanta zegarków Claudio D’Amore, postawiła za cel swojej działalności stworzenie własnej, nowej wersji wysokiej jakości zega ...
Perrelet Turbine Skull Limited Edition. Dla miłośników niekonwencjonalnych zegarków
Perrelet, marka zegarmistrzowska z niemal 250-letnią tradycją, pokazała najnowszy model o nazwie „Turbine Skull”. Sama nazwa własna dużo już zdradza. Motyw czaszki, jest ...
Ikona zegarmistrzostwa powraca. Breitling przejmuje markę Universal Genève!
W niedawno odbytej, długiej rozmowie na temat inwestowania w zegarki i pasji do zegarków przeprowadzonej z magazynem Twój Styl MAN (TS MAN Nr 3/2023) wspominałem, iż na m ...
TAG Heuer Connected Calibre E4 Malbon Golf Edition. Z pasji do gry w golfa
Słysząc nazwę “TAG Heuer” na myśl przychodzi wiele skojarzeń odnoszących się do doskonałych zegarków, szczególnie tych ze stoperem. Wpisały się one w sposób szczególny w ...
Video recenzja: PRIM Manufacture 1949 Pavouk 40
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Manufacture 1949 Pavouk 40 marki PRIM. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klasycznej re ...
Panerai Luminor Dieci Giorni GMT Ceramica. Funkcja GMT, 10 dni rezerwy chodu i super trwałe materiały
Zegarki marki Panerai to projekty mocno wyróżniające się, które w swej szerokiej liczbie wariantów mogą jednak trafić w gusta niemalże każdego klienta. Panerai podczas wy ...
GPHG 2024 - prezentujemy wybrane, nagrodzone zegarki. Oscary branży zegarmistrzowskiej rozdane!
Le Grand Prix d'Horlogerie de Genève, czyli w skrócie GPHG, już za nami. W 2024 roku nagrodzeni producenci wyjątkowych zegarków mieli okazję do zaprezentowania swoich pop ...
Omega x Swatch MoonSwatch Mission to Earthphase. Ziemia widziana z Księżyca
Najnowsze wcielenie MoonSwatcha, Mission to Earthphase, jest ukłonem w stronę załogowych lotów na Księżyc oraz podkreśleniem związku dwóch najbliższych sobie ciał niebies ...
Recenzja: Nomos Tangente 2date. Niemiecki Datomistrz
W październiku Nomos zaprezentował zupełnie nowy, ręcznie nakręcany mechanizm DUW 4601, wraz z dwoma wariantami nowego i niezwykle interesującego modelu: Tangente 2date. ...