• Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Omega

Certina DS-7 Chrono Padel Edition by Marta Ortega. Wejdź do świata padla


Jeśli nie wiesz co to jest padel, nie jesteś w tym osamotniony. Ja do niedawna również nie wiedziałem, że taki sport istnieje, a słowo „padel” kojarzyło mi się wyłącznie z angielskim paddle, czyli wiosłem.

Padel ma swoje korzenie w Meksyku. Nie jest to wcale taki nowy sport, ponieważ ma już ponad 60 lat, został stworzony przez Enrique Conquera w Meksyku w 1962 roku. Bazą do stworzenia padla był fronton (sport rakietkowy również wymyślony w Meksyku w 1900 roku). Conquera dobudował dodatkowe ściany zamykając przestrzeń kortu o wymiarach 20×10, wyznaczył pola gry, a cały kort podzielił siatką, nieco zbliżoną do tej znanej z tenisa. Pierwsze zasady gry w padla zostały zebrane i spisane przez żonę pana Conquera (miss Argentyny) i podarowane mu na urodziny.

Za sprawą przyjaciela Enrique,, hiszpańskiego księcia Alfonso of Hohenhole, któremu sport bardzo się spodobał, w 1970 roku padel trafił do Hiszpanii, a pierwsze korty zostały wybudowane w Marbella Hotel Club. Książe Alfonso wprowadził kilka modyfikacji kortu, między innymi część ogrodzenia zamienił na stalową siatkę. Ponieważ wszystkie wewnętrzne pionowe powierzchnie biorą udział w grze, siatka wprowadziła element nieprzewidywalności odbicia piłki.

12 lipca 1991 roku w La Moraleja w Madrycie reprezentanci z Hiszpanii, Argentyny i Urugwaju zdecydowali o utworzeniu Międzynarodowej Federacji padla, a Julio Alegria Artiach został jej pierwszym prezydentem. Podczas tego samego spotkania postanowiono, że pierwsze międzynarodowe mistrzostwa odbędą się w 1992 roku w Madrycie, a finał będzie przypadał na Światowe Targi Expo w Sevilli na wyspie La Cartuja. W mistrzostwach wzięli udział reprezentanci z ośmiu krajów.

Zasady gry

Kort do padla to prostokąt o 10 metrach szerokości i 20 metrach długości. W połowie kortu znajduje się siatka. Rakieta składa się z dwóch elementów: główki i rękojeści.

Certina DS-7 Chrono Padel Edition by Marta Ortega.

Certina DS-7 Chrono Padel Edition by Marta Ortega.

Całkowita długość rakiety nie może przekroczyć 45,5 cm, maksymalna szerokość to 26 cm, a maksymalna grubość 38 mm. Punktacja jest podobna do stosowanej w tenisie ziemnym, zasady gry również są bardzo zbliżone.

Certina i padel

Certina wspiera padla od 2021 roku, a w 2024 podpisała też umowę sponsoringową z Polską Federacją Padla, o czym szerzej pisaliśmy tu: Certina, padel i zegarkowe nowości 2024. Relacja z eventu Certina Club w Polsce. Marta Ortega, 27-letnia hiszpańska gwiazda tej dyscypliny sportu, jest ambasadorką marki Certina od roku 2023. Ortega obecnie zajmuje 6 miejsce w rankingu, ale z determinacją dąży do odzyskania pozycji numer 1 na świecie, którą po raz pierwszy osiągnęła w 2019 roku.

Szwajcarski producent przygotował nowy, sportowy zegarek wykonany we współpracy z tą zawodniczką, model DS-7 Chrono Padel Edition by Marta Ortega. Mieliśmy okazję zobaczyć go niedawno na żywo podczas eventu wspomnianego wcześniej, ale zanim go opiszemy, warto zobaczyć krótkie wideo prezentujące Martę oraz DS-7 Chrono Padel Edition:
 


Zegarek został zaprojektowany z ambasadorką marki, a w zamierzeniu ma reprezentować wartości jakie wyznaje Marta Ortega i Certina, przejawiające się w nieustannym dążeniu do perfekcji.

DS-7 Chrono Padel Edition by Marta Ortega

Zacznijmy od nieoczywistego faktu, że zegarek ten, mimo, iż sygnowany podpisem sportsmenki, nie jest zegarkiem damskim, ale jest to pełnoprawny, sportowy „uniseks” z kopertą o średnicy 41 mm.

DS-7 Padel Edition jest wariacją zegarka już będącego w ofercie Certiny, który stał się jeszcze bardziej… sportowy. Wyróżnikami tego specjalnego modelu są zielone elementy stylistyczne widoczne na tarczy, zintegrowany z kopertą, czarny pasek z tkaniny z zielonymi przeszyciami, oraz umieszczona nad indeksem na godzinie 6. piłeczka do padla.

Certina DS-7 Chrono Padel Edition by Marta Ortega.

Certina DS-7 Chrono Padel Edition by Marta Ortega.

Koperta zegarka o grubości 12 mm wykonana jest ze stali szlachetnej, a następnie jej powierzchnia pokryta została czarną powłoką PVD. Z tą obudową zestawiono czarny, materiałowy, świetnie komponujący się z nią pasek z zielonymi przeszyciami. Zielone akcenty znajdziemy również na tarczy zegarka – pierścień wokół tarczy z napisem SPECIAL EDITION w dolnej części oraz węższy pierścień, okalający licznik wskazujący dziesiąte części sekundy na godzinie drugiej.

Przywodzi na myśl naturę

Sama koperta ma modny obecnie kształt a la Royal Oak, będący połączeniem prostych linii i okrągłych elementów. Czarny kolor świetnie współgra z zielonymi akcentami, przywodzi na myśl naturę, ekologię, i jest nawiązaniem do zielonego żółwia – symbolu programu Turtle Conservancy.

Pierścień lunety z naniesioną białą skalą tachometru również został wykonany ze stali pokrytej czarną powłoką PVD. Po prawej stronie koperty mamy klasyczną koronkę sygnowaną na czole literami DS, z dwoma chroniącymi ją wypustami, oraz przyciski obsługi stopera – start/stop na godzinie 2. i zerowania na 4. Przyciski są wykonane w nowoczesnym i sportowym stylu – to szerokie walce ze zwężeniem pośrodku, które podobają mi się znacznie bardziej niż klasyczne „grzybki”.

Certina DS-7 Chrono Padel Edition by Marta Ortega.

Certina DS-7 Chrono Padel Edition by Marta Ortega.

Certina DS-7 Chrono Padel Edition by Marta Ortega.

Oczywiście, typowo już dla wszystkich współczesnych zegarków marki Certina, również w DS-7 znajdziemy system Double Security, czyli wzmocnione szafirowe szkło, o-ring - uszczelka na wałku koronki, dwie uszczelki o-ring w koronce zegarka, specjalnie zaprojektowane uszczelki z tyłu obudowy koperty (4) oraz wzmocniony dekiel zegarka. Wszystko razem przekłada się na podwyższoną wytrzymałość i odporność zegarka na niekorzystne czynniki, potwierdzone wieloma testami.

Koperta jest wodoszczelna do 100 metrów, co pozwalana na uprawianie sportów nie tylko na korcie.

Specyficzne mocowanie paska (centralną jego częścią) wygląda bardzo ciekawie i sprawia wrażenie integracji paska z kopertą, jednak ograniczy wybór i możliwości dla fanów „tuningu optycznego” zegarków. Szerokość mocowania to 10 mm.

Tarcza z włókna węglowego

Tarcza wykonana została z włókna węglowego. Tu należy się ukłon dla Certiny za to, że jest to carbon, a nie imitacja i wygląda naprawdę dobrze.

Certina DS-7 Chrono Padel Edition by Marta Ortega.

Certina DS-7 Chrono Padel Edition by Marta Ortega.

Certina DS-7 Chrono Padel Edition by Marta Ortega.

Na obwodzie tarczy widzimy białe punkty skali minutowej w postaci kresek i szerszych punktów co piąta minuta. Idąc do środka przeskakujemy wspomniany już zielony pierścień i natrafiamy na długie, smukłe, nakładane indeksy wypełnione świetną substancją świecącą SuperLumiNova. Na godzinie 12. indeks jest zdublowany, a na 6. zastąpiony wspomnianą już piłką do gry w padla.

Okienko daty zostało wycięte w tarczy na godzinie 4. i wskazuje datę w postaci czarnych cyfr na białym tle. Osobiście chętnie widziałbym czarne tło z białymi lub zielonymi cyframi, ale widać Marta Ortega ma inny gust niż ja.

Nad piłką do padla znajduje się tarcza małego sekundnika ozdobiona szlifem ślimakowym, u góry tarczy, symetrycznie, rozmieszczone są liczniki chronografu: 30-minutowy po lewej i 1-sekundowy po prawej, oba ze skalą na obwodzie i szlifem ślimakowym w centrum pola. Centralna, żółta wskazówka to licznik jednominutowy stopera i jednocześnie „prędkościomierz” skali tachometru.

Wskazówki minutowa i godzinowa to zaostrzone, srebrne „ołówki” kontrastujące z karbonową tarczą, również ze świetną Super LumiNovą, idealnie czytelne zarówno w dzień jak i w nocy. Tarczę chroni szkło z powłoką przeciwodblaskową, a od spodu kopertę wieńczy zakręcany, stalowy, pokryty czarną powłoką PVD dekiel z autografem Marty Ortegi.

Certina DS-7 Chrono Padel Edition by Marta Ortega.

Certina DS-7 Chrono Padel Edition by Marta Ortega.

Certina DS-7 Chrono Padel Edition by Marta Ortega.

Syntetyczny pasek wyposażony został w zapięcie motylkowe wykonane ze stali i pokryte warstwą PVD, jak wszystkie stalowe elementy zegarka.

Realizację precyzyjnego wskazania czasu oraz funkcji chronografu zapewnia mechanizm kwarcowy Certina Precidrive G10.212, z funkcją wskazania wyczerpania baterii, dzięki czemu nie zdarzy się Wam, sytuacja, gdy stoper zatrzyma się w połowie seta padla.

Certina DS-7 Chrono Padel Edition by Marta Ortega – dostępność i cena

Z zegarkiem Certina DS-7 Chrono Padel Edition by Marta Ortega miałem już do czynienia podczas eventu Certina i Polskiej Federacji Padla i przyznam, że zrobił na mnie znakomite wrażenie. Chętnie widziałbym go na pasku z zielonym spodem i inną kolorystyką okienka daty. W ramach rozwoju „padlowej” linii Certiny życzyłbym sobie i Wam modelu z mechanizmem z automatycznym naciągiem.

Moim zdaniem to najciekawsza wersja DS-7 Chrono, a w ofercie Certiny dostępne są również cztery inne warianty tego modelu, w tym jeden z niebieską tarczą w kopercie z tytanu.

Certina DS-7 Chrono Padel Edition by Marta Ortega.

Certina DS-7 Chrono Padel Edition by Marta Ortega.

Certina DS-7 Chrono Padel Edition by Marta Ortega.

Certina DS-7 Chrono Padel Edition oznaczona jest referencją C043.417.38.201.10, a rekomendowana cena detaliczna zegarka w Polsce wynosi 3 160 złotych.

Polecam Wam na koniec ciekawą rozmowę, którą mieliśmy okazję odbyć z CEO Certina podczas eventu w Warszawie, gdzie m. in. poruszany jest temat gry w padla - wywiad: Marc Aellen, CEO Certina. O grze w padla, trendach w branży, cyfryzacji i przyszłości.

Widzimy się na korcie!

Szukasz informacji o nowościach marki Certina i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Certina.


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Roamer Pro Chrono. Sportowy zegarek...
Roamer Pro Chrono. Sportowy zegarek...
03.06.2024
Specjals wśród zegarków. Luminox Na...
Specjals wśród zegarków. Luminox Na...
05.06.2024

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco