Rocznice przełomowych wydarzeń są nierozerwalnie połączone ze wzniosłym ich świętowaniem. Jubileusze, zwłaszcza te okrągłe, szczególnie upodobali sobie producenci zegarków prezentując rocznicowe wydania swoich kultowych czasomierzy, dostępnych niemalże zawsze w ograniczonej liczbie sztuk.
Dokładnie takim wydarzeniem dla manufaktury Vacheron Constantin jest jubileusz jednej z jej najważniejszych linii zegarków noszącej nazwę “Patrimony”, która od dwudziestu lat oczarowuje pasjonatów zegarków na całym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem miłośników produktów tej genewskiej marki.
Nostalgia i wyrafinowanie
Powstanie charakterystycznej kolekcji “Patrimony” miało miejsce dwadzieścia lat temu.
To właśnie od 2004 roku zegarek wizualnie czerpiący inspirację z tzw. “złotej ery zegarków”, czyli z lat 50. XX wieku, trafił po raz pierwszy na nadgarstki osób ceniących sobie styl w swoistym, nieprzemijalnym wydaniu. Minimalistyczna estetyka oraz najbardziej szlachetne materiały kopert od zawsze skrywały w sobie złożone technicznie mechanizmy, które także i w obecnej, limitowanej odsłonie pozwalają na obcowanie z prawdziwym dziełem sztuki zegarmistrzowskiej.
Z okazji obchodów okrągłych urodzin, za kreację nowego modelu z kolekcji “Patrimony” współodpowiedzialny jest utalentowany projektant znany w świecie designu - Ora Ïto.
Francuski projektant i jego inspiracje
Specjalna edycja Vacheron Constantin Patrimony x Ora Ïto powstała we współpracy z Ito Morabito, czyli Ora Ïto, którego projekty cechują się wyszukanym minimalizmem i prostotą.
Z kolei nowy model czasomierza od Vacheron Constantin mocno hołduje stylowi niezwykle popularnemu we wspomnianych wcześniej latach 50. XX wieku, co stanowi doskonałe połączenie dwóch różnych stylistycznych gatunków.
Wprowadzona w 2004 roku kolekcja czerpała wzorce projektowe także z bardzo cienkich zegarków, a dokładniej z modeli wyposażonych w mechanizmy z naciągiem manualnym, takich jak: “Cal. 1001” o grubości 2,94 mm, oraz “Cal. 1003” o wysokości zaledwie 1,64 mm, wykorzystywanych w zegarkach o referencjach 6179 i 6187.
Subtelna koperta ze złota
Złożona konstrukcja mechanizmu zegarka została umieszczona w subtelnej obudowie, o wyszukanej za sprawą detali estetyce. Limitowany do zaledwie 100 sztuk model zegarka swój niepowtarzalny wygląd zawdzięcza projektantowi Ora Ïto, który prywatnie jest wielbicielem właśnie tej kolekcji od VC.
Żółte złoto o próbie 18-karatów jest materiałem z jakiego wykonano kopertę mierzącą 40 mm średnicy, a wysoką na 8,5 mm. Takie wymiary gwarantują idealne proporcje, dodatkowo podkreślone za sprawą wąskiej lunety, delikatnej koronki oraz polerowanemu wykończeniu.
Wybór materiału użytego do budowy, jakim jest żółte złoto, odnosi się do popularnego materiału używanego w zegarkach noszonych właśnie w latach 50. Ubiegłego wieku, co dobrze podkreśla inspiracje stylem vintage.
Zegarek ważący 69 gram nie ma zbyt wysokiego poziomu wodoszczelności, który wynosi jedynie 3 ATM.
Promienie światła na tarczy
Tarcza, także wykonana ze złota, ma grawerowaną serię okręgów rozchodzących się koncentrycznie od jej środka w kierunku zewnętrznych krawędzi. Ten stosunkowo prosty wzór tworzy prawdziwie hipnotyzujący efekt falujących pierścieni, subtelnie odbijających padające na nie promienie światła. To między innymi dzięki nim monochromatyczny dobór barw widocznych na tarczy został przełamany, oddając całe jego piękno.
Złoty cyferblat jest podzielony na dwie części. Oddziela je delikatnie pogrubiony pierścień, odgradzający dwa obszary tarczy: jego centralne pole od części zawierającej tor minutowy z ręcznie nakładanymi, perłowymi znacznikami minut i wąskimi indeksami godzinowymi, także wykonanymi ze złota.
Czas wskazują złote wskazówki, które są lekko zakrzywione, tak, aby idealnie wpasować się w wypukłe elementy na tarczy. Ten pozornie prosty zabieg widzialny na tarczy wymaga wysokiej jakości rzemiosła. Niemal niewidoczna krzywizna cyferblatu wymaga trudnego tłoczenia, z rygorystyczną dokładnością do jednego mikrona.
Miejsce w dolnej części tarczy w okolicy godz. 6. zajmuje okienko datownika pokazującego aktualny dzień tygodnia na złotym tle. Elegancka tarcza w niezwykle urzekającym za sprawą detali wyglądzie praktycznie została pozbawiona jakichkolwiek napisów, oprócz nazwy manufaktury widniejącej w okolicy godz. 12.
Vacheron Constantin Patrimony x Ora Ïto jest oferowany na bordowym pasku wykonanym ze skóry cielęcej, posiadający wytłoczone prostokątne kształty w stylu retro i klamrę wytworzoną z żółtego złota.
Pieczęć Genewska i Krzyż Maltański
Częściowo transparentny dekiel prezentuje mechanizm “Cal. 2450 Q6” złożony ze 196 elementów, który ma grubość wynoszącą zaledwie 3,6 mm. Werk pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę, oferując rezerwę chodu na poziomie 40 godzin.
Podobnie jak w przypadku pozostałych modeli od manufaktury Vacheron Constantin, także i w tym zegarku mechanizm „in-house” jest wyróżniony Pieczęcią genewską.
Przez przeszklony dekiel możemy podziwiać imponujące zdobienie pracujących elementów mechanizmu, takich jak: pasy genewskie widoczne na mostkach oraz szkieletowany wahnik z Krzyżem Maltańskim, czyli logo Vacheron Constantin.
Vacheron Constantin Patrimony x Ora Ïto – dostępność i cena
Ponadczasowy, wyszukany, stonowany - to jedynie kilka z wielu określeń, jakie nasuwają się na myśl patrząc na ten zegarek. Model o nr ref: 85180/000J-H069 prezentuje wizualną geometrię połączoną z rozprzestrzeniającą się falą na tarczy, a także subtelnym detalom mogącym zachwycić nawet osoby gustujące jedynie w typowo sportowych czasomierzach.
O poziomie wykonania, dopracowania i precyzji w zasadzie nie trzeba nic więcej pisać, ponieważ każdy model opuszczający pracownie tej genewskiej manufaktury bazuje na tych wieloletnich wartościach marki Vacheron Constantin.
Zegarek Vachron Constantin Patrimony x Ora Ïto jest objęty limitacją do 100 egzemplarzy, a jego cena wynosi ok. 163 000 PLN (38 200 EUR).
12:20 06.11.2024Zegarki
Vacheron Constantin Patrimony x Ora Ïto. Minimalistyczny zegarek na 20-lecie kolekcji Patrimony
Tagi:
zegarki męskie eleganckiezegarki męskie mechanicznezegarek męski na paskuzłoty zegarekzegarki męskie klasycznezegarki szwajcarskieprestiżowe zegarkizegarek mechanicznyzegarki automatyczneluksusowe zegarkizegarek do garniturueleganckie zegarki
REKLAMA
Przemijający świat rzemiosła. Książka
W 2016 r. przypadał jubileusz 500-lecia działalności Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników m.st. Warszawy. Z tej okazji wydana została książka a ...
Epizod 8. Zegarek bazowy - oscylator
Oscylator urządzenia zegarowego, jest generatorem podstawy czasu i wspólnie z wychwytem są w największym stopniu odpowiedzialne za dokładność działania zegara. Drgania os ...
Andrzej Masłowski – poznański zegarmistrz, muzyk i wynalazca
Można zaryzykować stwierdzenie, że autor pierwszej publikacji o zegarmistrzostwie i użytkowaniu zegarków napisanej w języku polskim, znany tylko w kręgu znawców historii ...
Audemars Piguet otwiera nowy Dom AP w Hamburgu
Marka Audemars Piguet, szwajcarski producent Haute Horlogerie, ogłosiła w grudniu 2023 roku otwarcie Domu AP (AP House) w Hamburgu, mieszczącego się w zabytkowym XIX-wiec ...
Seiko Prospex European Limited Edition 2024. Specjalna, europejska edycja!
W lipcu 1965 roku na rynku pojawił się zegarek Seiko 62MAS. Było to wejście i zaistnienie tej japońskiej firmy na rynku zegarków typu diver. Wprawdzie wcześniej pojawiały ...
Zaktualizowana i rozszerzona biografia Waltera Lange: "When Time Came Home"
29 lipca 2024 r. Walter Lange skończyłby 100 lat. Zakładając ponownie firmę Lange Uhren GmbH 7 grudnia 1990 roku, nie tylko przywrócił bogatą rodzinną tradycję zegarmistr ...
G-SHOCK GW-B5600CD Galapagos. Zegarki inspirowane stworzeniami z rajskiej wyspy
Nie jestem maniakiem marki G-SHOCK, a ma ona grono bardzo oddanych fanów. Niemniej doceniam tę japońską firmę, tym bardziej, że miałem i mam zegarki G-SHOCK, bo uważam je ...
Oscary 2024: zegarki Omega na nadgarstkach filmowych gwiazd
Za nami 96-ty już, oscarowy wieczór z najważniejszymi bodaj nagrodami w branży filmowej, wieczór z nagim Johnem Cena, rozerwaną sukienką laureatki Oscara, Emmy Stone, z p ...
Vacheron Constantin Patrimony x Ora Ïto. Minimalistyczny zegarek na 20-lecie kolekcji Patrimony
Rocznice przełomowych wydarzeń są nierozerwalnie połączone ze wzniosłym ich świętowaniem. Jubileusze, zwłaszcza te okrągłe, szczególnie upodobali sobie producenci zegarkó ...
Kolejny etap w powrocie ikony. Universal Geneve prezentuje swoją nową stronę internetową
Niemal rok temu na łamach portalu Zegarki i Pasja mogliście przeczytać o zmianie właściciela marki Universal Geneve, a co za tym idzie niejakim odrodzeniu się jej. “Wybaw ...
Herbelin Newport Carbon Titane Day/Date. Zegarek z materiałów high-tech
Marka Herbelin (dawniej znana pod nazwą Michel Herbelin) od jakiegoś czasu prowadzi dynamiczną politykę ekspansji na różnych rynkach i różnych poziomach cenowych swoich p ...
Testujemy: G-SHOCK GM-2110D, czyli „CasiOak” w najnowszej wersji
G-SHOCK to marka zegarków firmy Casio, od zawsze kojarzona z wytrzymałością. Pierwsze modele zegarków były wyłącznie cyfrowe, z czasem pojawiły się modele analogowe (wska ...