Rocznice przełomowych wydarzeń są nierozerwalnie połączone ze wzniosłym ich świętowaniem. Jubileusze, zwłaszcza te okrągłe, szczególnie upodobali sobie producenci zegarków prezentując rocznicowe wydania swoich kultowych czasomierzy, dostępnych niemalże zawsze w ograniczonej liczbie sztuk.
Dokładnie takim wydarzeniem dla manufaktury Vacheron Constantin jest jubileusz jednej z jej najważniejszych linii zegarków noszącej nazwę “Patrimony”, która od dwudziestu lat oczarowuje pasjonatów zegarków na całym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem miłośników produktów tej genewskiej marki.
Nostalgia i wyrafinowanie
Powstanie charakterystycznej kolekcji “Patrimony” miało miejsce dwadzieścia lat temu.
To właśnie od 2004 roku zegarek wizualnie czerpiący inspirację z tzw. “złotej ery zegarków”, czyli z lat 50. XX wieku, trafił po raz pierwszy na nadgarstki osób ceniących sobie styl w swoistym, nieprzemijalnym wydaniu. Minimalistyczna estetyka oraz najbardziej szlachetne materiały kopert od zawsze skrywały w sobie złożone technicznie mechanizmy, które także i w obecnej, limitowanej odsłonie pozwalają na obcowanie z prawdziwym dziełem sztuki zegarmistrzowskiej.
Z okazji obchodów okrągłych urodzin, za kreację nowego modelu z kolekcji “Patrimony” współodpowiedzialny jest utalentowany projektant znany w świecie designu - Ora Ïto.
Francuski projektant i jego inspiracje
Specjalna edycja Vacheron Constantin Patrimony x Ora Ïto powstała we współpracy z Ito Morabito, czyli Ora Ïto, którego projekty cechują się wyszukanym minimalizmem i prostotą.
Z kolei nowy model czasomierza od Vacheron Constantin mocno hołduje stylowi niezwykle popularnemu we wspomnianych wcześniej latach 50. XX wieku, co stanowi doskonałe połączenie dwóch różnych stylistycznych gatunków.
Wprowadzona w 2004 roku kolekcja czerpała wzorce projektowe także z bardzo cienkich zegarków, a dokładniej z modeli wyposażonych w mechanizmy z naciągiem manualnym, takich jak: “Cal. 1001” o grubości 2,94 mm, oraz “Cal. 1003” o wysokości zaledwie 1,64 mm, wykorzystywanych w zegarkach o referencjach 6179 i 6187.
Subtelna koperta ze złota
Złożona konstrukcja mechanizmu zegarka została umieszczona w subtelnej obudowie, o wyszukanej za sprawą detali estetyce. Limitowany do zaledwie 100 sztuk model zegarka swój niepowtarzalny wygląd zawdzięcza projektantowi Ora Ïto, który prywatnie jest wielbicielem właśnie tej kolekcji od VC.
Żółte złoto o próbie 18-karatów jest materiałem z jakiego wykonano kopertę mierzącą 40 mm średnicy, a wysoką na 8,5 mm. Takie wymiary gwarantują idealne proporcje, dodatkowo podkreślone za sprawą wąskiej lunety, delikatnej koronki oraz polerowanemu wykończeniu.
Wybór materiału użytego do budowy, jakim jest żółte złoto, odnosi się do popularnego materiału używanego w zegarkach noszonych właśnie w latach 50. Ubiegłego wieku, co dobrze podkreśla inspiracje stylem vintage.
Zegarek ważący 69 gram nie ma zbyt wysokiego poziomu wodoszczelności, który wynosi jedynie 3 ATM.
Promienie światła na tarczy
Tarcza, także wykonana ze złota, ma grawerowaną serię okręgów rozchodzących się koncentrycznie od jej środka w kierunku zewnętrznych krawędzi. Ten stosunkowo prosty wzór tworzy prawdziwie hipnotyzujący efekt falujących pierścieni, subtelnie odbijających padające na nie promienie światła. To między innymi dzięki nim monochromatyczny dobór barw widocznych na tarczy został przełamany, oddając całe jego piękno.
Złoty cyferblat jest podzielony na dwie części. Oddziela je delikatnie pogrubiony pierścień, odgradzający dwa obszary tarczy: jego centralne pole od części zawierającej tor minutowy z ręcznie nakładanymi, perłowymi znacznikami minut i wąskimi indeksami godzinowymi, także wykonanymi ze złota.
Czas wskazują złote wskazówki, które są lekko zakrzywione, tak, aby idealnie wpasować się w wypukłe elementy na tarczy. Ten pozornie prosty zabieg widzialny na tarczy wymaga wysokiej jakości rzemiosła. Niemal niewidoczna krzywizna cyferblatu wymaga trudnego tłoczenia, z rygorystyczną dokładnością do jednego mikrona.
Miejsce w dolnej części tarczy w okolicy godz. 6. zajmuje okienko datownika pokazującego aktualny dzień tygodnia na złotym tle. Elegancka tarcza w niezwykle urzekającym za sprawą detali wyglądzie praktycznie została pozbawiona jakichkolwiek napisów, oprócz nazwy manufaktury widniejącej w okolicy godz. 12.
Vacheron Constantin Patrimony x Ora Ïto jest oferowany na bordowym pasku wykonanym ze skóry cielęcej, posiadający wytłoczone prostokątne kształty w stylu retro i klamrę wytworzoną z żółtego złota.
Pieczęć Genewska i Krzyż Maltański
Częściowo transparentny dekiel prezentuje mechanizm “Cal. 2450 Q6” złożony ze 196 elementów, który ma grubość wynoszącą zaledwie 3,6 mm. Werk pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę, oferując rezerwę chodu na poziomie 40 godzin.
Podobnie jak w przypadku pozostałych modeli od manufaktury Vacheron Constantin, także i w tym zegarku mechanizm „in-house” jest wyróżniony Pieczęcią genewską.
Przez przeszklony dekiel możemy podziwiać imponujące zdobienie pracujących elementów mechanizmu, takich jak: pasy genewskie widoczne na mostkach oraz szkieletowany wahnik z Krzyżem Maltańskim, czyli logo Vacheron Constantin.
Vacheron Constantin Patrimony x Ora Ïto – dostępność i cena
Ponadczasowy, wyszukany, stonowany - to jedynie kilka z wielu określeń, jakie nasuwają się na myśl patrząc na ten zegarek. Model o nr ref: 85180/000J-H069 prezentuje wizualną geometrię połączoną z rozprzestrzeniającą się falą na tarczy, a także subtelnym detalom mogącym zachwycić nawet osoby gustujące jedynie w typowo sportowych czasomierzach.
O poziomie wykonania, dopracowania i precyzji w zasadzie nie trzeba nic więcej pisać, ponieważ każdy model opuszczający pracownie tej genewskiej manufaktury bazuje na tych wieloletnich wartościach marki Vacheron Constantin.
Zegarek Vachron Constantin Patrimony x Ora Ïto jest objęty limitacją do 100 egzemplarzy, a jego cena wynosi ok. 163 000 PLN (38 200 EUR).
12:20 06.11.2024Zegarki
Vacheron Constantin Patrimony x Ora Ïto. Minimalistyczny zegarek na 20-lecie kolekcji Patrimony
Tagi:
zegarki szwajcarskiezegarki automatycznezegarek męski na paskuprestiżowe zegarkizegarki męskie klasycznezegarki męskie eleganckieeleganckie zegarkizegarki męskie mechanicznezegarek do garnituruzłoty zegarekzegarek mechanicznyluksusowe zegarki

REKLAMA

Historia zegarów wieżowych i zegary w przestrzeni publicznej w Polsce
Niniejszym opracowaniem chcemy powiadomić wszystkich zainteresowanych narodowym dziedzictwem i historią techniki, o niezwykłej wartości zegarów mechanicznych znajdujących ...

Technologie Eco-Drive i Radio Controlled marki Citizen – co oferują i jak działają?
Zapraszamy do podróży do Japonii, kraju Kwitnącej Wiśni, ojczyzny sushi, karate i gejsz. Zakątka na ziemi, gdzie przeciętna długość życia jest najwyższa na świecie, a kra ...

Przejście przez rubikon – czyli zdobycie tytułu Mistrza Rzemiosł Artystycznych!
Rolą i misją portalu Zegarki i Pasja - jednego z największych portali branżowych o zegarkach w Polsce - jest oczywiście prezentowanie naszym czytelnikom nowych i interesu ...

Oris po raz kolejny partnerem festiwalu Jazz nad Odrą
Od 1996 marka Oris podkreśla swoje zaangażowanie w kulturę poprzez sponsorowanie festiwali jazzowych na całym świecie, prezentując przy tym limitowane edycje zegarków w h ...

Video recenzja: Tissot T-Touch Connect Sport
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka T-Touch Connect Sport marki Tissot. Nasz redakcyjny kolega Marcin prezentował ten model niedawno w formie klasycznej recen ...

Roamer C-Line. Zegarki damskie i męskie z elementami z ceramiki
Roamer ma całkiem spore doświadczenie w wykorzystywaniu elementów ceramicznych do budowy zegarków. Bardzo dobrze jest to widoczne w zaprezentowanej ostatnio serii C-Line, ...

Felieton: Czy noszenie Rolexa to… faux-pas?
„Mam wrażenie, że Rolex w ostatnich latach to faux-pas”. Takie słowa przeczytałem pod jednym z moich postów o zegarkach na LinkedIn. I muszę przyznać, że dały mi one do m ...

Oris x LFP Limited Edition. Zegarki, piłka nożna i pomoc dzieciom? Oczywiście!
W dużej mierze na podstawie tego, co w różnych swoich materiałach deklaruje sama firma Oris, powtarzaliśmy ostatnio, że ta szwajcarska marka z Holstein stara się oferować ...

Nowości Seiko Prospex i King Seiko na 2025 rok. Przegląd premierowych zegarków!
Niedawno, 5 marca 2025 roku, na konferencji prasowej, w której braliśmy udział, marka Seiko pokazała nowości na ten rok. Ostatnio w Seiko sporo się dzieje i nie są to tyl ...

Epos 3439 BM V-Style. Nietypowa tarcza i astronomiczna konwencja (zdjęcia live)
Firma Epos to niezależna marka, która oferuje zegarki mechaniczne w klasycznym stylu, w rozsądnej cenie. Ten szwajcarski producent stara się zaoferować w swoich modelach ...

Grand Seiko Heritage 62GS sekki Rikka i Shūbun ze stali Ever-Brilliant (SBGH351 i SBGH353)
Grand Seiko to marka mająca od lat bardzo duże grono zwolenników, choć znajdą się także w zegarkowym światku jej kontestatorzy. Zwolennicy wychwalają wyśrubowane standard ...

Premiera zegarka Tissot PRC 100 Solar. Władca światła w... chmurach - relacja i zdjęcia
13 marca 2025, godzina 8:55 - szybka winda wiezie mnie wraz z kilkoma innymi osobami oraz psem na 46 piętro najwyższego budynku w Unii Europejskiej. Liczący 310 metrów Va ...