Marka Oris prezentuje kolejne wcielenie bestsellerowego modelu Aquis. Przedstawiamy więc limitowaną edycję (2000 sztuk) stworzoną dla wsparcia australijskiej organizacji non-profit Reef Restoration Foundation i misji Orisa, by wprowadzać zmiany na lepsze. Oris, w dużej mierze za sprawą Aquisa właśnie, wspiera wiele różnych działań mających na względzie ochronę mórz, oceanów i morskich ekosystemów. Wiele modeli zegarków tej szwajcarskiej marki, w tym oczywiście Aquisa, prezentowaliśmy już na łamach naszego portalu.
Teraz pora na Oris Great Barrier Reef Limited Edition IV.
To ma znaczenie!
Rafy koralowe są w niebezpieczeństwie.
Oris współpracuje z pionierską organizacją non-profit Reef Restoration Foundation, aby chronić i konserwować te życiodajne ekosystemy morskie. Zmiany klimatyczne mają niszczycielski wpływ na światowe rafy koralowe. Według Australian Institute of Marine Science, lotnicze badania Wielkiego Parku Morskiego Rafy Koralowej wykazały, że 73 % badanych raf ma to, co nazywają „powszechnym bieleniem”.
W marcu 2024, Wielka Rafa Koralowa doświadczyła piątego masowego bielenia, podczas którego wysokie temperatury wody niszczą koralowce, które wyrzucają z tkanek drobne algi, przez co stają się białe. Jeśli ta sytuacja będzie trwała dłużej, prawdopodobnie koralowce umrą.
Dlaczego to ma znaczenie?
Według amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanografii i Atmosfery rafy występują na mniej niż 1% powierzchni oceanu, ale są domem dla prawie jednej czwartej wszystkich gatunków oceanicznych.
Gatunki te podtrzymują właściwy stan naszych oceanów, które produkują 70% tlenu na świecie. Rafy również przynoszą ogromne korzyści dla światowej gospodarki. Innymi słowy nie będzie przesadą stwierdzenie, że nasza planeta zależy od ich przetrwania.
W 2016 roku powołano Reef Restoration Foundation, w celu zwalczania skutków bielenia koralowców. Ta organizacja specjalizuje się w oceanicznych szkółkach koralowców, hodując koralowce w celu zachowania tych bioróżnorodnych ekosystemów i ważnych źródeł życia.
Marka Oris nawiązała współpracę z Reef Restoration Foundation w 2018 roku, w ramach wspomnianej na wstępie misji wprowadzania zmian na lepsze. „Oris jest neutralny dla klimatu i zaangażowany w 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ” — mówi współdyrektor generalny Rolf Studer. „Wspieranie Reef Restoration Foundation to radość i z przyjemnością rzucamy światło na ich pracę w celu przeciwdziałania skutkom zmian klimatycznych na rafach koralowych świata”.
Teraz, w 2024 roku, jest kolejny krok w ramach tej współpracy.
Oris Great Barrier Reef Limited Edition IV
Miłośnicy marki ucieszą się z nowej, składającej się z 2 000 sztuk serii modelu Aquis Great Barrier Reef Limited Edition IV, który wesprze misję fundacji.
Bazą do wykonania nowego zegarka jest model Oris Aquis Date Calibre 400. Oris Aquis Great Barrier Reef Limited Edition IV ma bardzo atrakcyjną, gradientowo zabarwioną tarczę, a za jego pracę odpowiada mechanizm „in-house” marki Oris, Calibre 400, z pięciodniową rezerwą chodu i automatycznym naciągiem sprężyny napędowej.
Poza tym mechanizm ten zapewnia podwyższony poziom odporności na działania pól magnetycznych, a także 10-letnie zalecane okresy serwisowania i 10-letnią gwarancję (po zarejestrowaniu się w MyOris).
Ważną cechą jest też wysoki poziom regulacji, zapewniający dokładność od -3 do + 5 sekund na dobę.
Lazurowa woda oceanu
Tarcza zegarka ma ciekawe zabarwienie.
Gradientowe opcje zazwyczaj skomponowane są tak, że kolor zmienia się od środka do zewnętrznych krawędzi. Tu można nazwać to ułożeniem poziomym. Góra tarczy to kolor szmaragdowy, przechodzący przez turkus w centrum, do koloru granatowego, w bardzo ciemnym wydaniu w dolnej części. Wygląda to atrakcyjnie, a wywołanie skojarzeń z lazurową wodą oceanu i rafą koralową jest łatwe. Oczywiście nie zapomniano o podstawowej funkcji zegarka nurkowego.
Tu odczyt czasu ma również być bardzo łatwy.
Zapewniają to indeksy i wskazówki znane z innych wersji modelu Aquis.
Niezależnie od miejsca na tarczy, tak indeksy ja i wskazówki są doskonale widoczne. Za łatwy odczyt wskazań w ciemności odpowiada nałożona na indeksach, w ich środkowej części, jak i na wskazówkach masa luminescencyjna. Na godzinie 6. brak indeksu, ponieważ umieszczono tam okienko datownika z ciemnym, dopasowanym do koloru tarczy w tym miejscu tłem. Na tarczy widzimy jeszcze nadrukowaną nazwę firmy pod godzina 12., oraz nazwę linii, informację o rezerwie chodu jak i klasie wodoszczelności po przeciwnej stronie.
Koperta, luneta, bransoleta
Jako rasowy zegarek nurkowy, ten model Orisa ma obrotową lunetę. Ma ona szarą wkładkę wolframową, na której wygrawerowano minutową skalę nurkową. Materiał wkładki jest trudny do zarysowania, dzięki czemu zegarek będzie cieszył dłużej dobrym wyglądem.
Ta luneta osadzona jest na kopercie o bardzo charakterystycznym, znanym i lubianym kształcie, będącym cechą rozpoznawczą nurkowych zegarków Orisa. Na ten kształt, poza okrągłym korpusem, składają się nietypowe, zintegrowane ucha i wąskie mocowanie bransolet lub pasków, dające w sumie ten niepowtarzalny styl.
Styl, który poza unikalnym wyglądem zapewnia dobre dopasowanie zegarka do nadgarstka nawet gdy ten nadgarstek nie jest zbyt szeroki a zegarek jest duży. Tutaj mamy do czynienia z wersją o całkiem sporej średnicy 43,5 mm.
Po prawej stronie obudowy znajduje się wkręcana koronka, wraz z chroniącymi ją po obu stronach wypustkami przykręcanymi do koperty. Powierzchnie koperty są wykończone przez szczotkowanie i polerowanie.
Solidna bransoleta wykonana ze stali ma trójrzędowa konstrukcję. To nowy, prezentowany już typ bransolety od marki z Holstein, który mocniej zwęża się do zapięcia, co ma na celu poprawić komfort użytkowania zegarka.
Trójwymiarowy relief na deklu
Dekiel zegarka Oris Great Barrier Reef Limited Edition IV jest pełny. Trochę szkoda, bo nowoczesny, surowy styl wykończenia mechanizmu Cal. 400 jest atrakcyjny dla oka. Zamiast tego mamy i tak niezłą opcję, bo centralną część tego stalowego dekla zajmuje wyraźnie trójwymiarowy relief, przedstawiający symbolicznie rafę koralową na matowym, ziarnistym tle.
Otoczony jest on wystającym pierścieniem oddzielającym od kolejnej ziarnistej powierzchni, na której mamy numer w limitacji i nazwę modelu Great Barrier Reef Limited Edition.
Bazowy model, czyli Aquis Date 43,50 mm, to nowoczesny sportowy, nurkowy, ale i wszechstronny „narzędziowy” zegarek mechaniczny z poziomem wodoszczelności do 300 m. Jego koperta wykonana ze stali nierdzewnej, wkręcana koronka, ochrona koronki, jednokierunkowa obrotowa luneta i trójrzędowa bransoleta zostały przeprojektowane, w celu poprawy ergonomii i wydajności, o czym wspominałem, i o czym pisaliśmy już na łamach naszego portalu prezentując nowości linii Aquis w 2024 roku.
Oris Great Barrier Reef Limited Edition IV – dostępność i cena
Podobnie jak wszystkie modele Aquis Date Calibre 400, prezentowana w niniejszym artykule limitowana do 2000 egzemplarzy wersja ma również opatentowany przez Orisa system zmiany paska i szybkiej regulacji, oba zaprojektowane z myślą o łatwości użytkowania i wszechstronności.
Nowy, limitowany zegarek będzie bezpośrednio wspierał stałe zaangażowanie finansowe firmy Oris w misję dbania o rafę koralową i jej odbudowę. Model ten jest już dostępny.
Cena Oris Great Barrier Reef Limited Edition IV to około 17 500 złotych.
Szukasz informacji o nowościach marki Oris? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Oris.
13:20 08.11.2024Zegarki
Oris Great Barrier Reef Limited Edition IV. Koralowce i lazurowa woda oceanu
Tagi:
srebrny zegarekzegarki młodzieżowezegarek nurkowyzegarek męski na bransoleciezegarki męskie mechanicznezegarki szwajcarskiezegarek mechanicznyzegarki automatycznezegarek żeglarskizegarki sportowezegarek wodoszczelnyzegarek na prezentprestiżowe zegarkizegarek do pływania
REKLAMA
20-lecie mechanizmu Grand Seiko Spring Drive i nowe zegarki z tej okazji!
Japończycy od zawsze preferowali podziały na marki standard i premium, dlatego Toyota ma Lexusa, Nissan – Infiniti, a Honda – Acurę. W ich ślady szli też oczywiście i inn ...
Grand Seiko – historia marki i najważniejsze osiągnięcia
Historia marki Grand Seiko jest nierozłącznie powiązana z wielką japońską manufakturą powstałą w 1881 roku – firmą Seiko. Od wprowadzenia pierwszego japońskiego zegarka n ...
Fossil prezentuje: Smartwatch Q
Smartwatch'e, czyli w dosłownym tłumaczenu „mądre-zegarki”, stają się coraz bardziej popularne i coraz chętniej kupowane. Trudno powiedzieć, czy jest to chwilowa moda, cz ...
TAG Heuer Connected Calibre E4 Malbon Golf Edition. Z pasji do gry w golfa
Słysząc nazwę “TAG Heuer” na myśl przychodzi wiele skojarzeń odnoszących się do doskonałych zegarków, szczególnie tych ze stoperem. Wpisały się one w sposób szczególny w ...
Oris Great Barrier Reef Limited Edition IV. Koralowce i lazurowa woda oceanu
Marka Oris prezentuje kolejne wcielenie bestsellerowego modelu Aquis. Przedstawiamy więc limitowaną edycję (2000 sztuk) stworzoną dla wsparcia australijskiej organizacji ...
Aerowatch Les Grandes Classiques Collection Quartz. Ponadczasowa klasyka
Zapewne dla przeważającej części zegarkomaniaków i zegarkomaniaczek tzw. „klasyczny zegarek” oznacza model wyposażony w mechaniczne serce, czyli tradycyjny mechanizm mech ...
Testujemy: Tissot T-Touch Connect Sport. Smartwatch po szwajcarsku
Kilka dni temu w nasze ręce trafił zegarek Tissot T-Touch Connect Sport, najnowszy smartwatch firmy Tissot, kontynuator serii Connect i spadkobierca linii T-Touch, której ...
Video recenzja: Mudita Element
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Element marki Mudita. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klasycznej recenzji. Wówczas w ...
Recenzja: Epos Sport 3505 Automatic
Wiele firm produkując dobra konsumpcyjne, i dotyczy to również firm zegarkowych, nadaje nazwy swoim produktom, nazywa całe kolekcje i konkretne modele. Szwajcarska firma ...
Unikatowy zegarek Breguet No. 3218 sprzedany na Christie’s Rare Watches Geneva
Wczoraj, 11 listopada 2024, w Genewie w Four Seasons Hotel des Bergues odbyła się kolejna edycja Christie’s Rare Watches. Była to już druga aukcja Christie’s z tej serii ...
Portal „Zegarki i Pasja” - już pół miliona wizyt w 2024!
W zeszłym roku, dokładnie 10 sierpnia 2023, pisałem, iż dzień ten zapisał się na zawsze w historii naszego wydawnictwa. Wtedy bowiem, po raz pierwszy w wieloletniej dział ...
Zegarki z motywem postaci ze świata kreskówek i animacji
Na pierwszy rzut oka świat bajek i zegarmistrzostwo nie mają ze sobą wiele wspólnego. Świat mechanicznych czasomierzy to przestrzeń, w której trendy i kolorowe motywy jak ...